11.09.2008 Fotografia prasowa
Fotografia ikoną?
Paulina Dużyk-Dyna
Czy fotografia jest ikoną, skoro jest czymś więcej niż tylko "częścią charakteru danego przedmiotu"? Jest, a już na pewno niektóre zdjęcia, które na stałe wdarły się w świadomość społeczną.
Czy fotografia jest ikoną, skoro jest czymś więcej niż tylko "częścią charakteru danego przedmiotu"? Jest, a już na pewno niektóre zdjęcia fotograficzne, które na stałe wdarły się w świadomość społeczną. I o "tych" właśnie fotografiach opowiada film p.t "Looking for an icon". Poprzez prezentację zdjęć odpowiada na pytanie czy fotografie - ikony istnieją. Pojawia się wiele wartych do zapamiętania fotografii, jednak reżyser szczególnie wyeksponował cztery z nich, które to zapadły w pamięć społeczną. Pierwszą jest fotografia autorstwa Eddiego Adamsa prezentująca uliczną egzekucję najemnika, wykonaną przez dowódcę oddziału podczas wojny w Wietnamie. Drugim jest obraz żołnierzy amerykańskich w helikopterze, którzy właśnie stracili jednego kolegę, podczas wojny w Iraku w 1991 roku. Zdjęcie to wykonał David Turnley, który zdobył za to najwyższą nagrodę na konkursie "World Press Photo". Kolejna fotografia przedstawia prezydenta- Salvadore Allende, podczas rewolucji i jak się później okazało było to ostatnie zdjęcie tej postaci żywej. Natomiast zdjęcie Charlie`go Cole`a pokazuje plac Tien An Men i małą postać człowieka na tle kilku ogromnych czołgów. W filmie pojawiają się również dzieła znanej fotoreporterki Dorothey Lange, której to zdjęcia matki-tułaczki stały się słynne na cały świat.
Nie ulega wątpliwości, że obrazy zaprezentowane w filmie to fotografie - ikony. Głównym przesłaniem filmu jest pokazanie, że pomimo rozwoju technologicznego, cyfrowego i całkowitej komputeryzacji istnieją obrazy- zdjęcia, które w swym pięknie fotograficznym są prawdziwe, niesfałszowane i po prostu doskonałe. "Looking for an icon" przedstawia widzowi jakby "etapy" przeobrażenia zwykłego zdjęcia w fotografię - ikonę. Pokazuje co na to wpłynęło. Pomimo, że każda z nich opowiada o czymś innym, to jednak moment, który został zarejestrowany, uważany jest za przełomowy. Wszystkie te zdjęcia chowają, a jednocześnie eksponują niesamowity ładunek emocji i uczuć. Właśnie to są główne czynniki, które niesamowicie wpływają na społeczności każdego rodzaju. Przełomowe wydarzenie i ładunek emocjonalny zawarty w obrazie działa na większość, jak nie na wszystkich podobnie lub tak samo. Ponadto, każde zdjęcie poprzez zachowane wewnetrzne przesłanie,a także zawartą swego rodzaju "mityczność", która później jest eksponowana przez grupy na charakterystyczny dla nich sposób, powoduje społeczne interpretacje. A interpretacja obrazów powoduje, że stają się one popularne, czyli znane i wszechobecne.
Fotografie zaprezentowane w tym filmie stały się ikonami, ponieważ oddziaływały podobnie jak stereotypowe ikony. Ikony religijne, o których mówi Kopaliński oddziałują na emocje tak jak zdjęcia Cole`a, Lange czy Adamsa poprzez zawarte w nich uczucia, niesamowitą mityczność, odwołanie do biblijnych motywów tworzą niepowtarzalne emocje u widza. Fotografie tak jak "standardowe" ikony odwołują się do wiary, ponieważ społeczności wierzą, że przedstawiają one rzeczy prawdziwe, rzeczywiste, a nie zmyślone. A skutki, które wywołały bezpośrednio lub pośrednio te fotografie - ikony jedynie potwierdzają te wiarę ludzi.
Fotografie stają się ikonami wtedy, kiedy ich funkcjonowanie w społecznościach i grupach jest na tym samym poziomie co ogólnoświatowym. Oznacza to, że fotografie - ikony muszą oddziaływać na tyle intensywnie, aby wielu mogło je w podobny sposób zinterpretować, nie kwestionować ich realizmu i doskonałości wykonania.
***
Kontakt do autorki na LinkedIn: Paulina Dużyk-Dyna
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:
Rynek fotografii stockowej. Raport i prognozy Mordor Intelligence
KFi
Najszybciej rozwija się popyt w Azji, ale to Ameryka tworzy najwięcej treści wizualnych. Coraz częściej obraz generuje algorytm, a nie fotograf z aparatem. Najwięksi gracze inwestują w trenowanie sztucznej inteligencji. Darmowe platformy coraz odważniej wychodzą z niszy.
Jak wybrać gimbal. Na co zwrócić uwagę przed zakupem [PORADNIK]
Krzysztof Fiedorek
Stabilne ujęcia to nie tylko kwestia estetyki - to podstawa wiarygodnego i komfortowego przekazu. Gimbal, czyli urządzenie do stabilizacji obrazu, to dziś nieodłączny element wyposażenia każdego, kto traktuje filmowanie poważnie. Ale jak wybrać odpowiedni? Tylko z pozoru sprawa jest prosta.
Jak robić zdjęcia smartfonem. Poradnik i badanie MediaMarkt
KK
Badania przeprowadzone w czerwcu 2024 przez SW Research na zlecenie MediaMarkt Polska pokazują, że aparaty fotograficzne i kamery to urządzenia, które aktualnie kupują nieliczni. Telefony i urządzenia mobilne znalazły się na pierwszym miejscu.
Podobne artykuły:
Zdjęcie musi śmierdzieć
Jacek R. Gruszczyński
Wywiad z Krzysztofem Millerem, fotoreporterem Gazety Wyborczej, który "etatowo" jeździ w rejony konfliktów. [Artykuł pochodzi z serwisu www.fotografiaprasowa.pl]
Świadectwo Nachtweya
Paulina Dużyk-Dyna
James Nachtwey jest jednym z członków wchodzących w skład agencji VII Photo Agency Photographers skupiających najlepszych fotografów prasowych całego świata.
Jak robić zdjęcia zimą. Sprzęt, ustawienia i nie tylko
Konrad Bąk
Ekspert portalu Fotolia.com radzi, jak wykonać pełne życia zdjęcia z nart, a jak przygotować się do robienia szerokich i spokojnych ujęć pejzaży.
Fotograf w sieci, czyli zasada ograniczonego zaufania
Emilia Szczepańczyk
Problem polskich twórców nie jest jedynie oddolny i nie dotyczy tylko umyślnej bądź nieumyślnej (spowodowanej brakiem wiedzy) kradzieży i nielegalnego wykorzystywania zdjęć, grafik czy innych materiałów cyfrowych. Często zdarza się, że to popularne portale podkładają nogę artystom.