menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

1.12.2011 Marketing i PR

Reklama w telewizji irytuje? To nieprawda, jest odwrotnie!

Bartłomiej Dwornik

Reklamy nie irytują, tylko podnoszą atrakcyjność programów telewizyjnych, wynika z badań opublikowanych w magazynie Harvard Business Review Polska. Widzowie są skłonni więcej zapłacić za te audycje, które widzieli z przerwami reklamowymi.

Program telewizyjny bardziej nam się podoba, kiedy towarzyszą mu reklamy. Co więcej, jesteśmy tego nieświadomi - twierdzą profesorowie Leif Nelson z Haas School of Business oraz Tom Meyvis ze Stern School przy New York University i Jeff Galak z Tepper School przy Carnegie Mellon University, którzy przeprowadzili badania preferencji widzów.

Jak podaje publikujący badania magazyn Harvard Business Review Polska, dwóm grupom badawczym naukowcy pokazali trzy rodzaje programów:

  • odcinki serialu komediowego Taxi,
  • dokumentalne filmy przyrodnicze,
  • produkcje z Bollywood.
Pierwsza z grup oglądała je bez reklam, druga - przerywane reklamami. Wyniki zaskoczyły, bo to druga grupa była bardziej zadowolona z wyświetlanych audycji. I to bez względu na jakość samych reklam, emitowanych w przerwach.

źródło: Harvard Business Review Polska, Dlaczego wolimy telewizję z reklamami?

Zaskakujące wydawać się może również to, że widzowie oglądający wersję z reklamami, gotowi są zapłacić więcej za zestawy płyt DVD z produkcjami tych samych reżyserów. Z badań opublikowanych przez Harvard Business Review Polska wynika, że różnica może sięgać nawet 30 procent.

  • widzowie wersji bez reklam oferowali 4,18 dolara za płytę DVD
  • widzowie wersji z reklamami za tę samą płytę DVD skłonni byli zapłacić nawet 5,42 dolara.
Autorzy badania podkreślają, że wbrew pozorom na podobnych założeniach opierają się płatne telewizje, choć nie zawierają one reklam. Konstruują swoje programy w taki sposób, by zawierały przerwy.

- Tym, co zwiększa przyjemność widza, nie są same reklamy, ale przerwy w widowisku - tłumaczy prof. Leif Nelson w rozmowie z HBRP. - W serialach fabuła składa się zazwyczaj z sześciu lub więcej równoległych wątków, którymi producenci cały czas żonglują. Te bardziej skomplikowane i nieprzewidywalne, w których zwroty akcji same wprowadzały przerwy, były oceniane wyżej niż programy o bardziej liniowej strukturze narracji.

To tak zwany efekt adaptacji. Naukowcy ustalili, że jest dużo silniejszy wśród ludzi młodych. W miarę jak ludzie się starzeją, potrzebują mniej stymulacji, aby odczuwać przyjemność. Wolniej się adaptują.

Badanie Nelsona, Meyvisa i Galaka zostało opublikowane również w raporcie specjalnym Harvard Business Review Polska Dlaczego wolimy telewizję z reklamami?

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Sciencewashing w marketingu. Komercja w sprzeczności z nauką

Ludwika Tomala
Tak, jak mamy greenwashing - nie mające podstaw reklamowanie produktów jako ekologicznych, tak analogicznie można mówić o sciencewashingu - marketingu, który zarzeka się, że skuteczność reklamowanego produktu poparta jest badaniami naukowymi, choć to stwierdzenie dalekie od prawdy.

Narzędzia SEO, których warto używać przy pozycjonowaniu

Szymon Słowik
Mimo tego, że na rynku cały czas pojawiają się nowe i ulepszone rozwiązania dla branży SEO, trzeba pamiętać, że nawet te najbardziej zaawansowane nie wykonają za nas całej pracy. Ważne więc, aby obserwować zmieniającą się branżę oraz szukać rozwiązań dopasowanych do indywidualnych potrzeb.

Dobry brief marketingowy. Jak go przygotować i czego unikać

Newseria
Brief to najważniejsze narzędzie w arsenale kreatywnego marketera. Tymczasem nawet 30 proc. czasu pracowników agencji jest marnowane z powodu złej komunikacji z klientem. Nie mówiąc o wysokich kosztach związanych ze złym briefingiem, które ponoszą zleceniodawcy.

Telewizja daje mały wybór. W sieci o sukcesie filmu decyduje 8 sekund

Katarzyna Sadło
Kluczem do sukcesu na rynku wideo jest storytelling, bo tylko 5 proc. widzów pamięta statystyki, za to aż 65 proc. historię. Co zrobić, by zainteresować widzów w czasach, kiedy co sekundę powstaje 211 milionów filmów? Odpowiedzi szukali uczestnicy festiwalu komunikacji interaktywnej Filmteractive.

O czym warto pamiętać, gdy chcemy podjąć współpracę z agencją SEO

WP
Wysokie pozycje w wyszukiwarkach są niezbędnym elementem przetrwania w internecie. Nie każda firma może pozwolić sobie na wewnętrzny dział SEO, dlatego wiele biznesów decyduje się na podjęcie współpracy z agencją oferującą usługi z tego sektora. Niestety, między klientami a agencjami SEO często dochodzi do nieporozumień. O czym zatem powinni pamiętać ci pierwsi, by ich uniknąć?

Browser fingerprinting. Marketing wykorzystuje ślady internautów

BARD
Odcisk palca tworzony dla każdej przeglądarki może zidentyfikować nie tylko urządzenie, lecz także konkretnego użytkownika. Pozyskane w ten sposób dane wykorzystywane są głównie w celach marketingowych, co może skutkować tym, że np. użytkownik komputera Mac za ten sam produkt zapłaci nawet 30 proc. więcej od użytkownika PC.

Personalizacja w wideomarketingu. Dwa razy więcej zaangażowania

Anna Kacprzyk
Według Jamesa McQuivey, eksperta od marketingu cyfrowego, minuta wideo jest odpowiednikiem 1,8 miliona słów. Z kolei według HubSpot, spersonalizowane wideo generuje o 42% więcej zysków, niż niespersonalizowane treści. A do 2019 roku wideo będzie stanowić 80% całego ruchu internetowego na świecie.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24