menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

13.09.2006 Fotografia prasowa

Gilles Bensimon

Anna Cymer, Fotal.pl

Jego zdjęcia publikowane są w 35 edycjach Elle na całym świecie i ogląda je każdego miesiąca... 20 milionów czytelników!

Gilles Bensimon urodził się w 1944 roku w Paryżu. Jest typowym przykładem człowieka, który połączył pasję z pracą: od najmłodszych lat uwielbiał piękne kobiety i dość szybko udało mu się znaleźć pracę, która umożliwiałaby mu rozwijanie tej pasji.
W latach 60. zaczął współpracę z Hélene Lazareff, dziennikarką i wydawcą.

Przed wojną Lazareff pracowała m.in. dla "New York Timesa" i "Harper`s Bazaar", w 1945 roku założyła zaś magazyn "Elle". Nie wiedziała wtedy, że szybko stanie się on najpoczytniejszym pismem kobiecym na świecie. Pierwsze wydanie ukazało się we Francji, jednak gdy okazało się, że zmęczone latami wojny kobiety także w innych krajach potrzebują lektury pokazującej urodę życia, zaczęły pojawiać się edycje zagraniczne, w tym amerykańskie.

I w tym właśnie piśmie w 1967 roku zaczął pracować Bensimon. Był wtedy początkującym, 23-letnim fotografem bez żadnego doświadczenia. A jednak szefowa Elle zaufała mu, uwierzyła w jego pasję i pozwoliła mu zacząć robić zdjęcia do francuskiej edycji pisma.

Od samego początku fotograf chciał zreformować sposób, w jaki pokazywano wówczas kobiety. W magazynie (nie tylko tym) wciąż trwał "staroświecki" sposób fotografowania: modelki były sztywne, sztucznie upozowane, w nieprawdziwych, wystylizowanych sceneriach. To nie podobało się młodemu twórcy - Besimon od początku był zwolennikiem naturalności, podkreślał, że kobiety są piękne "same z siebie", nie potrzeba ich dodatkowo (czyli nieprawdziwie) zmieniać czy stylizować.
Bensimon świetnie odnalazł się w rodzącym się dopiero świecie mody. Wschodzący projektanci, towarzyszące im modelki - to wszystko rozwijało się dokładnie wtedy, gdy rozwijała się tez kariera Bensimona. A jako prawdziwy "lew salonowy" fotograf nie ograniczał się bynajmniej do robienia zdjęć - w pokazach i bankietach uczestniczył chętnie i czynnie.

Kobiety go uwielbiały (jest tak z resztą do dziś), co niewątpliwie pomogło w pracy fotografa - łatwiej było na zdjęciu uzyskać naturalność, jeśli modelka znała i lubiła fotografa.

Gdy Bensimon przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie został wyekspediowany by nadzorować działanie amerykańskiej edycji Elle, okazało się, że jego luźne i naturalne spojrzenie na świat w stu procentach pokrywa się z amerykańskim stylem bycia. Okazało się, że temperament i poglądy Bensimona, które w lekko jednak konserwatywnej Francji nie były do końca zrozumiane, w USA były strzałem w dziesiątkę.

Naturalność, witalność, zmysłowość - to trzy hasła, które miały charakteryzować amerykańskie Elle (każda edycja starała się dopasować do mentalności i stylu bycia mieszkańców danego kraju). Ich współautorem jest Bensimon - bo od początku, zanim nawet jeszcze otrzymał oficjalnie stanowiska szefa, współkreował pismo, uczestniczył w tworzeniu całości, nie tylko sesji.

Naturalność, witalność, zmysłowość - to też trzy hasła charakteryzujące zdjęcia Bensimona. Nigdy w jego pracach nie została przekroczona granica dobrego smaku, nawet w sesjach mody kostiumów kąpielowych nie można się doszukać zbędnego erotyzmu. Bensimon silnie rozróżnia (z korzyścią dla zdjęć) zmysłowość i erotyzm - jego modelki są zmysłowe, ale nie epatują nagością. Uwielbienie do kobiet, które charakteryzuje Bensimona, wiąże się też z szacunkiem - fotograf nie wykorzystuje ich do dobrze się sprzedających zdjęć erotycznych.

Dwa zjawiska w świecie mody, które pojawiły się w latach 90. - czyli wejście do świata mody młodych aktorek oraz narodziny "supermodelek" powstały dzięki Bensimonowi. To on promował poszczególne modelki, nie tylko robiąc im zdjęcia, ale też "wprowadzając na salony" (w 1985 poślubił 20 lat młodszą Elle MacPherson, jedną z pierwszych "top-modelek"). W ten sposób wyprowadził je z niszy studiów fotograficznych, powodując, że zaczęto o nich pisać nie tylko w kontekście mody.

Zapraszanie do sesji mody młodych aktorek i piosenkarek (mówi się, że m.in. J.Lo, Gwyneth Paltrow and Beyoncé jemu zawdzięczają popularność w kolorowych magazynach), które w amerykańskim Elle zaczął Bensimon (a które szybko się wszędzie przyjęło) także zmieniło spojrzenie na świat filmu. Aktorki przestały być przyporządkowane tylko projektom filmowym, stały się "pop-gwiazdami", a pokazywanie się w sesjach mody w luksusowych magazynach stało się dla nich takim samym obowiązkiem i elementem pracy jak promocja filmu.

Dziś Bensimon jest szefem amerykańskiego Elle i pismo w dużej mierze jemu zawdzięcza swój sukces - fotograf odpowiada za wizerunek magazynu, za styl życia, jaki jest na jego łamach promowany. Ale przede wszystkim jest wciąż fotografem, którego zdjęcia publikowane są w 35 edycjach Elle na całym świecie i ogląda je każdego miesiąca... 20 milionów czytelników!

***
Artykuł udostępniony przez serwis Fotal.pl

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak sprzedawać swoje zdjęcia na stocku

Konrad Bąk, Tomasz Tulik
Poradnik, jak zacząć sprzedawać swoje prace w banku zdjęć i na nich zarabiać. Szczególnie, że fotografia stockowa jest dosyć specyficzna i różni się od tej tradycyjnej.

Użyć - nie użyć, kupić warto

Anna Cymer
W życiu fotografa istnieją dwa okresy: okres kiedy wszystko chce kupować i okres kiedy wszystko chce sprzedawać.

Czerwone oczy na zdjęciach. Jak ich uniknąć?

Barbara Gilbas, Nikon Polska
To niechciane zjawisko spowodowane jest odbiciem się lampy błyskowej aparatu w siatkówce oka fotografowanej osoby. Oto, jak samodzielnie sobie z tym poradzić.

Dron dla fotografa

KF
Współczesna praca fotografa często wiążę się z wykorzystaniem dronów. Dają one bowiem olbrzymie możliwości wykonywania zdjęć, które bez ich wykorzystania byłyby dla nas po prostu niemożliwe do wykonania. Aby jednak dron rzeczywiście był nam pomocny, musimy starannie przemyśleć jego wybór.

Historia fotografii prasowej

Bartłomiej Dwornik
Za datę powstania fotografii przyjmowany jest rok 1839, kiedy francuski malarz Louis Daguerre ogłosił zasady dagerotypii (obraz przez soczewkę rzutowany był na posrebrzaną płytkę miedzianą, wywoływany parami rtęci i utrwalany triosiarczanem sodu).

Darmowe aplikacje do obróbki zdjęć. TOP3 według HolidayCheck

HolidayCheck
Przy pomocy smartfonów można zrobić już naprawdę piękne zdjęcia. Do ich dodatkowej obróbki dostępnych jest wiele darmowych aplikacji. Dzięki nim fotografowanie będzie jeszcze przyjemniejsze, a zdjęcia z wakacji profesjonalne i oryginalne. Oto 3 naszym zdaniem najlepsze.

Jak robić zdjęcia zimą. Sprzęt, ustawienia i nie tylko

Konrad Bąk
Ekspert portalu Fotolia.com radzi, jak wykonać pełne życia zdjęcia z nart, a jak przygotować się do robienia szerokich i spokojnych ujęć pejzaży.

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla operatora
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Glamour
Glamour
Okładka Lotnictwo
Lotnictwo
Okładka Puls Biznesu
Puls Biznesu
Okładka Świat Motocykli
Świat Motocykli
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24
stats