menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

6.11.2017 Warsztat reportera

Najczęstsze błędy w tworzeniu treści na strony internetowe

Bartłomiej Dwornik

Jakich błędów wystrzegać się jak ognia, żeby cała, często kosztowna, praca w pozyskaniu ruchu z Google nie poszła na marne? Zobaczcie podpowiedzi ekspertów, zapytanych o to przez portal Interaktywnie.com w opublikowanym właśnie raporcie "Marketing w wyszukiwarkach 2017".

Najczęstsze błędy w tworzeniu treści na strony internetowefot. picjumbo_com/cc0/Pixabay.com

Początkujący dziennikarze internetowi i tak zwani content managerowie muszą pamiętać o tym, że piszą co prawda dla ludzi, ale najpierw muszą przekonać maszynę - czyli algorytm Google - żeby ich tekst ludziom zechciała wyświetlić. W przeciwnym razie mogą napisać genialny artykuł, którego nikt nie przeczyta, bo nie da się go znaleźć w wyszukiwarce.

O to, jakie błędy popełniają autorzy stron internetowych i treści na strony www, branżowych ekspertów zapytał portal Interaktywnie.com w raporcie "Marketing w wyszukiwarkach 2017".

- Duży grzech to niezaplanowanie miejsca na meta tagi. Bez zoptymalizowanych meta tagów nie można mówić o skutecznym pozycjonowaniu - tłumaczy w raporcie Joanna Michalska, specjalista ds. pozycjonowania w Verseo. - Natrafienie na CMS-a, który nie przewiduje możliwości wprowadzenia meta tagów to ziszczenie się koszmaru pozycjonera.

Bardzo poważny błąd, który nadal występuje bardzo często to bagatelizowanie odbiorców, korzystających z urządzeń mobilnych. A - jak przestrzegają eksperci cytowani przez Interaktywnie.com - takie podejście mocno ogranicza możliwość dotarcia do czytelnika.

- Twórcy algorytmów wyszukiwarek premiują strony, które mają wersję dostosowaną do mniejszych ekranów. Zapowiadany przez Google indeks "Mobile-first" to odpowiedź na tendencje obecnie panujące na świecie. Dlatego tworzenie strony z myślą jedynie o komputerach stacjonarnych lub laptopach to proszenie się o kłopoty z pozycjonowaniem - ostrzega Agata Jagiełło, head of marketing w SeoPilot. - Przygotowując stronę mobilną lub responsywną pamiętajmy też, że SEO obecnie odchodzi od technicznych aspektów i dąży w kierunku użyteczności i designu. Projektując wersję mobilną strony trzeba pamiętać, że powinna być nie tylko mobile-friendly, ale też finger-friendly.

REKLAMA

Powszechnym niedociągnięciem jest nadal brak nagłówków strony www. A ten element jest niesamowicie ważny w pozycjonowaniu treści. Bez niego autor ogranicza możliwość pokazania wyszukiwarce, czego dotyczy przygotowana treść, a to z kolei odbije się na wynikach organicznych. Eksperci przypominają więc, że dla każdej strony serwisu należy przypisać unikalny title, nie powinny się one powtarzać.

Podobnie rzecz ma się z plikiem robots.txt, a w zasadzie częstym jego brakiem. Taki plik pomaga robotom wyszukiwarek w zorientowaniu się w strukturze strony. Dzięki temu możemy podpowiedzieć im, które elementy są ważne, a które należy ominąć.

- Treści na stronie muszą być użyteczne. Samo umieszczanie fraz kluczowych nie wystarczy - podsumowuje cytowana w raporcie Agata Jagiełło z SeoPilot. - Content jest królem, ale jakość jest królową! Dlatego nie zapomnijmy o tym, tworząc treści na stronę.

- Kluczową sprawą w tym temacie, już na etapie planowania strony www, jest zastanowienie się jak zaprojektować stronę pod kontem SEO. Dużym błędem byłoby zaprojektowanie strony i wyjście z założenia, że o SEO pomyślimy po uruchomieniu strony - przestrzega Dawid Ochab z www.daob.pl. - Wielu rzeczy nie da się już wtedy poprawić i zmienić. Oczywiście, aby prawidłowo to zaplanować, trzeba mieć solidną wiedzę i dobrze przemyśleć strategie.


***
Cały raport "Marketing w wyszukiwarkach 2017" pobrać można bezpłatnie ze strony Interaktywnie.com.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Gatunki telewizyjne

Jolanta Witulska
Dostosowanie się do lepszych i gorszych programów konkurentów wymaga przemyślanej taktyki. Gatunki telewizyjne według modelu stosowanego w latach 70. w USA.

Jak wygląda praca w radiu internetowym

Jarosław Rybus
Rozmowa z Tomaszem Wolskim, dyrektorem programowym Gadu Radio, odpowiedzialnym za formatowanie stacji.

Jak zdać na dziennikarstwo. Gatunki dziennikarskie

© by Dawid Federowicz & Oficyna Studencka CEZAR
Co się zdaje na wstępnym, gdzie można studiować i na czym dziennikarstwo w ogóle polega.

Przemoc na ekranie

Agnieszka Gościniak
Przesycenie współczesnego świata brutalizacją od kilku lat uwidacznia się w polskich mediach. A może przemoc jest jedynie instrumentem, atrakcyjnym wabikiem wykorzystywanym przez te media? Co gorsza, przemoc i agresja przestały już być piętnowane. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

Dziennikarstwo śledcze: sensacyjna atrakcja w ofercie mediów czy ich misja?

Paulina Dużyk-Dyna
Dziennikarstwo śledcze jest elementem komunikowania społecznego, które informuje opinię publiczną o niezwykle istotnych dla całego kraju wydarzeniach. Podejmując trudne tematy, za pomocą mediów realizuje misję społeczną – otwiera wiele zamkniętych drzwi i ust.

Między polityką i komercją

Piotr Zaremba
Polskiej prawicy nie przypadł nigdy w udziale tak wielki wpływ na media, nigdy też nie miała okazji manipulowania publiczną telewizją, nie ona więc zagraża wolności słowa. [Źródło: Tygodnik Powszechny]

Sztuka robienia wywiadu - kontekst wojny

Patrycja Kierzkowska
Tym razem zaprezentuję sztukę robienia wywiadu w kontekście… wojny. Tak! Wywiad to sztuka wojny. I nie przypadkiem kojarzysz (lub nie) to z Sun Tsu “Sztuka wojny”.

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświatyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23