menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

30.01.2008 Prawo w mediach

O odpowiedzialności osób i mediów publicznych

Money.pl, Artykuł ukazał się 8 maja 2002 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.

Żyjemy w znacznym stopniu w świecie wirtualnym. Dla wielu świat równa się temu, co pokazywane jest w telewizji. Siła oddziaływania obrazów jest wielka.

Żyjemy w znacznym stopniu w świecie wirtualnym. Dla wielu świat równa się temu, co pokazywane jest w telewizji. Siła oddziaływania obrazów jest wielka. Właśnie z tego powodu ogromna odpowiedzialność spada na media i osoby publiczne - pisze na łamach "Trybuny" Maria Szyszkowska.

Decydenci telewizyjni w jakiejś mierze przesądzają o tym, kto tworzy krąg osób publicznych. Ostatnio należą do niego nadal niektórzy przegrani politycy, zaś pewne grono wartościowych ludzi pozostawało i nadal pozostaje poza możliwością dostępu do mediów - twierdzi Maria Szyszkowska.

Swoistą metodą manipulowania ze strony tych, którzy kształtują programy telewizyjne, jest powoływanie się na czynnik oglądalności. Jest to jedna ze współczesnych form cenzury - uważa publicystka "Trybuny". Niestety - jak twierdzi - nie jedyna.

Funkcjonująca u nas zaniżona ocena poziomu intelektualnego i oczekiwań społeczeństwa prowadzi do tego, że wiele audycji telewizyjnych działa otępiająco. Podobnie jest z pismami kobiecymi, które podają porady kulinarne, zdrowotne oraz pozwalają milionom czytelniczek zastępczo przeżywać urok miłości, bogactwa i podróży poprzez opisy życia osób publicznych.

Te opisy wzmagają chęć naśladownictwa. A gdzie miejsce na refleksję nad własnym życiem? W jaki sposób mogą oddziaływać na społeczeństwo ci, którzy pragną poszerzać horyzonty myślowe wielu osób i wyrwać ich z marazmu, skoro nie są dopuszczani do mediów? - zastanawia się w "Trybunie" Maria Szyszkowska.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Reforma prawa autorskiego. Komentarz do decyzji Europarlamentu

Centrum Cyfrowe
Wszystko dla posiadaczy praw, a co dla użytkowników? Parlament Europejski przegłosował zmiany w prawie autorskim. Nowa dyrektywa miała dostosować prawo do sposobu, w jaki korzystamy z internetu. Wygląda jednak na to, że to internet będzie musiał dostosować się do dyrektywy - ostrzegają eksperci fundacji Centrum Cyfrowe i podsumowują zmiany.

Plagiat w internecie. Oto, jak go uniknąć

infoWire.pl
Coraz więcej internautów prowadzi blogi czy kanały wideo, na których publikuje swoje treści. No właśnie, czy aby na pewno są one zawsze „swoje”? Nieznajomość prawa i zwykła ignorancja łatwo mogą doprowadzić do popełnienia plagiatu.

Oszustwa reklamowe i dezinformacja w internecie. Jak z nimi walczyć

Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR
Przedstawiciele największych stowarzyszeń branży marketingowej i mediowej podpisali deklarację mającą na celu wypracowanie kodeksu dobrych praktyk przeciwdziałania dezinformacji i oszustwom reklamowym (ad frauds) w internecie.

Jak ochronić się przed deepfake?

Newseria Innowacje
Deepfake stanie się w najbliższych latach jednym z podstawowych narzędzi w rękach cyberprzestępców. Technika łączenia zdjęć, filmów i głosu – często wykorzystywana w celach rozrywkowych – może być także groźnym instrumentem służącym dezinformacji, ale i atakom wyłudzającym dane czy pieniądze.

Co to jest plagiat - przykłady

Patrycja Żuralska
Plagiat to naruszenie praw autorskich polegające na przywłaszczeniu sobie cudzego autorstwa do całości utworu lub jego części. Stanowi naruszenie zarówno osobistych, jak i majątkowych praw autora.

Ustawa o sygnalistach. Jak się przygotować do nadchodzących zmian

Whiblo
Zaprezentowany w połowie kwietnia 2022 roku drugi projekt polskiej ustawy o ochronie sygnalistów, mimo że nie zawiera niezwykle istotnych zmian w stosunku do swojej pierwotnej wersji, przypomniał organizacjom w Polsce o zbliżającym się obowiązku.

Zdjęcia i grafiki z informacją o autorze albo licencji

Mateusz Kozłowski
Prowadzisz bloga lub serwis internetowy i potrzebujesz dobrej jakości zdjęć do swoich artykułów? Niestety nie możesz sięgnąć po dowolną grafikę dostępną w sieci i wykorzystać jej na swojej stronie. [materiał zewnętrzny]

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24