25.02.2013 Fotografia prasowa
Jak robić zdjęcia zimą. Sprzęt, ustawienia i nie tylko
Konrad Bąk, Fotolia.com
Specyficzne warunki pogodowe, takie jak słabsze słońce, padający śnieg czy niskie temperatury z pewnością mają wpływ na jakość robionych zdjęć. Czynniki te mają również kluczowy wpływ na przygotowania do sesji. Jak wykonać pełne życia zdjęcia z nart, a jak przygotować się do robienia szerokich i spokojnych ujęć pejzaży?
Jeśli fotografujemy w silnym śniegu na pewno warto zaopatrzyć sie w rodzaj pokrowców na aparat, droższe lampy także mają możliwość dokupienia takich akcesoriów. Zabezpieczą one również sprzęt w warunkach deszczu o małym natężeniu. Generalnie jednak unikałbym robienia zdjęć w warunkach silnych opadów śniegu. Pamiętajmy, że roztapiając się na otworach wentylacyjnych lamp, może on zawilgocić wnętrze i spowodować awarię obwodów elektrycznych. Pewną przeszkodą będą też plamki roztopionych płatków na obiektywie – można sie przed tym zabezpieczyć zakładając osłonę typu "tulipan", szczególnie skuteczna jest ona w wypadku teleobiektywów
Odpowiednie ustawienia
Robiąc zdjęcie w warunkach białego otoczenia należy pamiętać przede wszystkim o ustawieniu balansu bieli tak, aby śnieg miał właściwy odcień. Tu wyjątkiem są tak specyficzne warunki jak np. wschód lub zachód słońca. Odcień śniegu w cieniach powinien wówczas iść lekko w stronę chłodną, np. odcieni błękitu. To ważne, ponieważ wtedy także skóra fotografowanych osób przybiera świeży, naturalny i lekko różowy wygląd. Jeśli natomiast robimy zdjęcia pod słońce to konieczne będzie doświetlenie twarzy światłem błyskowym z przodu.
Proporcje najlepiej dobrać tak, aby siłą przedniego światła błyskowego zrównoważyć ostre słońce z tyłu. Jeśli dobrze wykonamy ten manewr, na zdjęciach niebo przybierze piękną, błękitną barwę. Podobny efekt (barwa nieba oraz wyrazistość chmur) uzyskamy jeśli użyjemy filtra polaryzacyjnego. Przy drastycznych różnicach w kontraście góry oraz dołu zdjęcia, mogą pomóc filtry połówkowe/szare. Ciekawe efekty można także uzyskać korzystając z filtra ciepłego/połówkowego, który narzuci na zdjęciu przyjemny czerwono-pomarańczowy look.
Zdjęcia statyczne a zdjęcia w ruchu
Na co zwrócić uwagę robiąc zdjęcia pięknej panoramy górskiej, a na co bawiących się w śniegu ludzi? Jeśli ktoś pasjonuje się fotografią np. górskiej natury to z pewnością najbardziej dramatyczne ujęcia powstaną o wschodzie i zachodzie słońca. Pamiętajmy jednak, że zimą moment zachodu słońca i związane z tym warunki świetlne trwają dużo krócej niż w porze letniej. Z drugiej strony takie widoki jak np. przełom chmur przez górskie szczyty czy tak częste wczesną zimą mgły w dolinach górskich – to fantastyczny plener dla fotoreportaży z górskich wypraw.
Natomiast jeśli chodzi o zdjęcia "sportowe", najlepiej robić w pełnym słońcu. Jeśli chcemy uchwycić partnera na nartach czy dzieci mknące na sankach, to tu na pewno najważniejszy jest czas migawki – musi być jak najkrótszy. W zależności od szybkości poruszającego się obiektu sprawdzi się migawka od 1/500s i krótsze.
Dobrym sposobem na rozmycie tła w stylu "motion blur' jest synchronizacja ruchu obiektywu za poruszającym sie obiektem. Wtedy przy czasach typu 1/80 sekundy uzyskamy dynamiczne rozmycie tła przy zachowaniu akceptowalnej ostrości obiektu fotografowanego. Pamiętajmy także, że fotografie ludzi, a szczególnie portrety powinno się robić obiektywami o dłuższych ogniskowych, od 50mm wzwyż.
Jeśli zależy nam na zdetalizowanych ujęciach np. płatków śniegu czy kwiatów, idealnie sprawdzą się teleobiektywy. Natomiast zimowe pejzaże najlepiej wyjdą robione obiektywami szerokokątnymi. Jeżeli natomiast dysponujemy aparatami z niższej półki lub mniej zaawansowanymi technicznie nie bójmy sie używania nastaw manualnych. Korzystając z nich i trochę eksperymentując możemy uzyskać naprawdę ciekawe efekty!
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:
Jak robić zdjęcia smartfonem. Poradnik i badanie MediaMarkt
KK
Badania przeprowadzone w czerwcu 2024 przez SW Research na zlecenie MediaMarkt Polska pokazują, że aparaty fotograficzne i kamery to urządzenia, które aktualnie kupują nieliczni. Telefony i urządzenia mobilne znalazły się na pierwszym miejscu.
Najlepsze zdjęcia 2022 i 2023. Wyniki konkursu Śląska Fotografia Prasowa
Agnieszka Kosmala
Na konkurs Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2022–2023 roku do Biblioteki Śląskiej wpłynęło 437 zdjęć 38 fotoreporterów spełniających wymogi Regulaminu Konkursu. Na wystawę konkursową Kapituła Konkursu zakwalifikowała 120 zdjęć 22 autorów.
Jak zorganizować kulinarną sesję zdjęciową? [PORADNIK]
Kaja Pomiankiewicz
Specyfika branży produkcyjnej, a także marketingu foodowego bywa niekiedy zaskakująca. Twórcy planują wielkanocne zdjęcia jeszcze w momencie, gdy my zatopieni jesteśmy w szampańskiej zabawie sylwestrowej. Jak przygotować się na 2024 rok i kiedy spodziewać się rabatów? Przedstawiamy porady ekspertów!
Podobne artykuły:
Aparaty fotograficzne dla profesjonalistów - jakim sprzętem fotografują najlepsi?
e-oko.pl
Kiedy fotografowanie z prostego hobby staje się pasją i sposobem na życie, zaczynamy szukać nowych, lepszych aparatów, które pozwolą na wykonywanie spektakularnych zdjęć. W swoich poszukiwaniach często kierujemy się pracami najlepszych fotografów. Jakimi aparatami wykonują zdjęcia profesjonaliści? Które z nich zasługują na uwagę? [artykuł sponsorowany]
Jak fotografować smartfonem. Pięć zasad dobrego zdjęcia
Agnieszka Stańczuk
Smartfony powoli wypierają tradycyjne aparaty cyfrowe zmieniając na zawsze oblicze fotografii. W jaki sposób zrobić oszałamiające zdjęcie niepozornym telefonem? Oto 5 praktycznych porad, które pomogą przy fotografowaniu smartfonem.
Wyposażenie profesjonalnego studia fotograficznego
lobzowskastudio.pl
Rozpoczynającym działalność fotografom wydaje się, że celem osiągnięcia sukcesów wystarczy w pełni profesjonalny aparat fotograficzny oraz specjalistyczne oprogramowanie do obróbki zdjęć. Jednak aby możliwe było stworzenie studia fotograficznego z prawdziwego zdarzenia, potrzebujemy wszechstronnego wyposażenia, które to umożliwi nam wykonywanie pięknych zdjęć o bardzo dobrej jakości idealnie dopasowanych do okazji. [artykuł sponsorowany]
Co to jest ikona społeczna? Jak zdjęcie staje się ikoną?
Magdalena Banyś
Za jej pomocą fotografii można nie tylko przedstawić pewne fakty, zobrazować rzeczywistość ale przede wszystkim wpłynąć na sposób ich odbierania.