menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

15.01.2018 Rynek medialny

Czytelnicy portali internetowych w Polsce. Analiza lojalności

Bartłomiej Dwornik

Spośród największych portali informacyjnych najwięcej użytkowników ma Onet. Jednak pod względem lojalności internautów wyraźnie przegrywa z Wirtualną Polską. Ale gdyby brać pod uwagę tylko czytelników informacji, zdecydowanie wygra Gazeta, która z kolei wypada słabo jeśli chodzi o pozycjonowanie swoich treści w Google.

Wśród 20 najpopularniejszych stron internetowych w Polsce pięć to tak zwane portale horyzontalne. Czyli zajmujące się szeroką tematyką. Według fali badania Gemius/PBI za grudzień 2017 roku największą liczbę użytkowników spośród tej piątki miał Onet. Z kolei, jak wynika z szacunków platformy SimilarWeb największą liczbą wizyt pochwalić się może Wirtualna Polska. Wyniki dotyczą głównych domen i nie uwzględniają statystyk pozostałych stron, należących do poszczególnych wydawców.

  • Onet.pl - 17 322 160 użytkowników, 321,33 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 11,6%)
  • WP.pl - 14 802 675 użytkowników, 321,93 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 18,3%)
  • Interia.pl - 13 242 657 użytkowników, 174,09 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 12,6%)
  • Gazeta.pl - 9 525 665 użytkowników, 99,47 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 3,9%)
  • O2.pl - 6 522 097 użytkowników, 82,85 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 49,24%)

Z tak zestawionych danych wynika, że największą liczbą czytelników pochwalić się może Onet, a najbardziej zaangażowani w publikowane treści są czytelnicy Wirtualnej Polski. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z największych portali horyzontalnych oferuje swoim użytkownikom usługę poczty internetowej, która generuje dla każdego z nich istotny ruch. W przypadku portalu O2.pl jest to prawie połowa udziału. Gdyby nie wliczać użytkowników poczty elektronicznej do czytelników, Onet przejąłby pierwsze miejsce w angażowaniu treścią od Wirtualnej Polski, a O2 straciłoby piąte miejsce w zestawieniu na rzecz TVN24.pl (62.53 mln wizyt i brak usługi pocztowej).

Lojalność czytelników portali


Ciekawe wnioski płyną również z porównania dostępnych w SimilarWeb danych o strukturze ruchu poszczególnych portali internetowych. Co prawda platforma podaje ją tylko dla ruchu generowanego przez komputery, z pominięciem urządzeń mobilnych, ale mimo wszystko pozwalają one nakreślić obraz na przykład dla lojalności czytelników poszczególnych mediów. Lojalności mierzonej udziałem ruchu bezpośredniego, czyli na przykład wejść z adresu zapisanego w "ulubionych" przeglądarki internetowej lub wpisaniu adresu ręcznie.

Pod kątem tego kryterium najlepszy wynik osiąga Wirtualna Polska, która ponad 70 procent ruchu pozyskuje ze świadomych wejść bezpośrednich. Na drugie miejsce awansuje Gazeta, a Onet spada z podium.

Czytelnicy portali internetowych w Polsce. Lojalnośćźródło: Reporterzy.info na podstawie danych SimilarWeb za grudzień 2017

Co się jednak stanie po odcięciu od ruchu bezpośredniego wizyt generowanych w każdym portalu przez pocztę internetową? Jeśli uznać, że wtedy dopiero mamy obraz prawdziwej lojalności czytelniczej, czyli odsetek osób przychodzących do portali po informację, klasyfikacja zmieni się diametralnie.

Lojalność czytelników portali po odjęciu ruchu generowanego przez usługi poczty

  • Gazeta - 64,0%
  • Onet - 39,8%
  • Interia - 38,0%
  • Wirtualna Polska - 27,6%
  • O2 - 5,3%

W takim ujęciu zdecydowanym liderem okaże się portal Gazeta. Podium uzupełnią Onet i Interia.

Skuteczne pozycjonowanie


Z danych SimilarWeb można też dowiedzieć się, który z wielkich portali najlepiej opanował sztukę pozycjonowania i optymalizacji treści pod kątem SEO. Demonstrują to dane na temat udziału w całym ruchu wizyt generowanych przez przejścia z wyszukiwarek internetowych.

Czytelnicy portali internetowych w Polsce. SEOźródło: Reporterzy.info na podstawie danych SimilarWeb za grudzień 2017

Okazuje się, że najskuteczniej z pozycjonowaniem swoich treści i pozyskiwaniem ruchu z wyników wyszukiwania radzi sobie Onet, wyprzedzając nieznacznie Interię i już dość wyraźnie Gazetę. Oczywiście, jeśli za miarę sukcesu uznać udział ruchu SEO w całej miesięcznej liczbie wizyt. W wartościach bezwzględnych pozyskiwanego ruchu kolejność będzie nieco inna.

Szacunkowa liczba wizyt pozyskiwanych miesięcznie z wyszukiwarek internetowych

  • Onet - 72 mln
  • Wirtualna Polska - 42 mln
  • Interia - 33 mln
  • Gazeta - 15 mln
  • O2 - 7 mln

Również w tym ujęciu liderem będzie Onet, jednak na drugie miejsce awansuje Wirtualna Polska, dla której udział ruchu z SEO jest co prawda niższy, niż u konkurentów z Interii i Gazety, jednak w liczbach bezwzględnych WP uzyskuje wyniki wyraźnie lepsze.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Technologie wizualne. Trendy i prognozy Panasonic Connect

Chad Kunimoto
Interaktywność staje się kluczowym elementem w różnych obszarach życia, takich jak handel, sztuka, rozrywka, muzea, lokalne atrakcje oraz występy na żywo. Wzrost zapotrzebowania na taki sposób zaangażowania publiczności przyciąga uwagę wielu projektantów atrakcji, którzy coraz częściej uwzględniają go w swoich pracach.

Przemoc w mediach a wychowanie

Małgorzata Więczkowska
Media odgrywają ogromną rolę w formowaniu osobowości młodego człowieka. W dużej mierze kształtują poglądy i postawy przez podsuwanie określonej wiedzy o świecie i lansowanie pewnych wartości.

Sztuczna inteligencja a praca przyszłości

dr Aneta Karasek
Podczas gdy poprzednie rewolucje przemysłowe trwały latami, obecna – związana z wdrożeniem sztucznej inteligencji – postępuje bardzo szybko. Dotyczy ona wielu obszarów funkcjonowania gospodarki i można zaobserwować, że tak jak kiedyś elektryczność zmieniła świat, tak teraz robi to sztuczna inteligencja.

Telewizja internetowa. Monitory wypierają telewizory

Bartłomiej Dwornik
Badania pokazują, że choć wideo w sieci ciągle jeszcze przegrywa z tradycyjną telewizją pod kątem ilości czasu przy nim spędzanego, to jednak ten czas się znacząco zwiększa.

Kogo drażni portfel Lisa

Bartłomiej Dwornik
Lubujemy się w zaglądaniu do portfeli, zwłaszcza cudzych. Tym bardziej, jeśli pieniędzy jest tam więcej niż w naszym własnym. Dzisiaj najsłynniejszy portfel należy do Tomasza Lisa.

Polacy czytają coraz mniej? Niekoniecznie!

Bartłomiej Dwornik
W wojnie o czytelnika prasa wydaje się być już zdaniem wielu medioznawców na pozycji straconej, choć oczywiście nie zniknie całkowicie. Jej głównym rywalem jest internet.

Pseudodemokracja i media - garść refleksji

Grzegorz D. Stunża
Raz na cztery lata serwuje się obywatelom wybory, które wolnymi wyborami na pewno nie są. Sondaże, zastępują część procesu wyborczego i kształtują opinie oraz preferencje wyborcze.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24