9.01.2002 Fotografia prasowa
Fotorgafowanie sztuki
Janusz Wójtowicz
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się przy bardzo trudnych warunkach świetlnych, praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.
Brak możliwości użycia lampy błyskowej (po pierwsze zepsułaby klimat zdjęcia zbudowany oświetleniem scenicznym, po drugie bardzo często lampy błyskowej używać po prostu nie wolno) dopingują do poszukiwania innych metod uzyskania ciekawego zdjęcia.
- Nieocenione są tutaj jasne obiektywy o otworze względnym rzędu f 1:1,4 do f 1:2,8 oraz dobre tolerancyjne materiały negatywowe o wysokich czułościach ISO 800, 1600.
- Bardzo często stosuje się forsowne wywoływanie negatywów, gdzie film ISO 800 możemy naświetlać jako 1600 , a w szczególnych wypadkach nawet jako 3200.
- Nieraz bardzo pomocny bywa statyw lub monopod. Aparat z automatyką ekspozycji, to w tej pracy już standard.
- Przydaje się punktowy pomiar światła i autofocus który poradzi sobie z ostrzeniem w tak trudnych warunkach.
Musimy pamiętać że w tego typu zdjęciach nic sobie wcześniej nie zaplanujemy. Idąc np. na koncert trudno przewidzieć jak będzie wyglądała scena, jakie będzie światło albo gdzie będziemy stali.
Należy pamiętać również że przede wszystkim nie wolno przeszkadzać widzom i artystom. Trzeba liczyć się z faktem że zdjęcia wykonane w tak trudnych warunkach będą okupione większym ziarnem, często będą poruszone i tylko mała część wykonanych fotografii nadawać się będzie do publikacji.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Fotografia a prawo
Dorota Majka
Media zalewa fala drastycznych publikacji. Codziennie w prasie ukazują się zdjęcia poszarpanych ciał, skatowanych ludzi czy egzekucji podczas zamieszek. Jedni twierdzą, że to po prostu rzeczywistość, która nas otacza. Inni jednak dostrzegają w takich praktykach pogoń za sensacją.
Użyć - nie użyć, kupić warto
Anna Cymer
W życiu fotografa istnieją dwa okresy: okres kiedy wszystko chce kupować i okres kiedy wszystko chce sprzedawać.
Jak robić zdjęcia zimą. Sprzęt, ustawienia i nie tylko
Konrad Bąk
Ekspert portalu Fotolia.com radzi, jak wykonać pełne życia zdjęcia z nart, a jak przygotować się do robienia szerokich i spokojnych ujęć pejzaży.
Praca kamery i jej znaczenie dla sukcesu produkcji filmowej
Arkadiusz Murenia
Umiejętności, wiedza techniczna i kreatywność operatora wpływają na wiele kluczowych aspektów filmu, które mogą zdecydować o jego jakości jak również w dalszej mierze o jego popularności. Oto kilka powodów, dlaczego praca kamery jest tak istotna w produkcji filmów.
Kiedy można nazwać się fotografem?
CEWE
Najprostszą odpowiedzią wydaje się być „Kup aparat”. Mawiają jednak, że przecież nie każdy chłop z widłami to Posejdon… Idąc tym tokiem myślenia, nie każdy posiadacz aparatu to fotograf. Przygotowaliśmy 8 podpowiedzi, które mogą zbliżyć Cię do nazywania się fotografem.
Fotografia prasowa - co to znaczy
Janusz Wójtowicz
Fotografia prasowa może być sztuką, musi jednak wtedy odpowiadać tym warunkom. Dobry fotoreporter prasowy zawsze dąży do uzyskania dzieła sztuki, choć nie zawsze jest to do osiągnięcia.
Fotografia ikoną?
Paulina Dużyk-Dyna
Czy fotografia jest ikoną, skoro jest czymś więcej niż tylko "częścią charakteru danego przedmiotu"? Jest, a już na pewno niektóre zdjęcia, które na stałe wdarły się w świadomość społeczną.