menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Bron.pl

22.10.2011 Rynek medialny

Telewizja internetowa. Monitory wypierają telewizory

Bartłomiej Dwornik, fragment raportu Media Online, Interaktywnie.com, wrzesień 2010

Badania pokazują, że choć wideo w sieci ciągle jeszcze przegrywa z tradycyjną telewizją pod kątem ilości czasu przy nim spędzanego, to jednak ten czas się znacząco zwiększa.

- Optymistycznym jest również fakt, że internauci sami zauważają coraz istotniejszą rolę tego kanału w swoim życiu i coraz częściej deklarują, że będą z niego korzystać w coraz większym stopniu niż obecnie – twierdzi Michał Kidała, interactive media manager w agencji Hypermedia (Isobar Polska).

Choć telewizja jako medium jest wśród internautów popularniejsza nawet niż sam internet – codziennie, według StarTrack ogląda ją 77 procent internautów, podczas gdy każdego dnia z sieci korzysta tylko 48 procent jej zdeklarowanych użytkowników – to jednak wyraźnie widać, że internauci poświęcają jej mniej czasu. Osoby, które z Internetu nie korzystają, codziennie patrzą w telewizor średnio 4 godziny i 9 minut. Internauci – przeszło godzinę krócej. Co więcej, aż 6 procent użytkowników sieci w ogóle nie ma telewizora.

Być może go nie potrzebują, skoro telewizja coraz śmielej i z coraz lepszym skutkiem wkracza do sieci. Co trzeci internauta, przebadany w tym roku przez Gemius, Grupę RMF i TVP w ramach badania „Audio i wideo w sieci” stwierdził, że z telewizją online miał już kontakt.

Kontakt z materiałami audio i wideo w sieci

Branża jest przekonana, że przekaz wideo to przyszłość internetu i wraz z rosnącą przepustowością łączy, rosnąć będzie popularność internetowej telewizji.

- Popularność zdobywają obecnie seriale oraz cykliczne programy internetowe. Nie wydaje mi się by teledyski i krótkie filmiki były tym co zdominuje w dłuższym czasie rynek wideo w sieci. Wierzę w niszowe, wyspecjalizowane telewizje internetowe oraz dedykowane sieci seriale i programy – przewiduje Tomasz Karwatka, dyrektor zarządzający firmy Divante, dostarczającej rozwiązania wideo dla firm.

Przewidywany rozwój wypadków ma mocne uzasadnienie. Ubiegłoroczne badanie poświęcone serialom telewizyjnym "Telewizja bez telewizorów?", autorstwa Centrum Badań nad Kulturą Popularną SWPS oraz Zespołu Badań i Analiz Gazeta.pl pokazało, że choć zdecydowanie dominuje oglądanie seriali w telewizji - deklaruje je 80 procent badanych - to łącznie już 39 procent respondentów dociera do tego typu rozrywki za pośrednictwem internetu. Najczęściej - z samodzielnie pobieranych z sieci plików wideo.

Oglądanie seriali za pomocąinternetu

Znamienne jest jednak to, że w grupie odbiorców do 24 roku życia odsetek e-widzów, deklarujących że oglądanie seriali związane jest z internetem wynosi aż 87 procent. Przed telewizorem, zgodnie z ramówką, zasiada tylko 66 procent badanych.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Internet zdominował informacje lokalne. Telewizja w odwrocie

Joanna Trybuchowska
Internauci informacji na temat swojego regionu najchętniej szukają w sieci. W przeciągu dwóch lat znacznie poszerzył się zakres informacji oraz odsetek osób dzielących się nimi.

Wojna na Ukrainie jest wyzwaniem dla branży PR w Polsce

Newseria Biznes
Napaść Rosji na Ukrainę z jednej strony spotęgowała niepewność polskich firm, co do przyszłości. Z drugiej komunikację zdominowały przekazy związane z wojną i oczekiwania konsumentów, aby biznes wycofał się z działalności na rosyjskim rynku i zaangażował w pomoc humanitarną.

To ostatni dzwonek, żeby zadbać o polską szkołę [OPINIA]

Reporterzy.info wspierają
Skończmy z masowym rozdawaniem coraz mniej wartych matur i przestańmy próbować kształcić ludzi na pracowników fabryk. Oceniajmy szkoły przez pryzmat atrakcyjności oferty, pozwólmy uczyć przedmiotów zawodowych porządnie i przede wszystkim zadbajmy o tych nauczycieli, którzy jeszcze zostali przy tablicach.

Jak dziennikarze wykorzystują media społecznościowe

Bartłomiej Dwornik
Przede wszystkim szukają inspiracji na blogach, nieco rzadziej na Facebooku. W to, co znajdą rzadko wierzą, a przynajmniej podchodzą z dużą rezerwą. Choć ocena wiarygodności kompletnie nie idzie w parze z atrakcyjnością.

Badania na temat wideo w internecie. Tak oglądają Polacy

Gabriela Jakimik
Połowa badanych przez IAB internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci.

Telewizja w Chinach

Dipol
Chiny są największym rynkiem telewizyjnym świata, na około 1,3 miliarda mieszkańców jest obecnie 370 milionów odbiorników telewizyjnych. Roczna sprzedaż wynosi około 40 milionów sztuk.

"Mordo ty moja" wyrażeniem roku 2007

Wirtualna Polska
"Mordo ty moja" to sformułowanie, które w 2007 roku zrobiło największą karierę medialną. Taką opinię wyraziło 45% internautów biorących udział w specjalnej sondzie Wirtualnej Polski.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

baner Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23