11.09.2008 Fotografia prasowa
Fotografia ikoną?
Paulina Dużyk-Dyna
Czy fotografia jest ikoną, skoro jest czymś więcej niż tylko "częścią charakteru danego przedmiotu"? Jest, a już na pewno niektóre zdjęcia, które na stałe wdarły się w świadomość społeczną.
Czy fotografia jest ikoną, skoro jest czymś więcej niż tylko "częścią charakteru danego przedmiotu"? Jest, a już na pewno niektóre zdjęcia fotograficzne, które na stałe wdarły się w świadomość społeczną. I o "tych" właśnie fotografiach opowiada film p.t "Looking for an icon". Poprzez prezentację zdjęć odpowiada na pytanie czy fotografie - ikony istnieją. Pojawia się wiele wartych do zapamiętania fotografii, jednak reżyser szczególnie wyeksponował cztery z nich, które to zapadły w pamięć społeczną. Pierwszą jest fotografia autorstwa Eddiego Adamsa prezentująca uliczną egzekucję najemnika, wykonaną przez dowódcę oddziału podczas wojny w Wietnamie. Drugim jest obraz żołnierzy amerykańskich w helikopterze, którzy właśnie stracili jednego kolegę, podczas wojny w Iraku w 1991 roku. Zdjęcie to wykonał David Turnley, który zdobył za to najwyższą nagrodę na konkursie "World Press Photo". Kolejna fotografia przedstawia prezydenta- Salvadore Allende, podczas rewolucji i jak się później okazało było to ostatnie zdjęcie tej postaci żywej. Natomiast zdjęcie Charlie`go Cole`a pokazuje plac Tien An Men i małą postać człowieka na tle kilku ogromnych czołgów. W filmie pojawiają się również dzieła znanej fotoreporterki Dorothey Lange, której to zdjęcia matki-tułaczki stały się słynne na cały świat.
Nie ulega wątpliwości, że obrazy zaprezentowane w filmie to fotografie - ikony. Głównym przesłaniem filmu jest pokazanie, że pomimo rozwoju technologicznego, cyfrowego i całkowitej komputeryzacji istnieją obrazy- zdjęcia, które w swym pięknie fotograficznym są prawdziwe, niesfałszowane i po prostu doskonałe. "Looking for an icon" przedstawia widzowi jakby "etapy" przeobrażenia zwykłego zdjęcia w fotografię - ikonę. Pokazuje co na to wpłynęło. Pomimo, że każda z nich opowiada o czymś innym, to jednak moment, który został zarejestrowany, uważany jest za przełomowy. Wszystkie te zdjęcia chowają, a jednocześnie eksponują niesamowity ładunek emocji i uczuć. Właśnie to są główne czynniki, które niesamowicie wpływają na społeczności każdego rodzaju. Przełomowe wydarzenie i ładunek emocjonalny zawarty w obrazie działa na większość, jak nie na wszystkich podobnie lub tak samo. Ponadto, każde zdjęcie poprzez zachowane wewnetrzne przesłanie,a także zawartą swego rodzaju "mityczność", która później jest eksponowana przez grupy na charakterystyczny dla nich sposób, powoduje społeczne interpretacje. A interpretacja obrazów powoduje, że stają się one popularne, czyli znane i wszechobecne.
Fotografie zaprezentowane w tym filmie stały się ikonami, ponieważ oddziaływały podobnie jak stereotypowe ikony. Ikony religijne, o których mówi Kopaliński oddziałują na emocje tak jak zdjęcia Cole`a, Lange czy Adamsa poprzez zawarte w nich uczucia, niesamowitą mityczność, odwołanie do biblijnych motywów tworzą niepowtarzalne emocje u widza. Fotografie tak jak "standardowe" ikony odwołują się do wiary, ponieważ społeczności wierzą, że przedstawiają one rzeczy prawdziwe, rzeczywiste, a nie zmyślone. A skutki, które wywołały bezpośrednio lub pośrednio te fotografie - ikony jedynie potwierdzają te wiarę ludzi.
Fotografie stają się ikonami wtedy, kiedy ich funkcjonowanie w społecznościach i grupach jest na tym samym poziomie co ogólnoświatowym. Oznacza to, że fotografie - ikony muszą oddziaływać na tyle intensywnie, aby wielu mogło je w podobny sposób zinterpretować, nie kwestionować ich realizmu i doskonałości wykonania.
***
Kontakt do autorki na LinkedIn: Paulina Dużyk-Dyna
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:
Jak robić zdjęcia smartfonem. Poradnik i badanie MediaMarkt
KK
Badania przeprowadzone w czerwcu 2024 przez SW Research na zlecenie MediaMarkt Polska pokazują, że aparaty fotograficzne i kamery to urządzenia, które aktualnie kupują nieliczni. Telefony i urządzenia mobilne znalazły się na pierwszym miejscu.
Najlepsze zdjęcia 2022 i 2023. Wyniki konkursu Śląska Fotografia Prasowa
Agnieszka Kosmala
Na konkurs Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2022–2023 roku do Biblioteki Śląskiej wpłynęło 437 zdjęć 38 fotoreporterów spełniających wymogi Regulaminu Konkursu. Na wystawę konkursową Kapituła Konkursu zakwalifikowała 120 zdjęć 22 autorów.
Jak zorganizować kulinarną sesję zdjęciową? [PORADNIK]
Kaja Pomiankiewicz
Specyfika branży produkcyjnej, a także marketingu foodowego bywa niekiedy zaskakująca. Twórcy planują wielkanocne zdjęcia jeszcze w momencie, gdy my zatopieni jesteśmy w szampańskiej zabawie sylwestrowej. Jak przygotować się na 2024 rok i kiedy spodziewać się rabatów? Przedstawiamy porady ekspertów!
Podobne artykuły:
Moja droga do fotografii prasowej
Janusz Wójtowicz
Żeby być fotoreporterem trzeba posiadać wrodzoną umiejętność patrzenia obrazem, mieć coś do powiedzenia, opanować technikę fotografowania w stopniu który pozwala o niej zapominać przy pracy.
Skąd brać zdjęcia do artykułów - przegląd źródeł i licencji
Maciej Lewandowski
Licencja musi zezwalać na wykorzystanie fotografii do celów komercyjnych, na tworzenie dzieł pochodnych i wykorzystanie w utworach publikowanych na zasadzie “wszelkie prawa zastrzeżone”
Zanim kupisz używany aparat
Janusz Wójtowicz
Poradnik dla początkujących fotoreporterów - jak wybrać odpowiedni sprzęt za właściwą cenę, żeby potem nie żałować.
Jak kręcić wakacyjne ujęcia
Maja Baczyńska
Nagrywasz filmiki na wakacjach? Scenariusz po powrocie bywa jednak podobny: wracasz z kilkoma wypchanymi po brzegi kartami pamięci, a po godzinach przeglądania zdobyczy czujesz rozczarowanie. Tłumaczysz wszystkim, że ujęcia nie oddają tego co widziałeś. Spróbuj więc zrobić to inaczej.