menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

26.08.2008 Warsztat reportera

Jak być dobrze poinformowanym

Wayne Danielson, Slowawsieci.com

Jak zostać osobą z dużą, aktualną wiedzą i jak utrzymywać w ciągle zmieniającym się świecie? Oto kilka rad na dobry początek.

Większość ludzi zgodzi się ze mną, że lepiej być dobrze poinformowanym, niż nie. Pytanie brzmi - jak zostać osobą z dużą, aktualną wiedzą i jak utrzymywać w ciągle zmieniającym się świecie. Oto kilka rad na dobry początek. Przeczytaj je, a potem stwórz własną, podobną listę.

Przeczytaj choć jedną książkę w tygodniu - nie literaturę piękną, ale coś innego. Zostań stałym gościem najbliższej księgarni i publicznej biblioteki. Zaprzyjaźnij się z innymi użytkownikami bibliotek. Zwykle są to wspaniali ludzie, którzy wiedzą więcej o wyszukiwaniu informacji tam, gdzie nigdy byś nie szukał.

Czytaj informacje z każdej dziedziny, nawet tej, które na pierwszy rzut oka są nudne. Nowe dziedziny wiedzy mogą być bardziej interesujące, jeśli zaczniesz rozumieć o co w nich chodzi. Czy kiedykolwiek czytałeś słownik albo encyklopedię przed pójściem spać? Spróbuj tego, zaśniesz szybciej i nauczysz się czegoś nowego.

Zbuduj osobistą bibliotekę z książek ważnych i przydatnych tobie. Nadal mam nieco już zniszczoną kopię "A tresury of great poems" Luisa Untermeyera.

Sprawdzaj rankingi w czasopismach. Notuj co inni ludzie czytają. Trzymaj rękę na pulsie nowości. Kupuj najważniejsze pozycje.

Czytaj ogólnokrajową prasę. Poza czytaniem prasy lokalnej, powinieneś czytać ogólnokrajową gazetę taką jak "The New York Times" czy "The Washington Post" i jeszcze jedną, najlepiej ukazująca się w jakimś innym mieście. Witryny internetowe posiada większość papierowych wydań i są one znacznie obszerniejsze w zasobie informacji, ale czytanie wydrukowanych gazet - choćby już starych - jest niewiedzieć czemu znacznie szybsze i wygodniejsze w czytaniu.

Używaj radia i telewizji roztropniej. Wiele dobrych stacji informacyjnych nadaje poprzez telewizję kablową lub satelitę. Przejrzyj ich ofertę i wyszukaj dobrych programów. Słuchaj książek nagranych na taśmę i słuchaj publicznego radia.

Zostań ekspertem w zakresie Internetu. Jaka jest najlepsza wyszukiwarka internetowa? Ja twierdzę, że Google. Aldous Huxley kiedyś wspomniał, że aby napisać choć jedną opowieść dla magazynu musiał spędzić kilka godzin w bibliotece. Co byśmy zrobili, gdyby nie było Internetu?

Rozmawiaj z ludźmi codziennie. Zapytaj och, co robią, co u nich słychać, nauczysz się wielu rzeczy. Utrzymuj kontakt z przyjaciół poprzez e-mail. Zacznij albo dołącz się do dyskusji w grupach dyskusyjnych. Branie udziału w ciekawej rozmowie (panelu dyskusyjnym) to jedna z najlepszych dróg do zdobycia wiedzy.

Pisz coś codziennie, nawet jeśli to miałoby być napisane w osobistym dzienniku. Pisanie pomaga zorganizować i zapamiętać to, co już wiesz. Zabieraj ze sobą notes. Gdy tylko to możliwe, nawet na jakieś spotkania. Kategoryzuj i streszczaj swoją wiedzę. Zdziwisz się, co możesz znaleźć na wydawanych płytach CD.

Dołącz do zwolenników list przebojów książek, filmów, programów telewizyjnych, muzyki, nauki etc. Pamiętaj, że przez "zostać zwolennikiem" mam na myśli czytanie książek, oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Zdziwisz się co możesz osiągnąć, nawet gdy masz bardzo zajęty harmonogram pracy.

***
źródło: slowawsieci.com
licencja Creative Commons: Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 2.5 Polska

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Marie Digby. Sylwetka nowonarodzonej e-gwiazdy

Michał Chmielewski
Pewnego dnia japońsko-amerykańska dziewczyna z kalifornijskiego sąsiedztwa wysyła na Youtube.com kilka własnych gitarowych interpretacji znanych utworów. Być może był to jej najważniejszy krok w życiu.

Oł je, łał

Katarzyna Pakuła
Dziś na topie jest przesadne używanie zapożyczeń. I nie wynika to wcale ze znajomości języków obcych. Czy to początek końca naszej mowy ojczystej? [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

Fonoteka czy kompozytor? Skąd wziąć muzykę do reklamy

Newseria Biznes
Jaką rolę pełni muzyka w spocie reklamowym? Dlaczego czasem lepiej kupić ją w fonotece, a innym razem warto zdecydować się na kompozytora? Czy muzyka na specjalne zamówienie może dokładnie oddać zamierzenia twórców, wywołać odpowiednie emocje i stanowić uzupełnienie obrazu?

Użyteczność a popularność serwisów informacyjnych

Symetria.pl
Czy użyteczność serwisów informacyjnych i bogactwo funkcjonalności wiążą się z popularnością witryny i odwiedzalnością? Raport z badania Agencji Symetria.

Prawda w mediach. Rzecz o czystości dyskursu publicznego

Wojciech Warecki, Marek Warecki
Dziennikarze niby stugłowy Sokrates mają odgrywać prawdę choć sami znajdują się w polu oddziaływania wielu sił, z których często nie do końca zdają sobie sprawę.

Radio z kontenera

Katarzyna Błaszczyk
Rozmowa z Wolfgangiem Hirnerem, kiedyś piratem radiowym, dzisiaj dyrektorem Radiofabrik Wolnego Radia Salzburg. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

Jak wygląda praca w radiu internetowym

Jarosław Rybus
Rozmowa z Tomaszem Wolskim, dyrektorem programowym Gadu Radio, odpowiedzialnym za formatowanie stacji.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24