menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

9.10.2019

SEO czy PPC - co wybrać?

Widoczni.com

Co wybrać, SEO czy PPC? To chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby chcące wypromować swoje produkty czy usługi w sieci. Obie formy promocji wchodzą w skład SEM, czyli marketingu w wyszukiwarkach internetowych. Na czym polega ich działanie? Która z tych metod jest lepsza, skuteczniejsza? Czy musimy wybierać pomiędzy SEO a PPC? Czy można stosować obie formy promocji jednocześnie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

artykuł sponsorowany

SEO czy PPC - co wybrać?ilustracja Widoczni.com

SEO - co to jest?


SEO (Search Engine Optimization), czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, to działania, które mają na celu poprawę pozycji strony internetowej na określone frazy w organicznych wynikach wyszukiwania. SEO (pozycjonowanie strony internetowej) obejmuje takie działania jak pozyskiwanie wartościowych linków do strony (link building) oraz optymalizację strony internetowej w taki sposób, aby była zgodna z wytycznymi Google. Wyszukiwarka Google stosuje bowiem złożone algorytmy, na podstawie których witryny są indeksowane w odpowiedniej kolejności. Najwyższe pozycje zajmują strony, które według Google posiadają najwyższą jakość, są wartościowe dla użytkowników. 

PPC - co to jest?


PPC (Pay Per Click) to rodzaj reklamy internetowej płatnej. W jej przypadku reklamodawca płaci za kliknięcie w reklamę, a nie za samo jej wyświetlenie. W Polsce najpopularniejszym systemem reklam PPC jest Google Ads, czyli płatne wyniki wyszukiwania w wyszukiwarce Google. W przypadku kampanii Google Ads termin PPC oznacza de facto linki sponsorowane.

SEO vs PPC 


Aby móc odpowiedzieć na pytanie, co wybrać, pozycjonowanie strony internetowej czy kampanię Google Ads, warto szczegółowo przyjrzeć się różnicom pomiędzy tymi dwiema formami promocji w internecie. Czym się różni SEO od PPC?

Czas pojawienia się pierwszych efektów


Jeśli zależy nam na jak najszybszych efektach, to lepszym rozwiązaniem jest kampania Google Ads. W przypadku PPC strona internetowa jest widoczna w płatnych wynikach wyszukiwania praktyczne od zaraz. Wystarczy zoptymalizować oraz uruchomić kampanię i gotowe - nasza reklama zaczyna się wyświetlać w Google.

Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku SEO. Pozycjonowanie stron WWW to długotrwały proces, którego efekty nie przychodzą z dnia na dzień. Oczywiście czas, po jakim pojawiają się efekty pozycjonowania jest różny i zależy od wielu czynników, na przykład konkurencyjności i popularności fraz. Musimy się jednak liczyć z tym, że pozycjonowanie sklepu internetowego może przynieść oczekiwane efekty dopiero po kilku miesiącach pracy.

Trwałość efektów


Pozycjonowanie strony czy sklepu internetowego to długi proces, jednak równie długotrwałe są jego efekty. Z wysokich pozycji w Google możemy się cieszyć nawet jeśli zaprzestaniemy działań związanych z SEO. Oczywiście brak jakiejkolwiek aktywności w tym temacie spowoduje, że z czasem nasze pozycje zaczną spadać, jednak nie stanie się to z dnia na dzień. W przeciwieństwie do PPC…

Kampania Google Ads generuje ruch na stronie tylko wtedy, kiedy jest uruchomiona. W momencie jej wyłączenia, czy też braku środków na koncie, reklamy natychmiast przestają się wyświetlać w płatnych wynikach wyszukiwania.

Liczba słów kluczowych


W przypadku kampanii PPC liczba pozycjonowanych słów kluczowych jest w zasadzie nieograniczona. Strona może się wyświetlać na dowolną liczbę fraz. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku promowania sklepów internetowych. Google Ads umożliwia łatwe i szybkie reklamowanie każdego produktu dostępnego w ofercie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uruchomić osobną kampanię na każdy produkt, jaki znajduje się w danym sklepie.

Dobór słów kluczowych w przypadku pozycjonowania stron i sklepów internetowych jest nieco ograniczony. Wynika to między innymi z tego, że nie powinno się pozycjonować jednej podstrony na zbyt dużą liczbę fraz.

Zmiana słów kluczowych


Możemy wyobrazić sobie sytuację, że po pewnym czasie będziemy chcieli zmienić frazy, na które pojawia się nasza strona w wynikach wyszukiwania. Czy da się to zrobić? A jeśli tak, to gdzie zrobimy to szybciej i prościej - w przypadku SEO czy PPC?

Zdecydowanie więcej możliwości daje w tym względzie Google Ads. W przypadku kampanii PPC zmiana słów kluczowych jest niezwykle prosta i możliwa w dowolnym momencie. Wystarczy edytować frazy, zmienić tekst reklamy i gotowe - strona będzie promowana na zupełnie nowe słowa kluczowe.

W przypadku SEO zmiana słów kluczowych również jest możliwa. Jest to jednak trochę trudniejsze i bardziej czasochłonne. Modyfikacja fraz wiąże się w tym wypadku z koniecznością wprowadzenia zmian na stronie internetowej (nowe treści, nagłówki itp.) oraz przebudowania strategii linkowania. Dodatkowo po wprowadzeniu niezbędnych zmian będziemy musieli trochę poczekać, zanim strona zacznie się pojawiać na nowe frazy.

SEO vs PPC? Podsumowanie


Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co wybrać, SEO czy PPC. Obie formy promocji są skuteczne, jednak przynoszą efekty w innym czasie. Każda z nich wymaga też innej strategii budżetowej. W przypadku kampanii PPC płacimy za każde kliknięcie, natomiast wejście na stronę z wyników organicznych jest bezpłatne. 

Pozycjonowanie strony internetowej można potraktować jako swego rodzaju inwestycję, która zwraca się po jakimś czasie. SEO to dobre rozwiązanie, jeśli nie oczekujemy natychmiastowych efektów i mamy czas na spokojne budowanie wysokich pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Patrząc długofalowo, pozycjonowanie strony WWW jest opłacalniejsze finansowo.

Z kolei kampania Google Ads świetnie się sprawdza wówczas, kiedy oczekujemy efektów szybkich, ale niekoniecznie długotrwałych. PPC to także korzystne rozwiązanie dla osób, które chcą płacić wyłącznie za efekt, czyli na przykład za kliknięcie w reklamę i odwiedzenie strony internetowej. Google Ads świetnie się również sprawdza do wypromowania jednorazowego wydarzenia lub krótkotrwałej promocji.

A może SEO i PPC jednocześnie?


Czy musimy wybierać pomiędzy SEO a PPC? Niekoniecznie! Obie formy promocji świetnie się uzupełniają. Kampania Google Ads jest doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza na początku pozycjonowania strony internetowej, kiedy działania SEO nie zdążyły jeszcze przynieść pożądanych efektów. Zapewnimy sobie w ten sposób wysokie pozycje przez cały okres funkcjonowania naszej strony. W miarę wzrostu pozycji w bezpłatnych wynikach wyszukiwania możemy stopniowo zmniejszać budżet na PPC.

Źródło: Widoczni.com

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Badanie satysfakcji rodziców. NPS dla publicznych szkół i przedszkoli

Reporterzy.info polecają
Czy publiczne przedszkole i szkołę podstawową można lubić i polecać? Z diagnozy przeprowadzonej przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty wśród rodziców dzieci z 52 placówek w 6 województwach wynika, że tak. Wyniki badania przyniosły też kilka niespodziewanych wniosków.

Zwróć uwagę na szczegóły. Typografia jako wartość dodana twojej ulotki

drukarniaonline.pl
Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby projektujące ulotki jest brak odpowiedniego pochylenia się nad kwestią dobrania fontów dopasowanych do przygotowywanego materiału. Dowiedz się, co zrobić, aby czcionki współgrały z warstwą tekstową i graficzną twojej reklamy. [artykuł sponsorowany]

Mądry rodzic to oszczędny rodzic. Kupuj artykuły dla dziecka ze zniżkami

alerabat.com
Chciałbyś sprawić swojemu dziecku prezent i podarować mu najnowsze zabawki z bohaterami z jego ulubionych bajek, jednak ich ceny nie zawsze idą w parze z Twoimi planami? Czy wiesz, że możesz w bardzo prosty sposób obniżyć koszt takich zakupów nawet o 70%? Postaw na rozwiązanie, dzięki któremu Twoje dziecko będzie szczęśliwe, a Twój portfel nie ucierpi. Wystarczy, że podczas zakupów wykorzystasz kupony rabatowe! [artykuł sponsorowany]

Program Broviac. Dzieci chore na raka mniej czasu spędzą w szpitalu

Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"
Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" uruchomiła "Program Broviac. Krócej w szpitalu". To unikalny w skali kraju program dla małych pacjentów, zmagających się z nowotworami. Wspólnie z partnerami, firmami Starwax, TIM SA i Argiden funduje rodzicom bezpłatne zestawy do bezpiecznej pielęgnacji wkłucia centralnego w domu. [Reporterzy.info wspierają]

Jak wybrać najlepszy głos lektorski do reklamy radiowej?

artykuł sponsorowany
Wybór najlepszego lektora do reklamy radiowej jest bardzo ważnym zadaniem, ponieważ może on znacząco wpłynąć na odbiór przekazu przez słuchaczy. Jak wybrać najlepszego lektora do reklamy radiowej?

Formularze PIT i nowe wzory. Sprawdź, które druki się zmieniają [LINK]

Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową"
Poradnik Podatnika 2021. PIT-36, PIT-37, PIT/B, PIT/D, PIT/IP, PIT/O, PIT/Z, PIT/WZ – między innymi te rodzaje dokumentów dotyczących zeznań podatkowych od 1 stycznia 2021 roku powinny być rozliczane na nowych formularzach. Wprowadzone modyfikacje mają dostosować druki do zmian w prawie. Z tego tekstu dowiesz się, jak nie zgubić się w gąszczu aktualizacji i gdzie znaleźć obowiązujące wzory.

Przyszłość gier online

bananki.pl
Gry online nadal dostarczają rozrywki i mają grono swoich odbiorców, chociaż wydaje się, że rynek takich gier w ostatnim czasie niewiele się zmienił. Zmieniło się natomiast całe otoczenie, wyrosła ogromna konkurencja ze strony aplikacji mobilnych oraz konsoli, a także zaawansowanych i bardzo rozbudowanych gier z różnymi scenariuszami i wciągającą fabułą. [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24