menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

3.04.2024 Warsztat reportera

W Wielkiej Brytanii rusza kampania „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo”

Margaret S.

Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu brytyjski rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang. „Stop! Think Fraud”), nową, ogólnokrajową kampanię przeciwko oszustwom, która zachęca do zatrzymania się i zastanowienia, czy nie mamy do czynienia z oszustwem, zanim podejmiemy jakiekolwiek działania.

Ponieważ oszustwa stają się coraz bardziej wyrafinowane i trudniejsze do wykrycia, kampania „Stop! Think Fraud” ma na celu zapewnienie społeczeństwu spójnych i jasnych porad dotyczących zwalczania i zapobiegania nadużyć finansowych. Nowe centrum kampanii dedykowane oszustwom internetowym opiera się na wiedzy ekspertów ds. zwalczania nadużyć finansowych i zapewnia zwięzłe, proste porady na temat tego, jak nie dać się oszukać i co zrobić, jeśli do ataku dojdzie – czy to online, przez telefon, czy osobiście. Specjaliści podkreślają, że bycie ofiarą oszustwa nigdy nie powinno wiązać się ze wstydem, stygmatyzacją lub poczuciem winy. Centrum kieruje ofiary do odpowiednich organizacji, gdzie mogą uzyskać dalsze porady i wsparcie.

Anna padła ofiarą próby oszustwa, gdy ktoś zadzwonił do niej, podając się za przedstawiciela znanej firmy zajmującej się rozwiązywaniem problemów komputerowych. Tak się złożyło, że Anna miała akurat problemy ze swoim sprzętem i bezskutecznie dzwoniła do różnych punktów pomocy, więc kiedy odebrała ten telefon, była zachwycona. W trakcie rozmowy oszust zadał jej pytania, które kobiecie wydały się zbyt osobiste, a przez to podejrzane. Kiedy poprosił ją o zalogowanie się na konto bankowe, Anna przerwała połączenie i skontaktowała się z policją.

Opowiadając o swoich doświadczeniach, Anna powiedziała: „Odkąd prawie padłam ofiarą oszustwa, nauczyłam się, że przestępcy często żerują na lukach w wiedzy ludzi. W moim przypadku był to brak doskonałej znajomości komputerów. Miałam szczęście, że stałam się podejrzliwa i w porę zerwałam kontakt. Moja rada dla innych jest taka: poświęćcie trochę czasu na nauczenie się, jak chronić się przed oszustwami. Z doświadczenia wiem, że każdy może paść ich ofiarą, więc wszyscy musimy być ostrożni”.

Tomasz Wiśniewski z Worcestershire Polish Association podkreślił: „Ważne jest, aby społeczeństwo miało dostęp do rzetelnych i aktualnych informacji o tym, jak chronić się przed oszustwami popełnianymi w Internecie, osobiście i za pośrednictwem telefonu, ponieważ stają się one coraz bardziej wyrafinowane. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z tymi nowymi wytycznymi już dziś”.
Oto pięć wskazówek od zespołu kampanii „Stop! Think Fraud”, które pomogą uchronić się przed oszustwem:

  • Rozpoznaj oznaki oszustwa: Typowe taktyki mogą obejmować podszywanie się pod autorytet, „zaufany” głos lub używanie języka, który wywołuje silne emocje, takie jak strach lub nadzieja. Ważne jest, aby umieć rozpoznać te znaki, bo daje to większą szansę na uniknięcie oszustwa.
  • Chroń się przed oszustami: Chociaż nie możesz powstrzymać przestępcy próbującego Cię oszukać, możesz stać się trudniejszym celem. Zerwij kontakt, zamykając SMS, e-mail lub kończąc rozmowę. Zmień hasła, aby chronić się w Internecie.
  • Weryfikuj i kontaktuj się bezpośrednio: Zawsze weryfikuj prośby o pieniądze lub dane osobowe, nawet jeśli wydaje Ci się, że pochodzą one od osoby lub organizacji, które znasz. Kontaktuj się z tymi osobami lub firmami za pośrednictwem oficjalnych stron internetowych, znanych Ci numerów lub adresów e-mail.
  • Zgłoś potencjalne oszustwo: Jeśli uważasz, że padłeś ofiarą oszustwa, zawsze powinieneś to zgłosić. Jeśli mieszkasz w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej, zgłoś to do Action Fraud online lub dzwoniąc pod numer 0300 123 2040. W Szkocji wszystkie zgłoszenia oszustw należy zgłaszać szkockiej policji pod numerem 101.
  • Nie bój się szukać pomocy: Jeśli padłeś ofiarą oszustwa, pamiętaj, że możesz liczyć na pomoc.

Dowiedz się, jak wyprzedzić oszustów na gov.uk/StopThinkFraud

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Trafik na hajłeju

Beata Solomon-Satała
Bardzo się ubawiłam słuchając pewnej sportowej relacji z Olimpijskich zmagań w Atlancie kiedy to znany sprawozdawca sportowy usprawiedliwił opóźnienie swojej transmisji trafikiem na hajłeju właśnie. Wydaje się jednak, że ta spolszczona fraza dobrze obrazuje sytuację na dziennikarskim rynku.

Transformacja edukacji dziennikarskiej w Europie

dr Lidia Pokrzycka
24 listopada 2005 roku w Kijowie miała miejsce międzynarodowa konferencja "Transformacja edukacji dziennikarskiej w Europie", organizowana przez BBC World Service Trust oraz Uniwersytet Kijowski.

Filozofia. Wykład III

Krzysztof Dowgird
Wykłady Magisterskiego Zaocznego Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim.

Przepraszamy za reklamy

Michał Chmielewski
Emisja reklam podczas filmu jest ważna, ponieważ wtedy oglądalność rośnie, ale są pewne granice. Granice, które Polsat i TVN zdążli już przekroczyć tysiące razy.

Bliżej reportażu

Katarzyna Bocheńska
Co to takiego reportaż? Teoretycy utrzymują, że: reportaż jest gatunkiem z pogranicza dziennikarstwa i prozy.

Jak porwać publiczność. Maciej Orłoś "O sztuce wystąpień publicznych"

BARD
Jak przygotowywać się do wystąpienia przed publicznością lub przed kamerami? Jakie są sposoby radzenia sobie z tremą? Jak uniknąć wpadek i jak wybrnąć z sytuacji, gdy już się przydarzą? Jak postępować w kontaktach z dziennikarzami? Na te i inne pytania odpowiada Maciej Orłoś, jeden z najbardziej popularnych prezenterów telewizyjnych w Polsce. [Patronat Reporterzy.info]

Jak zdać na dziennikarstwo. Sprawozdanie

© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24