menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

18.09.2023 Marketing i PR

Internetowe subskrypcje. Wartość rynku, kierunki rozwoju i... zagrożenia

KrzysztoF

Według McKinsey & Company, liczba użytkowników subskrypcji wzrosła globalnie o ponad 17% w ciągu ostatniego roku. Z raportu UBS Group AG wynika z kolei, że łączna wartość globalnego rynku subskrypcji osiągnie do 2025 roku aż 1,5 biliona dolarów. To dwa razy więcej niż w 2020 roku!

Internetowe subskrypcje. Wartość rynku, kierunki rozwoju i... zagrożeniailustracja: bing.com/create

Jak podkreśla Agencja Informacyjna Newseria, zainteresowanie subskrypcjami wzrosło gwałtownie w czasie pandemii, kiedy zakupy online stały się jedyną opcją dla wielu osób. Głównymi argumentami, budującymi rosnące zainteresowanie są przede wszystkim oszczędność i wygoda. Ważnym czynnikiem jest też cena. Subskrypcje często oferują zniżki i ceny korzystniejsze niż przy jednorazowym zakupie.

Według badania Blue Media "Finanse Polaków w czasach pandemii":

  • Ponad połowa Polaków korzystała z internetowych usług abonamentowych.
  • Najpopularniejsze były dostęp do filmów i seriali, oprogramowanie, a także prasa i gry online.
  • Ponad 30% Polek i Polaków korzysta dodatkowo z nieinternetowych subskrypcji: opieki medycznej, jedzenia dostarczanego do domu, klubów fitness i książek.
  • Ponad 70% badanych wskazało, że subskrypcje pozwalają im zaoszczędzić pieniądze w stosunku do jednorazowych zakupów.
  • Innymi ważnymi czynnikami, które skłaniają Polaków do subskrybowania, są wygoda i łatwość użytkowania.
  • Zwłaszcza kobiety w dużych miastach cenią sobie możliwość korzystania z produktów i usług bez konieczności wychodzenia z domu.
  • Mężczyźni i osoby starsze z kolei doceniają proste i intuicyjne rozwiązania, które pozwalają im łatwo zarządzać swoimi subskrypcjami.

Z kolei z badania przeprowadzonego przez firmę McKinsey & Company, w 2022 roku przeciętny mieszkaniec USA miał 10 subskrypcji, a mieszkaniec Europy Zachodniej - 9. Największymi graczami na tym rynku są platformy streamingowe, takie jak Netflix, HBO Max czy Spotify.

REKLAMA

Statystyczny Polak - jak szacuje Newseria - płacił za różne subskrypcje średnio prawie 480 zł miesięcznie. To niemało, ale warto pamiętać, że w tym koszcie mieści się już dostęp do filmów, seriali, muzyki, oprogramowania, prasy, gier online, opieki medycznej, jedzenia dostarczanego do domu, klubów fitness i książek. W porównaniu z wynikami raportów z 2021 roku, wzrost popularności subskrypcji w Polsce trochę zwolnił, ale nadal jest to jeden z najważniejszych trendów w naszych zwyczajach zakupowych.

Subskrypcyjne ciekawostki


Warto zaznaczyć, że coraz większą popularnością cieszą się także tzw. subscription boxes, czyli comiesięczne paczki z różnymi produktami, np. zabawkami, kosmetykami czy jedzeniem - podkreśla agencja Newseria. Autorzy opracownia jako przykład podajątakie ciekawostki, jak ekologiczny papier toaletowy z bambusa czy subskrypcje prezentów-niespodzianek. W wielu krajach, także w Polsce, funkcjonują już subskrypcje na wynajem dóbr luksusowych oraz zupełnie nowatorskich w tej branży produktów. Oto przykłady:

  • Jeśli planujesz elegancką kolację lub oficjalną okazję, możesz wykupić subskrypcję na sukienki i nie wydawać fortuny na jednorazową kreację. W modelu "jedna zamawiasz, inną zwracasz" możesz zmieniać sukienki tak często, jak tylko chcesz.
  • Młodzi rodzice także mogą skorzystać z subskrypcji. Kołyska SNOO, która pomaga dzieciom zasnąć i przespać całą noc, kosztuje fortunę. Dzięki subskrypcji rodzice mogą wypożyczyć kołyskę na kilka miesięcy lub lat i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
  • Wzrost zainteresowania - i różnorodności usług - widać wśród kosmetyków, produktów pielęgnacyjnych i higieny osobistej. Coraz częściej zdarzają się wyjątkowo oryginalne propozycje - jak wynajem grządki Własny Ogródek na pomorskiej wsi z możliwością uprawy warzyw, całodobowego podglądu wideo i profesjonalnej obsługi ogrodniczej.
  • Ciekawą nowością dla młodych rodziców - jest subskrypcja pieluszek wprowadzona przez Bambiboo. To polska marka ekocertyfikowanych pieluszek z bawełną organiczną i włóknem bambusowym.

Na Zachodzie przewiduje się, że w najbliższych latach dostawcy subskrypcji będą coraz bardziej integrować swoje produkty i usługi. Możliwe, że już niebawem pralki będą mogły samodzielnie składać zamówienia na proszek do prania, analizując nasze miesięczne zużycie.

Autorzy i analitycy przestrzegają jednak przed bekrytycznym podejąściem do tego nowego trendu. Brak kontroli wydatków grozi popadnięciem w kłopoty finansowe, a nawet długi. Dlatego - choć subskrypcje wydają się wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskanie niższej ceny jednostkowaj - warto dokładnie się zastanowić, przed wykupieniem kolejnej.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Reklama w telewizji i internecie. Badanie Ekranożerców

Maciej Wernicki
Zdecydowana większość Internautów styka się z powierzchnią reklamową obydwu mediów niemal codziennie, zaś osoby które korzystają z sieci podczas oglądania TV przynajmniej kilka razy w tygodniu stanowią prawie połowę populacji internautów. IAB w swoim raporcie nazywa ich Ekranożercami.

Reklama w podświadomości. Product placement po polsku

PMR Research
Niemal połowa osób oglądających telewizję spotkała się z oznaczeniem „audycja zawierała lokowanie produktu”, ale tylko jedna trzecia z nich deklaruje, że wie co to oznacza.

Rok 2024 pod znakiem rekrutacji multigeneracji? Raport Aplikuj.pl

Nasz Patronat
Multigeneracja na rynku pracy jest faktem, z którym muszą się zmierzyć zarówno pracodawcy, jak i rekruterzy. O tym, że siła zespołu tkwi w jego różnorodności, mówi się często. Zdecydowanie rzadziej zwraca się uwagę na wyzwania, które niesie ze sobą zjawisko wielopokoleniowości podczas procesu rekrutacji i w miejscu pracy.

Reklama wideo. Przewodnik dla wydawców

Paweł Treściński
W 2017 marketingowcy na całym świecie przeznaczyli na reklamę wideo ponad 9 miliardów dolarów. To o 2 miliardy więcej niż w roku poprzednim i ponad 4 miliardy więcej niż w 2015. Aż 45% z wydatków, jak wynika z badania IAB, to usługi wykupione w modelu programmatic.

Blockchain to krok milowy ku przejrzystości reklamy online

Mariusz Maksymiuk
Chociaż nie jest to dokładnie ta sama wersja technologii bitcoin, blockchain w szerszym sensie może być narzędziem do cyfrowego bezpieczeństwa, przejrzystości i odpowiedzialności.

Muzyka filmowa w reklamach

AlexR
Mówi się, że dobra muzyka filmowa to taka, której widz nie zauważa. A jednak niektóre kompozycje wywarły na popkulturę nie mniejszy wpływ niż filmy, w których ich użyto. Stały się znanymi na całym świecie klasykami, wykorzystywanymi także w produkcjach reklamowych.

Jakie gadżety promocyjne wybrać podczas kampanii?

pioka.pl
Reklama poprzez różnego rodzaju gadżety, przedmioty codziennego użytku czy też artykuły biurowe może być interesująca zarówno dla mniejszych jak i większych przedsiębiorstw. Dodatkowo, porównując ją do innych możliwości - nie jest ona aż tak droga. [artykuł sponsorowany]

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24