menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

28.05.2019

Czy języka można się nauczyć samemu?

ESKK

Kursy językowe, obozy zagraniczne, lekcje w szkole, korepetycje z nauczycielami - wszystko to nas przekonuje, że w nauce języków obcych niezbędna nam jest pomoc innej osoby. Z tego powodu wiele osób nawet nie podejmuje próby samodzielnych lekcji, chociaż okoliczności nie pozwalają na zapisanie się na grupowe zajęcia.

artykuł sponsorowany

Nauka języka obcego należy do jednego z czterech najczęściej wybieranych postanowień noworocznych (pozostałe to dieta, rzucenie palenia i regularne ćwiczenia fizyczne). Często świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, jakie korzyści przyniesie nam dobra znajomość danego języka, a mimo to odkładamy naukę na ten moment, gdy znajdziemy dobrą szkołę, czas na kurs albo nauczyciela ze świetnymi z referencjami.

Jeśli również należysz do tych osób, a zapewne tak jest, skoro zainteresował cię tytuł, to mam dobrą wiadomość - języka można nauczyć się samemu, czego dowodem są historie znanych poliglotów. Większość z nich uczy się sama, korzystając jedynie z doraźnej pomocy. Bazując na ich doświadczeniu, ty także możesz osiągnąć spektakularne rezultaty.

Ucz się jak poligloci: regularnie, w małych dawkach, ciekawie!


Aby nauczyć języka obcego w domu, należy zastosować się do następujących zasad:

  • ucz się języka aktywnie - zapomnij o wkuwaniu na pamięć z podręcznika. Ucz się języka od razu w taki sposób, by zdobytą wiedzę móc zastosować w codziennym życiu. Poznajesz słówka z tematyki gotowania? Świetnie, znajdź w sieci przepis w języku, którego się uczysz, przetłumacz go i przygotuj. Jeśli prowadzisz pamiętnik - postaraj się choć część notatek zapisywać w danym języku. Oglądaj filmy w oryginale, słuchaj zagranicznego radia lub podcastów.
  • ucz się codziennie - oczywiście w miarę możliwości. Lepiej poświęcić na naukę kwadrans dziennie, niż zarezerwować na ten cel kilka godzin raz w tygodniu. Małe, regularne dawki sprzyjają krzywej zapamiętywania - im częściej powtarzamy jakąś informację, tym większe szanse, że zostanie w naszej głowie na długo. Nauka w ten sposób odbywa się bez zbędnego wysiłku, nie musimy wkuwać na siłę. Łatwiej też wygospodarować na naukę 15 minut niż godzinę lub dwie. W tym systemie możemy się uczyć w czasie dojazdu do szkoły albo w przerwie w pracy.
  • skup się na tym, co cię interesuje - nauka poprzez zabawę możliwa jest w każdym wieku, od ciebie tylko zależy, co za zabawę uznasz. Masz mnóstwo możliwości: możesz korzystać z obcojęzycznych materiałów o swoim hobby, czytać branżową prasę lub portale, słuchać piosenek w obcym języku albo poznać obcokrajowców z takimi pasjami, jak twoja. Pamiętaj, by tematyka materiałów cię interesowała i była dla ciebie przydatna, dzięki temu łatwiej będzie ci wytrwać w postanowieniu regularnej nauki,
  • rób sobie “językowy dzień” - najlepiej uczy pobyt za granicą, ponieważ wtedy jesteśmy cały czas zanurzeni w języku obcym. Można jednak wykorzystać to zjawisko bez ruszania się z domu. Od czasu do czasu rób sobie językowe wakacje, przez cały dzień starając się używać obcej mowy. Myśl, notuj, czytaj, słuchaj, a jeśli to możliwe rozmawiaj w wybranym języku.
  • ucz się przy okazji - w ciągu dnia często zdarza się, że musisz się poświęcić manualnym czynnościom: prasowaniu, sprzątaniu, gotowaniu, ćwiczeniom fizycznym. Wielu osobom sporo czasu zajmują dojazdy. To idealna okazja na naukę. Możesz słuchać w tym czasie podcastów, audiobooków lub rozwiązywać zadania. Darmowe ebooki znajdziesz na stronie ESKK: https://eskk.pl/, opracowane są one pod kątem różnych poziomów znajomości.
  • najpierw praktyka, potem gramatyka - celem, który przyświeca większości poliglotów nie jest perfekcyjna znajomość wszystkich czasów w angielskim albo deklinacji w niemieckim, a dogadanie się z innymi osobami. Nie przejmuj się popełnianymi błędami i nie czekaj na moment, kiedy będziesz znał na pamięć podręcznik. Bez względu na swój poziom wiedzy - nie krępuj się używać tego, co już wiesz. Co z tego, że ktoś inny ma perfekcyjny akcent? W czym przeszkadza, że po chińsku umiesz się tylko przedstawić? Zastanów się, jak reagujesz na obcokrajowców, próbujących mówić po polsku? Raczej nie wręczasz im podręcznika do gramatyki, tylko chwalisz postępy, prawda? Dlaczego więc ciebie inni nie mieliby traktować tak samo? Nauka języka obcego to nie zawody, nie musisz porównywać się z kimś innym.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak wykorzystać kasetony reklamowe w nowoczesnym marketingu?

artykuł sponsorowany
W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie konkurencja jest coraz większa, a klienci coraz bardziej wymagający, firmy muszą nieustannie szukać nowych, skutecznych sposobów na dotarcie do swojej grupy docelowej. Kasetony reklamowe to jeden z najlepszych sposobów na zrobienie dobrego pierwszego wrażenia i wyróżnienie się na tle konkurencji. Jak wykorzystać je efektywnie? Podpowiadamy.

Czy powinniśmy pozwalać dziecku na nudę?

kampania społeczna
Pod słowami „nudzi mi się” może się kryć wiele różnych znaczeń. Rodzic, który będzie potrafił je właściwie odszyfrować, ma w ręku doskonałe narzędzie do wspierania rozwoju dziecka. Dowiedz się, jak zrobić z nudy dobry użytek.

Aparat z funkcją Wi-Fi - sprawdź, co jeszcze umożliwia

artykuł sponsorowany
Moduł Wi-Fi w aparacie fotograficznym nie jest tak kluczowym elementem, jak przetwornik obrazu czy obiektyw o dobrych parametrach. Daje jednak szereg możliwości, związanych z bezprzewodowym przesyłaniem zdjęć czy sterowaniem aparatem przez smartfona. Sprawdź, dlaczego aparat z Wi-Fi to dobry wybór.

Książka elektroniczna - format przyszłości?

Virtualo
O czytelnictwie w Polsce mówi się różnie. Z jednej strony podkreśla się negatywną prognozę co do zmniejszającej się liczby regularnie czytających osób, z drugiej - wskazuje na to, że przynajmniej część Polaków coraz chętniej sięga po dobrą i ambitną literaturę. Zmienia się również sposób czytania. Coraz więcej osób sięga po nowoczesne formy książki. Zarówno ebook, jak i audiobook cieszą się coraz większą popularnością. [artykuł sponsorowany]

Jak zastrzec znak towarowy?

Artykuł sponsorowany
Dla każdej firmy marka jest szalenie ważna. To dzięki jej rozpoznawalności twoje towary lub usługi przyciągają coraz większe rzesze klientów. Za przykład mogą służyć Coca-Cola, Audi, Microsoft czy IKEA. Jest to więc pewna pokusa dla twoich konkurentów. Mało kto wie, ale nawę lub logo firmy da się ukraść! Można się przed tym zabezpieczyć rejestrując je w Urzędzie Patentowym. W tym artykule chciałbym pokazać ci jak zastrzec znak towarowy.

Bukmacherzy w Polsce rozwiązują problemy swoich graczy

zapytajbukmachera.pl
Dzięki regulacjom prawnym, obstawianie u bukmacherów przestało być owiane złą sławą i decyduje się na nie coraz większa grupa nowych graczy. Przyciąga ich szeroka oferta dyscyplin sportowych, zarówno realnych, jak i wirtualnych, silne emocje związane z obstawianiem wyników i możliwość wygrania pieniędzy. [artykuł sponsorowany]

Internetowi gracze zebrali pieniądze na uruchomienie poradni dla dzieci

Patronat Reporterzy.info
Prawie 30 godzin gry na żywo, ponad 1100 uczestników i wielki ładunek dobrej energii. Uczestnicy i widzowie Świątecznego Streamu Charytatywnego na Youtube zebrali ponad 2600 złotych na uruchomienie internetowej poradni pedagogicznej.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24