menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

28.08.2018

Czym się różni spadek od darowizny?

pewny-prawnik.pl

Spadek czy darowizna to terminy, o których często słyszymy, jednak nie zawsze jesteśmy świadomi różnic z nich wynikających. Czym jest zatem spadek, a czym darowizna? Jakie skutki prawne pociąga za sobą każde z tych rozwiązań? Jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z każdą z tych form?

artykuł sponsorowany

Czym się różni spadek od darowizny?fot. pewny-prawnik.pl

Czym jest darowizna i kogo dotyczy?


Z darowizną mamy miejsce jeszcze za życia osoby, która oddaje swój majątek wyznaczonej osobie, czyli przekazuje prawo własności z ujęciem w księdze wieczystej na rzecz osoby trzeciej. Darowizna może być rozwiązaniem korzystnym w przypadku starszych osób, które chcą przekazać na rzecz najbliższych nieruchomość, za którą płacą co miesiąc duży czynsz i które muszą utrzymywać. W akcie darowizny mogą przepisać majątek na przykład na rzecz dziecka z zachowaniem własnego prawa do służebności lokalu, czyli do dożywotniego w nim zamieszkiwania oraz w zamian za opiekę. Wówczas osoba obdarowana, choć posiada tytuł prawny do lokalu, nie ma prawa wyrzucić z mieszkania swojego rodzica.

Czym jest spadek i kogo dotyczy?


Spadek to forma rozdysponowania majątku testatora, która zaczyna obowiązywać dopiero w momencie jego śmierci. Wtedy następuje otwarcie testamentu i spadkobierca ma prawo do zarządzania nieruchomościami lub innymi składowymi majątku, które otrzymał. W ciągu 6 miesięcy od nabycia spadku lub otrzymania darowizny należy zgłosić za pośrednictwem formularza SD-Z2 do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego dla testatora. Szczegółowe informacje w tym temacie można znaleźć na stronie internetowej https://pewny-prawnik.pl/blog/75/spadek-i-darowizna-kiedy-zlozyc-druk-sd-z2.

Dziedziczenie testamentowe ma pierwszeństwo przed dziedziczeniem ustawowym, o czym mówi artykuł 926 par. 2.i 3 Kodeksu cywilnego. Może ono dotyczyć całości majątku bądź jego części. Dziedziczenie ustawowe ma miejsce dopiero wtedy, gdy żaden z osób wskazanych w testamencie nie chce lub nie może być spadkobiercą. Z dziedziczeniem ustawowym mamy zazwyczaj do czynienia wtedy, gdy dzieci obejmują spadek po swoich zmarłych rodzicach. Osoba powołana do spadku ma prawo w terminie do 6 miesięcy po otwarcie testamentu odrzucić testament, jeśli nie chce go przyjąć. Należy pamiętać, że dziedziczyć można zarówno majątek, jak też długi spadkodawcy. W sytuacji, gdy w dziedziczeniu biorą udział zarówno dzieci, jak i współmałżonek spadkodawcy, spadek przypada każdej z tych osób w częściach równych. Jeżeli jedno z dzieci dziedziczących nie dożyło chwili otwarcia spadku – wówczas dziedziczyć mogą wnuki spadkodawcy w częściach równych nieżyjącemu dziecku.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Gotówkowy czy samochodowy?

lowcakredytow.pl
Czasem wybór sposobu zakupu samochodu zajmuje więcej czasu niż decyzja, które auto kupić. Większość klientów wspomaga się różnego rodzaju kredytami lub też pożyczkami, a tym samym mogą sobie pozwolić na wymarzone cztery kółka. Oferty banków i parabanków oraz dealerów samochodowych sprawiają, że mamy naprawdę dużo możliwości do wyboru. [artykuł sponsorowany]

Ogólnopolski Operator Oświaty i Kulczyk Foundation dla dzieci z Ukrainy

Reporterzy.info wspierają
"Chodźmy Razem do Szkoły", realizowany w Gdańsku i Wrocławiu przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty projekt szkolnych klas przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy zyskał ważnego partnera. Kulczyk Foundation przekazała ponad 192 tysiące złotych na pomoc w nauce dla kilkuset ukraińskich dzieci.

Właściciele szkół i przedszkoli mają pomysł jak naprawiać polską oświatę

materiał partnera
Łatwiejszy dostęp do zawodu i podnoszenie kwalifikacji zawodowych, pomysły na poprawę warunków pracy w oświacie i podniesienie jakości edukacji? Jest na to plan. Jedenaście podmiotów oświatowych z Poznania, Wrocławia i Łodzi założyło pierwszy w Polsce związek pracodawców branży przedszkolnej i szkolnej.

Kiedy i kto może ogłosić upadłość konsumencką?

artykuł sponsorowany
Upadłość konsumencka jest jedną z instytucji, które pozwalają niejako na rozpoczęcie "od nowa" w sytuacji, w której konsument popadł w długi, z których nie może wyjść.

Negocjacje biznesowe – jaką kancelarię wybrać?

artykuł partnera
Biznes wiąże się z ciągłymi zmianami. Przedsiębiorcom zależy na nieustannym rozwoju firmy, pozyskiwaniu nowych partnerów oraz zawieraniu intratnych kontraktów. Jednak wszystko to wiąże się z odpowiednimi regulacjami prawnymi, które często są zawiłe i niezrozumiałe dla właścicieli firm.

Odpowiedzialni za przyszłość. Pierwszy taki raport o CSR i biznesie

Reporterzy.info polecają
Aż 80% wrocławskich firm uważa, że działania związane ze społeczną odpowiedzialnością biznesu są potrzebne, jednak aktywność w tym obszarze podejmuje tylko 45% z nich. Co stoi za ich motywacjami i jak ich działalność wiąże się z edukacją? Wyjaśnia to raport „Odpowiedzialni za przyszłość”.

Rozlicz PIT i wesprzyj projekty pomagające w rozwoju dzieci

Reporterzy.info wspierają
Rusza sezon rozliczeń podatkowych. Dla każdego z nas to okazja, żeby BEZ PONOSZENIA DODATKOWYCH KOSZTÓW wesprzeć ważny cel społeczny lub charytatywny. Wystarczy w rozliczeniu wpisać numer KRS wybranej fundacji. Repoterzy.info zachęcają do wsparcia projektu utworzenia bezpłatnej, Wirtualnej Poradni Pedagogicznej.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24