menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

1.10.2018 Warsztat reportera

Freelancer i bezpieczeństwo. 5 wskazówek dla pracujących zdalnie

Barbara Trepka

Zagrożenia cybernetyczne czają się wszędzie. Pracując zdalnie przesyłamy wiele plików i informacji do biura. W miarę jak świat będzie jeszcze bardziej połączony, rozprzestrzenianie się zdalnych pracowników wzrośnie, co doprowadzi do większej liczby bolączek. Jak się chronić przed zagrożeniami w sieci?

  • W 2015 r. wykryto lukę w routerach WiFi w hotelu, umożliwiając atakującym dystrybucję złośliwego oprogramowania oraz monitorowanie i rejestrowanie danych przesyłanych przez sieć.
  • Laptop jest kradziony co 53 sekundy w Stanach Zjednoczonych.
  • Keyloggery USB można znaleźć w systemach przechowywanych na komputerze.

Szczerze mówiąc, to przerażający świat. Zagrożenie to jest dodatkowo podkreślane przez fakt, że jest to tysiąclecie zdalnej pracy. Prawie wszystkie organizacje muszą obecnie akceptować pracowników, którzy pracują zdalnie. Niezależnie od tego, czy są to pracownicy zatrudnieni na miejscu, pracownicy, którzy pracują przez kilka dni z domu, czy pracownicy, którzy codziennie logują się z domu, zespoły zdalne i mobilne są codziennością i stawiają własne wyzwania przed odpowiednimi zespołami IT.

REKLAMA

Oto 5 najlepszych porad IT dla zespołów zdalnych i mobilnych, aby zapewnić ich bezpieczeństwo:

Bezpieczeństwo haseł


Ta wskazówka jest wciąż obecna w każdym dialogu cyberbezpieczeństwa, ale to z powodu jej ważności. Zwłaszcza jeśli chodzi o zdalne zespoły pracujące poza siecią przedsiębiorstwa, silne hasło jest najlepszą obroną przed jakimkolwiek zagrożeniem. Zdalne zespoły muszą zapewnić, że wykorzystują silne, trudne do złamania hasła o idealnie różnych postaciach i dwuetapowym uwierzytelnianiu. Nie mogą też udostępniać tych haseł nikomu innemu ani zapisywać ich nigdzie i powinni często je zmieniać.

Aktualizuj urządzenia


W normalnym ustawieniu biurowym zespół ds. bezpieczeństwa IT wprowadzi zasady, aby zapewnić aktualizację systemów najnowszymi łatkami i aktualizacjami przeglądarki, systemu operacyjnego itp. Jednak w przypadku zespołów pracujących zdalnie i być może na własnych urządzeniach jest to również niezbywalna pozycja. Jeśli jakakolwiek oficjalna praca wykonywana jest na urządzeniu, zarówno prywatnym, jak i osobistym, polityka firmy musi być zgodna z najnowszymi łatkami. Urządzenia, które nie zostały zaktualizowane, są receptą na katastrofę i mogą być łatwo wykorzystane przez cyberprzestępców do kradzieży oficjalnych danych.

Korzystanie z publicznych systemów i WiFi


Czasami zdalni pracownicy będą pracować z kawiarni lub restauracji. Pracownicy mogą nawet korzystać z WiFi na lotnisku, gdy przechodzą na oficjalną pracę. Chociaż może to być wygodne, może być bardzo niebezpieczne. Publiczne sieci WiFi często nie mają odpowiednich zabezpieczeń, co czyni je bardzo podatnymi na zhackowanie. Przestępcy mogą je nasłuchiwać i wykradać z nich dane.Ta sama rada powinna być stosowana również w systemach publicznych. Mogą mieć najbardziej szczątkowe systemy zabezpieczeń, nie mając nawet rozwiązania antywirusowego i nigdy nie powinny być wykorzystywane do wykonywania oficjalnej pracy. W rzeczywistości stanowią one także fizyczne ryzyko dla osób, które łatwo mogą zobaczyć, a nawet sfotografować ważne informacje.

Szyfrowanie


Zawsze dobrze jest, aby pracownicy, którzy pracują zdalnie, szyfrowali wszystkie informacje przesyłane do głównej sieci korporacyjnej. To tworzy dodatkową warstwę ochrony i zapewnia, że nawet jeśli hakerzy zdołają uzyskać dostęp do danych przez lukę lub czarną dziurę, nie będą mogli jej używać bez klucza odszyfrowywania. Seqrite Encryption Manager chroni dane korporacyjne rezydujące na punktach końcowych dzięki silnym algorytmom szyfrowania.

Zarządzanie i egzekwowanie zdalnej polityki cyberbezpieczeństwa


Jeśli przedsiębiorstwo ma kilka zespołów, które pracują zdalnie, nie może sobie pozwolić na bycie reaktywnym. Należy opracować i przekazać wszystkim pracownikom właściwą politykę bezpieczeństwa dla tych zespołów, która obejmuje dokładne polecenia i zalecenia wraz z ważnymi instrukcjami. Co ważniejsze, musi być ściśle egzekwowana, aby wszyscy pracownicy byli świadomi tego, czego się od nich oczekuje.

W miarę jak świat będzie jeszcze bardziej połączony, rozprzestrzenianie się zdalnych pracowników wzrośnie, co doprowadzi do większej liczby bolączek. Ale przedsiębiorstwa, które będą mieć podstawowe założenia i upewnią się, że wszyscy są po tej samej stronie, będą musiały przejść długą drogę, aby nie dopuścić do cyberataków.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Radio z kontenera

Katarzyna Błaszczyk
Rozmowa z Wolfgangiem Hirnerem, kiedyś piratem radiowym, dzisiaj dyrektorem Radiofabrik Wolnego Radia Salzburg. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

Wskazówki dla dziennikarzy sportowych

Phil Jasner
Kilka porad dla tych wszystkich, którzy parają się dziennikarstwem sportowym. Którzy rozmawiają ze sportowcami przed grą, po grze, przez telefon czy poprzez telekonferencję.

Home office w czasie pandemii. Badanie Ricoh

Katarzyna Dawidowska
Brak dostępu do odpowiednich narzędzi usprawniających współpracę i zapewniających dostępność do kluczowych danych obniża efektywność, rodzi frustrację i źle wpływa na nastawienie do pracy. Praca w trybie home office oznacza nadgodziny dla 42% badanych - wynika z badania zrealizowanego na zlecenie firmy Ricoh.

Nie jestem cyborgiem do czytania wiadomości. Beata Tadla o telewizji i telewidzach

Anna Frankowska, iWoman.pl
Na antenie potrafi rozpłakać się, albo wybuchnąć śmiechem. Bo uważa, że telewidz jest mądry. Porzuciła TVN dla TVP. Rozstała się z mężem. – W życiu to właśnie zmiany nas kształtują - mówi znana dziennikarka.

W poszukiwaniu dziennikarskich ścieżek

Katarzyna Bocheńska
Zapis wykładu I Dolnośląskiej Konferencji Opiekunów Gazetek Szkolnych.

Czym są nagłówki Hx i jak je wykorzystać do pozycjonowania tekstów

Dawid Medwiediuk
We wpisach na blogach istnieje duże pole do popisu w temacie kreatywnego używania nagłówków. Jeszcze przed rozpoczęciem pisania warto zdefiniować strukturę artykułu. Nagłówki mogą przybrać formę śródtytułów rozdzielających poszczególne akapity tekstu, a najważniejszy z nich zastosować do oznaczenia tematu.

Fake newsy mogą brać się się z chęci pomocy. Debata PAP

PAP MediaRoom
Duży udział w szybkim szerzeniu się dezinformacji, szczególnie dotyczącej kwestii zdrowotnych, ma, paradoksalnie, ludzki altruizm - uważają eksperci biorący udział w piątkowej debacie podczas trzydniowego konkursu #FakeHunter Challenge/Szczepienia, organizowanego przez PAP.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24