menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

4.11.2013 Rynek medialny

Jak dziennikarze korzystają z mediów społecznościowych

Multi Communications

85% polskich dziennikarzy korzysta z mediów społecznościowych, a największym zaufaniem obdarza blogi. Przedstawiciele mediów poszukują przede wszystkim tekstów, ale to zjawisko osłabło w porównaniu do ubiegłego roku. To tylko przykłady informacji, które można znaleźć w opublikowanym przez agencję Multi Communications raporcie "Dziennikarze i Social Media 2012".

Do częstego profesjonalnego korzystania z mediów społecznościowych w pracy zawodowej przyznaje się 2/3 dziennikarzy w naszym kraju. To wzrost o 14% w stosunku do pierwszego sondażu agencji z 2011 roku. Nie zmienił się jednak fakt, że przedstawiciele mediów prywatnie chętniej korzystają z tego rodzaju komunikacji niż zawodowo.

- Według badań Multi Communications dziennikarze zachowują się podobnie, jak każdy konsument - sprawdzają statusy, dyskutują, lajkują, szerują, hejtują, randkują i hodują wirtualną marchewkę. W tym samym czasie oglądają telewizję, rozmawiają przez telefon i sprawdzają informacje na tablecie. Dziś można już z całą stanowczością stwierdzić, że media społecznościowe są dla tej grupy zawodowej środowiskiem naturalnym, traktowanym w sposób zwyczajny - mówi Mariusz Pleban, Prezes Multi Communications.

Jak dziennikarze korzystają z mediów społecznościowych źródło: Multi Communications, "Dziennikarze i Social Media 2012"

Uzyskane dane z ubiegłorocznego badania zostały porównane z wynikami z analogicznego sondażu z 2011 roku. Oprócz konkretnych liczb i wykresów oraz kluczowych wniosków dla każdego obszaru badania, w raporcie dodatkowo można znaleźć komentarze ekspertów z sieci Public Relations Global Network, międzynarodowej organizacji zrzeszającej niezależne agencje PR.

REKLAMA

- To badanie jest bardzo interesujące, ponieważ poglądy polskiego rynku - i polskich mediów w szczególności - wydają się stanowić pomost między raczej odmiennym podejściem do mediów społecznościowych w Europie i Stanach Zjednoczonych. O ile w USA social media są mocno osadzone w systemie wymiany i obiegu informacji, o tyle w Europie obserwuje się znacznie większą rezerwę i pewnego rodzaju zawieszenie gdzieś między pierwszymi próbami a pełnym wykorzystaniem mediów społecznościowych w życiu zawodowym - mówi Francine Robbens z belgijskiej agencji Public Relations Partners.

O Raporcie „Dziennikarze a Social Media 2012”

Celem sondażu zrealizowanego przez Multi Communications na przełomie listopada
i grudnia 2012 roku było oszacowanie, na ile media społecznościowe (Social Media) są obecnie wykorzystywane przez dziennikarzy. Agencja zebrane dane porównała z wynikami pierwszego sondażu, przeprowadzanego w 2011 roku. W badaniu udział wzięli dziennikarze reprezentujący wiele typów mediów o zróżnicowanej tematyce, zasięgu i częstotliwości. W sumie odpowiedzi udzieliło 125 przedstawicieli mediów.

Najważniejsze obserwacje wynikające z Raportu „Dziennikarze a Social Media 2012”:

  • dziennikarze częściej niż w 2011 roku używają w pracy zawodowej serwisów Social Media,
  • nastąpił znaczący wzrost zaufania do mediów społecznościowych jako źródła informacji,
  • w dalszym ciągu treści znajdowane w mediach społecznościowych są dla dziennikarzy bardziej atrakcyjne niż wiarygodne,
  • najpopularniejsze serwisy wśród dziennikarzy to blogi, Facebook i Youtube,
  • znacząco wzrosło zainteresowanie serwisem Twitter wśród dziennikarzy – o 43% oraz czterokrotnie (o 400%) wzrosło zaufanie do tego serwisu,
  • rośnie liczba dziennikarzy poszukujących w Social Media zdjęć, filmów oraz informacji z linkami,
  • media społecznościowe nie są wykorzystywane jako standardowy kanał bezpośredniej komunikacji pomiędzy dziennikarzami a osobami odpowiedzialnymi za działania Public Relations,
  • dla połowy dziennikarzy obecność w mediach społecznościowych nie ma wpływu na jej wiarygodność.


Wyniki badania można porównać z raportem Dziennikarze i Social Media 2011, opublikowanym również przez agencję Multi Communications.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Wojna na Ukrainie jest wyzwaniem dla branży PR w Polsce

Newseria Biznes
Napaść Rosji na Ukrainę z jednej strony spotęgowała niepewność polskich firm, co do przyszłości. Z drugiej komunikację zdominowały przekazy związane z wojną i oczekiwania konsumentów, aby biznes wycofał się z działalności na rosyjskim rynku i zaangażował w pomoc humanitarną.

TikTok. Nowy język, nowy świat

dr Karol Jachymek
Użytkownicy TikToka zaczęli tworzyć swój własny kod językowy, który na dobre przeniknął do (pop)kultury. W sklepach wyprzedają się produkty, które są wykorzystywane w przepisach z TikToka, a w czasie wieców politycznych użytkownicy platformy potrafią się szybko umówić na protest. Jak aplikacja zmieniła nasze życie?

TVP szukała haków na Platformę

Bartłomiej Dwornik
Kierownictwo Wiadomości w TVP wymagało od dziennikarzy, by w czasie kampanii wyborczej w 2007 roku przygotowywali informacje kompromitujące PO - podał Dziennik.

Bańki informacyjne. Badanie użytkowników Instagrama, Tik Toka i You Tube

Urszula Kaczorowska
Aż 96 proc. czasu spędzonego w internecie ludzie poświęcają na wszystko, tylko nie konsumowanie informacji. Tylko 6 proc. treści, którą użytkownicy Facebooka widzą na swoim profilu, dotyczy wiadomości społeczno-politycznych (wliczając w to treść śmiesznych memów i rolek). I tylko połowa tej treści jest zgodna z ich przekonaniami.

Stacje telewizyjne i radiowe w oczach Polaków. Badanie CBOS

BARD
Spośród trzech największych nadawców telewizyjnych najwięcej pozytywnych odczuć wzbudza Polsat. Wśród stacji radiowych liderem jest RMF FM. Na podstawie badania CBOS można też postawić wniosek, że Polakom łatwiej przychodzi opiniowanie nadawców telewizyjnych.

Reklama w radiu. 2011 to wyjątkowo udany rok dla nadawców

Krzysztof Głowiński
Przychody reklamowe radia zwiększyły się w 2011 roku o 6,1 proc., ponad trzykrotnie bardziej niż urósł cały rynek reklamowy. Zwiększyła się też liczba reklamodawców, którzy zdecydowali się umieścić radio w swoich mediaplanach.

Wybory 2023. Kampanię wyborczą zdominują media społecznościowe

Krzysztof Fiedorek
To media społecznościowe staną się narzędziem do prowadzenia najbardziej intensywnej agitacji i... uderzania w politycznych przeciwników. Wygra ten, kto będzie się lepiej posługiwać mediami społecznościowymi, krótkimi formami wideo, bazami sympatyków i narzędziami analitycznymi.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24