menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

25.07.2005 Warsztat reportera

Młodość na sprzedaż

Sylwia Grzymała, artykuł udostępniony przez Merkuriusz Uniwersytecki

Młodość jest jednym ze skuteczniejszych motywów wykorzystywanych w reklamie i promocji. Dlaczego? Pomnieważ ulegają mu za równo młodzi, jak i dojrzali konsumenci.

W artykule "Dyktatura dzieci" tygodnik "Wprost" pisze, że na potrzeby nastolatków przeznacza się nawet do 80 procent budżetu rodzinnego, co czyni młodych ludzi najatrakcyjniejszą grupą odbiorców reklamy. To dzieci zaznajamiają rodziców z nowościami technicznymi, pokazują co jest modne. Rodzice ulegają zdaniu swych pociech i kupują markową odzież, gadżety czy kosmetyki. Reklamy kierowane do młodzieży mają bezpośredni jak i pośredni wpływ na decyzje ludzi dorosłych. Często dorośli ulegają reklamom kierowanym do ludzi młodych. Sięgają po produkty reklamowane jako te, przeznaczone dla młodzieży. Otrzymują namiastkę młodości, za którą tęsknią. Język reklamy odzwierciedla pożądany styl życia i wiążące się z nim wartości.

Styl życia określany często nie tłumaczonym, angielskim przymiotnikiem cool zdominował inne wartości. Naczelna stała się zasada "życia na luzie". Reklamotwórca posługuje się tym idealnym, pożądanym stylem życia, liczy na powiązanie owego stylu życia z zakupem i użytkowaniem danego produktu. Kategoria stylu życia stosowana w reklamie działa na podstawie przeświadczenia, że człowiek wraz z produktem "zakupuje" określony styl życia.

REKLAMA

Reklama pełni również funkcję informującą o tym, jakie produkty najlepiej pasują do stylu życia określanego przymiotnikiem cool. Pokazuje co jest modne, jak należy się zachować, gdzie pójść i co jeść by móc zamanifestować swoją przynależność do grupy osób będących cool.

Reklama kanału muzycznego VIVA POLSKA


Tekst reklamy jest graficznie przedstawiony jak ostrzeżenia przed szkodliwością palenia znajdujące się na paczkach papierosów:
Dobrze wiemy co jest złe, a co dobre.
Nie zalecamy niczego i nie namawiamy
do jakichkolwiek zachowań.
Każdy wie jaki ma cel i jakimi środkami
zmierza do jego realizacji


Komunikat reklamowy odwołuje się do silnego poczucia niezależności charakterystycznego dla pokolenia młodych. Reklamotwórca podkreśla, że wie co jest dobre, a co złe, a więc stwierdza, że ma prawo do perswadowania. Nad swoim prawem do przekonywania stawia prawo młodego człowieka do samodzielnego określania własnych celów i dążenia do nich. Stwarza jeden warunek: Rób co chcesz, ale tylko wtedy gdy wiesz po co to robisz!

Ten warunek przypomina o konieczności wyjaśniania, również przed samym sobą, określonych decyzji. Stawia w złym świetle dorosłych, którzy często nie są w stanie uzasadnić swoich działań. Nie robią tego przede wszystkim w stosunku do młodego człowieka. Nie uważają go za osobę, z którą należy podejmować dyskusję, odmawiają mu prawa do wartościowania zachowań.

REKLAMA

Młody, niezależny człowiek często ma obsesję, że wszyscy chcą kierować jego postępowaniem. Znajduje wiele dowodów na to, ze dorośli są przekonani, co jest dla niego dobrem. Reklamodawca odcina się od tego sposobu myślenia. Staje po stronie młodego odbiorcy, budząc jego sympatię.

Reklama płyty DZIEWCZYNA


... przychodzi nowa Dziewczyna do sklepu i każdy chce ją wyrwać...super płyta w magic cenie. (Dziewczyna, 2005)

Reklama stosuje uosobienie płyty czemu sprzyja nazwa firmy ją promującej. Nazwę płyty zastosowano w taki sposób, aby była utożsamiana z atrakcyjną dziewczyną, która się wszystkim podoba. Adresatami tej reklamy są w większości nastolatki, których silnym pragnieniem jest podobanie się chłopom z ich grupy rówieśniczej. Nastolatki chcą budzić podziw, zwracać sobą uwagę i chcą być "wyrywane". Reklama sugeruje, że dziewczyna, która zakupi atrakcyjną płytę, sama zyska na swojej atrakcyjności.

Płyta jest super, a jej cena jest magic. Użyte sformułowania są zaczerpnięte z języka stosowanego przez młodzież. Są to superlatywy najlepiej określające bycie cool. Każdy inny epitet, pochodzący z języka dorosłych nie miałyby takiej mocy przekonywania.

***
Reklamy wpisały się w naszą kulturę popularną. Są odzwierciedleniem rzeczywistości społecznej i kreują ją. Warto zauważyć, że istnieje duża grupa reklam posługujących się kategorią młodości, która nie jest kierowana do młodych odbiorców. Również reklamy dla dorosłych z niej korzystają. Wynika to ze stylu życia i wartości, które się z nim wiążą. Reklamotwórcy wykorzystują tęsknotę dorosłych za młodością, która jest powszechnie pożądana.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Najemnicy

Jolanta Krysowata
W wyższej szkole uczą studentów technologii jak być dziennikarzem lub rzecznikiem prasowym. Dla nich to wszystko jedno. Ważne, żeby znać technologie.[Źródło: Wędrowiec, Pismo Dziennikarzy Wędrownych]

Media upraszczają obraz świata

Jarosław Jakimczyk
Środowisko dziennikarskie wpatruje się z uporem godnym lepszej sprawy we własny pępek, z drugiej strony coraz częściej to właśnie dziennikarze zastępują w mediach prawdziwych ekspertów.

Najpierw pandemia, a teraz wojna. Czy staniemy się silniejsi?

SWPS
Wydawało nam się, że pandemia i wojna w środku Europy w XXI wieku to sceny z filmu katastroficznego. Jednak ostatnie dwa lata pokazały, że mogą stać się rzeczywistością. Jak te wydarzenia na nas wpływają? Jak różni się nasze zachowanie wobec koronawirusa i wojny? Dlaczego w obliczu zagrożenia stajemy się pomocni i solidarni?

Paragraf 23

Katarzyna Kolenda-Zaleska
My, dziennikarze, nie sprawdziliśmy się w wolnej Polsce, bo nie umieliśmy pomóc ludziom w zrozumieniu istoty demokracji. [Źródło: Tygodnik Powszechny]

Pozycjonowanie i SEO. Poradnik dla dziennikarzy internetowych [LINK]

Bartłomiej Dwornik
Jak napisać artykuł, który pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania Google? Czy stosowanie zasad SEO musi negatywnie wpływać na jakość tekstu? Przewodnik dla redaktorów i dziennikarzy, przygotowany przez Reporterzy.info dla polskiego wydania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego – EJO.

O czym będziemy rozmawiać?

Józefa Hennelowa
Najbardziej odstręczające przykłady zaprzeczenia karcie etycznej mediów pojawiają się niestety tam, gdzie dziennikarze będą przysięgali, że właśnie "stawianie na prawdę" realizują. [Źródło: Tygodnik Powszechny]

W Wielkiej Brytanii rusza kampania „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo”

Margaret S.
Dane pokazują, że oszustwa stanowią około 38% wszystkich przestępstw w Anglii i Walii. Szacuje się, że 1 na 17 osób dorosłych padło ofiarą oszustwa w okresie od września 2022 do września 2023 r. To właśnie z tego powodu brytyjski rząd uruchomił akcję „Stop! Pomyśl, czy to nie oszustwo” (ang. „Stop! Think Fraud”)

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24