menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

30.03.2012 Rynek medialny

Klęska telewizyjnych programów informacyjnych. Tracą widzów

Adam Bodziak, Tomasz Kamyk, Sugar & Spice

Analiza widowni na przestrzeni ostatnich lat jest wymowna. Widzowie odwracają się od niemal wszystkich głównych graczy. Jedynym wyjątkiem jest Panorama.

Dom mediowy PanMedia Western w ramach cyklicznego badania TV Flash przeanalizował oglądalność programów informacyjnych na przestrzeni ostatnich lat. Okazuje się, że trendy nie są korzystne dla głównych wydań Wiadomości, Faktów oraz Teleexpressu.

Średnia oglądalność minutowa, czyli AMR, w porównaniu do 2010 roku zmniejszyła się w 2011 dla Wiadomości o około 400 000 widzów, Faktów o około 130 000 widzów, a dla Teleexpressu o ponad 300 000 widzów.

Zmiany oglądalności programów informacyjnych rok do roku źródło: PanMedia Western

Rok 2011 był łaskawszy dla polsatowskich Wydarzeń, które straciły tylko około 40 000 widzów oraz dwójkowej Panoramy, która żmudnie odbudowuje swoją pozycję, odzyskała blisko 54 000 widzów, licząc średnioroczną oglądalność minutową.

Podsumowanie 11 lat programów informacyjnych źródło: PanMedia Western

Te dobre wyniki obu programów informacyjnych potwierdził styczeń 2012, w którym Panorama uzyskała najlepszy wynik oglądalności od stycznia 2007 roku, a i Wydarzenia również podtrzymują tendencję wzrostową. Na wielkość widowni Wydarzeń może mieć wpływ wzrastająca oglądalność pasma popołudniowego wypełnionego programami interwencyjnymi oraz tzw. docu soapami (paradokumentalnymi telenowelami).

Teleekspress okazuje się być najlepiej oglądanym programem informacyjnym w miesiącach zimowych.

- Wiąże się to z szybciej zapadającym zmrokiem i naturalnym wzrostem oglądalności pasma popołudniowego - ocenia Marek Racławski Head of TV Department w domu mediowym PanMedia Western. - Teleekspress już w marcu - kwietniu traci hegemonię na rzecz Faktów i Wiadomości, by w listopadzie powrócić na pozycję lidera.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Ramówki stacji telewizyjnych. Tak nadawcy walczą o widza w sieci

Patrycja Miązek
Reklamy hitów Wp.tv pojawiają się w sieci falami. Dzienna liczba emisji reklam wideo online premierowego serialu Polsatu we wrześniu nawet sześciokrotnie przekracza sumę emisji wszystkich spotów tej stacji emitowanych w sierpniu. Natomiast Netflix i Showmax utrzymują stały poziom aktywności reklamowej - wynika z najnowszego raportu firmy Gemius.

Co dzieci oglądają w mediach? Porady psychologa dla rodziców

RINF/PAP
W trakcie pandemii młodzież spędzała średnio ponad 16 godzin w tygodniu, korzystając z mediów społecznościowych. Ponad 14 godzin statystyczny nastolatek oglądał filmy i seriale, prawie 8 godzin grał w gry. Badacze z Polski i Holandii ostrzegają, że na młodzież wpływa nie tylko czas przed ekranem, ale i oglądane treści.

Internet utracony. Badacz UW na tropie polskich stron www z lat 90.

PAP MediaRoom
Tylko 22 proc. polskich adresów URL skatalogowanych w przewodniku z 1997 r. jest jeszcze dostępnych. A prawie 80 proc. zasobów przetrwało jako kopie w archiwach Webu - wynikło z badań Marcina Wilkowskiego z Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Kim są użytkownicy ChatGPT? Analiza PSMM, Gemius i PBI

PSMM
Blisko 100 tysięcy publikacji na temat ChatGPT pojawiło się w polskojęzycznych mediach zaledwie kilka miesięcy po premierze rozwiązania na rynku. Najwięcej czasu na stronie firmy spędzają młode kobiety, a liczba polskich użytkowników ChatGPT w kwietniu 2023 osiągnęła prawie 3 miliony.

Nowe iWoman.pl. Reaktywacja ambitnego portalu dla kobiet

BARD
Na medialny rynek wraca lifestylowy portal dla kobiet, założony w 2009 przez Grupę Money.pl, a w 2014 roku zawieszony i następnie zamknięty przez nowego właściciela - Wirtualną Polskę. Dwaj byli pracownicy Money.pl odkupili domenę i portal startuje na nowo. W nowym modelu. Bez reklam.

Przyszłość lokalnych informacji. Analiza Reuters Institute

BARD
Wydawcy lokalnej prasy wyraźnie przegrywają wyścig o czytelnika z internetem. Drukowana prasa lokalna jest źródłem informacji jedynie dla kilkuprocentowego odsetka lokalnych społeczności - wynika z badania Reuters Institute, cytowanego przez European Journalism Observatory.

Fake news w Polsce i w Europie. Badanie Kantar Public

Bartłomiej Dwornik
Trzy czwarte Polaków przyznaje, że z fake newsami, czyli informacjami nieprawdziwymi lub zniekształcającymi rzeczywistość, spotyka się raz w tygodniu lub częściej. Tylko 14% ankietowanych uważa, że ten problem nie dotyczy ich w ogóle - wynika z opublikowanych przez Kantar Public wyników badania Eurobarometr.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24