menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

28.09.2020 Prawo w mediach

Zdjęcia i grafiki z informacją o autorze albo licencji

Mateusz Kozłowski

Prowadzisz bloga lub serwis internetowy i potrzebujesz dobrej jakości zdjęć do swoich artykułów? Niestety nie możesz sięgnąć po dowolną grafikę dostępną w sieci i wykorzystać jej na swojej stronie.

materiał zewnętrzny

Możesz robić własne fotografie, wykupić dostęp do banku zdjęć stockowych lub… poszukać darmowej grafiki na licencji umożliwiającej jej wykorzystanie. Dowiedz się, skąd brać dobrej jakości fotki bez ponoszenia opłat. Całkowicie legalnie!

Darmowe zdjęcia – poznaj rodzaje licencji


Nie każdy bank zdjęć pozwala dowolnie wykorzystać darmową grafikę. Autor niekoniecznie bezinteresownie zrzeka się bowiem całości praw do swojego dzieła. Po jakie fotki więc sięgać, a z których lepiej zrezygnować? Wszystko zależy od licencji!

W bankach możesz znaleźć obrazy na licencji:

  • 1. CC0 – Creative Commons Zero
    Licencja ta oznacza, że autor przekazał swoje dzieło do domeny publicznej (zrzekł się praw do grafiki). Darmowe obrazy na licencji CC0 możesz pobrać i zapisać na swoim komputerze, publikować na stronach lub udostępniać w mediach społecznościowych, przerabiać. Są one dostępne do wykorzystania prywatnego oraz celów komercyjnych. Nie musisz wskazywać skąd takie obrazy pochodzą i kto jest ich autorem.
  • 2. CC BY – Creative Commons Attribution
    Bardziej popularna jest licencja CC BY – uznanie autorstwa. Obrazy na tej licencji możesz bez obaw kopiować, rozpowszechniać (w celach prywatnych lub komercyjnych), użytkować lub przerabiać. Warunkiem jest jednak to, że każdorazowo, wraz ze zdjęciem, umieścisz informację o jego twórcy. Licencjodawca nie może odwołać udzielonej wcześniej zgody na wykorzystanie swojego dzieła do momentu, gdy warunki licencji są przestrzegane.

Gdzie szukać darmowych zdjęć z licencją Creative Commons?
Dobrej jakości zdjęcia na licencji CC znajdziesz w kilku bankach obrazów:

  • Unsplash (https://unsplash.com/) – bank ten funkcjonuje w języku angielskim. Znajdziesz tutaj naprawdę duży wybór świetnej jakości zdjęć z wielu różnych kategorii. Są to obrazy na licencji CC0, dlatego podanie źródła fotografii nie jest wymagane (będzie jednak uprzejmym gestem wobec autora),
  • Pixabay (https://pixabay.com/pl/) – jest to jedna z najpopularniejszych platform z darmowymi zdjęciami. Obrazy możesz wyszukiwać za pomocą haseł wpisywanych w języku polskim. Dostępna jest tutaj bardzo szeroka baza doskonałej jakości fotografii z wielu różnych kategorii – od pięknych krajobrazów, po doskonałe portrety, zdjęcia minimalistyczne czy produktowe. Pamiętaj jednak, że u góry wyszukiwania zawsze pojawiają się zdjęcia komercyjne shutterstock, a dopiero pod nimi fotki na darmowej licencji,
  • Free Images (https://pl.freeimages.com/) – znajdziesz tutaj bogatą bazę zdjęć z różnych kategorii, które możesz wyszukiwać także po polskich hasłach. Na dole podstrony z fotką dostępna jest tabela ze szczegółami licencji. W Free Images oprócz darmowych obrazów znajdziesz także płatne grafiki z platformy iStock,
  • Pexels (https://www.pexels.com/) – dostępne są tutaj wysokiej jakości zdjęcia o różnej tematyce. Obrazy możesz wyszukiwać po polsku. Pod każdą grafiką znajdziesz informację o możliwości jej wykorzystania. Chcesz zdobyć szczegółowe informacje o licencji i dodatkowe dane? Kliknij w „Informacje” – platforma udostępnia tutaj dane autorów zdjęć i ciekawe statystyki,
  • StockSnap (https://stocksnap.io/) – w bazie dostępne są dobrej jakości darmowe obrazy (m.in. o tematyce biznesowej). Wyszukiwarka działa w języku angielskim. Darmowe fotografie wyświetlą Ci się pod propozycjami shutterstock (płatne obrazy są wyróżnione znakiem wodnym i gwiazdką w rogu),
  • Burst – (https://burst.shopify.com/) – znajdziesz tutaj zdjęcia na różnych licencjach (szczegóły licencji są dostępne na podstronach każdej fotografii). Wyszukiwarka działa w języku angielskim,
  • Kaboompics (https://kaboompics.com) – w wyszukiwarce znajdziesz zdjęcia na różnych licencjach. Obrazy możesz wyszukiwać po angielskich hasłach. Ciekawą funkcją jest możliwość filtrowania grafiki po… kolorach.

Pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprawdzać szczegóły licencji i do zdjęć CC BY dodać informację o jego autorze.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Prawo autorskie w czasie świąt. Wizerunek Mikołaja to dobro publiczne?

Paweł Kowalewicz
6 grudnia, to moim zdaniem data, od której można bez wstydu mówić o okresie świątecznym i na ten temat pisać. Pochłonięci prezentową i kulinarną gorączką często zapominamy, że w grudniu obowiązuje nas takie samo prawo, jak w innych miesiącach roku.

Oświadczenie Rady Etyki PR w sprawie influencerów i blogerów

Rada Etyki Public Relations
Rada Etyki Public Relations z niepokojem obserwuje postępujące zacieranie różnic między public relations a wieloma innymi, odrębnymi dziedzinami komunikacji rynkowej i społecznej.

Targetowanie psychologiczne. Tak wpływa przekaz celujący w charakter

dr Michał Kosiński
Odwiedzane strony internetowe, zakupy online, odtwarzane piosenki, obserwowane profile na Facebooku czy wiadomości publikowane w mediach społecznościowych - ślady pozostawione przez internautów są skarbnicą danych i mogą być wykorzystane do wywierania wpływu na nasze zachowania. Ujawniają nie tylko to, co dana osoba lubi, ale nawet to, jakim jest człowiekiem.

Prawo prasowe. Tekst ustawy

Kancelaria Sejmu RP
Ustawa Prawo Prasowe z dnia 28 stycznia 1984 roku z późniejszymi zmianami. Tekst ujednolicony.

Projekt APAKT. Sztuczna inteligencja w moderacji nielegalnych treści

Ludwika Tomala
Bazujący na sztucznej inteligencji program, przygotowany przez polskich naukowców, pomoże w pracy moderatorom, którzy czyszczą internet z nielegalnych treści. Program ma rozpoznawać wideo, obrazy i teksty o charakterze pedofilskim.

Ministerialna sieć dezinformacji

Tomasz Bonek, Bartosz Chochołowski, Money.pl
Strony internetowe ministerstw często zawierają nieaktualne dane. Trudno się po nich poruszać, a w dodatku z reguły informacje napisane są hermetycznym, urzędniczym żargonem.

Dlaczego mnie śledzisz? Podsumowanie kampanii Fundacji Panoptykon

Maria Wróblewska
– Cała akcja była obliczona na poruszenie internautów. Chcieliśmy nie tylko pokazać im to, co się dzieje na co dzień za ich plecami, na zapleczu komercyjnego internetu, ale również przekonać, że właśnie nadarza się okazja, żeby zaprotestować przeciwko tym praktykom – tłumaczy Katarzyna Szymielewicz, prezeska Fundacji Panoptykon.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24