menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

8.02.2021 Rynek medialny

Skuteczność reklamy w prasie. Raport Polskich Badań Czytelnictwa

BARD

Analitycy PBC przeanalizowali najpopularniejsze tytuły prasowe w Polsce pod kątem zaangażowania czytelników w reklamę. Raporty, opracowane na podstawie badań eyetrackingowych pozwalają określić liczbę i czas kontaktu z reklamą i jej zasięg dla każdego z badanych tytułów.

Skuteczność reklamy w prasie. Raport Polskich Badań Czytelnictwaźródło: Zaangażowanie w reklamę, raport PBC

- Eyetracker to urządzenie śledzące ruchy gałek ocznych czytelnika, dlatego zastosowanie go w badaniach marketingowych pozwala zebrać bardzo szczegółowe informacje na temat kontaktu czytelnika prasy z reklamą - wyjaśniają autorzy raportów PBC. - Raporty pozwalają zapoznać się z zasięgami reklam w poszczególnych pismach oraz reakcją czytelników na reklamy.

Raporty PBC przedstawiają efektywność reklamy prasowej za pomocą czterech wskaźników:

  • AdReach (zasięg reklamy), który określa procent lub liczbę osób w grupie docelowej, które realnie widziały reklamę w piśmie. Obliczany jest jako zasięg wydania modelowany sprzedażą egzemplarzową i zauważalnością reklamy prasowej.
  • AdExposure (ekspozycja reklamy) to liczba kontaktów statystycznego czytelnika z jedną reklamą w tytule podczas całego życia wydania pisma, przy uwzględnieniu wielu kontaktów czytelnika z wydaniem. Obliczany jest poprzez iloczyn: liczby kontaktów z wydaniem x liczby kontaktów z reklamą.
  • AdExposureTime (czas ekspozycji reklamy) określa ile sekund statystyczny czytelnik spędził na jednej reklamie w piśmie podczas całego życia wydania pisma, przy uwzględnieniu wielu kontaktów czytelnika z wydaniem. Jest to iloczyn: czasu kontaktu z reklamą x liczby kontaktów z wydaniem x liczby kontaktów z reklamą.
  • RealGrossImpression to suma wysokiej jakości kontaktów z reklamą prasową uzyskana podczas całej kampanii reklamowej. „Real” oznacza, że jeden kontakt z jedną reklamą to średnio 2/3 sekundy. Tyle czasu potrzeba, aby czytelnik mógł świadomie zapoznać się z materiałem reklamowym. Obliczany jest jako iloczyn zasięgu wydania pisma, zauważalności reklamy, liczby realnych kontaktów statystycznego czytelnika z jedną reklamą w piśmie (adExposure) oraz liczby emisji reklamy.

REKLAMA

Badania, prowadzone przez PBC objęły dzienniki i magazyny, a uzyskane wyniki podzielone zostały na raporty o zaangażowaniu najbardziej atrakcyjnych marketingowo grup docelowych. Dla tej najszerszej, obejmującej Polaków w wieku 15-75 lat uśrednione wyniki wyglądają następująco:

  • liczba kontaktów czytelnika z reklamą: 13 razy
  • czas kontaktu czytelnika z reklamą: 8 sekund
  • zasięg reklamy: 10 milionów
  • suma kontaktów z reklamą: 370 milionów

Skuteczność reklamy w magazynach


Wśród magazynów, pod kątem wskaźników AdExposure i AdExposureTime zdecydowanie najlepiej wypadają programy telewizyjne:

  • To & Owo: 22 kontakty, 13 sekund
  • Tele Świat: 22 kontakty, 13 sekund
  • Tele Tydzień: 20 kontaktów, 12 sekund

Kolejne pozycje wyraźnie odstają od liderów. Uśrednionym wynikiem 16 kontaktów może pochwalić się czwarty w rankingu Gość Niedzielny, a po 14 osiągnęły 100 Rad, Chwila dla Ciebie, Twoje Imperium i Claudia. Wynik 9 sekund uśrednionego kontaktu z reklamą uzyskały tytuły: Gość Niedzielny i 100 Rad.

REKLAMA

Największy zasięg reklamy uzyskać w Tele Tygodniu (adReach 1 452 074), który wyraźnie wyprzedza Życie na Gorąco (756 534) i Angorę (736 628).

Skuteczność reklamy w dziennikach


Według danych Polskich Badań Czytelnictwa, największe zasięgi zapewnia reklama umieszczona w czwartkowym wydaniu Faktu (adReach 967 933), o ponad połowę wyprzedzając piątkowe wydania Super Expressu (628 976) i Gazety Wyborczej (566 884). Żaden z innych tytułów nie przekracza 200 tysięcy zasięgu reklamy.

Zupełnie inaczej prezentują się natomiast uśrednione wyniki zaangażowania, czyli AdExposure i AdExposureTime. Tutaj zdecydowanymi liderami jest Przegląd Sportowy i prasa regionalna:

  • Express Ilustrowany, piątek: 11 kontaktów, 7 sekund
  • Przegląd Sportowy, poniedziałek: 11 kontaktów, 7 sekund
  • Gazeta Lubuska, sobota: 10 kontaktów, 7 sekund
  • Dziennik Polski, piątek: 10 kontaktów, 7 sekund
  • Echo Dnia, piątek: 9 kontaktów, 6 sekund

Dopiero na szóstej i siódmej pozycji uplasowały się pierwsze ogólnopolskie dzienniki: czwartkowy Fakt i piątkowy Super Express. Oba z wynikiem 9 kontaktów i 6 sekund.

Raporty PBC przygotowane zostały na podstawie badań eyetrackingowych, prowadzonych od grudnia 2019 do listopada 2020 roku. Pełne wyniki, które pozwalają samodzielnie przygotować mediaplany kampanii reklamowych w prasie dostępne są na stronach internetowych PBC:


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Influencerzy zarabiają za dużo. Raport No Fluff Jobs

KrzysztoF
Zdaniem prawie 70 proc. Polaków influencerzy zarabiają za dużo, a u 54 proc. budzą najmniejszą sympatię ze wszystkich zawodów. Równie niskim poważaniem wśród ankietowanych przez No Fluff Jobs cieszą się tylko politycy. Za mało zarabiają natomiast pielęgniarki oraz… rolnicy.

Klęska telewizyjnych programów informacyjnych. Tracą widzów

Adam Bodziak, Tomasz Kamyk
Analiza widowni na przestrzeni ostatnich lat jest wymowna. Widzowie odwracają się od niemal wszystkich głównych graczy. Jedynym wyjątkiem jest Panorama.

Dziennikarze i medioznawcy. Pola i formy współpracy [LINK]

Adam Szynol
Europejskie Obserwatorium Dziennikarskie zorganizowało panel dyskusyjny z udziałem teoretyków i praktyków mediów w ramach ogólnokrajowej konferencji naukowej „Studia i perspektywy medioznawcze”. Debatę przygotował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Nowe technologie w dziennikarstwie. Badanie PressInstitute

BARD
Prawie 39 procent dziennikarzy używa kamery w smartfonie lub tablecie do nagrywania filmów. Ponad 26 procent korzysta z wbudowanego w telefon aparatu do robienia zdjęć, które później publikują - wynika z badania "Dziennikarze i nowe technologie", przygotowanego przez PressInstitute.

Prognozy dla rynku mediów i rozrywki. Cyfryzacja i mobile

Roksana Gowin
Globalny rynek mediów i rozrywki w najbliższych 5 latach będzie rósł w tempie 5% rocznie, osiągając w 2018 roku wartość 2,2 bln dolarów - zapowiadali w 2014 roku eksperci PwC. Polski rynek miał rosnąć w tempie 3,7% i w 2018 roku będzie warty 12,6 mld dolarów.

Badania na temat wideo w internecie. Tak oglądają Polacy

Gabriela Jakimik
Połowa badanych przez IAB internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci.

Najpiękniejsze słowa w polskim internecie. Analiza IMM

BARD
Polacy coraz chętniej powracają do staromodnych słów i lubią zabawy językowe – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. Średnio sześćset razy miesięcznie w internecie pojawiły się najpiękniejsze słowa wybrane w plebiscycie „Mów do mnie pięknie…” ogłoszonym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24