11.06.2018 Fotografia prasowa
Jak kręcić wakacyjne ujęcia
Maja Baczyńska
Nagrywasz filmiki na wakacjach? Scenariusz po powrocie bywa jednak podobny: wracasz z kilkoma wypchanymi po brzegi kartami pamięci, a po godzinach przeglądania zdobyczy czujesz rozczarowanie. Tłumaczysz wszystkim, że ujęcia nie oddają tego co widziałeś. Spróbuj więc zrobić to inaczej. Jak je kręcić, żeby robiły wrażenie radzą specjaliści z UnStocka – platformy łączącej twórców ujęć filmowych z markami.
Jak kręcić wakacyjne ujęcia, by podobały się nie tylko tobie - radzi Jakub Górajek, CEO UnStock, czyli platformy łączącej twórców filmowych impresji z marketerami, którzy poszukują autentycznych materiałów do wykorzystania w kampaniach reklamowych.
Planuj ujęcie i włącz akcję
Zabierając się do nakręcenia ujęcia nie ulegaj presji i nie panikuj, że coś ci umknie. - Źle nagrana scena i tak przepadnie – zauważa ekspert UnStock. Zanim włączysz nagrywanie, zaplanuj kadr i pomyśl co chcesz przekazać. Nawet w statyczne ujęcie włącz akcję lub element zmiany, który pokaże historię. To ruch przykuwa uwagę widza.
Zadbaj o czystość kadru
Podejdź do filmu jak do fotografii. Zaplanuj układ kadru pamiętając o zasadzie trójpodziału. Zastanów się, co tak naprawdę zachwyca cię w widoku i jak to wyeksponować. Usuń z kadru wszystko co zbędne. Zwróć uwagę, by nie ucinać przedmiotów czy sylwetek ludzi. Trzymaj poziom horyzontu.
Dostrzegaj detale
Pamięć bazuje na konkrecie. To unikalny szczegół uczyni twoje filmowe wspomnienia niepowtarzalnymi i prawdziwymi. W czystym kadrze każdy detal zrobi oszałamiające wrażenie. Zaskocz widza i pokaż mu coś, co mógłby przeoczyć w codziennym pośpiechu.
Szukaj nowych punktów widzenia
Różnicuj perspektywę. Pokazuj zwykłe rzeczy z niecodziennej strony. Nie musisz stać zawsze vis-a-vis obiektu. Nie żałuj kolan i sprawdź, jak wygląda twój obiekt z perspektywy żaby. Użyj selfie-sticka, nakręć panoramę 360 stopni lub filmuj z lotu ptaka.
Nie kręć zbyt krótkich ujęć
Pojedyncze ujęcie nie powinno trwać dużo dłużej niż 10-20 sekund. Zazwyczaj w montażu wykorzystuje się tylko 1-3 sekundy! Tworząc ujęcie, nigdy nie wiesz który moment okaże się najbardziej przydatny, dlatego najlepiej kręcić z tzw. zakładką. Gdy już znajdziesz odpowiedni kadr, nie zmieniaj go natychmiast i nie wykonuj gwałtownych przesunięć. - Daj czas widzowi, aby „wszedł” w nastrój, ale uważaj też, by go nie znudzić – radzi ekspert UnStock.
Stabilizuj!
Trzęsący się obraz zazwyczaj dyskwalifikuje film. Trzymaj telefon obiema rękami. Przysuń łokcie blisko tułowia, podeprzyj się o ścianę. Włącz opcję stabilizacji obrazu, dostępną w większości nowych aplikacji smarftonowych do nagrywania filmików. Świetnym rozwiązaniem jest użycie monopodu lub lekkiego i niewielkiego trójnoga.
Dopasuj dynamikę do tematu
Statyczne ujęcia dobrze sprawdzają się, gdy filmujesz rozległe panoramy. Nawet w takim przypadku lepiej jednak powoli przesuwać kadr. Zderzaj statykę horyzontu z wyeksponowaniem ruchu. Na przykład zestaw obraz majestatycznych skał z dynamiką pędzących po niebie chmur. Stosuj slow motion, aby wyeksponować poetyckość sceny. Gdy filmujesz ruchliwe uliczki Bangkoku czy czteropasmową średnicówkę w Istambule, rozważ zastosowanie time-lapsów.
Światło to podstawa
Nie łudź się, że gdy kręcisz film w ciemności, uda ci się rozjaśnić obraz w postprodukcji. Skorzystaj z naturalnego światła lub doświetl obiekt. Możesz wykorzystać proste przenośne diody LED, wpinane do gniazda słuchawkowego. Uważaj też na prześwietlenia. Wakacyjne słońce bywa zdradliwe. Unikaj zbyt dużych kontrastów. Elementy wystawione na światło zamienią się w białą plamę, bo telefon podwyższa ekspozycję, próbując wyłowić detal z obszaru cienia. Przed ujęciem zablokuj ekspozycje, tak by obraz nie migotał w momencie gdy telefon dopasowuje ponownie ekspozycje.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Fotografia prasowa - co to znaczy
Janusz Wójtowicz
Fotografia prasowa może być sztuką, musi jednak wtedy odpowiadać tym warunkom. Dobry fotoreporter prasowy zawsze dąży do uzyskania dzieła sztuki, choć nie zawsze jest to do osiągnięcia.
Jak i dlaczego podpisywać zdjęcia? Twoje zdjęcie. Twoje prawo!
Nikon Polska
Podpisywanie zdjęć imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem ich autorów to dobry obyczaj świadczący o poszanowaniu praw autorskich przez wykorzystujących fotografie.
Wyposażenie profesjonalnego studia fotograficznego
lobzowskastudio.pl
Rozpoczynającym działalność fotografom wydaje się, że celem osiągnięcia sukcesów wystarczy w pełni profesjonalny aparat fotograficzny oraz specjalistyczne oprogramowanie do obróbki zdjęć. Jednak aby możliwe było stworzenie studia fotograficznego z prawdziwego zdarzenia, potrzebujemy wszechstronnego wyposażenia, które to umożliwi nam wykonywanie pięknych zdjęć o bardzo dobrej jakości idealnie dopasowanych do okazji. [artykuł sponsorowany]
Jak zorganizować kulinarną sesję zdjęciową? [PORADNIK]
Kaja Pomiankiewicz
Specyfika branży produkcyjnej, a także marketingu foodowego bywa niekiedy zaskakująca. Twórcy planują wielkanocne zdjęcia jeszcze w momencie, gdy my zatopieni jesteśmy w szampańskiej zabawie sylwestrowej. Jak przygotować się na 2024 rok i kiedy spodziewać się rabatów? Przedstawiamy porady ekspertów!
Fotorgafowanie sztuki
Janusz Wójtowicz
Jest to dziedzina fotografii wymagająca od fotografującego dużego wyczucia oraz zaplecza sprzętowego. Zdjęcia wykonuje się praktycznie przy braku światła dającego możliwość wykonania poprawnego zdjęcia.
Użyć - nie użyć, kupić warto
Anna Cymer
W życiu fotografa istnieją dwa okresy: okres kiedy wszystko chce kupować i okres kiedy wszystko chce sprzedawać.
Jak robić zdjęcia smartfonem. Poradnik i badanie MediaMarkt
KK
Badania przeprowadzone w czerwcu 2024 przez SW Research na zlecenie MediaMarkt Polska pokazują, że aparaty fotograficzne i kamery to urządzenia, które aktualnie kupują nieliczni. Telefony i urządzenia mobilne znalazły się na pierwszym miejscu.