menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

17.04.2017 Fotografia prasowa

Jak fotografować smartfonem. Pięć zasad dobrego zdjęcia

Agnieszka Stańczuk, Studio 111

Smartfony powoli wypierają tradycyjne aparaty cyfrowe zmieniając na zawsze oblicze fotografii. W jaki sposób zrobić oszałamiające zdjęcie niepozornym telefonem? Oto 5 praktycznych porad, które pomogą przy fotografowaniu smartfonem.

Jak fotografować smartfonem. Pięć zasad dobrego zdjęciafot. Lenovo Moto

Każdy reporter ma w telefonie aparat. Jednak żeby nie świecić oczyma przed wydawcą za jakość zdjęć, nie mówiąc już o pomyśle sprzedawania ich na stockach, warto poświęcić chwilę na podstawy. Bo smartfonem zdjęcia robi się jednak nieco inaczej, niż tradycyjnym aparatem, a unikanie efektu czerwonych oczu to zdecydowanie za mało.

Zapoznaj się z funkcjami w telefonie

Każdy telefon posiada szereg dostępnych ustawień aparatu. Większość z nich umożliwia określanie balansu bieli, ISO czy ekspozycji. Jedną z dostępnych funkcji smartfonów jest automatyczne generowanie zdjęcia HDR, czyli obrazu o zwiększonym zakresie dynamiki jasności.

Warto zapoznać się i przetestować możliwości naszego urządzenia. Znajomość funkcji zwiększy naszą świadomość sprzętu, przez co znacznie ułatwi nam posługiwanie się aplikacją i usprawni nasze poruszanie się w niej. Sprawdź, czy Twój smartfon wyposażony jest w wiele funkcji, takich jak możliwość edytowania czy nakładanie HDR.

Stosuj zasadę trójpodziału

Nawet najbardziej ostre zdjęcie nie zachwyci i nie przyciągnie wzroku, jeżeli będzie się charakteryzowało złą kompozycją. Jest ona najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na atrakcyjność zdjęcia. Podstawową zasadą udanego kadru jest reguła trójpodziału. Zgodnie z nią obraz należy dzielić na dziewięć równych części w taki sposób, aby dwie linie biegły pionowo a dwie poziomo. Przecięcie tych linii to tzw. mocne punkty. To na nich powinny znajdować się najważniejsze detale zdjęcia. Ponadto wszystkie elementy sceny, które mają dla nas znaczenie należy ustawiać na liniach trójpodziału.

Zdjęcie bez zachowania trójpodziału.Zdjęcie bez zachowania trójpodziału [fot. Lenovo Moto]

Zdjęcie z zachowaniem trójpodziału. Zdjęcie z zachowaniem trójpodziału [fot. Lenovo Moto]

Unikaj stosowania zoomu

Większość telefonów tylko udaje, że ich aparaty posiadają zoom. W rzeczywistości wyposażone są w obiektywy stałoogniskowe. Oznacza to, że podczas przybliżania tylko kadruje i rozciąga jego fragment. Zamiast powiększać obraz na ekranie telefonu, lepiej podejść do fotografowanego obiektu, aby efektywnie wykorzystać pełne możliwości.

Zdjęcie zrobione blisko obiektu.Zdjęcie zrobione blisko obiektu [fot. Lenovo Moto]

Zdjęcie zrobione z dalszej odległości przy użyciu maksymalnego zoomu.Zdjęcie zrobione z dalszej odległości przy użyciu maksymalnego zoomu [fot. Lenovo Moto]

Postaw na dobre oświetlenie

Źle dobrane i ustawione oświetlenie może zepsuć każde zdjęcie. Najgorsze warunki towarzyszą fotografowaniu w nocy. W zdjęcia wkradają się szumy, barwy tracą swoje nasycenie a kontrast drastycznie spada. Aby ograniczyć ten niekorzystny efekt, należy poszukać jasnych obiektów, które doświetlą fotografowany przedmiot od przodu. Ważne jest, aby światło nie było skierowane bezpośrednio w stronę matrycy.

Zasada ta obowiązuje szczególnie podczas pogodnych dni, kiedy to fotografowanie pod słońce może całkowicie zniszczyć nasze zdjęcie. Przy portretach oraz fotografowaniu małych przedmiotów przydatna może okazać się… biała kartka papieru odpowiednio ustawiona przed obiektem. Światło odbite od takiej prowizorycznej blendy równomiernie doświetli obiekt tworząc bardzo ładny efekt „jak ze studia”.

Obrabiaj rozsądnie

W dobie Instagrama łatwo przesadzić z obróbką zdjęcia. Większość telefonów posiada w systemie możliwość dopasowywania kontrastu, balansu bieli czy nakładania filtrów. Mogą one nadać zdjęciu charakter i poprawić nieco kolory, jednak należy stosować je z umiarem. Nieumiejętne rozmycie nie zastąpi nam dużej głębi ostrości a wzmocniona sepia nie doda zdjęciu artyzmu. Oba pokazane poniżej zdjęcia zostały obrobione podczas standardowej edycji zdjęć dostępnej w naszym smartfonie.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane smartfonami Lenovo Moto.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Fotografia i katastrofy

Anna Cymer
Fotografia ma potężną siłę - ludzie jej wierzą i jej potrzebują. I zawsze będą jej chcieli coraz więcej i żeby docierała do nich coraz szybciej.

Jak robić zdjęcia zimą. Sprzęt, ustawienia i nie tylko

Konrad Bąk
Ekspert portalu Fotolia.com radzi, jak wykonać pełne życia zdjęcia z nart, a jak przygotować się do robienia szerokich i spokojnych ujęć pejzaży.

Gilles Bensimon

Anna Cymer
Jego zdjęcia publikowane są w 35 edycjach Elle na całym świecie i ogląda je każdego miesiąca... 20 milionów czytelników!

Trendy w mobilnej fotografii. Raport Huawei XMAGE

Marta Januszkiewicz
Zespół ekspertów z pomocą AI przeanalizowali zdjęcia i filmy zgłoszone do ostatniej edycji konkursu fotografii mobilnej HUAWEI NEXT IMAGE Awards. Rezultatem jest HUAWEI XMAGE Trend Report 2023. Publikacja identyfikująca najważniejsze trendy i tematy w obrazach generowanych przez użytkowników smartfonów.

Skąd brać zdjęcia do artykułów - przegląd źródeł i licencji

Maciej Lewandowski
Licencja musi zezwalać na wykorzystanie fotografii do celów komercyjnych, na tworzenie dzieł pochodnych i wykorzystanie w utworach publikowanych na zasadzie “wszelkie prawa zastrzeżone”

Fotografowanie uroczystości oficjalnych

Janusz Wójtowicz
Fotografowanie oficjalnych wydarzeń związane jest z "decydującym momentem". Fotoreporter musi umieć intuicyjnie przewidzieć wydarzenie, tak aby w tej właśnie chwili zatrzymać je w kadrze.

Dron dla fotografa

KF
Współczesna praca fotografa często wiążę się z wykorzystaniem dronów. Dają one bowiem olbrzymie możliwości wykonywania zdjęć, które bez ich wykorzystania byłyby dla nas po prostu niemożliwe do wykonania. Aby jednak dron rzeczywiście był nam pomocny, musimy starannie przemyśleć jego wybór.

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24