menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Panasonic

27.11.2017 Fotografia prasowa

Kiedy można nazwać się fotografem?

CEWE

Najprostszą odpowiedzią wydaje się być „Kup aparat”. Mawiają jednak, że przecież nie każdy chłop z widłami to Posejdon… Idąc tym tokiem myślenia, nie każdy posiadacz aparatu to fotograf. Przygotowaliśmy 8 podpowiedzi, które mogą zbliżyć Cię do nazywania się fotografem.

Kiedy można nazwać się fotografem?fot. Depositphoto

1. Aparat zawsze „pod ręką”


W obecnych czasach królują smartfony, które z powodzeniem zastępują klasyczne aparaty. Cenimy wielofunkcyjność, bo wykonamy zdjęcie, dodamy jakiś efekt, wykadrujemy i nawet udostępnimy w Internecie. Typowy aparat bywa ciężki, a im droższy sprzęt tym bardziej obawiamy się go zabrać np. na plażę. Telefon, przepraszam, smartfon będzie lepiej nadawał się do spontanicznych zdjęć (nie tylko selfie). Przecież nigdy nie wiadomo kiedy pojawi się szansa na widok warty uwiecznienia, a aparat zamknięty w smartfonie masz zazwyczaj „pod ręką”. Ćwiczysz swoją umiejętność obserwacji, czekasz i sięgasz po swój aparat niczym rewolwerowiec po pistolet. Fotograf musi mieć refleks.

2. Włączona wyobraźnia


Nie brzmi kreatywnie, ale to ty rządzisz pomysłem na zdjęcie. Nie tylko odwzorowujesz rzeczywistość, ale też ją kreujesz poprzez zdjęcia. Starszy Pan na rybach może okazać się metaforą przemijania i spokojnego pogodzenia ze starością. Kamienne schody mogą stać się czymś oznaczającym wyzwanie. Wesoły pies z Panem pokaże więzi międzygatunkowe, a bezpański pies w ponurej otoczce może pokazać czym jest samotność i odrzucenie.

Kiedy można nazwać się fotografem?fot. Depositphoto

To odróżnia fotografa od zwykłego człowieka. Bo widzi on więcej niż inni. Wyobraża sobie efekt końcowy i uwiecznia to kształtując obraz, który się nam ukazuje. Fotograf musi myśleć kreatywnie.

3. Odwaga


Fotograf potrafi wejść tam, gdzie boją się wejść inni. Przecież na światowej wystawie fotograficznej i w konkursie World Press Photo wygrywają najczęściej zdjęcia reportażowe. Z wojen, zamieszek, kryzysów itd. Nie chodzi jednak tylko o brawurę, ale także o zagadanie do obcego człowieka, aby nam zapozował na ulicy – nie chodzi tu koniecznie o strefę wojny. Po prostu, nie wstydź się, bo musisz też pokazywać swoje prace, aby robić postępy. Fotograf musi być odważny.

4. Kultura


Człowiek z aparatem w dłoni, szczególnie na wakacjach, często bywa turystą spragnionym zdjęć – jak wampir poszukujący krwi, jak polityk szukający haka na przeciwnika. Zdarza się, że nieostrożny turysta z aparatem wkroczy w święte miejsce, dotyka czegoś czego nie powinien albo robi zdjęcie tubylcowi, który nie ma na to ochoty i wyraźnie daje to do zrozumienia.

Kiedy można nazwać się fotografem?fot. Depositphoto

Warto zapytać czy możesz gdzieś wejść, jeśli tego nie wiesz. Możesz też poprosić tubylca o zgodę na zdjęcie. Nie dość, że będziesz bezpieczniejszy to czasem możesz liczyć na ich pomoc w kreatywnych zdjęciach. Fotograf musi być kulturalny.

5. Dzielenie się fotografiami ze światem


Dużo artystów, w tym fotografów, nie znosi krytyki. Zamykają się w sobie lub złoszczą. Nie tędy droga, choć można bronić swoich prac. Warto jednak brać krytykę „na klatę” o ile jest konstruktywna. Fotograf nie boi się krytyki… i pochwał.

6. Nauka


Fotografem nie staniesz się z dnia na dzień. Czasem na jedno zdjęcie wystarczy Ci szczęście, ale zabraknie go na 20 i 30. Żeby zrobić ileś dobrych zdjęć musisz mieć więcej umiejętności niż szczęścia.

Kiedy można nazwać się fotografem?fot. ThinkstockPhotos

Jeśli Cię chwalą to nie spoczywaj na laurach – pamiętaj co zrobiłeś dobrze i rób to jeszcze lepiej. Jeżeli za coś Cie skrytykowali, ucz się na błędach. Patrz też na zdjęcia innych i czerp garściami, czytaj porady i artykuły. Fotograf nie zamyka się na nowości.


7. Zrób coś ze swoich zdjęć


Musisz umieć sprzedać swoją twórczość lub zaprezentować ją. Nie chodzi tylko o wrzucenie zdjęcia do Internetu, to robi już każdy. Nie zapominaj, że modna jest nie tylko fotografia cyfrowa i wciąż najbardziej cieszy zdjęcie w dłoni. Możesz zrobić opowieść fotograficzną na temat swojej twórczości, np. w fotoksiążce (takie portfolio).

Możesz ozdobić swoje mieszkanie fotoobrazem. Albo umieść swoje zdjęcia we własnym kalendarzu i przez 12 miesięcy inspiruj się własnymi pracami, aby tworzyć lepsze. Nie musisz też robić takiego footokalendarza tylko dla siebie, lecz także i na prezent – podarunki przecież cieszą najbardziej, gdy wykonane są samodzielnie.

8. Bądź sobą


Po przeczytaniu wszystkich punktów czujesz, że wystarczy zastosować się do wytycznych i automatycznie staniesz się fotografem? Może tak, może nie. Fotografia jest na tyle subiektywną pasją, że jedni są dobrzy w zdjęciach krajobrazowych, a inni wolą portrety.

Jedni od razu chcą się zdjęciami dzielić, a inni w samotności zbierają kadry „do szuflady”. Można też wykonywać fotografie komercyjnie, za pieniądze i żyć z tego. Najważniejsze jednak, aby sprawiało Ci to przyjemność i według swojego stylu.

*****

Artykuł powstał we współpracy z CEWE - producentem kreatywnych fotokalendarzy, fotoksiążęk, fotoobrazów i fotoprezentów. Źródło zdjęć: Depositphoto, ThinkstockPhotos

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Podglądają, demaskują, niszczą

Milena Rachid Chehab
Nasi paparazzi tropią ofiary tygodniami, przebierają się, latają na lotni. Efekty pracy polskich fotografów pstrykających z ukrycia już przypominają fotografie znane z zachodnich brukowców.

Jak kręcić wakacyjne ujęcia

Maja Baczyńska
Nagrywasz filmiki na wakacjach? Scenariusz po powrocie bywa jednak podobny: wracasz z kilkoma wypchanymi po brzegi kartami pamięci, a po godzinach przeglądania zdobyczy czujesz rozczarowanie. Tłumaczysz wszystkim, że ujęcia nie oddają tego co widziałeś. Spróbuj więc zrobić to inaczej.

Fotoreportaż jako jeden z gatunków fotografii prasowej XXI wieku

Kinga Kenig
Aparat fotograficzny stał się narzędziem impertynenckim, a zawód fotoreportera często porównywany jest z zachowaniem hieny...

Fotograf w sieci, czyli zasada ograniczonego zaufania

Emilia Szczepańczyk
Problem polskich twórców nie jest jedynie oddolny i nie dotyczy tylko umyślnej bądź nieumyślnej (spowodowanej brakiem wiedzy) kradzieży i nielegalnego wykorzystywania zdjęć, grafik czy innych materiałów cyfrowych. Często zdarza się, że to popularne portale podkładają nogę artystom.

Fotorgafowanie sztuki

Janusz Wójtowicz
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.

Główne prawdy fotografii

Janusz Wójtowicz
Nie trzeba wielkich pieniędzy, aby robić dobre zdjęcia. Nie istnieje "najlepszy" aparat. Natomiast może być aparat "najlepiej dobrany do typu wykonywanych nim zdjęć".

Czy opłaca się zamawiać zdjęcia biznesowe?

portret24.pl
Dobrze wykonana sesja zdjęciowa staje się wizytówką firmy i odróżnia ją od konkurencji. W dobie internetu, kiedy każde przedsiębiorstwo musi działać w social mediach by nie zginąć, dobre zdjęcia są podstawą. [artykuł sponsorowany]

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

baner Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23