menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

4.12.2017 Warsztat reportera

Gdzie publikować własne teksty? Załóż swoją stronę

Bartłomiej Dwornik

Jeśli chcesz spróbować swoich sił jako dziennikarz obywatelski, albo po prostu prowadzić własnego, tematycznego bloga - staniesz w końcu przed decyzją wyboru własnego adresu internetowego i serwera, na jakim umieścisz stronę. W raporcie opublikowanym przez Interaktywnie.com znajdziecie porady ekspertów, jak się do tego zabrać.

Gdzie publikować własne teksty? Załóż swoją stronęfot. Pexels/CC0/Pixabay

Na początku można oczywiście skorzystać z bezpłatnych platform. Jest ich niemało i do stawiania pierwszych kroków w internetowych publikacjach w zupełności wystarczą. Jeśli więc chcesz zacząć przygodę z internetowym dziennikarstwem lub blogowaniem, zajrzyj koniecznie tutaj:

  • wordpress.org
  • blog.pl
  • salon24.pl

Z czasem jednak bez wątpienia uznasz, że możliwości takich platform na dłuższą metę są pod wieloma względami ograniczone. Wtedy warto pomyśleć nad założeniem strony internetowej czy bloga pod własnym adresem internetowym. Jak się do tego zabrać? W opublikowanym przez Interaktywnie.com raporcie "Projektowanie stron WWW" eksperci odpowiadają właśnie na takie pytanie.

Jak wybrać adres strony internetowej


- Niezłym pomysłem są domeny najwyższego rzędu np. com, biz, net gdyż wyglądają „naturalnie” dla większości użytkowników internetu, a dają w efekcie krótszy adres niż funkcjonalne com.pl czy biz.pl, nie mówiąc o domenach regionalnych, które sprawdzają się tylko w ściśle określonych przypadkach firm lokalnych - mówi portalowi Interaktywnie.com Jakub Cel, Kierownik Usług Komercyjnych w Interia.pl. - Ważniejszym czynnikiem jest tylko sama nazwa czyli kwestia dostępności słów. W przypadku domen międzynarodowych na korzyść naszych przedsiębiorców działa to, że język polski nie jest tak popularnym językiem jak angielski, hiszpański czy niemiecki, więc wciąż można znaleźć naprawdę dobre domeny bez potrzeby odkupywania ich na giełdzie w końcówce .pl.

Bardzo ważnym aspektem jest również wybór firmy, w której wybrany adres zarejestrujesz.

- Usługa rejestracji domeny nie jest skomplikowana. Szukając oferty, można kierować się przede wszystkim ceną. Tylko nie samej rejestracji, ale przede wszystkim przedłużenia ważności domeny w kolejnych latach - radzi w raporcie Marta Smaga, wiceprezes w Tomasz Bonek Marta Smaga Sp. z o.o. - Niektórzy rejestratorzy oferują adresy z rozszerzeniem .pl za darmo, ale już koszty utrzymania mogą być wyższe niż u konkurencji. Może się okazać, że opłaca się na początku ponieść koszt kilku lub kilkunastu złotych, aby później za odnowienie płacić mniej.

Jak wybrać serwer dla strony www


- Ważne, by wybrać takie rozwiązanie, które będzie odpowiadało rzeczywistym potrzebom. Jeśli zamierzamy prowadzić blog albo założyć prostą stronę na Wordpressie, to nie ma sensu kupować serwerów dedykowanych albo VPS - radzi Marta Smaga. - Byłoby to po pierwsze drogie, a po drugie trudniejsze w obsłudze. Wystarczy hosting dedykowany o odpowiednich parametrach, takich jak szybkość łącz, miejsce dyskowe lub przestrzeń na pocztę elektroniczną.

REKLAMA

I w tym wypadku warto zajrzeć w cennik nieco wnikliwiej. Może się okazać, że przedłużenie usługi po roku kosztuje dziesięć razy tyle, ile zapłacisz na początku, albo jeszcze więcej.

- Na hostingu oszczędzać należy jednak w granicach rozsądku - przestrzega Marta Smaga w Interaktywnie.com. - Decydując się na najtańsze rozwiązania, oferowane przez mało znanych dostawców, narażamy się na ryzyko niestabilności serwisu internetowego i problemy z jego dostępnością.

A kiedy już wszystko będzie gotowe - twórz i publikuj! Pamiętaj tylko, żeby nie popełniać najczęstszych błędów twórców stron internetowych. i stosuj zasady tworzenia treści zgodnie z wymogami SEO i pozycjonowania.

***
Cały raport "Projektowanie stron WWW" pobrać można bezpłatnie ze strony Interaktywnie.com.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Dziennikarstwo z mistrzem

Robert Monik
Jak patrzył na dziennikarstwo Ryszard Kapuściński, czym według niego jest ta profesja i co to znaczy być prawdziwym dziennikarzem.

Wpływ telewizji na dzieci i młodzież

Małgorzata Więczkowska
Refleksja nad etycznym wymiarem mediów powinna skłaniać rodziców i wychowawców do eliminowania zagrożeń wynikających z tego tytułu, a przede wszystkim do krytycznego odbioru mediów.

Storytelling w reklamie, polityce i komunikacji. Tak wywiera się wpływ

Newseria Biznes
Storytelling, czyli opowiadanie historii, towarzyszy ludzkości od początku, a współcześnie jest jedną z najskuteczniejszych technik perswazji, wykorzystujących opowieść do budowania zaangażowania i wzbudzania emocji.

Media lokalne - sprostowania

Bartłomiej Dwornik
Uregulowania dotyczące sprostowań są chyba najczęściej łamaną zasadą w polskich mediach. Wyraźny jest podział na te, które nigdy nie przyznają się do błędów i takie, które potrafią posypać głowę popiołem.

Jak tłum zmienia oblicze sprawy

Patrycja Kierzkowska
Od kilku dni myślę, że jak już ginąć to grupowo. Tłum jest ważny, bo medialny, bo to się sprzeda, bo sprawi, że będziemy chodzić po ulicach z nożami w kieszeni.

Media lokalne - wolność słowa

Bartłomiej Dwornik
Nadużywanie wolności wypowiedzi jest równie nagminne co nakładanie dziennikarzom kagańca. Choć Prawo Prasowe i Konstytucja gwarantują tę podstawową wolność każdemu.

Zback-upuj twardziela palaczem

Izabela Bielecka
Komputer, dyskietka, Internet. To stosunkowo proste wyrazy, które zna każdy. Co jednak zrobić, gdy natrafimy na słowa multiplexer, campować, shitlista albo grzybek? [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24