menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

8.12.2018 Marketing i PR

Wybór właściwej agencji reklamowej

blog.goldensubmarine.com

Zadanie nie należy do łatwych - jak rozeznać się na rynku usług komunikacji marketingowej, i czym się kierować w typowaniu agencji reklamowej?

artykuł sponsorowany

Wiele zależy od zakresu działań, które planuje reklamodawca – czy ma to być jedna kampania w ściśle określonym czasie, czy też działania kompleksowe, a więc obsługa stała. Istotną rolę odgrywa również cel kampanii oraz grupa docelowa, a więc do kogo marka chce dotrzeć ze swoją ofertą; to bowiem może determinować wybór kanałów komunikacji. Firma musi zatem zadać sobie szereg pytań, zanim zacznie rozglądać się na rynku za agencją.

Pod względem kompetencji agencje można podzielić pod kątem kanałów komunikacji, w których operują – np. 360-stopni, obejmujące wszystkie media (tradycyjne, jak prasa, telewizja czy radio) oraz digital (wszystko, co dotyczy internetu). Jest to jednakże – zwłaszcza dziś – duże uproszczenie w podziale agencji.

Choćby dlatego, że przed laty mogliśmy zaobserwować pewien znaczący trend. Z jednej strony agencje interaktywne poszerzały swoje kompetencje o inne media niż online, z czasem oferując również produkcję spotów wideo (zwłaszcza że w internecie wideo również odgrywa coraz istotniejszą rolę) czy layouty dedykowane komunikacji billboardowej. Z drugiej strony, duże agencje – należące nierzadko do międzynarodowych grup reklamowych – poszerzały zakres usług o digital, bo przez całe dekady koncentrowały się na ATL-u (czyli tradycyjnych, „starych” mediach). Z reguły dokonywały akwizycji na rynku, przejmując agencje interaktywne. Żeby lepiej to zrozumieć, warto przyjrzeć się strukturze wydatków reklamowych – jak bardzo rośnie komunikacja online kosztem innych kanałów dotarcia.

Każdy jednak chce pracować z największą bądź też doświadczoną i utytułowaną agencją. Żeby w ogóle podjąć decyzję i wybrać trafnie partnera, trzeba rozeznać się w rynku agencji. Jak on wygląda dziś w Polsce?

Z jednej strony istnieją największe, międzynarodowe grupy reklamowe – holdingi de facto skupione wokół kilku grup właścicielskich. Z drugiej – wciąż działają niezależne agencje. W dwóch ostatnich latach magazyn „MMP” wydał Mapę grup reklamowych, doskonale obrazującą podział rynku – kilkadziesiąt podmiotów, agencji, jest w rękach kilku większych grup (holdingów).

Dokonując wyboru agencji, nawet wstępnej selekcji, można przyjrzeć się przyznawanym im tytułom, zwłaszcza takim jak Agencja Interaktywna Roku, uwzględniającemu zarówno wyniki finansowe, jak i opinie ze strony obsługiwanych klientów.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Sprawdź numer tel

infonumer.pl
Połączenia pochodzące z obcych numerów, ciągłe telefony lub smsy naprawdę mogą uprzykrzyć życie każdego z nas. Nie masz pojęcia kto znajduje się po drugiej stronie słuchawki. Nie wiesz, dlaczego chce się z Tobą skontaktować. A co najgorsze, nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak zdobył Twój numer. [artykuł sponsorowany]

Trendy w reklamie wideo. Polski rynek na tle regionu

Andrzej Goleta
Najwyższy wskaźnik VTR osiągają reklamy trwające maksymalnie 7 sekund. Mimo to, reklamodawcy wciąż wybierają nieco dłuższe formaty. Największy budżet na ten typ marketingu przeznacza branża motoryzacyjna. W rejonach Europy Wschodniej urządzeniami, na które reklamodawcy najchętniej kierują content wideo są deskopy, ekrany wielkoformatowe.

Czy treści nadal są ważne w erze video?

Carted.pl
Drugą po Google najpopularniejszą wyszukiwarką jest Youtube, który ma prawie tyle samo udziałów. Rynek video rośnie z roku na rok. Ile razy słyszeliśmy czy czytaliśmy o youtuberach robiących karierę. Czy zatem w erze video treści mają sens? [artykuł sponsorowany]

Praca w Public Relations. Duży spadek liczby ofert rekrutacyjnych

BARD
Agencje PR zamieściły w ubiegłym roku łącznie ponad 900 ogłoszeń rekrutacyjnych w największym branżowym portalu. Kolejne 488 ofert pochodziło od firm i instytucji, tylko 11 od pośredników. Łącznie w 2017 roku pojawiło się zaledwie 1,4 tysiąca ofert pracy w branży public relations - wynika z analizy PRoto.pl.

Mobile first w komunikacji z klientem przez media społecznościowe

Michał Chrościcki
W codziennym kontakcie w social media z potencjalnymi klientami trzeba pamiętać o kilku kluczowych kwestiach. Internauci, którzy korzystają głównie z mobile’u konsumują treści szybko - tu i teraz. Jak zyskać ich zaufanie i sympatię?

Dobry brief marketingowy. Jak go przygotować i czego unikać

Newseria
Brief to najważniejsze narzędzie w arsenale kreatywnego marketera. Tymczasem nawet 30 proc. czasu pracowników agencji jest marnowane z powodu złej komunikacji z klientem. Nie mówiąc o wysokich kosztach związanych ze złym briefingiem, które ponoszą zleceniodawcy.

Marketing międzynarodowy. 5 kroków, które warto znać

Pamela Tomicka
Co najczęściej powstrzymuje polskie firmy przed ekspansją zagraniczną? Przeważnie to niewystarczająca wiedza na temat prowadzenia działań na skalę międzynarodową, nieznajomość rynku oraz narzędzi cyfrowych, które taki krok mogą wspomóc – stają się główną barierą. Od czego warto zacząć?

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24