menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

10.04.2023 Prawo w mediach

Konta biznesowe na Facebooku i Instagramie na celowniku oszustów

Piotr Rozmiarek, Marken Systemy Antywirusowe

Od początku kwietnia badacze z Bitdefender Antispam Lab wykrywają nową falę wiadomości phishingowych wymierzonych w posiadaczy kont biznesowych Meta. Fałszywe wiadomości rzekomo pochodzące od pracowników Facebooka i Instagrama są skierowane do mieszkańców Ameryki Północnej i Europejczyków.

Konta biznesowe na Facebooku i Instagramie na celowniku oszustówilustracja ar130405/CC0/Pixabay

Jedna próbka spamu przeanalizowana przez badaczy Bitdefender została skierowana do wegańskiej firmy kosmetycznej w USA. Wiadomość e-mail powiadamia właściciela tego przedsiębiorstwa, że jego stronie na Facebooku grozi usunięcie z platformy z powodu naruszenia standardów społeczności Meta.

„Traktujemy te naruszenia bardzo poważnie i musimy podjąć kroki w celu zapewnienia bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia naszych użytkowników” – ostrzega fałszywy e-mail. – „Jeśli nie podejmiesz odpowiednich działań, możemy usunąć Twoją stronę z Facebooka”.

Aby uniknąć zamknięcia i usunięcia konta przez Facebook, odbiorca powinien „złożyć roszczenie wzajemne”, klikając osadzony przycisk „Potwierdź”.

REKLAMA

Oto, co dzieje się, gdy użytkownik postanowi działać zgodnie z instrukcją oszustów:

  • W pierwszej kolejności napotyka dostosowaną fałszywą weryfikację podobną do CAPTCHA.
  • Po kliknięciu pola „Jestem człowiekiem” i przycisku „Kontynuuj”, użytkownik zostaje skierowany do sfałszowanej wersji strony „Centrum pomocy biznesowej” firmy Meta z prośbą o odwiedzenie innego złośliwego łącza.
  • Link kieruje użytkowników do fałszywej strony internetowej, która zawiera również fałszywy numer raportu. Następnie odbiorca zostaje poproszony o podanie danych osobowych, w tym imienia, nazwiska, służbowego adresu e-mail, osobistego adresu e-mail, numeru telefonu komórkowego i loginu do konta na Facebooku.
  • Po wyrażeniu zgody na „Warunki dotyczące danych i plików cookie” oraz kliknięciu przycisku „Prześlij” odbiorca jest proszony o podanie hasła do konta i kodów bezpieczeństwa MFA, które dadzą hakerom wszystko, czego potrzebują do przejęcia konta.
  • Po przesłaniu wszystkich informacji wyskakujące okienko radzi użytkownikom, aby poczekali, aż ich sprawa zostanie „sprawdzona”, co oznacza, że prawdziwy właściciel konta musi poczekać, aż atakujący zablokuje mu dostęp do strony.

Celem są również użytkownicy Instagrama


Bitdefender Antispam Lab wykrył podobną kampanię phishingową wymierzoną w użytkowników Instagrama za pomocą podobnej fałszywej wiadomości. Jedna z analizowanych próbek została wysłana na konto na Instagramie muzyka reggae, które obserwuje ponad 80 000 osób.

Hakerzy atakują użytkowników Facebooka – jak się bronić?


Próby phishingu rozpoczynające się od groźby usunięcia lub zablokowania kont w mediach społecznościowych to bardzo skuteczna taktyka stosowana przez cyberprzestępców do infiltracji kont w celu rozpowszechniania złośliwego oprogramowania, siania dezinformacji i oszukiwania innych.

- Żadnego ataku polegającego na przejęciu konta nie należy lekceważyć. Jeśli damy się oszukać, przestępcy mogą wykorzystać przejęte konto nie tylko do przechowywania naszych poufnych informacji, lecz także do przeprowadzania kolejnych ataków skierowanych przeciwko naszym znajomym, członkom rodziny lub klientom - mówi Dariusz Woźniak z firmy Bitdefender Systemy Antywirusowe, polskiego oprogramowania Bitdefender. - Takie działania mogą mieć bardzo negatywny wpływ na naszą reputację i relacje towarzyskie lub służbowe. Dlatego jeśli korzystamy z mediów społecznościowych, koniecznie musimy zadbać o takie czynniki jak unikalne hasła i odpowiedni antywirus, który zablokuje podejrzane i sfałszowane strony.

REKLAMA

Aby zapobiec przejęciom kont w mediach społecznościowych, zarówno zwykli użytkownicy, jak i posiadacze kont firmowych powinni:

  • Przestrzegać odpowiedniej cyfrowej higieny. Nigdy nie używaj tych samych haseł w różnych serwisach i nie udostępniaj o sobie zbyt wielu informacji w sieci.
  • Zachować czujność wobec wszelkich form niechcianych wiadomości z prośbą o podanie poufnych informacji, haseł oraz kodów 2FA lub MFA.
  • Sprawdzać konta pod kątem powiadomień lub alertów. Korzystaj z aplikacji na urządzeniu inteligentnym, zanim wykonasz instrukcje otrzymane pocztą e-mail lub SMS-em.
  • Sprawdzać adres e-mail nadawcy pod kątem nieznanych lub podejrzanych domen.
  • Zachowywać środki ostrożności.

Zawsze korzystaj z oprogramowania antywirusowego z modułem antyphishingowym, aby blokować złośliwe ataki i łącza phishingowe oraz monitorować wszystkie konta pod względem podejrzanej aktywności.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Nowe regulacje dla branży influencer marketingu

Robert Nogacki
Pierwsze zarzuty UOKiK dla trzech influencerów i ich reklamodawcy, postawione 25 lipca, oraz wcześniejsze decyzje UOKiK o ukaraniu czołowych polskich twórców SM za brak współpracy to pokłosie starań urzędu o uregulowanie branży influencer marketingu w Polsce.

OSINT, czyli biały wywiad. Dane wywiadowcze z mediów i internetu

Robert Nogacki, płk rez. dr inż. Krzysztof Surdyk
Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi internet.

Dziennikarski Kodeks Obyczajowy

Konferencja Mediów Polskich
9 maja 2002 roku uczestnicy Konferencji Mediów Polskich podpisali w siedzibie Polskiego Radia w Warszawie zbiór zasad etycznych, których powinni przestrzegać dziennikarze prasy, radia i telewizji.

Legalne filmy, muzyka, książki i teatr. Rusza Kultura Na Widoku

Szymon Majewski
To multimedialny projekt, który daje dostęp do ponad 800 utworów (filmów, muzyki, spektakli, ebooków i audiobooków) i prezentuje legalne źródła w których są one dostępne.

Oszuści z Facebooka, LinkedIn i X. Schematy działań cyberprzestępców

Piotr Rozmiarek
Fałszywe oferty pracy, nieistniejące akcje charytatywne, rozdawanie pieniędzy oraz cyberincydenty. Oszuści stosują różne schematy w celu kradzieży pieniędzy i wrażliwych danych. Zespół Bitdefender przygotował poradnik do skutecznej obrony przed cyberprzestępcami na social mediach.

Prawo autorskie 2017. Tekst ustawy

Kancelaria Sejmu RP
Ustawa z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Tekst jednolity, uwzględniający zmiany wprowadzone w latach 2016 i 2017 przez Ustawę o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Prawo oświatowe oraz wynikające z przepisów ogłoszonych przed dniem 5 kwietnia 2017 roku.

Algorytmy dyskryminują i wykluczają. To ma społeczne konsekwencje

dr Kuba Piwowar
Algorytmy otaczają nas z każdej strony. Na ich podstawie Netflix proponuje nam film do obejrzenia, a bank ocenia naszą zdolność kredytową. Może się wydawać, że decyzja podjęta bez większego udziału człowieka będzie zawsze obiektywna. Jednak okazuje się, że algorytmy mogą wykluczać. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są tego skutki? Jak sobie z tym radzić?

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24