menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

9.02.2012 Rynek medialny

Jak dziennikarze wykorzystują media społecznościowe

Bartłomiej Dwornik

Przede wszystkim szukają inspiracji. Głównie na blogach, nieco rzadziej na Facebooku. W to, co znajdą - z reguły nie wierzą, a przynajmniej podchodzą z dużą rezerwą. Choć ocena wiarygodności kompletnie nie idzie w parze z atrakcyjnością - wynika z badania Dziennikarze i Social Media 2011, opublikowanego przez Multi Communications.

Do tego, że media społecznościowe ich inspirują przyznaje się blisko 60 procent ankietowanych. O połowę mniej popularne są komentarze i opinie, a najrzadziej cyfry i fakty - wynika z badania Dziennikarze i Social Media 2011, opublikowanego przez Multi Communications.

Czego dziennikarze szukają w mediach społecznościowych Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Dziennikarze najchętniej odwiedzają blogi, które również są najbardziej wiarygodnym źródłem wiedzy i informacji spośród wszystkich serwisów mediów społecznościowych. Na drugim miejscu pod względem popularności i wiarygodności uplasował się Facebook, a na trzecim - w obu kategoriach - Wikipedia. Można zauważyć prawidłowość - kolejność w rankingu wiarygodności jest taka sama jak w rankingu popularności.

Popularność serwisów społecznościowych w pracy dziennikarzy Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Jak wynika z badania Multi Communications, Informacje znajdowane przez dziennikarzy w mediach społecznościowych są dla dziennikarzy znacznie bardziej atrakcyjne niż wiarygodne. Co czwarty ankietowany wysoko ocenił wiarygodność tych informacji, ale żaden - bardzo wysoko. Nikt nie wskazał natomiast niskiej albo bardzo niskiej atrakcyjności informacji publikowanych w serwisach social media. Wysoko i bardzo wysoko ocenia ich wiarygodność około 60 procent respondentów.

Wiarygodność i atrakcyjność mediów społecznościowych Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Polscy dziennikarze - jak sami przyznają - dość często korzystają z serwisów społecznościowych. Służbowo posługuje się nimi regularnie prawie dwie trzecie ankietowanych. Do prywatnych celów używane są jeszcze chętniej - pojawianie się tu deklaruje nawet trzy czwarte pracowników mediów..

Wykorzystanie mediów społecznościowych przez dziennikarzy Multi Communications, Dziennikarze i Social Media 2011

Sondaż został zrealizowany środkami własnymi Multi Communications w listopadzie 2011 r. W sumie odpowiedzi udzieliło ponad 110 dziennikarzy reprezentujących różnego typu media (np. prasa, internet, TV) oraz zajmujący się różną tematyką (biznes, nowe technologie, lifestyle).

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Tytuły prasowe w mediach społecznościowych. Raport PBC

Sylwia Markowska
Polskie Badania Czytelnictwa przygotowały zestawienie pokazujące liczbę obserwatorów polskich marek prasowych w poszczególnych mediach społecznościowych. Na koniec 2023 roku prasowe tytuły w social mediach obserwowało 18,5 miliona użytkowników. Znamy też liderów na poszczególnych platformach społecznościowych.

Trendy w mediach i rozrywce. Prognozy DataArt na rok 2019

KF
Rosnąca konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych, zwiększony popyt na usługi na życzenie oraz dynamiczny rozwój user-generated content to trendy, które zdominują sektor technologiczny w 2019 roku, przewiduje DataArt, globalna firma konsultingowa w sektorze technologicznym.

Media obywatelskie - szansa, czy zagrożenie dla PR?

Krzysztof Urbanowicz
Dlaczego "Pijarowcy” boją się mediów obywatelskich? Czy branża PR jest przygotowana do wyzwań stawianych przez nowe media? Czy świat korporacji jest w stanie porozumieć się ze światem Internetu?

Yellow Press. Czym jest żółta prasa i żółte dziennikarstwo

Krzysztof Fiedorek
Terminy „żółta prasa” i „żółte dziennikarstwo” są często używane w sposób pejoratywny, aby określić praktyki dziennikarskie, które opierają się na sensacji, plotkach i emocjach, zamiast na obiektywnych faktach. Poznajmy ich genezę, cechy charakterystyczne i wpływ na społeczeństwo.

Strona nie jest mobile-friendly? W trzy sekundy zniechęci użytkownika

infoWire.pl
Być może już niedługo komputery stacjonarne będą służyć nam tylko do pracy, a szukać interesujących treści w internecie będziemy wyłącznie na urządzeniach mobilnych. Generowany na nich ruch w sieci już od kilku lat przewyższa ten pochodzący z urządzeń stacjonarnych

Content marketing w Polsce w roku 2020. Raport AdReport

Tomasz Cirmirakis
Według danych systemu monitoringu reklamy online w poprzednim roku zrealizowano ponad 11 tysięcy działań o charakterze content marketingowym. Najwięcej, bo prawie 3 tysiące na stronach Grupy RAS Polska.

Polacy czytają coraz mniej? Niekoniecznie!

Bartłomiej Dwornik
W wojnie o czytelnika prasa wydaje się być już zdaniem wielu medioznawców na pozycji straconej, choć oczywiście nie zniknie całkowicie. Jej głównym rywalem jest internet.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24