menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Electro

23.01.2023 Marketing i PR

Influencer marketing i trendy na rok 2023. Prognozy agencji TFM

Agnieszka Kuźma-Filipek

Influencer marketing to narzędzie, które z każdym rokiem zyskuje na popularności. Zespół agencji Ten Fajny Management podjął próbę wskazania pięciu głównych trendów, na które warto zwrócić uwagę w 2023 roku, by z sukcesem tworzyć kampanie komunikacyjne.

Influencer marketing i trendy na rok 2023. Prognozy agencji TFMfot. Ron Lach, Pexels

TFM na podstawie obserwacji rynku i doświadczeń zebranych podczas współprac influencerów z liderami branż spożywczej, odzieżowej, technologicznej i e-commerce określił trendy w influencer marketingu na kolejny rok. Będą to:

  • jakościowy, wyspecjalizowany i transparentny przekaz,
  • wyrazistość twórców,
  • ich aktywność poza mediami społecznościowymi,
  • krótka i treściwa forma,
  • a także angażowanie influencerów do długofalowych kampanii.

- Zamykając 2022 rok widzimy, że większość naszych twórców notuje około 30-50% wzrosty liczby obserwujących i poprawę jakości treści, co przekłada się na coraz atrakcyjniejsze kontrakty - mówi Mateusz Bill, dyrektor zarządzający agencji Ten Fajny Management (TFM). - Rok 2023 zapewni influencerom i współpracującym z nimi markom dalszy rozwój na wielu płaszczyznach.

Jakość, specjalizacja i transparentność przekazu na pierwszym miejscu


Jakość, specjalizacja i transparentność przekazu odegrają kluczową rolę w influencer marketingu. Zawód influencera, z jednej strony traktowany jest jako mało poważny, z drugiej wymarzona profesja wielu młodych osób. Na tyle ważna i dochodowa, że niezbędne było stworzenie w tym roku wytycznych dla twórców i marek jak oznaczać treści reklamowe.

REKLAMA

- Rekomendacje wydane przez UOKiK potwierdzają, że rynek wymagał uporządkowania - mówi Mateusz Bill. - Wiążące wytyczne to klucz do specjalizacji i otwierania nowych dróg rozwoju dla tej branży.


Wiarygodny content spójny z działalnością i wartościami marek buduje rozpoznawalność, dlatego influencerzy w rozpoczynającym się roku będą tworzyć coraz bardziej specjalistyczne treści, wyszukiwać nisz i rozwijać wiedzę. Ten czas przyniesie „koniec amatorstwa”, co napawa optymizmem, ponieważ jak zwraca uwagę ekspert, poprzez influencer marketing kształtowana jest opinia także bardzo młodej części społeczeństwa i każdy uczestnik kampanii powinien czuć za to odpowiedzialność.

Po drugie wyrazistość influencera


Kolejnym ważnym trendem będzie wyrazistość influencera. W czasach, kiedy wielu kandydatom do tego zawodu wydaje się, że influencerem może być każdy, znaczenia nabiera osobowość.

- Twórca internetowy musi posiadać charyzmę i otwartość, czyli cechy, które wyróżniają gwiazdę, gdyż bez tego ciężko jest porwać za sobą tłumy. Musi być też dobrym strategiem i dokładnie wiedzieć, jaki chce być, począwszy od stylu kończąc na treści - podkreśla ekspert. - W influencer marketingu nie ma już miejsca na bycie przeciętnym.

Próg wejścia do świata online jest niski, bo teoretycznie każdy, kto ma dostęp do internetu i telefonu z kamerą, może zostać influencerem, ale tylko nieliczni utrzymają sławę dłużej niż kilka lat.

Aktywność poza mediami społecznościowymi w pierwszej trójce


Kolejnym kierunkiem w 2023 roku będzie działalność twórców poza internetem. Dotychczas media tradycyjne kreowały swoje gwiazdy w programach typu reality czy talent show, co sprzyjało rozwojowi influencer marketingu. Teraz sytuacja odwraca się, ponieważ media sięgają po influencerów, by zwiększać liczbę widzów i słuchaczy.

REKLAMA

- Widzimy wiele wschodzących gwiazd internetu, które coraz częściej pojawiają się mediach tradycyjnych - dodaje Mateusz Bill. - W 2023 roku odbędzie się też więcej wydarzeń z udziałem influencerów poza kanałami społecznościowymi, takich jak: koncerty czy spotkania z fanami. Uwaga obserwujących jest obecnie bardzo rozproszona i koniecznym będzie szukanie różnych miejsc do prowadzenia sprawnej i efektywnej komunikacji.

Twórcy coraz chętniej będą korzystać z dodatkowych możliwości, które połączą ich z fanami, a zarazem staną się formą wyrażania siebie. Przykładem działań wykraczających poza media społecznościowe są autorskie kolekcje ubrań, które pozwalają im skuteczniej docierać z przekazem do fanów i pogłębiać relacje z nimi. Kolejnym sposobem jest przyjęcie nowych ról, jak w przypadku Edzia Rap, który został ambasadorem projektu „Niebieskie Trampki - kroki ku życiu” Fundacji Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA i twarzą TikToka Urzędu Miasta Gdańsk.

Krótka i konkretna forma przekazu jako czwarty trend


Szybkie tempo życia sprawia, że użytkownicy cenią krótką i konkretną formę. To trend, który choć obecny od dawna, znacznie wzmocni się. Popularność TikToka będzie rosła. Być może zdetronizuje on nawet Instagram, dotychczasowego króla influencer marketingu, jeśli platforma nie wprowadzi innowacji.

- Obserwujący lubią konsumować content, a na TikToku jest dużo luzu i lekkości. Coraz częstsza obecność znanych marek i wielu lokalnych firm pokazuje, że czują się one bardzo dobrze w tej przestrzeni internetowej - mówi Mateusz Bill. - W 2023 roku mogą stracić kanały, które oferują zbyt długie formy, tak jak YouTube, choć dość prężny rozwój sekcji shorts może to zatrzymać. Z kolei aplikacją, która będzie wzbudzać duże zainteresowanie wśród młodych ludzi i influencerów, pozostanie BeReal.

Influencerzy w długofalowych kampaniach zamykają piątkę


Ostatnim mocnym trendem będzie angażowanie influencerów do kampanii długofalowych. Dzięki wielokrotnemu i regularnemu kontaktowi influencera z odbiorcą, marka zostanie zapamiętana.

REKLAMA

- Silne i długotrwałe relacje między klientem a influencerem są najlepszą drogą do efektywnej współpracy - podsumowuje Mateusz Bill. - Aby twórca internetowy był skutecznym „narzędziem” dla marketingu w firmie, niezbędny jest czas, więc cieszy mnie, że z kampanie z influencerami przestają być traktowane jako ostatni etap kompleksowej komunikacji.

Influencer marketing to aktualnie niezwykle ważny obszar komunikacji, z czego każda świadoma marka zdaje sobie z sprawę. Odpowiednio dobrane działania z udziałem twórców w różnych kanałach budują rozpoznawalność, wiarygodność i wpływają na decyzje zakupowe. Warto mieć na uwadze wskazane trendy, aby budować przemyślane i skuteczne strategie promocji.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Ankiety rNPS w marketingu. Czym są i czy są potrzebne

Symetria
Ankieta umieszczona na stronie często wywołuje niechęć odwiedzających witrynę. Co można zrobić, aby klienci chętniej dzielili się swoją opinią o produkcie? Jednym z rozwiązań jest rNPS, czyli krótka ankieta online pozwalająca ocenić poziom zadowolenia ze współpracy z firmą. Co ważne – taki sposób oceny nie zajmuje wiele czasu.

Praca w Public Relations. Duży spadek liczby ofert rekrutacyjnych

BARD
Agencje PR zamieściły w ubiegłym roku łącznie ponad 900 ogłoszeń rekrutacyjnych w największym branżowym portalu. Kolejne 488 ofert pochodziło od firm i instytucji, tylko 11 od pośredników. Łącznie w 2017 roku pojawiło się zaledwie 1,4 tysiąca ofert pracy w branży public relations - wynika z analizy PRoto.pl.

Polski rynek influencer marketingu 2021. Raport REACHaBLOGGER.pl

Paweł Usakowski
Nakłady na influencer marketing w Polsce w 2021 najprawdopodobniej mocno wzrosną - wynika z raportu „Polski rynek influencer marketingu 2021”, przygotowanego w oparciu o badanie przeprowadzone w lutym przez platformę REACHaBLOGGER.pl.

Terapia przez muzykę. Dzieci z kliniki Przylądek Nadziei rapują o raku

Klaudia Smolarska-Kulej
Beztroskie dzieciństwo przerwane mrożącą krew w żyłach diagnozą, miesiące spędzone w szpitalu, ból i nadzieja. To wszystko znajdziemy w utworach, które rapują mali pacjenci z wrocławskiej kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei. Teksty piosenek napisali sami, a wszystko po to, by lepiej uporać się z chorobą.

Firmy nie potrzebują influencerów. Badanie Akademii Koźmińskiego

Paweł Korzyński, Grzegorz Mazurek
Opinie pracowników w mediach społecznościowych o swojej firmie to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o pracodawcy. Posty pracowników dotyczące organizacji to także magnes dla partnerów biznesowych i kandydatów do pracy – szacuje się, że osiem na dziesięć osób ufa rekomendacjom szeregowych pracowników, a nie ich szefom. To powód, by starania o wizerunek zacząć od środka firmy.

Podaruj prezent pod choinkę dzieciom spędzającym święta w szpitalu

Klaudia Smolarska-Kulej
Ponad 1000 gier, książek, klocków i innych zabawek otrzymali od pacjenci Przylądka Nadziei w ubiegłym roku. Wszystkie dały ogromną radość, uśmiech i siłę. Wolontariusze z kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei spędzili dzięki nim ponad 2500 godzin na zabawie z dziećmi, które nawet święta spędzają w szpitalu. Powtórzmy to i w te święta! [Reporterzy.info wspierają]

Do Góry Kulami. Niezwykłe wyzwanie na rzecz dzieci z kliniki onkologii

Ewa Harapin
Akcja Do Góry Kulami to projekt, który realizują dwie przyjaciółki (Ewa Harapin i Klaudia Knieja). Swoim działaniem chcą wesprzeć dzieci, które na co dzień walczą z rakiem. Dlatego 3 września dziewczyny wyruszyły na wędrówkę na Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich. [Reporterzy.info wspierają]

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24