23.10.2017 Marketing i PR
Prowadzenie firmowego bloga. Poradnik dla początkujących
Kamila Kaczmarczyk, Artweb-Media
Najlepiej już na początku tworzenia bloga zdecydować o jego charakterze. Czy będziesz tam pisać o nowych produktach, aktualnościach z życia firmy, reagować na trudne dla marki sytuacje, czy publikować ciekawostki z branży - przemyśl to już na samym początku. Problem się w pewnym stopniu sam rozwiązuje.
Bloger to nie tylko pasjonat piszący w wolnej chwili o tym, co lubi. Bloger to również jedna z wielu oczekiwanych kompetencji zawodowych PR-owca i marketera. Oprócz oficjalnych komunikatów i tekstów sprzedażowych, musi on też umiejętnie mówić w imieniu firmy, pokazywać jej pracę "od kuchni", ale nie zdradzać jej sekretów, być szczerym i obiektywnym, ale nie szkodzić jednocześnie reprezentowanej marce. Sprawdź, jak i o czym pisać, by blog działał w jak największym stopniu na korzyść firmy, dla której jest prowadzony.
Określ, o czym i do kogo mówisz
Najlepiej już na początku tworzenia bloga zdecydować o jego charakterze. Czy będziesz tam pisać o nowych produktach, aktualnościach z życia firmy, reagować na trudne dla marki sytuacje, czy publikować ciekawostki z branży - przemyśl to już na samym początku. Problem się w pewnym stopniu sam rozwiązuje, gdy blog firmowy prowadzi kilka osób, piszących o dziedzinach, na których się znają.
Po pewnym czasie widać pewną specjalizację w publikowanych artykułach – każda z tworzących osób wybiera sobie swoją niszę i prowadzi już jakby osobnego bloga. To daje szansę na zachowanie spójnej treści bloga, zapewniając jednocześnie różnorodność tematyczną. Pamiętaj, że również komunikacja w imieniu firmy na blogu musi być spójna ze strategią PR Twojej firmy.
Publikuj systematycznie
Nie ma większego sensu zakładać bloga, na którym nie będą pojawiać się teksty. Bardzo szybko okaże się, że pisanie raz w miesiącu to za mało. Ilekroć ktoś odwiedzi Twojego bloga (o ile w ogóle na niego trafi), na pewno zechce spojrzeć, czy jest on regularnie aktualizowany. Czytanie o jakichś ważnych zdarzeniach z branży na blogu publikującym notki co najmniej raz w tygodniu (idealna sytuacja jest wtedy, gdy publikujesz codziennie), wygląda o niebo lepiej niż na tych, z niewielką liczbą już dość zamierzchłych informacji. Taka jest specyfika medium – blog musi żyć.
Rozmawiaj, nie przemawiaj
Zapewne każdy bloger marzy właśnie o tym, żeby nawiązać dyskusję z czytelnikami swojego bloga, a każdy z nich korzystał z opcji „dodaj komentarz”. Wbrew pozorom osiągnięcie tego jest dziś o wiele trudniejsze niż kiedyś – teraz opinie o wywodach autora i dyskusje na temat poruszonego przez niego tematu szybciej i efektywniej publikuje się i prowadzi w mediach społecznościowych. Nie zmienia to jednak faktu, że możliwość komentowania artykułów musi być niekwestionowanym prawem czytelnika, tak samo jak uzyskanie odpowiedzi na zadane przez niego pytanie.
Pamiętaj: nie kasuj pochopnie komentarzy, które w jakiś sposób Ci nie odpowiadają. Trzeba stawiać czoła konstruktywnej krytyce. Jeśli potrzebujesz czasu do zastanowienia zanim odpowiesz na komentarz, najlepiej wcześniej ustaw konieczność moderacji komentarzy przed ich publikacją.
Promuj się
Bardzo ważnym czynnikiem decydującym o sukcesie bloga jest oczywiście optymalizacja treści. Oprócz optymalizacji warto jednak pamiętać o społecznościach i intensywnym promowaniu treści. Facebook, serwisy branżowe czy nawet Twitter to świetne miejsca dla Twoich tekstów. Jeśli zależy Ci, by blog znaleźli również Twoi klienci i kontrahenci, możesz umieścić odnośnik w swojej stopce mailowej lub na wizytówkach. Możesz również wysyłać odnośniki do swoich tekstów jako profesjonalne odpowiedzi na pytania.
Po co pisać rozbudowane maile poruszające popularne w branży problemy, skoro można to zrobić raz na swoim blogu i do niego każdorazowo odsyłać? Wyeksponowany na blogu odnośnik do rss-a bloga, znacznie ułatwia jego subskrypcję, promocję i śledzenie nowych wpisów.
Nie zapomnij również umożliwić Twoim czytelnikom samodzielne propagowanie Twoich tekstów. Zainstaluj na blogu wtyczkę pozwalającą na publikowanie linków do wpisów na Facebooku, Google+, nk, Wykop, Twitter, czy przez Gmail - internauci chętnie z tego korzystają.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Zazdrość, rywalizacja i kłótnie. Jak zaprowadzić pokój między rodzeństwem?
patronat Reporterzy.info
Więź między rodzeństwem jest niezwykle ważna, jednak czasami dochodzi do konfliktów. Jakie są przyczyny kłótni między dziećmi i co zrobić, aby takich spięć było w domu jak najmniej? Są na to sposoby. [#MAMYNATORADĘ pod patronatem Reporterzy.info]
Trendy w digital marketingu 2024. Przykłady i prognozy IAB
Pamela Tomicka
Sztuczna inteligencja? Tak, ale nie tylko! CSR, nieszablonowe działania w social mediach, storytelling, focus na doświadczenie konsumenta - trendy w digital marketingu to mix nowych narzędzi technologicznych, które mocno namieszały na rynku cyfrowym, oraz uważności na człowieka i jego problemy.
Reklama w telewizji irytuje? To nieprawda, jest odwrotnie!
Bartłomiej Dwornik
Reklamy nie irytują, tylko podnoszą atrakcyjność programów telewizyjnych, wynika z badań opublikowanych w magazynie Harvard Business Review Polska. Widzowie są skłonni więcej zapłacić za te audycje, które widzieli z przerwami reklamowymi.
Spada widoczność reklam display. Raport Meetrics
Paweł Usakowski
Jak wynika z najnowszego raportu „Viewability Benchmark Report”, wskaźnik Viewability reklam online w Polsce spadł w IV kwartale minionego roku o 2 punkty procentowe, do poziomu 54%. Średnia wartość Viewability dla wszystkich badanych rynków w Europie jest wyższa niż w Polsce o 4 punkty procentowe.
Do Góry Kulami. Niezwykłe wyzwanie na rzecz dzieci z kliniki onkologii
Ewa Harapin
Akcja Do Góry Kulami to projekt, który realizują dwie przyjaciółki (Ewa Harapin i Klaudia Knieja). Swoim działaniem chcą wesprzeć dzieci, które na co dzień walczą z rakiem. Dlatego 3 września dziewczyny wyruszyły na wędrówkę na Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich. [Reporterzy.info wspierają]
Reklama w podświadomości. Product placement po polsku
PMR Research
Niemal połowa osób oglądających telewizję spotkała się z oznaczeniem „audycja zawierała lokowanie produktu”, ale tylko jedna trzecia z nich deklaruje, że wie co to oznacza.
Trendy w Experience Marketingu
Karolina Kowalska
W 2019 roku najlepiej zorientowane marki stawiają na oczekiwania konsumenta, a coraz powszechniejszym KPI jest wskaźnik Net Promoter Score (NPS). Experience Marketing korzystnie wpływa na satysfakcję, lojalność, przywiązanie do marki, a przed wszystkim na chęć jej polecenia.