menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

11.09.2008 Fotografia prasowa

Fotografia ikoną?

Paulina Dużyk-Dyna

Czy fotografia jest ikoną, skoro jest czymś więcej niż tylko "częścią charakteru danego przedmiotu"? Jest, a już na pewno niektóre zdjęcia, które na stałe wdarły się w świadomość społeczną.

Definicja słowa "ikona" według "Słownika wyrazów obcych" autorstwa Władysława Kopalińskiego brzmi: w złożeniach: obraz, wizerunek; ikona - obraz religijny. Natomiast według C.S. Pierce`a (amerykański logik, filozof, jeden z twórców semiotyki) słowo "ikona" możemy zastosować "w sytuacji, gdy znak staje się częścią charakteru danego przedmiotu". Zatem, na podstawie dwóch przytoczonych powyżej definicji "ikony", można wysnuć wnioski, iż zjawisko to jest obrazem, wizerunkiem, które zachowuje podobieństwo do "swojego" obiektu, czyli tego, które przedstawia. Można by rzec, że tym właśnie jest zdjęcie z jakiegoś wydarzenia czy zdjęcie postaci. Z tą jednak różnicą, że fotografia, w tym także prasowa nie tylko przedstawia obraz, który prezentuje, ale rejestruje z maksymalną dokładnością jego rzeczywisty stan. Nie opisuje go, tylko pokazuje. Nie jest podobna do prezentowanego obiektu, ale utożsamia się z nim. Jednak, czy to wystarcza aby fotografia stała się ikoną rozpoznawalną w każdym zakątku świata?

Czy fotografia jest ikoną, skoro jest czymś więcej niż tylko "częścią charakteru danego przedmiotu"? Jest, a już na pewno niektóre zdjęcia fotograficzne, które na stałe wdarły się w świadomość społeczną. I o "tych" właśnie fotografiach opowiada film p.t "Looking for an icon". Poprzez prezentację zdjęć odpowiada na pytanie czy fotografie - ikony istnieją. Pojawia się wiele wartych do zapamiętania fotografii, jednak reżyser szczególnie wyeksponował cztery z nich, które to zapadły w pamięć społeczną. Pierwszą jest fotografia autorstwa Eddiego Adamsa prezentująca uliczną egzekucję najemnika, wykonaną przez dowódcę oddziału podczas wojny w Wietnamie. Drugim jest obraz żołnierzy amerykańskich w helikopterze, którzy właśnie stracili jednego kolegę, podczas wojny w Iraku w 1991 roku. Zdjęcie to wykonał David Turnley, który zdobył za to najwyższą nagrodę na konkursie "World Press Photo". Kolejna fotografia przedstawia prezydenta- Salvadore Allende, podczas rewolucji i jak się później okazało było to ostatnie zdjęcie tej postaci żywej. Natomiast zdjęcie Charlie`go Cole`a pokazuje plac Tien An Men i małą postać człowieka na tle kilku ogromnych czołgów. W filmie pojawiają się również dzieła znanej fotoreporterki Dorothey Lange, której to zdjęcia matki-tułaczki stały się słynne na cały świat.

Nie ulega wątpliwości, że obrazy zaprezentowane w filmie to fotografie - ikony. Głównym przesłaniem filmu jest pokazanie, że pomimo rozwoju technologicznego, cyfrowego i całkowitej komputeryzacji istnieją obrazy- zdjęcia, które w swym pięknie fotograficznym są prawdziwe, niesfałszowane i po prostu doskonałe. "Looking for an icon" przedstawia widzowi jakby "etapy" przeobrażenia zwykłego zdjęcia w fotografię - ikonę. Pokazuje co na to wpłynęło. Pomimo, że każda z nich opowiada o czymś innym, to jednak moment, który został zarejestrowany, uważany jest za przełomowy. Wszystkie te zdjęcia chowają, a jednocześnie eksponują niesamowity ładunek emocji i uczuć. Właśnie to są główne czynniki, które niesamowicie wpływają na społeczności każdego rodzaju. Przełomowe wydarzenie i ładunek emocjonalny zawarty w obrazie działa na większość, jak nie na wszystkich podobnie lub tak samo. Ponadto, każde zdjęcie poprzez zachowane wewnetrzne przesłanie,a także zawartą swego rodzaju "mityczność", która później jest eksponowana przez grupy na charakterystyczny dla nich sposób, powoduje społeczne interpretacje. A interpretacja obrazów powoduje, że stają się one popularne, czyli znane i wszechobecne.

Fotografie zaprezentowane w tym filmie stały się ikonami, ponieważ oddziaływały podobnie jak stereotypowe ikony. Ikony religijne, o których mówi Kopaliński oddziałują na emocje tak jak zdjęcia Cole`a, Lange czy Adamsa poprzez zawarte w nich uczucia, niesamowitą mityczność, odwołanie do biblijnych motywów tworzą niepowtarzalne emocje u widza. Fotografie tak jak "standardowe" ikony odwołują się do wiary, ponieważ społeczności wierzą, że przedstawiają one rzeczy prawdziwe, rzeczywiste, a nie zmyślone. A skutki, które wywołały bezpośrednio lub pośrednio te fotografie - ikony jedynie potwierdzają te wiarę ludzi.

Fotografie stają się ikonami wtedy, kiedy ich funkcjonowanie w społecznościach i grupach jest na tym samym poziomie co ogólnoświatowym. Oznacza to, że fotografie - ikony muszą oddziaływać na tyle intensywnie, aby wielu mogło je w podobny sposób zinterpretować, nie kwestionować ich realizmu i doskonałości wykonania.

***
Kontakt do autorki na LinkedIn: Paulina Dużyk-Dyna

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Świadectwo Nachtweya

Paulina Dużyk-Dyna
James Nachtwey jest jednym z członków wchodzących w skład agencji VII Photo Agency Photographers skupiających najlepszych fotografów prasowych całego świata.

Jak robić zdjęcia smartfonem. Poradnik i badanie MediaMarkt

KK
Badania przeprowadzone w czerwcu 2024 przez SW Research na zlecenie MediaMarkt Polska pokazują, że aparaty fotograficzne i kamery to urządzenia, które aktualnie kupują nieliczni. Telefony i urządzenia mobilne znalazły się na pierwszym miejscu.

Trendy w mobilnej fotografii. Raport Huawei XMAGE

Marta Januszkiewicz
Zespół ekspertów z pomocą AI przeanalizowali zdjęcia i filmy zgłoszone do ostatniej edycji konkursu fotografii mobilnej HUAWEI NEXT IMAGE Awards. Rezultatem jest HUAWEI XMAGE Trend Report 2023. Publikacja identyfikująca najważniejsze trendy i tematy w obrazach generowanych przez użytkowników smartfonów.

Fotografia i katastrofy

Anna Cymer
Fotografia ma potężną siłę - ludzie jej wierzą i jej potrzebują. I zawsze będą jej chcieli coraz więcej i żeby docierała do nich coraz szybciej.

Co to jest ikona społeczna? Jak zdjęcie staje się ikoną?

Magdalena Banyś
Za jej pomocą fotografii można nie tylko przedstawić pewne fakty, zobrazować rzeczywistość ale przede wszystkim wpłynąć na sposób ich odbierania.

Fotografia a prawo

Dorota Majka
Media zalewa fala drastycznych publikacji. Codziennie w prasie ukazują się zdjęcia poszarpanych ciał, skatowanych ludzi czy egzekucji podczas zamieszek. Jedni twierdzą, że to po prostu rzeczywistość, która nas otacza. Inni jednak dostrzegają w takich praktykach pogoń za sensacją.

Zdjęcie musi śmierdzieć

Jacek R. Gruszczyński
Wywiad z Krzysztofem Millerem, fotoreporterem Gazety Wyborczej, który "etatowo" jeździ w rejony konfliktów. [Artykuł pochodzi z serwisu www.fotografiaprasowa.pl]

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

Amazon Prime
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla operatora
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna
Okładka Nowa Technika Wojskowa
Nowa Technika Wojskowa
Okładka Parkiet
Parkiet
Okładka Sport
Sport
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24
stats