17.04.2017 Fotografia prasowa
Jak fotografować smartfonem. Pięć zasad dobrego zdjęcia
Agnieszka Stańczuk, Studio 111
Smartfony powoli wypierają tradycyjne aparaty cyfrowe zmieniając na zawsze oblicze fotografii. W jaki sposób zrobić oszałamiające zdjęcie niepozornym telefonem? Oto 5 praktycznych porad, które pomogą przy fotografowaniu smartfonem.

Każdy reporter ma w telefonie aparat. Jednak żeby nie świecić oczyma przed wydawcą za jakość zdjęć, nie mówiąc już o pomyśle sprzedawania ich na stockach, warto poświęcić chwilę na podstawy. Bo smartfonem zdjęcia robi się jednak nieco inaczej, niż tradycyjnym aparatem, a unikanie efektu czerwonych oczu to zdecydowanie za mało.
Zapoznaj się z funkcjami w telefonie
Każdy telefon posiada szereg dostępnych ustawień aparatu. Większość z nich umożliwia określanie balansu bieli, ISO czy ekspozycji. Jedną z dostępnych funkcji smartfonów jest automatyczne generowanie zdjęcia HDR, czyli obrazu o zwiększonym zakresie dynamiki jasności.Warto zapoznać się i przetestować możliwości naszego urządzenia. Znajomość funkcji zwiększy naszą świadomość sprzętu, przez co znacznie ułatwi nam posługiwanie się aplikacją i usprawni nasze poruszanie się w niej. Sprawdź, czy Twój smartfon wyposażony jest w wiele funkcji, takich jak możliwość edytowania czy nakładanie HDR.
Stosuj zasadę trójpodziału
Nawet najbardziej ostre zdjęcie nie zachwyci i nie przyciągnie wzroku, jeżeli będzie się charakteryzowało złą kompozycją. Jest ona najważniejszym czynnikiem mającym wpływ na atrakcyjność zdjęcia. Podstawową zasadą udanego kadru jest reguła trójpodziału. Zgodnie z nią obraz należy dzielić na dziewięć równych części w taki sposób, aby dwie linie biegły pionowo a dwie poziomo. Przecięcie tych linii to tzw. mocne punkty. To na nich powinny znajdować się najważniejsze detale zdjęcia. Ponadto wszystkie elementy sceny, które mają dla nas znaczenie należy ustawiać na liniach trójpodziału.

Unikaj stosowania zoomu
Większość telefonów tylko udaje, że ich aparaty posiadają zoom. W rzeczywistości wyposażone są w obiektywy stałoogniskowe. Oznacza to, że podczas przybliżania tylko kadruje i rozciąga jego fragment. Zamiast powiększać obraz na ekranie telefonu, lepiej podejść do fotografowanego obiektu, aby efektywnie wykorzystać pełne możliwości.

Postaw na dobre oświetlenie
Źle dobrane i ustawione oświetlenie może zepsuć każde zdjęcie. Najgorsze warunki towarzyszą fotografowaniu w nocy. W zdjęcia wkradają się szumy, barwy tracą swoje nasycenie a kontrast drastycznie spada. Aby ograniczyć ten niekorzystny efekt, należy poszukać jasnych obiektów, które doświetlą fotografowany przedmiot od przodu. Ważne jest, aby światło nie było skierowane bezpośrednio w stronę matrycy.Zasada ta obowiązuje szczególnie podczas pogodnych dni, kiedy to fotografowanie pod słońce może całkowicie zniszczyć nasze zdjęcie. Przy portretach oraz fotografowaniu małych przedmiotów przydatna może okazać się… biała kartka papieru odpowiednio ustawiona przed obiektem. Światło odbite od takiej prowizorycznej blendy równomiernie doświetli obiekt tworząc bardzo ładny efekt „jak ze studia”.
Obrabiaj rozsądnie
W dobie Instagrama łatwo przesadzić z obróbką zdjęcia. Większość telefonów posiada w systemie możliwość dopasowywania kontrastu, balansu bieli czy nakładania filtrów. Mogą one nadać zdjęciu charakter i poprawić nieco kolory, jednak należy stosować je z umiarem. Nieumiejętne rozmycie nie zastąpi nam dużej głębi ostrości a wzmocniona sepia nie doda zdjęciu artyzmu. Oba pokazane poniżej zdjęcia zostały obrobione podczas standardowej edycji zdjęć dostępnej w naszym smartfonie.Wszystkie zdjęcia zostały wykonane smartfonami Lenovo Moto.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:
Jak wybrać gimbal. Na co zwrócić uwagę przed zakupem [PORADNIK]
Krzysztof Fiedorek
Gimbal to urządzenie, które pomaga w stabilizacji obrazu podczas nagrywania wideo. Jest to niezbędny element wyposażenia dla każdego, kto chce nagrywać płynne i stabilne filmy. Na rynku dostępnych jest wiele różnych gimbali, dlatego wybór odpowiedniego może być trudny.
Jak robić zdjęcia smartfonem. Poradnik i badanie MediaMarkt
KK
Badania przeprowadzone w czerwcu 2024 przez SW Research na zlecenie MediaMarkt Polska pokazują, że aparaty fotograficzne i kamery to urządzenia, które aktualnie kupują nieliczni. Telefony i urządzenia mobilne znalazły się na pierwszym miejscu.
Najlepsze zdjęcia 2022 i 2023. Wyniki konkursu Śląska Fotografia Prasowa
Agnieszka Kosmala
Na konkurs Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2022–2023 roku do Biblioteki Śląskiej wpłynęło 437 zdjęć 38 fotoreporterów spełniających wymogi Regulaminu Konkursu. Na wystawę konkursową Kapituła Konkursu zakwalifikowała 120 zdjęć 22 autorów.
Podobne artykuły:
Kiedy można nazwać się fotografem?
CEWE
Najprostszą odpowiedzią wydaje się być „Kup aparat”. Mawiają jednak, że przecież nie każdy chłop z widłami to Posejdon… Idąc tym tokiem myślenia, nie każdy posiadacz aparatu to fotograf. Przygotowaliśmy 8 podpowiedzi, które mogą zbliżyć Cię do nazywania się fotografem.
Moja droga do fotografii prasowej
Janusz Wójtowicz
Żeby być fotoreporterem trzeba posiadać wrodzoną umiejętność patrzenia obrazem, mieć coś do powiedzenia, opanować technikę fotografowania w stopniu który pozwala o niej zapominać przy pracy.
Aparaty fotograficzne dla profesjonalistów - jakim sprzętem fotografują najlepsi?
e-oko.pl
Kiedy fotografowanie z prostego hobby staje się pasją i sposobem na życie, zaczynamy szukać nowych, lepszych aparatów, które pozwolą na wykonywanie spektakularnych zdjęć. W swoich poszukiwaniach często kierujemy się pracami najlepszych fotografów. Jakimi aparatami wykonują zdjęcia profesjonaliści? Które z nich zasługują na uwagę? [artykuł sponsorowany]
Fotografowanie uroczystości oficjalnych
Janusz Wójtowicz
Fotografowanie oficjalnych wydarzeń związane jest z "decydującym momentem". Fotoreporter musi umieć intuicyjnie przewidzieć wydarzenie, tak aby w tej właśnie chwili zatrzymać je w kadrze.