menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

8.06.2005 Historia mediów

Historia CANAL+

Cyfra+

1994 rok


23 listopada
KRRiTV przyznaje koncesję CANAL+ Polska.
2 grudnia
Emisja pierwszych programów z Paryża za pośrednictwem satelity Eutelsat.
3 grudnia
Podpisanie umowy z Polskimi Sieciami Emisyjnymi, dot. powstania sieci nadajników naziemnych.

1995 rok


styczeń
Uruchomienie studia CANAL+ Polska, przy ul. Kawalerii 5 w Warszawie i emisja pierwszego niekodowanego programu.
luty
CANAL+ nadaje z Warszawy.
marzec
Pierwsze emisje produkcji własnych (Siódme Niebo, Sport +, Aktualności Filmowe).
21 marca
Oficjalna inauguracja działalności CANAL+ Polska.
kwiecień
Pierwsza transmisja meczu piłki nożnej ze stadionu Legii w Warszawie, zrealizowana z zakupionego we Francji wozu transmisyjnego, wyposażonego w 11 kamer.
maj
Podpisany zostaje trzyletni kontrakt z TVP SA dot. transmisji rozgrywek polskiej ekstraklasy piłki nożnej - CANAL+ kupuje prawa do transmisji 28 meczów ligi polskiej.
lipiec
Powstaje CANAL+ Film (spółka zajmująca się koprodukcją polskich filmów).
wrzesień
Podpisanie umowy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Telewizji Kablowych.
październik
Bezpośrednia transmisja opery "Carmen" z Teatru Wielkiego w Warszawie (pierwsza tego typu transmisja miała miejsce w 1965 roku z okazji otwarcia Teatru Wielkiego).
listopad
Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni - Pierwszy film produkowany przez CANAL+ Polska, "Tato", otrzymuje aż pięć nagród.
grudzień
Podpisanie listu intencyjnego między CANAL+ Polska i Eurosport dotyczącego produkcji i komercjalizacji polskiej wersji programu.

1996 rok


kwiecień
Transmisja na żywo opery Nikisa Theodorakisa "Elektra" z Teatru Wielkiego w Poznaniu.
październik
W sieciach kablowych zakończył się proces wymiany filtrów pozytywowych na dekodery działające w systemie Syster Nagravision, które pozwalają skutecznie kontrolować dostęp do programów.

1997 rok


styczeń
Sygnał CANAL+Polska jest emitowany z satelity Hot Bird 1, należącego do Eutelsatu.
Lew Rywin został mianowany na stanowisko Prezesa Zarządu Telewizyjnej Korporacji Partycypacyjnej. Grupa akcjonariuszy skupiona wokół poprzedniego prezesa, Janusza Romanowskiego, opuściła TKP i odstąpiła swoje akcje spółce Polcom Invest, której głównym akcjonariuszem jest Lew Rywin.
CANAL+ dostaję nagrodę "TV-Sat Magazynu" za popularyzację idei telewizji satelitarnej i kablowej.
luty
W wyniku europejskiej fuzji CANAL+ z grupą Nethold, doszło do połączenia programów CANAL+ i Filmnet.
kwiecień
1000. premiera filmowa na antenie CANAL+ to "Słodko gorzki" Władysława Pasikowskiego (film koprodukowany przez CANAL+).
lipiec
CANAL+ podejmuje decyzję o finansowaniu Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, który miał zostać odwołany z powodu konieczności wygospodarowania dodatkowych środków na usuwanie skutków powodzi.
CANAL+ wykupił na 5 lat prawa do transmisji meczów polskiej I ligi piłki nożnej i Pucharu Polski.
wrzesień
Wejście do holdingu Polska Korporacja Partycypacyjna nowego akcjonariusza - spółki ACTV, kontrolowanej przez Agorę S.A. - wydawcę "Gazety Wyborczej". ACTV obejmuje 22 proc. udziałów.
październik
Początek rozmów w sprawie utworzenia przez CANAL+ i TVP platformy cyfrowej.
Prezes CANAL+ Francja przekazał na ręce Ambasadora RP w Paryżu kwotę 50 tys. dolarów na pomoc dla powodzian.
grudzień
Realizacja "13 posterunku" - pierwszego polskiego sitcomu w reż. Macieja Ślesickiego.

1998 rok


styczeń
Studio Disney Hollywood Pictures kupuje prawa do nakręcenia amerykańskiej wersji komedii "Kiler" Juliusza Machulskiego powstałej w koprodukcji z CANAL+.
kwiecień
Podpisanie listu intencyjnego z @Entertainment dotyczącego wspólnej obsługi i rozwoju cyfrowych usług bezpośredniego odbioru (DTH) na polskim rynku.
1 czerwca
Zerwanie przez @Entertainment negocjacji w sprawie utworzenia wspólnej platformy cyfrowej.
23 czerwca
CANAL+ Polska powierzył Eutelsatowi nadawanie programów platformy cyfrowej CYFRA+.
wrzesień
Podpisanie umowy z Eurosportem. Ten najbardziej popularny kanał sportowy będzie dostępny w polskiej wersji językowej na platformie CYFRA+.
9 października
Podpisanie długoterminowej umowy na wyłączność z Universal Studios Pay Television więcej ť oraz Paramount więcej ť, odnośnie do korzystania z szerokiej oferty programów, w tym produkcji filmowych.
16 listopada
CYFRA+ rozpoczyna nadawanie swoich programów.
grudzień
Została zawiązana spółka Polska Platforma Cyfrowa.

1999 rok


luty
Inauguracja transmisji meczów piłki nożnej największych europejskich lig w CANAL+ Żółtym i CANAL+ Niebieskim.
19 marca
CANAL+ udzielił TVP sublicencji na transmitowanie meczów I Ligi piłki nożnej.
CYFRA+ przekroczyła poziom 100 tys. Abonentów.
CANAL+ sprzedał w marcu 20 500 abonamentów, co stanowi w tym okresie absolutny rekord sprzedaży w ciągu jednego miesiąca.
16 kwietnia
Nowe polskie kanały tematyczne (produkowane przez CANAL+) - dziecięcy MINIMAX i filmowy ALE KINO! - wzbogaciły ofertę CYFRY+.
21 kwietnia
CANAL+ przekroczył poziom 300 000 abonentów, umacniając pozycję lidera na polskim rynku płatnej telewizji.
14 maja
CANAL+ podpisał umowę z firmą Panix Promotions, gwarantującą stacji wyłączne prawa do transmisji wieczorów bokserskich organizowanych przez Panix Promotions w Polsce.
21 maja
Telewizja Polska podpisała porozumienie ze spółką CANAL+ Cyfrowy (operatorem CYFRY+), na mocy którego TVP S.A. będzie mogła objąć do 40% udziałów w spółce CANAL+ Cyfrowy i współtworzyć kanały tematyczne dla potrzeb CYFRY+.
30 września
Sąd Okręgowy w Lublinie orzekł na korzyść CANAL+ w sprawie o nieuczciwą konkurencję, wytoczonej przeciwko Wizji TV i Philips Polska. Postępowanie sądowe dotyczyło powołania programu lojalnościowego dla sieci dystrybucji "Prophil Wizja Klub", naruszającego interesy CYFRY+.
14 października
Podpisanie długoterminowej umowy na wyłączność z hollywoodzkim studiem filmowym DreamWorks, na mocy której wszystkie produkcje firmowane przez studio będą miały telewizyjną premierę na antenie CANAL+.

2000 rok


18 kwietnia
W związku z zerwaniem przez Polsat umów, na mocy których na platformie CYFRA+ rozprowadzany był sygnał Polsatu, Polsatu 2 oraz TV4, CYFRA+ rozpoczęła postępowanie przeciwko telewizji Polsat - nadawcy tych kanałów.
4 lipca
W sporze pomiędzy Telewizyjną Korporacją Partycypacyjną (właścicielem CANAL+ Polska) a spółką At Entertainment, dotyczącym roszczeń odszkodowawczych z powodu niedojścia do skutku utworzenia wspólnej platformy cyfrowej CANAL+ i Wizji TV, Trybunał Arbitrażowy działający pod auspicjami Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) wydał wyrok, w którym zasądził na rzecz TKP wszystkie wniesione roszczenia.
4-13 sierpnia
CANAL+ sponsoruje 6. Festiwal Filmowy i Artystyczny w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.
1 grudnia
Abonenci CANAL+ nadawanego na platformie CYFRA+ zyskują kolejną usługę interaktywną - możliwość wyboru wersji tłumaczenia filmów: z lektorem bądź z napisami.

2001 rok


7 lutego
Polska Korporacja Telewizyjna podpisuje trzyletnią umowę na wyłączność z Kinowelt International GmbH/Kino Świat International, na mocy której CANAL+ nabywa wyłączne prawa do emisji filmów fabularnych, dystrybuowanych i produkowanych przez Kinowelt International oraz Kino Świat International. Dotyczy to m.in. wszystkich produkcji NEW LINE CINEMA.
10 lutego
CANAL+ rozdaje 37 samochodów marki Peugeot 206, jako nagrody przyznane w czasie świątecznej akcji promocyjnej.
4 kwietnia
CANAL+/CYFRA+, HBO, UPC / Wizja TV ogłaszają zawarcie porozumienia przeciw piractwu.
30 kwietnia
Rusza pierwszy w Polsce internetowy serwis dla telewizji, utworzony przez CYFRĘ+ i Wirtualną Polskę. Korzystanie z usługi jest możliwe bez użycia komputera.
9 maja
Na czas trwania Festiwalu Filmowego w Cannes na platformie CYFRA+ uruchomiony zostaje specjalny kanał TV Festival. Dzięki niemu po raz pierwszy Abonenci CYFRY+ mogą oglądać 24-godzinne relacje z canneńskiego święta kina.
18 maja
CANAL+ udziela TVP praw do emisji w magazynach sportowych skrótów z rozgrywek piłkarskiej I i II Ligi Polskiej oraz Pucharu Ligi Polskiej do końca sezonu 2001/2002.
19 czerwca
W ostatnim czasie wyraźnie spada popularność CANAL+ w wersji analogowej na rzecz przekazu cyfrowego. KRRiTV wycofuje koncesję Polskiej Korporacji Telewizyjnej na nadawanie programu CANAL+ drogą naziemną. Na mocy tej decyzji CANAL+ przestaje być nadawany w wersji analogowej, za wyjątkiem wybranych sieci telewizji kablowej. CANAL+ w wersji cyfrowej oglądać można na platformie CYFRA+.
22-27 czerwca
CANAL+ obejmuje patronat medialny nad Europejskim Turniejem Piłki Nożnej organizowanym przez Olimpiady Specjalne Polska.
19-30 lipca
CANAL+ jest głównym sponsorem Festiwalu Filmowego w Sanoku.
10 sierpnia
CANAL+ Group, będący częścią Vivendi-Universal, oraz United Pan-Europe Communications N.V. podpisują porozumienie dotyczące połączenia polskich platform cyfrowych CYFRA+ i Wizja TV.
wrzesień
Do relacjonowanych przez CANAL+ rozgrywek polskiej ekstraklasy piłkarskiej dołączają zawody o Puchar Polski.
Na XXVI Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni CANAL+ (największy prywatny inwestor w polską kinematografię) pokazuje 10 koprodukowanych przez siebie filmów.
1 września
Na antenie kanału Minimax pojawia się blok programowy o nazwie Hyper, poświęcony zagadnieniom multimedialnym.
9 września
W dniach 1-9 września, na kanale 51. CYFRY+ ponownie uruchomiony został specjalny program TV FESTIVAL, tym razem przekazujący całodobowe relacje z festiwali filmowych w Wenecji i Deauville.
11 września
W dniu ataku terrorystycznego na wieże World Trade Center w Nowym Jorku w CYFRZE+ pojawia się pierwszy polski kanał informacyjny TVN24.
21 września
CANAL+ dołącza do światowej akcji "Ameryka w hołdzie bohaterom", pokazując na antenie program zorganizowany na rzecz ofiar tragedii 11 września w Nowym Jorku.
październik
CANAL+ zostaje głównym sponsorem VI Festiwalu Filmów Unii Europejskiej.
listopad
Nadawcy i dystrybutorzy programów telewizji płatnej HBO, UPC / Wizja TV oraz Canal+ / Cyfra+ połączyli siły powołując - na mocy porozumienia z 4 kwietnia br. "Przeciw Piractwu" - Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych "Sygnał".
10 listopada
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydaje pozytywną opinię w sprawie fuzji platform cyfrowych CYFRA+ i Wizja TV.
7 grudnia
Podpisanie ostatecznego porozumienia dotyczącego fuzji pomiędzy CANAL+ Group oraz United Pan-Europe Communications N.V.
12-16 grudnia
CANAL+ i Ale kino! obejmują patronat medialny nad 6. edycją Festiwalu Kina Niemego w Krakowie.

2002 rok


1 stycznia
Ulega zmianie formuła programowa CANAL+ Niebieskiego - 60% programu stanowią teraz bloki sportowe.
5 stycznia
CANAL+ i PZPN po raz trzeci wręczają Piłkarskie Oscary. Tytuł najlepszego piłkarza roku zdobywa, drugi rok z rzędu, Jerzy Dudek.
16 stycznia
Zarejestrowana zostaje nowa struktura własnościowa Telewizyjnej Korporacji Partycypacyjej (dotychczasowego właściciela CYFRY+), z uwzględnieniem Polskiej Telewizji Cyfrowej Sp. z o.o. (Wizja TV) jako akcjonariusza.
26 stycznia
Eutelsat zostaje wybrany nowym operatorem satelitarnym połączonej platformy.
CANAL+ Cyfrowy otrzymuje doroczne wyróżnienie "TV Sat Magazynu" - Złotą Antenę Satelitarną z Brylantem za sfinalizowanie fuzji platform cyfrowych CYFRA+ i Wizja TV.
1 lutego
CANAL+ nabywa wyłączne prawa do przekazywania w nadchodzącym sezonie relacji z rozgrywek hokejowej ligi NHL.
1 marca
Rusza NOWA CYFRA+. W jej ofercie obok wielu kanałów tematycznych, bogatego wyboru polskich stacji telewizyjnych i radiowych pojawiają się po raz pierwszy jednocześnie dwa kanały typu premium: CANAL+ i HBO.
8 kwietnia
Rozpoczyna się proces przekierowywania anten Abonentów dawnej Wizji TV - z satelity Astra na należącego do Eutelsata satelitę Hot Bird.
29 kwietnia
Pod adresem www.alekino.pl rusza serwis internetowy kanału Ale Kino!
10 maja
Otwarcie w Warszawie wystawy prac Etienne`a Robiala - artysty grafika, twórcy logo oraz całej oprawy graficznej stacji.
15 maja
Rusza akcja wymiany kart u Abonentów NOWEJ CYFRY+, związana z wprowadzeniem nowego systemu kodowania.
26 maja
Koprodukowany przez CANAL+ "Pianista" Romana Polańskiego otrzymuje Złotą Palmę na 55. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. CANAL+ Group zainwestował w powstanie filmu 22 mln USD, co stanowi aż 60% całego budżetu tej superprodukcji.
30 maja
Przeprowadzony zostaje transfer bazy Abonentów dawnej Wizji TVdo bazy danych NOWEJ CYFRY+.
20 czerwca
Rusza odnowiony serwis internetowy CYFRY+ www.cyfraplus.pl.
1 lipca
Arnaud de Villeneuve zostaje powołany na stanowisko Prezesa Zarządu CANAL+ Cyfrowy.
18-28 lipca
CANAL+ po raz drugi wspiera finansowo i medialnie Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, który w tym roku odbywa się w Cieszynie.
25 lipca
CYFRA+ kończy nadawanie z satelity Astra. Od tej pory sygnał CYFRY+ dociera do Abonentów wyłącznie za pośrednictwem satelity Hot Bird.
27 sierpnia
CYFRA+ jako pierwsza w Polsce uruchamia nowe narzędzie komunikacji: pop-up telewizyjny.
10 września
Start nowej strony internetowej CANAL+ www.canalplus.pl
17-21 września
Wśród filmów startujących w konkursie współorganizowanego przez CANAL+ XXVII FPFF w Gdyni znalazły się 4 koprodukcje zrealizowane przy udziale stacji, m.in. "Tam i z powrotem" Wojciecha Wójcika (film zdobywa 4 nagrody).
październik
CYFRA+ otwiera pierwsze lokalne Centra Obsługi Abonenta - m.in. w Łodzi, we Wrocławiu, w Szczecinie, Katowicach i Krakowie (do grudnia otwartych zostaje 40 Centrów CYFRA+ w całej Polsce).
16 października
CANAL+ Cyfrowy i TP Internet podpisują umowę dotyczącą współpracy w zakresie telefonicznej obsługi Abonentów.
21 października
Ponad 30 kanałów TV (w tym wszystkie filie CANAL+ w Europie) bierze udział w zainicjowanym przez CANAL+ projekcie "Światła Brindisi - Imigracja w Europie", prezentując widzom specjalny blok programów poświęconych imigracji. W ramach projektu CANAL+ w Polsce emituje m.in. dwie własne produkcje dokumentalne: "Biało-Czerwono-Czarny" Janusza Zaorskiego o Emanuelu Olisadebe oraz "Comedie Polonaise" Jakuba Skoczenia o Andrzeju Sewerynie.
1 grudnia
Rusza nowe Centrum Telefoniczne Abonentów CYFRY+. Konsultanci są do dyspozycji abonentów codziennie przez całą dobę, pod nr tel. 0-801801801 (jednorazowa opłata, niezależnie od czasu połączenia).

2003 rok


15 stycznia
Dominique Fagot zostaje nowym przewodniczącym rady nadzorczej Telewizyjnej Korporacji Partycypacyjnej.
22 stycznia
Serwis internetowy CANAL+ otrzymuje wyróżnienie w III edycji konkursu Teraz Internet.
1 lutego
Dorothy Hansberry-Bieguńska obejmuje stanowisko Chief Operating Officer (COO) w spółce CANAL+ Cyfrowy.
22 lutego
Dominique Lesage, Dyrektor ds. Relacji Instytucjonalnych spółki CANAL+ Cyfrowy, zostaje uhonorowany Złotą Anteną Satelitarną (doroczna nagroda TV SAT Magazynu) za wieloletnią pracę nad kształtowaniem oblicza CANAL+.
22 lutego
"Pianista", podczas rozdania Cezarów (nagród Francuskiej Akademii Filmowej), zdobywa najwięcej, aż siedem statuetek, w tym za reżyserię oraz dla najlepszego filmu.
23 lutego
Za najlepszy film 2002 r. uznaje "Pianistę" Brytyjska Akademia Filmowa, Roman Polański zdobywa zaś nagrodę za reżyserię.
2 marca
Po raz czwarty wręczone zostają Piłkarskie Oscary. Tytuł Piłkarza Roku tym razem zdobywa Maciej Żurawski.
15 marca
"Pianista" otrzymuje osiem Orłów (Polskie Nagrody Filmowe), w tym dla najlepszego filmu i reżysera.
25 marca
"Pianista" zdobywa trzy nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej - Oscary (nominowany był w siedmiu kategoriach).
2 kwietnia
Beata Ryczkowska obejmuje stanowisko Dyrektora Wykonawczego Pionu Programowego CYFRY+.
17-27 lipca
CANAL+ patronem trzeciej już edycji Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty w Cieszynie.
29 sierpnia
CANAL+ nabywa na wyłączność prawa telewizyjne do pokazywania meczów Primera Division do sezonu 2005/2006.
sierpień
CYFRA+ kończy nadawanie w systemie Cryptoworks (stosowanym przed fuzją przez platformę Wizja TV). Od tej pory sygnał CYFRY+ emitowany jest wyłącznie w systemie Seca-Mediaguard.
17-21 września
CANAL+ jak co roku obecny jest na festiwalu filmowym w Gdyni jako współorganizator i koproducent. W ramach XXVIII festiwalu publiczność może obejrzeć nagrodzoną "Pornografię" Jana Jakuba Kolskiego oraz "Julia wraca do domu" Agnieszki Holland - filmy współprodukowane przez CANAL+.
październik
CANAL+ i NBA podpisują umowę dotyczącą pokazywania meczów NBA i WNBA do sezonu 2005/06, dzięki czemu ligi te wraca do polskiej telewizji.
3 października
Kanał MiniMax produkowany przez spółkę CANAL+ Cyfrowy, po raz drugi uhonorowany został nagrodą Hot Bird TV Awards. Stację uznano za najlepszy kanał dziecięcy w Europie w 2003.
3 listopada
HYPER - blok programowy poświęcony grom komputerowym i multimediom, emitowany na kanale MiniMax uruchomił pod adresem www.hyper.pl swoją stronę internetową.
19 listopada
Tytuł "Ciekawa strona" dla witryny internetowej www.canalplus.pl. Wyróżnienie przyznawane jest od 1999 ciekawym i przydatnym serwisom, które wybijają się ponad przeciętność, które warto znać i odwiedzać.
10 grudnia
Z inicjatywy spółki CANAL+ Cyfrowy zawiązuje się ekspercka grupa dyskusyjna pod nazwą Inicjatywa "Reklama dla dzieci", która podejmie próbę określenia standardów reklamy telewizyjnej skierowanej do dzieci. Grupa ma stanowić swego rodzaju Okrągły Stół różnych środowisk zainteresowanych kwestią kontaktu dzieci z przekazem komercyjnym w mediach elektronicznych. Tworzą ja specjaliści w dziedzinie psychologii i praw dziecka oraz twórcy reklam, reklamodawcy i nadawcy telewizyjni.
20 grudnia
Spółka CANAL+ Cyfrowy uruchamia pierwszy w Polsce kanał telewizyjny adresowany do dzieci w wieku do lat siedmiu. MiniMini dostępny jest na platformie CYFRA+ oraz w sieciach telewizji kablowych.

2004 rok


6 marca
Już po raz piąty w Teatrze Polskim w Warszawie wręczono Piłkarskie Oscary - nagrody w plebiscycie organizowanym przez CANAL+ i Polski Związek Piłki Nożnej. Za piłkarza roku zawodnicy polskiej ligi uznali Jacka Krzynówka, pomocnika reprezentacji Polski i niemieckiego FC Nurnberg.
12 marca
CANAL+ zmienia nazwy oraz logotypy kanałów: CANAL+ ŻÓŁTY to teraz CANAL+ FILM, CANAL+ NIEBIESKI to CANAL+ SPORT. Zawartość programowa kanałów multipleksu pozostaje bez zmian. Wprowadzeniu nowych nazw towarzyszy zmiana oprawy wizualnej stacji.
2 kwietnia
CANAL+ wygrywa przetarg na zakup wyłącznych praw telewizyjnych do pokazywania rozgrywek Premier League w sezonach 2004/2005, 2005/2006, 2006/2007.
23 kwietnia
W czwartej edycji badania "The Most Trusted Brand 2004" CANAL+ uhonorowany zostaje srebrnym godłem Marki Godnej Zaufania.
maj
CANAL+ w wersji cyfrowej trafia do pierwszej sieci kablowej.
16 czerwca
CANAL+ Cyfrowy, jako pierwszy nadawca w Polsce, wprowadza "Kartę zasad przyjmowania do emisji reklam adresowanych do dzieci", która stanowi samoregulację w dziedzinie reklamy skierowanej do najmłodszych widzów. "Karta zasad" jest efektem prac Grupy "Inicjatywa - Reklama dla Dzieci" powołanej do życia w grudniu 2003 r. Przepisy zawarte w Karcie CANAL+ Cyfrowy wprowadza w programie MiniMini.
lipiec
Kapituła Superbrands zalicza CANAL+ do grona najmocniejszych polskich marek.
22 lipca - 1 sierpnia
CANAL+ już po raz czwarty wspiera finansowo i medialnie Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty.
2 sierpnia
CANAL+ podpisuje kontrakt, dający stacji wyłączność na pokazywanie meczów ligi francuskiej do sezonu 2005/2006.
wrzesień
Jacques Aymar de Roquefeuil obejmuje funkcję Dyrektora Zarządzającego (Chief Operating Officer) spółki CANAL+ Cyfrowy.
wrzesień
CANAL+ Cyfrowy Sp. z o.o. zostaje nadawcą i producentem polskiej edycji kanału PLANETE. Od września rodzima edycja PLANETE powstaje w Polsce. Tym samym stacja staje się pierwszym telewizyjnym kanałem dokumentalnym produkowanym w kraju.
16 października
CANAL+ Cyfrowy uruchamia pierwszy kanał tematyczny dla młodzieży ZigZap, który zastępuje MiniMaksa.
13-18 września
Na FPFF w Gdyni współfinansowanym przez CANAL+ nagrodzone zostają zrealizowane przez CANAL+ produkcje "Mój Nikifor" Krzysztofa Krauze oraz "Vinci" Juliusza Machulskiego.
8 listopada
CANAL+ nabywa wyłączne prawa do pokazywania wszystkich meczów koszykarskiej Euroligi.
13 listopada
Rusza CANAL+ SPORT2 - weekendowy serwis sportowy, dzięki któremu CANAL+ pokazuje więcej relacji "na żywo".
6 grudnia
CYFRA+ uruchamia Internetowe Centrum Abonentów (ICA) pod adresem www.ica.cyfraplus.pl.

2005 rok


7 lutego
TV Sat Magazyn przyznaje spółce CANAL+ Cyfrowy Złotą Antenę Satelitarną z Brylantem za najlepszą ofertę programową kanałów tematycznych: Ale Kino!, MiniMini, ZigZap i Planete.
6 marca
W szóstej edycji Piłkarskich Oscarów po raz drugi nagrodę Piłkarza Roku otrzymuje Jacek Krzynówek, a Tomasz Smokowski z CANAL+, także po raz drugi, uznany zostaje za najlepszego komentatora telewizyjnego.
9 marca
Opracowana na potrzeby CANAL+ Cyfrowy "Karta zasad przyjmowania do emisji reklam adresowanych do dzieci" zostaje wskazana w raporcie "Odpowiedzialny biznes w Polsce 2004. 100 dobrych przykładów", jako przykład etycznego działania (Corporate Social Responsibility).
10 marca
CANAL+ rozpoczyna największą w swej historii akcję promocyjną dla Abonentów z okazji rocznicy 10-lecia stacji.
21 marca
Zgodnie z decyzją PZPN, CANAL+ przyznane zostają wyłączne prawa do pokazywania wszystkich meczów polskiej ekstraklasy piłkarskiej do sezonu 2007/2008 (240 meczów rocznie) oraz prawa do weekendowych magazynów ligowych, meczów derbowych oraz pakietu newsów.
26 marca
Na antenie CANAL+ ma miejsce światowa premiera telewizyjna "Pasji" w reżyserii Mela Gibbona.

***
artykuł udostępniony przez CYFRA+

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Vijesti. Dziennik z Czarnogóry, który nie dał się wysadzić w powietrze

Małgorzata Dwornik
W blisko 30 różnych atakach i zamachach przez 10 lat ucierpiało wielu dziennikarzy i reporterów. Mieszkańcy Podgoricy zorganizowali nawet marsz w proteście przeciwko podłożeniu bomby pod siedzibą redakcji. Bo czarnogórskie Vijesti mają opinię gazety szczerej do bólu, a to nie wszystkim się podoba.

Wiener Zeitung. Najstarsza gazeta świata

Małgorzata Dwornik
W środę, 8 sierpnia 1703 roku ukazał się Wiennerische Diarium, czyli Dziennik Wiedeński. Sześć osób pracowało całą noc na drewnianych prasach aby rano gotowych było około 1500 egzemplarzy pierwszego nakładu. Gazetę, która miała rozmiary zaledwie 16x20 centymetrów i dwie strony, rozprowadzono po wiedeńskich kawiarniach.

Oriana Fallaci. Mistrzyni wywiadu

Małgorzata Dwornik
Kochana i znienawidzona jednocześnie, udowodniła, że dziennikarstwo to zawód nie tylko dla mężczyzn. Mistrzyni słowa, stylu i techniki wywiadu. Jej rozmowy zbierane tematycznie do dziś są drukowane i czytane na całym świecie. Mówi się, że nie ma osób niezastąpionych, ale jej nikt nie zastąpił i już nie zastąpi.

50 lat Nowin Jeleniogórskich

(mal)
2546. raz „Nowiny Jeleniogórskie” trafiają do rąk czytelników. Lekko licząc - jakieś trzy miliony sprzedanych egzemplarzy.

MTV - 25 lat, które zmieniły świat

MTV
MTV ma 25 lat. Były to lata zabawy, muzyki, humoru a przede wszystkim łamania wszelkich zasad i konwencji. MTV podsumowuje ćwierćwiecze działalności pierwszej telewizji muzycznej na świecie.

Dramat drukowanych gazet. Gdzie podziali się ich czytelnicy?

Piotr Kaszuwara, Bartłomiej Dwornik
W ciągu pięciu lat sprzedaż dzienników spadła o 1,3 miliona egzemplarzy, a eksperymenty z płatnym dostępem do treści online się nie powiodły.

Tygodnik News Of The World. Historia sukcesu i upadku artystów sensacji

Małgorzata Dwornik
Na rynku pojawił się w 1843 roku i błyskawicznie zdobył popularność. W latach 30. pisywał tu Winston Churchill. Dwie dekady później, nakładem 8,6 miliona egzemplarzy ustanowił rekord świata, bazując na sensacji i skandalu. Przekraczanie granic stało się gwoździem do trumny News of The World. Zniknął w 2011 roku, w efekcie gigantycznej afery z włamaniami do telefonów.

więcej w dziale: Historia mediów

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24