menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

22.10.2011 Rynek medialny

Telewizja internetowa. Monitory wypierają telewizory

Bartłomiej Dwornik, fragment raportu Media Online, Interaktywnie.com, wrzesień 2010

Badania pokazują, że choć wideo w sieci ciągle jeszcze przegrywa z tradycyjną telewizją pod kątem ilości czasu przy nim spędzanego, to jednak ten czas się znacząco zwiększa.

- Optymistycznym jest również fakt, że internauci sami zauważają coraz istotniejszą rolę tego kanału w swoim życiu i coraz częściej deklarują, że będą z niego korzystać w coraz większym stopniu niż obecnie – twierdzi Michał Kidała, interactive media manager w agencji Hypermedia (Isobar Polska).

Choć telewizja jako medium jest wśród internautów popularniejsza nawet niż sam internet – codziennie, według StarTrack ogląda ją 77 procent internautów, podczas gdy każdego dnia z sieci korzysta tylko 48 procent jej zdeklarowanych użytkowników – to jednak wyraźnie widać, że internauci poświęcają jej mniej czasu. Osoby, które z Internetu nie korzystają, codziennie patrzą w telewizor średnio 4 godziny i 9 minut. Internauci – przeszło godzinę krócej. Co więcej, aż 6 procent użytkowników sieci w ogóle nie ma telewizora.

Być może go nie potrzebują, skoro telewizja coraz śmielej i z coraz lepszym skutkiem wkracza do sieci. Co trzeci internauta, przebadany w tym roku przez Gemius, Grupę RMF i TVP w ramach badania „Audio i wideo w sieci” stwierdził, że z telewizją online miał już kontakt.

Kontakt z materiałami audio i wideo w sieci

Branża jest przekonana, że przekaz wideo to przyszłość internetu i wraz z rosnącą przepustowością łączy, rosnąć będzie popularność internetowej telewizji.

- Popularność zdobywają obecnie seriale oraz cykliczne programy internetowe. Nie wydaje mi się by teledyski i krótkie filmiki były tym co zdominuje w dłuższym czasie rynek wideo w sieci. Wierzę w niszowe, wyspecjalizowane telewizje internetowe oraz dedykowane sieci seriale i programy – przewiduje Tomasz Karwatka, dyrektor zarządzający firmy Divante, dostarczającej rozwiązania wideo dla firm.

Przewidywany rozwój wypadków ma mocne uzasadnienie. Ubiegłoroczne badanie poświęcone serialom telewizyjnym "Telewizja bez telewizorów?", autorstwa Centrum Badań nad Kulturą Popularną SWPS oraz Zespołu Badań i Analiz Gazeta.pl pokazało, że choć zdecydowanie dominuje oglądanie seriali w telewizji - deklaruje je 80 procent badanych - to łącznie już 39 procent respondentów dociera do tego typu rozrywki za pośrednictwem internetu. Najczęściej - z samodzielnie pobieranych z sieci plików wideo.

Oglądanie seriali za pomocąinternetu

Znamienne jest jednak to, że w grupie odbiorców do 24 roku życia odsetek e-widzów, deklarujących że oglądanie seriali związane jest z internetem wynosi aż 87 procent. Przed telewizorem, zgodnie z ramówką, zasiada tylko 66 procent badanych.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Media idą w kierunku konwergencji

Cafe News
Szansą dla tradycyjnych mediów mogą być zmiany wprowadzane w wyszukiwarkach internetowych. Wpływ na pozycję ma przede wszystkim kontent pierwotny, czyli tworzony przez redakcję serwisu.

Ile razy czytelnik sięga po czasopismo. Badanie PBC

BARD
Czytelnicy powracają średnio 1,9 raza do jednego wydania dziennika oraz 2,6 raza do jednego wydania magazynu. Polskie Badania Czytelnictwa opublikowały wyniki badania tak zwanej liczby powrotów do wydań prasy drukowanej. Autorzy sprawdzili też, jaka jest średnia liczba kontaktów z prasową reklamą.

Kobiety w PR. Raport Związku Firm Public Relations

ZFPR
Zarządy z przewagą kobiet stanowią w Polsce 12%. Jest to wartość dwukrotnie większa w porównaniu do wyników, jakie opublikowano w raporcie „Global Women in PR – Annual Index 2020”. Większość badanych uważa, że udział kobiet w zarządach zwiększa kreatywność firmy oraz pomaga zwiększyć jej produktywność.

Self-publishing, czyli jak wydać własną książkę

wydacksiazke.pl
Dlaczego warto samodzielnie wydać książkę? Self-publishing, czyli samopublikowanie, oznacza wydawanie własnym nakładem materiałów różnego rodzaju: książek, broszur, albumów czy płyt kompaktowych. Jest to coraz popularniejszy sposób na zaprezentowanie swojej twórczości światu, szczególnie wśród autorów książek. [artykuł sponsorowany]

Nowa formuła gazet

Zenon Kuczera
Darmowe radio, telewizja, Internet. Żadnemu wydawcy internetowemu nie udało się sprzedać informacji. Jedynym wyjątkiem jest Wall Street Journal, który zdołał narzucić abonament na swoją stronę web.

Radio z wizją zyskuje słuchaczy. Czwórka chwali się wynikami

Anita Celarska
Spośród polskich stacji radiowych Czwórka ma także najaktywniejszych fanów na portalu społecznościowym Facebook.

Wpadki na wizji. Badanie telewizyjnych programów informacyjnych

Marcin Gościniak
Agencja informacyjna PRESS-SERVICE Monitoring Mediów regularnie bada zawartość głównych wydań Faktów TVN, Panoramy TVP2, Wiadomości TVP1 i Wydarzeń Polsatu. Oto ich zestawienie pod kątem omylności.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty



zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23