menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

23.10.2017 Fotografia prasowa

Fotografie z banków zdjęć. Jak wybierać, jak kupować i jak płacić

Beata Jaroszewska, Fotolia.pl

Serwisy microstockowe umożliwiają wszystkim użytkownikom Internetu dostęp do milionów zdjęć w doskonałej jakości, oraz ich zakup przy użyciu jednego kliknięcia, bez konieczności wychodzenia z domu. Jak najłatwiej i najszybciej znaleźć upragniony obraz? Jaki model sprzedaży wybrać? Oto poradnik, jak efektywnie kupować pliki z banków zdjęć.

Fotografie z banków zdjęć. Jak wybierać, jak kupować i jak płacićfot. Fotolia

O tym, jak sprzedawać własne zdjęcia na serwisach stockowych, jak się do tego zabrać i jak przygotować zdjęcia pisali Konrad Bąk i Tomasz Tulik. A jak rzecz wygląda z drugiej strony, czyli przez pryzmat klientów, którzy zdjęcia chcą kupić?

Wyszukiwanie zdjęć


Wśród microstocków obok najpopularniejszego wyszukiwania po słowach kluczowych, najbardziej podstawowe jest grupowanie zdjęć wg głównych kategorii. Mogą to być np.: pejzaż, architektura, ludzie, fauna i flora, przedmioty, transport, spożywanie/gotowanie, sport i wypoczynek, tła i tekstury, abstrakcyjne i inne. Poza standardowym podziałem na główne kategorie pomocne dla użytkowników jest wprowadzenie rozszerzonych funkcji wyszukiwania, które pomogą zawęzić spektrum zainteresowania w wielomilionowych bazach obrazów. Bardzo pomocne okazuje się również wyszukiwanie kontekstowe, które pozwala użytkownikom odnaleźć obrazy w kontekście powiązanych z nimi słów kluczowych, pojedynczych lub w dowolnej liczbie wybranych z listy słów kluczowych użytych do opisu pliku.

Użytkownicy otrzymują dzięki temu rozwiązaniu sugestie obrazów, które są wybierane poprzez łączenie ze sobą poszczególnych słów kluczowych. Dla klientów, którym zależy tylko i wyłącznie na najnowszych, dodanych niedawno obrazach wygodnym rozwiązaniem jest filtr ‘online od’, który pokazuje wyniki wyszukiwania zgodnie z kryterium daty wprowadzenia pliku do bazy. Istnieją również wygodne narzędzia, które umożliwiają wyszukiwanie plików wg kryterium ceny. Jest ono szczególnie przydatne dla osób pracujących z niewielkim budżetem, które jednak chcą odnaleźć to jedno wybrane zdjęcie. Ten filtr pozwala na określenie maksymalnej ceny, w jakiej powinien znaleźć się szukany plik.

REKLAMA

Przydatnym rozwiązaniem jest faceting wyników wyszukiwania, czyli kojarzenie ilości plików poprzez narzędzia selekcji w danym kryterium. Oprócz wyników wyszukiwania, wyświetlane mogą być także wyniki połączone z danym kontekstem wybranych kategorii. Na przykład podczas gdy wprowadzone słowa kluczowe „spotkanie+biznes” przedstawią ponad 60 tys. wyników, szacowanie wyników szukania pomoże szybciej wyselekcjonować rezultaty w bardziej sprecyzowanych kategoriach, takich jak np. „ludzie” oraz „technologia”.

Jak kupować zdjęcia na stockach?


Tradycyjnie obrazy w bankach zdjęć można kupować za pomocą kredytów, które się wcześniej wykupuje i które są „walutą” w wirtualnym świecie serwisów stockowych. Pliki można kupować również przez abonament. Dla osób, które rzadziej korzystają ze zdjęć stockowych dobrym rozwiązaniem może być zakup kredytów, lub innej formy umożliwiającej jednorazowy zakup. W przypadku Fotolii kredyty mogą być wykorzystane przez kolejnych 365 dni po ich zakupie, zatem klient ma dużo czasu na wybranie pożądanego obrazu. W zależności od serwisu różnią się minimalne kwoty zakupu kredytów. W Fotolii jest to 10 jednostek, gdzie zakup kredytów jest bardzo łatwy i dostępny poprzez różne formy płatności, np.:

  • Płatność kartą bankową
  • Płatność poprzez serwis PayPal
  • Płatność poprzez serwis ClickAndBuy
  • Płatność za pomocą e-przelewu (mTransfer, ING, iPKO, BZWBK, Multibank, Pekao24).

Z kolei dla osób, które często pobierają obrazy z banku i wykorzystują je w codziennej pracy lepszym rozwiązaniem jest wykupienie abonamentu. Na niektórych serwisach opcja ta gwarantuje elastyczne pobieranie plików w przystępnej cenie, bez potrzeby zakupu kredytów. Istnieje możliwość dobrania indywidualnych planów, które odpowiadają poszczególnym potrzebom i specyfice działalności. Dostępne są abonamenty indywidualne – pozwalające jednemu użytkownikowi na pobieranie obrazów każdego dnia lub abonamenty na wielu użytkowników – dzięki któremu więcej osób w ramach dużych organizacji ma dostęp do abonamentu i ma możliwość pobierania plików.

Przydatne jest również rozróżnienie pomiędzy abonamentami z dziennym i miesięcznym limitem pobrań. W serwisie Fotolia, w ramach zakupu w systemie online, abonamenty z limitem dziennym pozwalają zazwyczaj na pobranie do 250 obrazów dziennie. Natomiast miesięczne plany abonenckie pozwalają użytkownikowi pobrać nawet do 5000 obrazów miesięcznie. W zależności od tego czy zakup zdjęć jest chwilową potrzebą, czy codzienną koniecznością można również wybrać czas trwania abonamentu – zazwyczaj dostępne są subskrypcje na czas od 1 miesiąca nawet do roku. Tu warto wspomnieć, że abonament zakupiony na dłuższy okres pozwala na oszczędności w porównaniu do pojedynczych zakupów miesiąc po miesiącu.

Warto zatem zastanowić się który model zakupu plików z banku zdjęć będzie dla nas najbardziej odpowiedni biorąc pod uwagę specyfikę naszej działalności oraz częstotliwość korzystania z plików z microstocku.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Fotografia prasowa:

Jak robić zdjęcia smartfonem. Poradnik i badanie MediaMarkt

KK
Badania przeprowadzone w czerwcu 2024 przez SW Research na zlecenie MediaMarkt Polska pokazują, że aparaty fotograficzne i kamery to urządzenia, które aktualnie kupują nieliczni. Telefony i urządzenia mobilne znalazły się na pierwszym miejscu.

Najlepsze zdjęcia 2022 i 2023. Wyniki konkursu Śląska Fotografia Prasowa

Agnieszka Kosmala
Na konkurs Śląska Fotografia Prasowa – najlepsze zdjęcia 2022–2023 roku do Biblioteki Śląskiej wpłynęło 437 zdjęć 38 fotoreporterów spełniających wymogi Regulaminu Konkursu. Na wystawę konkursową Kapituła Konkursu zakwalifikowała 120 zdjęć 22 autorów.

Jak zorganizować kulinarną sesję zdjęciową? [PORADNIK]

Kaja Pomiankiewicz
Specyfika branży produkcyjnej, a także marketingu foodowego bywa niekiedy zaskakująca. Twórcy planują wielkanocne zdjęcia jeszcze w momencie, gdy my zatopieni jesteśmy w szampańskiej zabawie sylwestrowej. Jak przygotować się na 2024 rok i kiedy spodziewać się rabatów? Przedstawiamy porady ekspertów!

Podobne artykuły:

Fotografia prasowa - co to znaczy

Janusz Wójtowicz
Fotografia prasowa może być sztuką, musi jednak wtedy odpowiadać tym warunkom. Dobry fotoreporter prasowy zawsze dąży do uzyskania dzieła sztuki, choć nie zawsze jest to do osiągnięcia.

Co to jest ikona społeczna? Jak zdjęcie staje się ikoną?

Magdalena Banyś
Za jej pomocą fotografii można nie tylko przedstawić pewne fakty, zobrazować rzeczywistość ale przede wszystkim wpłynąć na sposób ich odbierania.

Aparaty fotograficzne dla profesjonalistów - jakim sprzętem fotografują najlepsi?

e-oko.pl
Kiedy fotografowanie z prostego hobby staje się pasją i sposobem na życie, zaczynamy szukać nowych, lepszych aparatów, które pozwolą na wykonywanie spektakularnych zdjęć. W swoich poszukiwaniach często kierujemy się pracami najlepszych fotografów. Jakimi aparatami wykonują zdjęcia profesjonaliści? Które z nich zasługują na uwagę? [artykuł sponsorowany]

Mały aparat do vlogowania – jaki wybrać?

artykuł sponsorowany
Myślisz o rozpoczęciu przygody z nagrywaniem vlogów, lecz brakuje Ci sprzętu? A może jesteś twórcą, który do tej pory nagrywał za pomocą telefonu? Pora pomyśleć o profesjonalnym, a zarazem kompaktowym aparacie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów!

więcej w dziale: Fotografia prasowa

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

reklama



gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gazeta Polska Codziennie
Gazeta Polska Codziennie
Okładka National Geographic Traveler
National Geographic Traveler
Okładka Newsweek Polska
Newsweek Polska
Okładka Nowa Fantastyka
Nowa Fantastyka
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Rzeczpospolita
Rzeczpospolita
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25
stats