menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

27.12.2009 Rynek medialny

Możliwości współpracy mediów polskich i ukraińskich

dr Lidia Pokrzycka, Zakład Dziennikarstwa UMCS

Właściciele mediów na Ukrainie to przede wszystkim politycy i biznesmeni prorosyjscy, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w jakości przekazywanych informacji.

W dniach 25-26 listopada 2009 roku odbyły się polsko-ukraińskie warsztaty dziennikarskie organizowane w ramach Studium Dziennikarstwa Europejskiego (SDE) w Natolinie pod hasłem „Zaangażowanie Polski na Ukrainie. Możliwości współpracy mediów polskich i ukraińskich”. Projekt ten był współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2009 r. i projektu pod nazwą „Perspektywa Unijna i Euro-Alantycka w ukraińskich mediach. Bariery i możliwości rozwoju”.

W pierwszym panelu zatytułowanym „Zaangażowanie Polski na Ukrainie – strategia, projekty i plany na przyszłość” Andrzej Cieszkowski, pełnomocnik Ministra Spraw Zagranicznych ds. Partnerstwa Wschodniego przedstawił ideę zewnętrznego partnerstwa w UE. Partnerstwo Wschodnie to pierwsza polska inicjatywa, wprowadzona do systemu stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej, skierowana do Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii oraz Ukrainy. Celem jest polityczne stowarzyszenie z UE, ale także pełna integracja gospodarcza i umowy o wolnym handlu. Cel do osiągnięcia z sześcioma państwami Partnerstwa Wschodniego to pełna liberalizacja wizowa, a także dostosowanie reguł rządzących w Partnerstwie Wschodnim do reguł UE. Inicjatywami flagowymi Partnerstwa Wschodniego jest zintegrowany program zarządzania granicami, system wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, system zwalczania katastrof naturalnych, regionalne rynki elektryczności, odnawialne źródła energii oraz wydajność energetyczna.

Natomiast Anna Kostrzewa, wicedyrektor Departamentu Wschodniego MSZ przybliżyła inicjatywę stypendiów ufundowanych przez rząd polski dla Ukraińców studiujących w Kolegium Europejskim w Natolinie. Stwierdziła, że powstaje także Forum Obywatelskie, którego celem jest zajęcie się sprawami historycznymi, współpracą/dialogiem w kontaktach polsko-ukraińskich, a nie ograniczanie się do wystawiania pomników.

W dalszej części warsztatów Volodymyr Pavliv z Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie przedstawił działalność ukraińsko-polskiego klubu dziennikarzy, który prowadzi monitoring prasy ukraińskiej pod kątem stosunków polsko-ukraińskich. Nie badane są jednak newsy, tylko komentarze, image, nastroje. Główne tezy z analizy zawartości to fakt, że opisuje się kontrowersyjne akcje (np. zniszczenie pomnika żołnierzy UPA, wycieczkę rowerzystów tropem Bandery). Nacisk kładzie się jednak przede wszystkim na zagadnienia najbliższe odbiorcom ukraińskim, związane ze strefą małego ruchu granicznego, problemami przed konsulatem we Lwowie, a także wspólnymi przygotowaniami do Euro 2012. Najwięcej o Polsce pisze się na zachodzie Ukrainy, mniej publikuje prasa centralna, a w sposób bardzo powściągliwy dziennikarze wypowiadają się o sprawach polskich na wschodzie Ukrainy.

W dyskusji stwierdzono, że właściciele mediów na Ukrainie to przede wszystkim politycy i biznesmeni prorosyjscy, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w jakości przekazywanych informacji. Natomiast Polska stała się wzorem, jeżeli chodzi o pomoc czerpaną z Unii Europejskiej. Okazuje się, że jesteśmy liderami pod względem pomocy udzielonej przez UE. „Działką rekordzistką” jest działanie 4.4. czyli innowacyjna gospodarka, a następnie wspieranie działalności gospodarczej poprzez e-biznes (działanie 8.1).

Podczas drugiego panelu pod hasłem „Jakie zmiany zaszły w Polsce dzięki funduszom europejskim” Agnieszka Ostrowska, dziennikarka TVP, autorka programów o polskich beneficjentach pomocy unijnej, zaprezentowała przykładowe fragmenty programu „Pejzaż z Europą w tle”, realizowanego przez Telewizję Polską od ponad 8 lat. Program nagrywany jest poza dużymi miastami, przedstawia projekty, które dają szansę rozwoju zwykłym ludziom, grupom marginalizowanym społecznie. Podczas dyskusji uczestnicy warsztatów przedstawili przykłady zmian, jakie zaszły w poszczególnych regionach Polski, dzięki funduszom europejskim.

W drugim dniu warsztatów w panelu pierwszym Victoria Siumar, dziennikarka „Ukraińskiej Prawdy”, szefowa Instytutu Masowej Informacji oraz Anna Kuźma, p.o. kierownika Redakcji Informacyjno-Publicystycznej Portalu Internetowego Polskiego Radia SA przedstawiły źródła wiedzy o Ukrainie dla mediów polskich. Zaakcentowały, że na Ukrainie popularne jest pisanie artykułów za pieniądze. Ukraińscy dziennikarze dali się skorumpować, powszechne jest drukowanie reklam bez odpowiedniego ich oznaczania.

Natomiast Natalia Bryźko-Zapór, dyrektor PAP stwierdziła, że jej agencja chce relacjonować podczas Euro 2012 nie tylko wydarzenia sportowe, ale także ciekawostki, wiadomości lokalne. Ukraińskie media powinny być bardziej aktywne w przekazywaniu szerszej informacji, by nie było chaosu informacyjnego.

W kolejnych częściach warsztatów uczestnicy wymieniali się doświadczeniami z zakresu współpracy polsko-ukraińskiej, także poprzez pryzmat związków partnerskich miast. W dyskusjach podkreślano, że współpraca mediów lokalnych z terenów przygranicznych oraz związanych z Ukrainą poprzez związki partnerskie powinna opierać się na systematycznych kontaktach.

Wszelkiego typu inicjatywy nie mogą kończyć się wraz z kolejnymi wyborami samorządowymi. Natomiast przy informowaniu o Euro 2012 ważna jest współpraca dziennikarzy ukraińsko-polskich, związki interpersonalne, by przeciwdziałać ewentualnym manipulacjom po obydwu stronach. Akcentowano, że konieczne jest stawianie czoła historycznym konfliktom, uszanowanie wrażliwości obywateli. Dyskusja polsko-ukraińska nie powinna tworzyć atmosfery, w której możliwe będą prowokacje, nie zmienimy historii – podsumowywali uczestnicy warsztatów.

Warsztaty niewątpliwie stworzyły unikalną możliwość dyskusji dziennikarzy ze strony polskiej i ukraińskiej. Była to także okazja do integracji i nawiązania kontaktów, które zapewne w przyszłości zaowocują systematyczną współpracą.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Radio kusi reklamodawców. Szefowie słuchają go chętniej

Bartłomiej Dwornik
Każdego dnia ponad 80 procent właścicieli firm słucha radia, co trzeci z nich przez ponad 6 godzin. To atrakcyjna grupa docelowa - podkreśla Komitet Badań Radiowych.

Polacy czytają coraz mniej? Niekoniecznie!

Bartłomiej Dwornik
W wojnie o czytelnika prasa wydaje się być już zdaniem wielu medioznawców na pozycji straconej, choć oczywiście nie zniknie całkowicie. Jej głównym rywalem jest internet.

Dlaczego warto czytać lokalne gazety i portale informacyjne?

artykuł sponsorowany
W dobie globalizacji i dominacji dużych, międzynarodowych mediów, warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się tuż obok nas. Lokalne media odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu naszej świadomości społecznej, wpływając na rozwój naszych społeczności i angażując nas w bieżące wydarzenia.

TVP szukała haków na Platformę

Bartłomiej Dwornik
Kierownictwo Wiadomości w TVP wymagało od dziennikarzy, by w czasie kampanii wyborczej w 2007 roku przygotowywali informacje kompromitujące PO - podał Dziennik.

Kobiety w PR. Raport Związku Firm Public Relations

ZFPR
Zarządy z przewagą kobiet stanowią w Polsce 12%. Jest to wartość dwukrotnie większa w porównaniu do wyników, jakie opublikowano w raporcie „Global Women in PR – Annual Index 2020”. Większość badanych uważa, że udział kobiet w zarządach zwiększa kreatywność firmy oraz pomaga zwiększyć jej produktywność.

Radio DAB+. Czym jest cyfrowe nadawanie sygnału radiowego

Krzysztof Fiedorek
Technologia nadawania cyfrowego sygnału radiowego, w porównaniu z tradycyjnym radiem analogowym. zapewnia wyższą jakość dźwięku, lepszą odporność na zakłócenia i więcej dodatkowych funkcjonalności podczas transmisji. Jednak nie jest pozbawiona wad i budzi wątpliwości nadawców.

Bezpieczeństwo urządzeń mobilnych. Raport Allot Telco Security Trends

NSB
54% konsumentów na świecie uważa, że bezpieczeństwo jest dla nich najważniejszą częścią oferty operatorów telefonii komórkowej. Dopiero na drugim miejscu jest mobilna rozrywka, która została wskazana przez 13% konsumentów na świecie.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24