menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

15.10.2011 Rynek medialny

Polacy czytają coraz mniej? Niekoniecznie!

Bartłomiej Dwornik, fragment raportu Media Online, Interaktywnie.com, wrzesień 2010

Dla prasy internet wydaje się być najgroźniejszym przeciwnikiem. Trudno bowiem nie zauważyć, że w miarę jak dostęp do sieci staje się bardziej powszechny, spada sprzedaż i czytelnictwo gazet. W wojnie o czytelnika prasa wydaje się być już zdaniem wielu medioznawców na pozycji straconej, choć oczywiście nie zniknie całkowicie.

Co więcej, wydawcy starają się nowe medium wykorzystać. Czy to kolportując w sieci e-wydania, czy też - o czym głośno było wiosną za sprawą medialnego imperium News Corp. Ruperta Murdocha - drastycznie ograniczając dostęp do bezpłatnych treści na stronach internetowych swoich tytułów.

Na wprowadzenie odpłatności coraz chętniej decydują się i rodzimi wydawcy. Choć jeszcze nie na taką skalę, ale model taki wprowadził wydawca Rzeczpospolitej oraz Infor Biznes, wydawca „Dziennika Gazety Prawnej”.
Czym różni się czytelnik gazet od tego, który newsów szuka w sieci?

- Wiekiem, a w konsekwencji upodobaniami. Jest prosta zależność – im młodszy odbiorca informacji, tym rzadszy jego kontakt z gazetami. Co nie oznacza, że z papierem w ogóle – podkreśla Zbigniew Biskupski, członek zarządu INFOR Ekspert, wydawcy czasopism i serwisów profesjonalnych. - Młodzi czytelnicy preferują wysokie tempo, pod tym względem media elektroniczne z przyczyn oczywistych górują nad gazetami. Starsi, nawet jeśli są już „zwierzętami internetowymi” sięgają po gazety głównie wskutek ukształtowanych od wczesnych lat życia nawyków. Ale też już dostrzegają, że te nawyki mają minusy, bo we współczesnym świecie liczy się szybkość przekazu.

Jak pokazały opublikowane w kwietniu badania konsumpcji mediów StarTrack, prowadzone przez dom mediowy Starcom – internauci są tą grupą odbiorców, którzy prasę czytają znacznie chętniej, niż osoby pozbawione dostępu do sieci. Dotyczy to zarówno dzienników, jak i magazynów. Wyniki opublikowane na początku września przez instytut badawczy ACR Rynek i Opinia dowodzą, że aż trzy czwarte polskich internautów nie rezygnuje z papierowej prasy. Najczęściej sięgają po miesięczniki.

czytelnictwo prasy drukowanej

Pogłoskom o rychłej śmierci papierowej prasy dobitnie przeczy fakt, że zaledwie co czwarty użytkownik sieci deklaruje, że nie czyta jej wcale. Między bajki należy też chyba włożyć opinię, że czytamy coraz mniej.

- Czytanie jest jedną z form zdobywania informacji, wiedzy, poznawania literatury etc. Od dawna były też inne, chociażby radio, ale np. teatr. Potem doszła TV, w końcu internet. Uważam, że współcześni Polacy „czytają” (chłoną informacje, wiedzę, wartości kultury) bardziej intensywnie, wszechstronnie. Czy mniej? Jeśli nawet, to z pewnością „ilość przechodzi coraz bardziej w jakość” a mało wydajne sposoby komunikowania w intensywne, wielokanałowe, w czym udział multimediów jest wprost nie do docenienia – mówi Zbigniew Biskupski.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Podcasty w Polsce. Kim jest statystyczny, polski słuchacz

Agata Staniszewska
Audycje internetowe na żądanie docierają równomiernie do kobiet i mężczyzn, a przy tym są słuchane przez osoby wykształcone - 90% z nich posiada co najmniej wykształcenie średnie, a 47% ma dyplom wyższej uczelni. o kolejne wnioski z drugiej edycji najobszerniejszego badania polskich słuchaczy podcastów przygotowanego przez Tandem Media z Grupy Radiowej Agory.

Wojna na Ukrainie jest wyzwaniem dla branży PR w Polsce

Newseria Biznes
Napaść Rosji na Ukrainę z jednej strony spotęgowała niepewność polskich firm, co do przyszłości. Z drugiej komunikację zdominowały przekazy związane z wojną i oczekiwania konsumentów, aby biznes wycofał się z działalności na rosyjskim rynku i zaangażował w pomoc humanitarną.

Jak media wpływają na poglądy polityczne. Raport Uniwersytetu SWPS

BARD
Socjologowie z Uniwersytetu SWPS zbadali rolę źródeł informacji w budowaniu preferencji politycznych. Naukowcy sprawdzili też, jak informacje podawane przez telewizję, radio, prasę i internet wpływają na postawę obywateli.

Media regionalne - sukcesy i porażki

dr Lidia Pokrzycka, Katarzyna Bernat
W małym środowisku dziennikarze nie są ludźmi anonimowymi. To utrudnienia prowadzenie dziennikarstwa śledczego, ale pozwala szybciej zdobywać informacje.

Zagraniczny ruch w polskim internecie. Wyniki analizy Nazwa.pl

BARD
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tysięcy serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski. Analizie poddano ponad miliard zapytań przychodzących na serwery największego dostawcy usług hostingowych w Polsce.

Uczniowie słuchają radia. Padł rekord w tej grupie wiekowej

Krzysztof Głowiński
W ostatnim kwartale 2011 roku zasięg dzienny radia wśród osób w wieku 15-19 lat wyniósł ponad 85 procent. To o blisko 4 punkty procentowe więcej, niż rok wcześniej.

Aplikacje mobilne. Rzut oka na rynek i prognozy na przyszłość

Andrzej Goleta
W ciągu dekady wartość światowego rynku aplikacji mobilnych osiągnęła 35 mld dolarów, a liczba pobrań wyniosła ponad 28 miliardów. Dane te pokazują, jak bardzo mobile rozwinął się na przestrzeni ostatnich lat. W 2017 roku na świecie było prawie 4 miliardy podłączonych urządzeń, generujących 178 mld pobrań.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

Lidl.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23