menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

29.11.2018

Jak rzucić palenie?

proficredit.pl

Nikogo nie trzeba przekonywać, że palenie papierosów ma niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Rzucenie tego nałogu jednak nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Wymaga bardzo dużo cierpliwości i wytrwałości. Jak rzucić palenie?

artykuł sponsorowany

Jak rzucić palenie?fot. proficredit.pl

Co nam szkodzi?


Zanim podejmiemy decyzję o rzuceniu papierosów, warto dokładnie sprawdzić, co tak naprawdę szkodzi naszemu organizmowi. O tym, że palenie ma zły wpływ na zdrowie, wiedza wszyscy, jednak tylko część palaczy wie, które składniki mogą siać spustoszenie w organizmie. W skład dymu tytoniowego, który powstaje w wyniki palenia i który palacz wciąga do płuc, znajduje się szereg szkodliwych substancji, z czego 40 jest rakotwórczych – tlenek węgla, nikotyna, arsen, polon, cyjanowodór, aceton… To właśnie te składniki papierosa szkodzą naszemu zdrowiu.

Dlaczego warto rzucić palenie?


Palacze są znacznie bardziej narażeni na choroby nowotworowe płuc, trzustki, tchawicy czy krtani. Znacznie częściej niż osoby niepalące chorują na raka jamy ustnej, nerek czy wątroby. Zmagają się też innymi problemami – choroby zębów, nieprzyjemny oddech, żółte zęby, nadciśnienie, choroba wieńcowa, miażdżyca… Choroby i dolegliwości związane z paleniem papierosów można wymieniać w nieskończoność.

Rodzaje uzależnień


Od papierosów możemy być uzależnieni na dwa sposoby. Z jednej strony uzależnia nas rytuał palenia– nie wyobrażamy sobie porannej kawy bez papierosa, uzależniają nas gesty, zaciąganie się dymem czy strzepywanie popiołu. Takie uzależnienie ma podłoże psychiczne i jeśli tylko to nas trzyma przy paleniu, wystarczy silna wola i wytrwałość. Natomiast trudniejsze jest uzależnienie od nikotyny – tutaj może być konieczne wsparcie poradni antynikotynowej czy nikotynowa terapia zastępcza w postaci plastrów, tabletek czy gumy do życia.

Jak przygotować się do rzucenia palenia?


Jeśli podjęliśmy już tę trudną decyzją, że kończymy z nałogiem, warto powiadomić o tym jak największą ilość osób z naszego otoczenia. Takie dodatkowe wsparcie rodziny i znajomych jest bardzo ważne. Jeśli mamy taką możliwość, warto zrezygnować ze spotkań towarzyskich z innymi palaczami – przynajmniej na samym początku procesu, aby zapach papierosa nie kusił. Otoczenie zewnętrzne jest bardzo ważne i może nam zarówno pomóc, jak i przeszkodzić w osiągnięciu zamierzonego celu.

Ostre cięcie czy metoda małych kroków?


Na to pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Możemy spróbować rzucić palenie z dnia na dzień – wybierzmy dzień, w którym zapalimy ostatniego papierosa i postarajmy się wytrwać w postanowieniu. Możemy także stosować metodę małych kroków i zacząć od ograniczenia ilości wypalanych papierosów. Palimy paczkę dziennie? Spróbujmy zmniejszyć ilość o połowę. Gdy nam się to uda, zejdźmy do 3 papierosów na dzień i stopniowo odrzucajmy kolejne sztuki, aż całkowicie wyeliminujemy ten rytuał ze swojego planu dnia.

Jak sobie pomóc?


Odrzucenie nikotyny może być bardzo trudne dla naszego organizmu. Musimy liczyć się z tym, że będziemy rozdrażnieni, może nas boleć głowa, wystąpi kaszel (płuca w ten sposób oczyszczają się z zalegających w nich substancji) i napady głodu. Dlatego też warto powiedzieć najbliższym o ambitnym planie, aby wykazali się wyrozumiałością i cierpliwością. Z powodu zwiększonego apetytu częstym niepożądanych skutkiem odstawienia papierosów jest tycie – ciągle uczucie głodu zachęca nas do podjadania. Dlatego warto mieć pod ręką zdrową przekąskę, np. orzechy, owoce czy słonecznik. Pamiętajmy też, żeby dużo pić. Warto również wprowadzić do naszego życia aktywność fizyczną, jeśli do tej pory była nam obca. Pomoże też piłeczka antystresowa, która przyda się, aby zająć czymś ręce.

Zmień otoczenie


Rzucenie palenia warto rozpocząć w trakcie trwania urlopu. Stres związany z pracą czy obecność innych palaczy może nam utrudnić zerwanie z nałogiem. Urlop warto spędzić na wakacyjnym wyjeździe – świeże powietrze, dużo zajęć i nowe miejsca mogą nam pomóc i zajmą nasze myśli. Jeśli nie mamy wystarczających oszczędności na opłacenie takiej wycieczki, pomocne mogą się okazać pożyczki online w https://proficredit.pl. Dzięki takiemu wsparciu finansowemu będziemy mogli zrelaksować się i odpocząć w ładnych okolicznościach przyrody, a możliwość spłaty pożyczki online w miesięcznych ratach nie obciąży znacząco naszego budżetu. Warto jednak pamiętać, że pożyczki online, tak samo jak pożyczki zaciągane stacjonarnie, wymagają terminowej spłaty, dlatego zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie takiego zobowiązania finansowego upewnijmy się, że nie będziemy mieli kłopotów z uregulowaniem należności na czas.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Kiedy i kto może ogłosić upadłość konsumencką?

artykuł sponsorowany
Upadłość konsumencka jest jedną z instytucji, które pozwalają niejako na rozpoczęcie "od nowa" w sytuacji, w której konsument popadł w długi, z których nie może wyjść.

Jak zwiększyć sprzedaż i konwersję w swoim sklepie internetowym?

artykuł sponsorowany
Celem każdego przedsiębiorcy jest maksymalizowanie zysków. Jak osiągnąć ten cel? Zwiększanie sprzedaży i konwersji w sklepie internetowym to duże wyzwanie, ponieważ na rynku panuje ogromna konkurencja. Trzeba sięgać po skuteczne narzędzia i wdrożyć efektywną kampanię reklamową.

Mama ma siłę! Ważna kampania wspierająca OnkoMamy

kampania społeczna
Mamy towarzyszące dzieciom w chorobie onkologicznej nie mają czasu myśleć o sobie. Wraz z diagnozą u dziecka ich życie wywraca się do góry nogami. 26 maja Fundacja “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” rozpoczyna kampanię “Mama ma siłę!”, by okazać im wsparcie i solidarność.

Jest Plan dla edukacji! Drogowskaz do zmiany polskiej szkoły

artykuł gościnny
Plan dla edukacji to praktyczny plan rozwoju polskiej szkoły, opierający się o cele i działania, które może wcielać w życie każdy z nas. Jego podstawą są realnie wyznaczone kierunki działań i określone sposoby ich realizacji, które będą opierać się na współpracy i otwartości na nowe idee.

Sankcja kredytu darmowego - co to takiego? O co chodzi?

artykuł sponsorowany
Każdy kredytobiorca doskonale wie, od czego zależy wysokość spłacanej przez niego raty kredytowej. Składa się na nią nie tylko kwota pożyczona, ale również odsetki od niej i dodatkowe koszty. Kredytobiorca ma szansę skorzystania z możliwości uniknięcia zapłaty tych właśnie dodatkowych kosztów.

Studia podyplomowe w biznesie – jakie niosą korzyści?

artykuł sponsorowany
Współczesny rynek pracy nieustannie się zmienia i stawia nowe wymagania. Dlatego każdy, kto chce osiągnąć sukces, musi się stale rozwijać. Sposobem na podniesienie swoich kompetencji są studia podyplomowe. Zobacz, jakie korzyści niesie ukończenie kierunków z dziedziny biznesu i zarządzania!

Czym się różni spadek od darowizny?

pewny-prawnik.pl
Spadek czy darowizna to terminy, o których często słyszymy, jednak nie zawsze jesteśmy świadomi różnic z nich wynikających. Czym jest zatem spadek, a czym darowizna? Jakie skutki prawne pociąga za sobą każde z tych rozwiązań? Jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z każdą z tych form? [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24