menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

2.04.2018 Marketing i PR

Skuteczność content marketingu. W jaki sposób ją mierzyć?

Krzysztof Kłosiński, Conture

Jak kontrolować działania content marketingowe? Potrzebujemy narzędzi, dzięki którym będziemy wiedzieć czy nasze akcje są prowadzone efektywnie. To ważne, gdyż tworzenie kampanii content marketingowej to proces długotrwały, którego widoczne skutki mogą pojawić się bardzo późno. Oto sposoby, dzięki którym można mierzyć skuteczność content marketingu.

Skuteczność content marketinguźródło: Suomy Nona/CC0/Pixabay.com

Czym są wskaźniki efektywności - KPI?


Skuteczność content marketingu zmierzymy wyznaczając cele, które chcemy osiągnąć przy jego użyciu. Następnie w ich ramach określamy wskaźniki efektywności, tzw. KPI, które są miernikami stopnia ich wykonania. Wyznaczenie KPI może być trudnym zadaniem. Teoretycznie ich liczba jest bardzo duża, jednak nie wszystkie z nich są jednakowo wartościowe. W zależności od sposobu prowadzenia działań content marketingowych i rodzajów kanałów dystrybucji treści, KPI mogą się znacznie od siebie różnić. Z tego powodu proponujemy podstawowe wskaźniki efektywności, wyznaczone w ramach wybranych celów.

Cele w content marketingu można wyznaczać i grupować na wiele sposobów. Oto jeden z przykładowych schematów, według których można określić nasze KPI:

Budowanie zaangażowania


Jeśli przy pomocy content marketingu chcemy zwiększyć interakcje między naszą marką, a odbiorcami, naszymi wskaźnikami mogą być:

  • liczba polubień i komentarzy
  • liczba linków przychodzących
  • liczba udostępnień
  • liczba przesłanych informacji
  • czas, który użytkownik spędził na naszej stronie

Pozyskanie leadów


W przypadku, gdy zależy nam na nowych klientach i wygenerowaniu sprzedaży, wśród naszych KPI możemy wyróżnić:

  • liczbę konwersji
  • liczbę wypełnionych formularzy
  • liczbę subskrypcji listy mailingowej
  • liczbę pobranych materiałów

Przeczytaj jak pozyskiwać leady sprzedażowe z pomocą inbound marketingu.

Rozpoznawalność marki


Jako jeden z naszych celów możemy wyznaczyć budowanie świadomości marki. Aby zmierzyć stopień jego wykonania możemy wykorzystać następujące KPI:

  • liczba unikalnych użytkowników
  • liczba aktywnych użytkowników (obserwujący, subskrybenci, abonenci)
  • liczba linków przychodzących
  • liczba wyświetleń strony

Czym mierzyć skuteczność content marketingu?


Mamy wyznaczone najważniejsze cele, a w ich ramach określiliśmy nasze wskaźniki efektywności. Wiemy już, co chcemy mierzyć, pytanie brzmi: jak? Tu z pomocą przychodzą narzędzia, takie jak

  • Google Analytics,
  • Brand24
  • Gemius.

Pozwalają one z niezwykłą dokładnością badać statystyki ruchu internetowego, dzięki czemu z łatwością zmierzymy nasze KPI. Ponadto warto skorzystać z danych, które oferują serwisy takie jak Facebook, Instagram, czy Youtube, co pozwoli zapanować nam na sytuacją w mediach społecznościowych. Zbierając dane z wielu źródeł i tworząc z nich jednolity raport, uzyskamy doskonałe narzędzie, za pomocą którego zmierzymy skuteczność content marketingu.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Reklama suplementów diety. Jak sprzedaje się produkty udające leki

Ewa Zygadło-Kozaczuk
Różnobarwne opakowania kuszą nas cudownymi właściwościami leczniczymi, a my kupujemy je licząc na zgrabną sylwetkę, dobry sen, wspaniały humor i świetny seks. Czy wiemy jednak co kryje się za magiczną tabletką, kapsułką albo syropem? Czy mamy świadomość, że reklamowane produkty tylko udają leki?

Transparentność przekazu w influencer marketingu

Agnieszka Kuźma-Filipek
Influencer marketing, to przestrzeń komunikacji wielu marek i firm, w której wciąż krystalizują się zasady współpracy i oznaczania postów reklamowych. Choć to twórca ponosi odpowiedzialność za jasność przekazu, to nie może być ona obojętna dla klientów i agencji.

Jak napisać dobrą informację prasową? Od struktury po treści

Krzysztof Janik
W sieci każdego dnia pojawia się wiele nowych treści tego typu, choć większość z nich nie wzbudza większego zainteresowania. Nierzadko powodem jest słaba wartość merytoryczna lub nieodpowiednia konstrukcja.

Firma odpowiedzialna społecznie. Ten wizerunek się opłaca

RINF
Polacy i Hiszpanie najchętniej w Europie kupują od firm odpowiedzialnych społecznie - wynika z raportu Global State of the Consumer Tracker, opracowanego pod koniec czerwca przez ekspertów firmy doradczej Deloitte.

Reklama mobilna. Optymalizacja, personalizacja i wideo

Mariusz Maksymiuk
Z badań przeprowadzonych prze IAB UK wynika, że aż 78% osób uważa, że najbardziej irytujące reklamy to te, które nie są dostosowane do rozdzielczości smartfonów czy tabletów – są zbyt małe, bądź zawierają zbyt dużo tekstu, przez co stają się nieczytelne i trudniejsze w odbiorze.

Reklama wideo. Przewodnik dla wydawców

Paweł Treściński
W 2017 marketingowcy na całym świecie przeznaczyli na reklamę wideo ponad 9 miliardów dolarów. To o 2 miliardy więcej niż w roku poprzednim i ponad 4 miliardy więcej niż w 2015. Aż 45% z wydatków, jak wynika z badania IAB, to usługi wykupione w modelu programmatic.

Media społecznościowe w PR. Przyszłość to sprawdzone informacje

NB
Branża Public Relations musi zrozumieć Twittera, Facebooka czy LinkedIn i Instagrama które stają się bardzo ważnym narzędziem dla klientów. Zdaniem przedstawicieli branży PR, za 10-15 lat tradycyjne media, prasa, radio, telewizja wciąż będą istnieć, ale to platformy społecznościowe będą głównym sposobem dotarcia do odbiorców ze swoim przekazem.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24