9.04.2018 Rynek medialny
Ile razy czytelnik sięga po czasopismo. Badanie PBC
BARD
Czytelnicy powracają średnio 1,9 raza do jednego wydania dziennika oraz 2,6 raza do jednego wydania magazynu. Polskie Badania Czytelnictwa opublikowały wyniki badania tak zwanej liczby powrotów do wydań prasy drukowanej. Autorzy sprawdzili też, jaka jest średnia liczba kontaktów z prasową reklamą.
Czytelnicy prasy codziennej po jedno wydanie dziennika sięgają statystycznie 1,9 raza. Jak wynika z badania, które przeprowadziła dla Polskich Badań Czytelnictwa firma Ariadna, czytelnicy stosują najczęściej jeden z dwóch modeli zachowań:
- rano, w pracy przeglądają zawartość pisma i czytają wieczorem,
- czytają wydanie jednego dnia i kończą następnego.
W przypadku magazynów liczba powrotów jest wyraźnie wyższa i wynosi 2,6 raza. Wynika to - jak zauważają autorzy badania - z dłuższego czasu życia tych tytułów. Podkreślają też, że w zależności od tematyki, liczba powrotów potrafi się diametralnie różnić. Najlepszym wynikiem pochwalić się mogą pod tym względem magazyny specjalistyczne o tematyce:
- dom i wnętrza,
- komputery,
- pisma hobbystyczne męskie i kobiece,
- tv guide,
- dla rodziców.
Statystyczny czytelnik czyta za każdym powrotem do lektury średnio 58% wydania dziennika i 65% wydania magazynu.
Analiza objęła też badanie liczby kontaktów z reklamą, jakie mają czytelnicy prasy w Polsce. Zarówno w przypadku dzienników i magazynów przeanalizowane zostały kontakty dla osób regularnie czytających dany tytuł (tak zwani wielowydaniowcy), jak i osób trzymających go po raz pierwszy (jednowydaniowcy). Wyniki prezentują się następująco:
Średnia liczba potencjalnych kontaktów z reklamą przy jednej emisji w prasie:
- 1,1 - dzienniki (jednowydaniowcy)
- 1,3 - dzienniki (wielowydanowcy)
- 1,5 - magazyny (jednowydaniowcy)
- 2,1 - magazyny (wielowydaniowcy)
Więcej na temat badania przeczytać można na stronie Polskich Badań Czytelnictwa.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Social media i komunikacja w związkach. Ciekawe badania z Palestyny
KFi
Jak wygląda miłość w erze cyfrowej? Czy technologia bardziej zbliża, czy dzieli? W erze, gdy Facebook i Instagram zastępują rozmowy przy stole, media społecznościowe stały się nową przestrzenią relacji małżeńskich. Naukowcy z An-Najah National University sprawdzali, jak technologia może budować więzi, ale też siać niepewność.
Telewizja, trendy i nawyki widzów. Raport EBU
Krzysztof Fiedorek
Młodzież z Europy ogląda telewizję średnio zaledwie 72 minuty dziennie, a w niektórych krajach nawet mniej niż 30 minut. Tradycyjna telewizja ustępuje miejsca TikTokowi, Netflixowi i YouTube’owi. Na naszych oczach nawyki widzów zmieniają się diametralnie. Co to oznacza dla przyszłości mediów?
Podobne artykuły:
Stowarzyszenie Dziennikarzy i Mediów Internetowych
Witold Filipowicz
23 listopada 2005 roku, w Warszawie oficjalnie powstało Stowarzyszenia Dziennikarzy i Mediów Internetowych - niepolityczna organizacja o charakterze zawodowym.
Analiza zainteresowań odbiorców mediów. Badanie Havas Soil
Karolina Szaflarska
W poszukiwaniu informacji Polacy najczęściej wybierają duże stacje telewizyjne, potem stacje tematyczne TV i radio. Internet jest dopiero na czwartym miejscu - wynika z pierwszego w Polsce jednoźródłowego badania konsumenckiego Havas Soil.
Makrotrendy kluczowe dla brandów i marketerów. Raport Twittera
Paweł Usakowski
Twitter przeanalizował miliardy tweetów i dyskusji z dwóch lat, przygotowując na tej postawie raport “The Conversation: Twitter Trends”. Raport wskazuje na 6 makrotrendów wyłaniających się z tych dyskusji, jak i cały szereg składających się na nie mikrotrendów.
Wiarygodność mediów. Badanie zaufania do informacji w telewizji, radiu i internecie
Monika Kalisiewicz
Ponad 60 proc. Polaków nie wierzy treściom przekazywanym w radiu i telewizji. To zdecydowanie gorszy wynik niż w innych krajach Europy, gdzie brak zaufaniadeklaruje średnio mniej niż połowa ankietowanych.