menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

28.03.2019 Fotografia prasowa

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?

euro.com.pl

Odpowiednia kompozycja, idealnie ostre ujęcia czy efektowne fotografie nocne — jeśli marzy Ci się wyczarowanie zdjęć z wyższej półki, warto zdecydować się na wysokiej jakości statyw do aparatu. Bez tego sprzętu trudno mówić o profesjonalnej fotografii, dlatego powinien wyposażyć się w niego każdy, kto myśli o karierze w tej branży. Zobacz, jakie cechy wyróżniają dobry statyw do aparatu.

artykuł partnera

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Z jakich elementów składa się statyw fotograficzny?


Zanim zabierzesz się za wybieranie konkretnego modelu statywu, warto przyjrzeć się dokładniej jego budowie. Urządzenie to złożone jest z nóg, głowicy oraz tak zwanej kolumny centralnej. Nogi składają się z rozsuwanych sekcji, blokowanych lub skręcanych. Jeżeli szukasz modelu mobilnego, który sprawdzi się w dłuższej podróży, wybierz opcję z jak największą ilością sekcji, bo po złożeniu taki statyw będzie najmniejszy. Zwróć uwagę na kończące nogi stopki, gdyż od nich w dużej mierze zależy stabilność całej konstrukcji — powinny być dopasowane do podłoża, na jakim będziesz fotografować.

Do wyboru masz modele z głowicami kulowymi oraz trójkierunkowymi. To pierwsze rozwiązanie sprawia, że szybko i w komfortowy sposób ustawisz aparat w wybranej przez siebie pozycji. Pamiętaj jednak, by znaleźć statyw z wystarczająco stabilną głowicą, dopasowaną do wagi Twojego aparatu. Przy cięższym sprzęcie lepszym rozwiązaniem może okazać się precyzyjna głowica trójkierunkowa, regulowana za pomocą pokręteł — jest to również opcja bardziej ekonomiczna (zobacz tani statyw do aparatu fotograficznego).

Dobra kolumna centralna powinna pozwolić na wygodną zmianę wysokości ustawienia sprzętu, nie wymagając przy tym regulacji wysokości nóg. Niektóre modele umożliwiają też dodatkowo zmianę położenia w poziomie. Z kolei inne statywy w ogóle pozbawione są tego elementu.

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Znajdź statyw dopasowany do Twojego aparatu


Chcesz znaleźć statyw, który będzie idealnie współgrał z posiadanym przez Ciebie sprzętem? Skup się przede wszystkim na takich cechach jak wysokość, udźwig oraz waga konkretnego modelu.

Wysokość musi pozwalać Ci na komfortowe robienie zdjęć w pozycji wyprostowanej — przyjmuje się, że maksymalna wysokość statywu powinna oscylować około 10 cm powyżej wzrostu użytkownika. Wybierając statyw o właściwym udźwigu, weź pod uwagę wagę swojego aparatu w jego najcięższej wersji (np. z założonym ciężkim obiektywem), a następnie dolicz do niej jeszcze dodatkowe 30% tej wagi. Postępując w ten sposób, kupisz sprzęt zapewniający naprawdę dobrą stabilność. Jeśli chodzi o wagę samego statywu, musisz znaleźć złoty środek, dokonując trudnego wyboru pomiędzy świetną stabilnością (statyw ciężki) a mobilnością i wygodą użytkowania (statyw lekki). Rozsądnym kompromisem w takiej sytuacji wydają się np. statywy aluminiowe bądź z włókna węglowego.

Czym powinien się charakteryzować profesjonalny statyw?fot. euro.com.pl

Statyw powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb


Podczas wybierania statywu do aparatu fotograficznego nie możesz zapomnieć o dopasowaniu go do indywidualnych potrzeb. Ty sam wiesz najlepiej, w jaki sposób chcesz z niego korzystać — gdzie najczęściej robisz zdjęcia, w jakim trybie i jakim sprzętem.

Jeśli np. fotografujesz małym, kompaktowym aparatem lub smartfonem, wystarczy Ci tzw. statyw stolikowy. Osoby dużo podróżujące powinny zdecydować się na stosunkowo lekkie, łatwe do złożenia i w pełni mobilne modele; z kolei osoby wykonujące zdjęcia sportowe bądź podczas koncertów wybrać mogą posiadające tylko jedną nogę monopody.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Sylwetka Henri Cartier-Bressona

Janusz Wójtowicz
Henri Cartier-Bresson urodził się we Francji w 1908 roku. W młodości interesował się malarstwem i filmem dokumentalnym. Przełomem stał się rok 1932 kiedy kupił sobie małoobrazkowy aparat Leica.

Fotorgafowanie sztuki

Janusz Wójtowicz
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.

Kiedy można nazwać się fotografem?

CEWE
Najprostszą odpowiedzią wydaje się być „Kup aparat”. Mawiają jednak, że przecież nie każdy chłop z widłami to Posejdon… Idąc tym tokiem myślenia, nie każdy posiadacz aparatu to fotograf. Przygotowaliśmy 8 podpowiedzi, które mogą zbliżyć Cię do nazywania się fotografem.

Gilles Bensimon

Anna Cymer
Jego zdjęcia publikowane są w 35 edycjach Elle na całym świecie i ogląda je każdego miesiąca... 20 milionów czytelników!

Jak sprzedawać swoje zdjęcia na stocku

Konrad Bąk, Tomasz Tulik
Poradnik, jak zacząć sprzedawać swoje prace w banku zdjęć i na nich zarabiać. Szczególnie, że fotografia stockowa jest dosyć specyficzna i różni się od tej tradycyjnej.

Czy opłaca się zamawiać zdjęcia biznesowe?

portret24.pl
Dobrze wykonana sesja zdjęciowa staje się wizytówką firmy i odróżnia ją od konkurencji. W dobie internetu, kiedy każde przedsiębiorstwo musi działać w social mediach by nie zginąć, dobre zdjęcia są podstawą. [artykuł sponsorowany]

Jak zorganizować kulinarną sesję zdjęciową? [PORADNIK]

Kaja Pomiankiewicz
Specyfika branży produkcyjnej, a także marketingu foodowego bywa niekiedy zaskakująca. Twórcy planują wielkanocne zdjęcia jeszcze w momencie, gdy my zatopieni jesteśmy w szampańskiej zabawie sylwestrowej. Jak przygotować się na 2024 rok i kiedy spodziewać się rabatów? Przedstawiamy porady ekspertów!

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24