menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

27.06.2022 Rynek medialny

Trendy w komunikacji. Te trzy zostaną z nami na dłużej

Newseria Biznes

Generacja Z, reels i TikTok oraz hedonizm. Internetowa komunikacja w 2022 roku podąża ścieżkami, z których szybko nie zejdzie. Żeby się na nich odnaleźć i skutecznie je wykorzystać, warto je dobrze poznać. Nowe trendy wytyczają nowe kierunki i potrzeby w komunikacji i w marketingu.

Trendy w komunikacji. Te trzy zostaną z nami na dłużejfot. odKuchni.co/Newseria Biznes

#GenZ


Najmłodsza, lecz najbardziej znacząca grupa w kwestii zrównoważonego rozwoju i priorytetów zdrowotnych na całym świecie. Mowa o generacji Z, wśród której aż trzy czwarte (73%) wierzy, że jest bardziej niż inne pokolenia zaniepokojona tym, jak dieta wpływa na środowisko (2022 Food and Health Survey). Tuż za nimi plasują się Millenialsi (71%).

W porównaniu z generacją Baby Boomers, pokolenie Z chętniej sięga po produkty oznaczone małym śladem węglowym czy produktem wytworzonym na bazie roślin. Ten trend dostrzega wielu producentów żywności oraz restauratorów, którzy modyfikują swoje oferty, wzbogacając je o pozycje wegańskie.

REKLAMA

- Rynek roślinny rozwija się niezwykle dynamicznie, zaś z danych publikowanych w mediach branżowych wynika, że globalnie ma on urosnąć do ponad 160 mld dolarów w przeciągu najbliższych ośmiu lat. Jeszcze dwa lata temu jego wartość wynosiła niecałe 30 mld dolarów - komentuje Magdalena Malutko, CEO agencji Od kuchni. - Dostrzegamy to także na co dzień, ponieważ komunikowanie, promocja oraz fotografowanie propozycji roślinnych staje się coraz częstszym zadaniem w naszej agencji

W planowaniu działań marketingowych warto więc poświęcić jeszcze więcej uwagi temu, do jakiej generacji kierowany jest przekaz marki. Zupełnie innych komunikatów oczekuje dziś generacja Z, która – wchodząc na rynek pracy – podejmuje równolegle więcej świadomych decyzji zakupowych. Dla wielu marek jest to kluczowa grupa odbiorców. Tworzenie odpowiedniej strategii komunikacji powinno być więc podparte dokładnym zrozumieniem ich potrzeb, języka czy wyznawanych wartości.

#reels & #tiktok


Fenomen TikToka udowodnił, że krótkie, autentyczne formy wideo zyskują dziś na znaczeniu i to na nich specjaliści ds. komunikacji i marketingu będą bazować w najbliższym czasie. Reelsy zalewają instagramowe feedy już od kilku miesięcy. Ich era trwa w najlepsze, a ci, którzy jeszcze nie oswoili się z ruchomym contentem, powinni jak najszybciej nadrobić zaległości.

- Do skuteczności i atrakcyjności reelsów nie musimy dziś przekonywać naszych klientów. Współpracujące z nami marki doskonale o tym wiedzą i z dużą otwartością podchodzą do propozycji dynamicznego contentu - komentuje Dominika Kaczyńska, community manager w agencji Od kuchni. - W środowisku kulinarnym, w którym się specjalizujemy, atrakcyjnych dla oka możliwości jest niezwykle dużo, począwszy od prezentowania składników i przepisów, aż po sposób podania czy konsumpcję. Ważny aspekt odgrywa tu także podkład muzyczny, który również musi wpisywać się w globalne lub lokalne trendy.

Z raportów TikToka wynika, że:

  • muzyka ma tendencję do wykraczania poza platformę;
  • 88% użytkowników wskazuje, że ​​dźwięk na platformie ma kluczowe znaczenie dla ogólnego doświadczenia aplikacji;
  • to zaś skłania ludzi do wyszukiwania, przesyłania, a także kupowania piosenek, które słyszą podczas przeglądania TikToka.

Ten trend nie tylko otwiera nowe możliwości artystom i markom, ale tworzy nowy paradygmat dzielenia się, tworzenia i wyszukiwania muzyki.

REKLAMA

Szybko zmieniające się trendy na TikToku determinują do bycia na bieżąco ze wszystkimi nowinkami, dlatego mnóstwo czasu należy i warto poświęcić na śledzenie zarówno virali, jak i tych mniej popularnych filmików, w których także może drzemać duży potencjał. Scrollowanie TikToka nie jest więc wyłącznie formą spędzania wolnego czasu. W branży marketingowej oglądanie takich benchmarków i inspiracji pomaga w planowaniu własnych realizacji i wyszukiwaniu ciekawych insightów.

#hedonizm


Co pozostaje konsumentowi w tych trudnych czasach, jeśli nie odrobina hedonizmu? O tym chętnie mówi wiele marek, zachęcając klientów do sprawiania sobie drobnych przyjemności, pozwalających odciąć się od codzienności. Sposobów jest oczywiście wiele, a kreatywnych pomysłów na promocję nie brakuje. Słoneczne popołudnie spędzone na ogródku ulubionej restauracji czy rozpływająca się w ustach czekolada z apetycznymi dodatkami to tylko przykłady chwil przyjemności, do których zachęcają nas dziś marki.

- Dla niektórych drobną przyjemnością jest także zamawianie zakupów online bez konieczności wychodzenia z domu. Pandemiczny zwyczaj do dziś pozostał standardem w wielu domach - mówi Weronika Weimer, communication specialist w agencji Od kuchni. Z danych Food Insight wynika, że co najmniej jedna czwarta Amerykanów (25%) kupuje artykuły spożywcze przez internet raz w tygodniu. Dla porównania jeszcze w poprzednim roku było to 20%. Co więcej, połowa konsumentów dokonujących zakupów online (52%) zwraca uwagę na etykiety żywności.

Wszyscy liczymy na to, że najtrudniejsze chwile w tym roku są już za nami i chętnie koncentrujemy się na mówieniu o przyjemnościach. Warto jednak podchodzić z większą dozą elastyczności i wdrażać w swoją pracę popularne dziś zwinne podejście (ang. agile), w którym szybkość reakcji i umiejętność dostosowania się do sytuacji stają się kluczowe do rozwoju i osiągania zamierzonych celów.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Europejczycy ufają mediom publicznym. Wyjątkiem są Polska i Węgry

EuroPAP News
Obywatele unijnych państw najbardziej ufają tradycyjnym nadawcom oraz mediom drukowanym, także w wydaniu internetowym. Narażeni są na dezinformację. 28 proc. Europejczyków ocenia, że w ciągu ostatniego tygodnia często mieli styczność z fake newsami - wynika z najnowszego sondażu Eurobarometru.

Badania na temat wideo w internecie. Tak oglądają Polacy

Gabriela Jakimik
Połowa badanych przez IAB internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci.

Piano Media. System płatności za dostęp do treści w polskim internecie

Bartłomiej Dwornik
W nocy z 3 na 4 września, polscy użytkownicy zaczęli płacić za dostęp do treści i usług dostarczanych przez sześciu wydawców prasowych i jednego nadawcę radiowego.

Transmisje na żywo w 2018 roku będą warte 545 miliardów dolarów

Deloitte Polska
Raport Deloitte „Global TMT Predictions 2018” przewiduje, że do końca 2018 roku połowa dorosłych osób w krajach rozwiniętych będzie posiadać co najmniej dwie subskrypcje mediów w kanałach on-line, a do końca 2020 roku liczba ta wzrośnie do czterech.

Polscy telewidzowie to kibice sukcesu. Analiza Havas Media Group

Karolina Szaflarska
Najbardziej rozpoznawalnym Polakiem startującym na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu był Kamil Stoch, z ogromną przewagą nad drugą Justyną Kowalczyk. Trzy czwarte respondentów chętniej oglądałaby transmisje z igrzysk, gdyby Polacy osiągali w nich większe sukcesy.

Jak media wpływają na poglądy polityczne. Raport Uniwersytetu SWPS

BARD
Socjologowie z Uniwersytetu SWPS zbadali rolę źródeł informacji w budowaniu preferencji politycznych. Naukowcy sprawdzili też, jak informacje podawane przez telewizję, radio, prasę i internet wpływają na postawę obywateli.

Ile zarabiają dziennikarze. Analiza danych za rok 2018

BARD
Jaka jest mediana płac na stanowisku dziennikarza i od czego zależy wysokość wynagrodzenia? Na jakie dodatkowe benefity może liczyć osoba zatrudniona w redakcji? Sprawdziliśmy aktualne dane, publikowane przez największe polskie portale rekrutacyjne. Statystyczny dziennikarz zarabia poniżej średniej krajowej.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24