menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Przegląd prasy 24/7. O czym szumią media

9.05.2022 Rynek medialny

Celebryci, influencerzy i tematy ważne społecznie. Raport MediaCom

Paweł Usakowski

W tegorocznej edycji badania Influence Power Index agencji MediaCom wyraźnie pozytywnie wyróżniła się Martyna Wojciechowska. Jej aktywność w obszarze praw człowieka i ekologii zauważyło niemal dwie trzecie pytanych. Na końcu rankingu znaleźli się z kolei m.in. Maciej Maleńczuk czy Radosław Majdan.

Celebryci, influencerzy i tematy ważne społecznie. Raport MediaComInfluence Power Index 2022, agencja MediaCom

– Rzeczywistość marketingowa stanowi swoiste odzwierciedlenie nastrojów, panujących w społeczeństwie. W odpowiedzi na oczekiwania swoich odbiorców, coraz więcej marek w komunikacji odwołuje się więc do wyższych wartości, istotnych dla danej grupy docelowej, co wyraźnie ukazała obecna sytuacja, zdominowana przez agresję Rosji wobec Ukrainy.

Estetyczna reklama, pokazująca uśmiechniętego użytkownika bez osadzenia w głębszym kontekście, prawdopodobnie przepadnie obok wielu podobnych w informacyjnym szumie. Konsumenci, którzy sami coraz chętniej udzielają się w społecznej dyskusji, od marek oczekują podobnej, zaangażowanej postawy, zwłaszcza w palących obszarach ekologii i klimatu oraz praw człowieka – zauważa Agata Chojnowska-Postek, Senior Research Specialist w MediaCom Warszawa.

Jak w tych kryteriach oceniamy polskich celebrytów?


Krytycznie. Niewiele spośród największych nazwisk polskiego showbiznesu daje się poznać szerszej publiczności (15-59) od strony działalności na rzecz dobra wspólnego. Większość gwiazd osiąga słabe wyniki równocześnie na obu analizowanych wymiarach.


Respondenci pozytywnie oceniają Martynę Wojciechowską, która wyróżnia się zarówno pod kątem troski o prawa człowieka, jak i aktywności proekologicznej, jednak to raczej wyjątek od reguły. Z prawami człowieka kojarzymy też Jurka Owsiaka czy Dorotę Wellman, z kolei obszar ochrony klimatu zdaje się niemal niezagospodarowany. Konsumenci z trudem wiążą z nim nazwiska celebrytów, poza Martyną Wojciechowską stosunkowo często wskazując jeszcze Maję Popielarską.

W opozycji do garstki „zaangażowanych” osobistości medialnych stoi tłum „obojętnych” po przeciwnej stronie skali. Blado wypadają między innymi postaci o bardziej kontrowersyjnym wizerunku: Kuba Wojewódzki, Maciej Maleńczuk czy Beata Kozidrak.

Czy celebrytom, w przeciwieństwie do marek, po prostu bardziej opłaca się milczeć?


Wyniki badania Influence Power Index pokazują, że w statystycznym ujęciu taka ostrożność nie znajduje uzasadnienia. Ocena celebrytów na wymiarach „Ważne są dla niego/niej prawa człowieka” oraz „Ważne są dla niego/niej kwestie ekologii i klimatu” pozytywnie koreluje z innymi korzystnymi wskaźnikami. Wraz ze wzrostem tych ocen istotnie poprawia się całościowy wizerunek postaci, szczególnie za sprawą atrybutów takich jak „Można na nim/niej polegać” czy „Ma zasady, którymi kieruje się w życiu”.

Czytaj prasę w PDF
Doskonałym przykładem takiej zależności jest Martyna Wojciechowska, która od lat przoduje w rankingu MediaComu pod kątem siły marki osobistej, wizerunku oraz wpływu na swoich fanów.

O badaniu Influence Power Index


W ramach autorskiego badania Influence Power Index MediaCom od 2017 roku bada znajomość i postrzeganie celebrytów przez polskich konsumentów. Poza podstawowymi wskaźnikami dotyczącymi świadomości, sympatii, wiarygodności znanych postaci, pomiar obejmuje również ich szeroki wizerunek w świadomości społecznej oraz siłę autorytetu, jakim cieszą się wśród swoich fanów . Analizując odpowiedzi kilkudziesięciu tysięcy respondentów dotyczących ponad 800 osobistości medialnych, agencja wspiera Klientów w doborze najlepszych ambasadorów dla ich marek.

Zobacz także:

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy

Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.

Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni

KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.

Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili

SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.

Podobne artykuły:

Młodomowa, czyli młodzieżowy język w oczach językoznawców

Anna Kruszyńska
Zespół językoznawców z Polski oraz Włoch rozpoczął realizację projektu "Młoda polszczyzna na styku kultur. Promocja, wiedza, edukacja". Projekt ma na celu popularyzację wiedzy o nowych zjawiskach językowych, które sprzyjają rozwojowi tzw. młodomowy.

Użytkownicy social media w Polsce

NapoleonCat
Największą grupę użytkowników Facebooka, bo aż 29%, stanowią osoby w przedziale wiekowym 25 – 34 lata. Wśród użytkowników aplikacji Messenger 53% to kobiety a 47% mężczyźni. Nieco zaskakująca okazuje się struktura osób korzystających z Instagrama. Jest ich w Polsce 5,9 miliona.

Co dzieci oglądają w mediach? Porady psychologa dla rodziców

RINF/PAP
W trakcie pandemii młodzież spędzała średnio ponad 16 godzin w tygodniu, korzystając z mediów społecznościowych. Ponad 14 godzin statystyczny nastolatek oglądał filmy i seriale, prawie 8 godzin grał w gry. Badacze z Polski i Holandii ostrzegają, że na młodzież wpływa nie tylko czas przed ekranem, ale i oglądane treści.

Równość i różnorodność w mediach. Raport Europejskiej Unii Nadawców

KFi
Europejskie media publiczne coraz częściej stawiają na różnorodność, równość i włączenie (DEI) jako fundament swojej działalności. Nadawcy publiczni w Europie wdrażają strategie na rzecz różnorodności – zarówno w treściach, jak i w swoich zespołach. Wnioski z raportu są jednoznaczne: choć widać postęp, wiele wyzwań nadal pozostaje.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Tania Książka



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


reklamaMedia Review 24/7
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Auto Świat
Auto Świat
Okładka National Geographic
National Geographic
Okładka Nowa Technika Wojskowa
Nowa Technika Wojskowa
Okładka Press
Press
Okładka Przegląd
Przegląd
Okładka Sieci
Sieci
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25