menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

2.10.2017 Marketing i PR

Jak zostać influencerem. Poradnik praktyczny

Szymon Frączek, StarOfService.pl

Publikacja sponsorowanych wpisów, otrzymywanie darmowych produktów (tzw. dary losu), czy dostęp do zamkniętych wydarzeń - to tylko kilka z wielu korzyści bycia influencerem. W ostatnich latach coraz więcej influencerów decyduje się nawet porzucić stałą pracę i rozwijać swoją markę osobistą, ale jak to zrobić?

Jak zostać influenceremfot. Thomas Ulrich/cc0/Pixabay

Znajdź swoją niszę


Nie możesz żyć pod presją, że twój blog, czy kanał na YouTubie ma jak najszybciej stać się podstawowym źródłem dochodu. Najważniejszy jest content, który docenią twoi odbiorcy. Jak go tworzyć? Poświęć się swojej pasji, czymś w czym jesteś naprawdę dobry i sprawia Ci przyjemność. Internauci to docenią - szczerość, zaangażowanie jest zawsze w cenie. Dlatego nic na siłę! Najpierw zastanów się o czym chcesz opowiadać, co Cię nie nudzi, a potem rozwijaj się w tym kierunku i dziel się tym z innymi. Takie treści doskonale sprawdzają się w mediach społecznościowych, a to jedno z podstawowych narzędzi, które będziesz wykorzystywać do budowania swojej osobistej marki.

Zastanów się, co będzie w centrum twojego przekazu


Czy twoje treści będą przydatne? Co chcesz dzięki nim osiągnąć? Chcesz bawić swoich odbiorców? Czy może ich edukować? A może chcesz ich inspirować, lub skłaniać do refleksji? Na przykład Youtuber, który kręci zabawne filmiki - w centrum jego przekazu jest rozrywka. Architekt wnętrz, który wrzuca zachwycające wizualizacje na swojego Instagrama - rdzeniem jest inspiracja. Kiedy będziesz już wiedzieć jakie wartości chcesz przekazywać, to znacznie prościej będziesz mógł zidentyfikować swoją publiczność. W ten sposób będziesz mógł dostosować swój przekaz do grupy docelowej. Łatwiej będzie Ci do niej dotrzeć, zdobyć lojalność i uznanie - a to najważniejsze czynniki, które konstytuują influencera!

Wybierz odpowiednie media społecznościowe do komunikacji


Kiedy już wiesz co chcesz przekazać ludziom, i co będzie w centrum twojego przekazu, to musisz się zastanowić jak dotrzeć do swojej publiczności. Gdzie można ją znaleźć? Z jakich mediów społecznościowych korzysta? Oczywiście każdy przypadek jest inny, ale generalna zasada mówi, że trzeba być obecnym na przynajmniej dwóch sieciach społecznościowych - do kreacji treści i do komunikacji z grupą docelową. Spójrzmy na to na przykładzie komika: jego pasją jest humor, w centrum przekazu znajduje się rozrywka, a jego publiczność to wszyscy, którzy chcą się pośmiać. W tej sytuacji, najlepszym kanałem do tworzenia treści będzie prawdopodobnie YouTube, ponieważ jest to sieć właśnie rozrywkowa i można tam znaleźć osoby, które już są zainteresowane humorem. Content z YouTube’a można komunikować do swojej grupy docelowej za pomocą Facebooka, czy Twittera.

Twórz wartościowe treści


Po ukończeniu trzech wcześniejszych kroków wreszcie jesteś gotowy do tworzenia wartościowych treści W świecie influencerów panuje bardzo duża konkurencja, i z całą pewnością nie będzie to ścieżka usłana różami. Musisz być wyjątkowy. Pracuj nad swoimi wyróżnikami i szlifuj indywidualny styl. Pamiętaj o tym, co powiedział kiedyś Oscar Wilde: “Bądź sobą. Wszyscy inni są już zajęci”. Nie musisz tworzyć zupełnie nowych, przełomowych treści, w końcu trudno znaleźć temat, który nie został jeszcze poruszony w Internecie, ale właśnie poprzez swoją wizję i indywidualny styl możesz dorzucić swoje trzy grosze i zostać zapamiętanym. Poniżej trzy wskazówki, które powinny Cię zainspirować:

  • Jeśli rdzeniem twojego przekazu jest rozrywka - jedną z metod bawienia ludzi jest prowokowanie emocji: śmiechu, wzruszenia, refleksji itp. Możesz pobudzać swoją kreatywność przez kompilowanie tweetów dotyczących jakiegoś wydarzenia, czy trendu. Bez trudu znajdziesz tysiące błyskotliwych komentarzy, które aż proszą się o pokazanie szerszej publiczności. Wybieraj te, które najlepiej trafią do twojej publiczności, zastanów się jakie emocje chcesz w nich wzbudzić, i do dzieła! Hitem ostatnich miesięcy są GIFy - postaraj się z nich korzystać. Na Giphy znajdziesz miliony GIFów gotowych do wykorzystania, są nawet posegregowane tematycznie, więc na pewno znajdziesz coś ciekawego.
  • Jeśli chcesz edukować i dzielić się wiedzą - wszelkiej maści dane będą twoim sprzymierzeńcem. Śledź najnowsze trendy i wydarzenia, wyszukuj raporty i statystyki. Za pomocą Canvy możesz tworzyć atrakcyjne infografiki, bez posiadania zaplecza graficznego. Informacje zwizualizowane w ciekawy sposób to prawdziwy hit internetu!
  • Jeśli chcesz inspirować swoją publiczność - łączenie słowa pisanego z obrazami będzie strzałem w dziesiątkę. W ten sposób będziesz mógł wizualizować swój przekaz w głowach odbiorców, a w zależności od twojej grupy docelowej, obraz może być nawet ważniejszy od tekstu. Dobrym pomysłem będzie zapisanie się na kurs fotografii, i to z przynajmniej dwóch powodów: jeśli chcesz inspirować swoimi pomysłami, to nic lepiej nie będzie przemawiać, niż twoje własne fotografie. Po drugie, w Internecie jest obecnie przykładana ogromna uwaga do kwestii wizualnych. Musisz mieć pewność, że twoje kreacje będą przynajmniej tak samo dobre, jak na innych blogach!

Zbuduj społeczność


Buduj zaangażowaną społeczność - dopuść swoich odbiorców do siebie. Organizuj wydarzenia online, gdzie np. będziesz mógł wejść w interakcję ze swoimi widzami (facebookowe transmisje na żywo są do tego świetnym narzędziem), zadawaj pytania, nie unikaj okazji do kontaktu. Nie konkuruj z podobnymi influencerami, tylko staraj się z nimi współpracować! Pochwal się swoimi treściami, zaproponuj kolaborację, a być może uda się stworzyć coś fajnego i będziesz mógł dotrzeć do nowych osób. Wasze grupy docelowe nie muszą ze sobą konkurować - mogą być do siebie podobne i się nawzajem uzupełniać!

Cierpliwości!


Nie od razu Rzym zbudowano, więc i Ty nie staniesz się gwiazdą Internetu w jeden tydzień :) Bycie influencerem wymaga regularności, wysiłku i kreatywności, ale i… czasu. Wiesz ile czasu zajęło największym twórcom dotarcie na szczyt? Podobna droga czeka i Ciebie, ale z naszymi wskazówkami na pewno Ci się uda!

***
żródło: starofservicepl.biuroprasowe.pl

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Blog firmowy w e-commerce. 8 najczęściej popełnianych błędów

Marta Bober
Firmy decydują się na prowadzenie bloga firmowego, ponieważ doskonale zdają sobie sprawę z korzyści, jakie z niego płyną. Ze względu na to, że liczba blogów firmowych nieustannie przybywa poziom ich prowadzenia musi być coraz wyższy i dostosowywać się do potrzeb i oczekiwań odbiorców.

Praca w Public Relations. Duży spadek liczby ofert rekrutacyjnych

BARD
Agencje PR zamieściły w ubiegłym roku łącznie ponad 900 ogłoszeń rekrutacyjnych w największym branżowym portalu. Kolejne 488 ofert pochodziło od firm i instytucji, tylko 11 od pośredników. Łącznie w 2017 roku pojawiło się zaledwie 1,4 tysiąca ofert pracy w branży public relations - wynika z analizy PRoto.pl.

Skuteczność reklam online. Viewability Benchmark Report 3Q2017

Paweł Usakowski
Średni czas kontaktu z reklamą w polskim internecie wynosi 27,5 sekundy. Średnia widoczność reklam online to 55 proc. W porównaniu z bardziej dojrzałymi rynkami reklamy autorzy raportu z firmy Meetrics zauważają poprawę w wynikach osiąganych w Polsce, jednak aż 45 procent budżetów digital nadal wydawane jest nieefektywnie.

Storytelling. Angażująca opowieść wykorzystywana w marketingu

Krzysztof Kłosiński
Storytelling pojawia się w przekazach reklamowych, jest obecny zarówno na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, a także w email marketingu. Większe firmy tworzą spoty reklamowe, które czasami przybierają formę mini serialu, śledzonego przez tysiące ludzi. I co najważniejsze - to działa!

Skuteczna reklama zewnętrzna. Na czym polega dobry przekaz DOOH

Diana Polska
Podczas planowania kampanii DOOH należy przede wszystkim skupić się na grupie docelowej, a dokładniej na jej potrzebach i zainteresowaniach. Konsumenci chcą, aby przekaz w formie digital signage był dopasowany do ich potrzeb i przynosił wymierne korzyści.

Kim jest social media ninja

Sebastian Lipka
Zamiast na siłę stawiać tezy o przewadze mobile nad desktopem lub video nad grafiką (nie twierdzę, że analiza trendów i sposobów ich wykorzystania nie jest ważna, bo jak za chwilę przeczytasz jest kluczowa), warto zastanowić się nad kondycją branży, jej profesjonalizmem oraz możliwością jej poprawy.

Reklama responsywna. Wszystko co musisz wiedzieć

Paweł Treściński
Format responsywny to typ reklamy, który dostosowuje lub przekształca rozmiar, umożliwiając dopasowanie do szerszej liczby jednostek reklamowych i ekranów. Poprzez zastosowanie określonej technologii, tak skonfigurowana reklama idealnie dopasowuje się do dużej, średniej lub małej jednostki reklamowej.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24