menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

28.05.2019

Czy języka można się nauczyć samemu?

ESKK

Kursy językowe, obozy zagraniczne, lekcje w szkole, korepetycje z nauczycielami - wszystko to nas przekonuje, że w nauce języków obcych niezbędna nam jest pomoc innej osoby. Z tego powodu wiele osób nawet nie podejmuje próby samodzielnych lekcji, chociaż okoliczności nie pozwalają na zapisanie się na grupowe zajęcia.

artykuł sponsorowany

Nauka języka obcego należy do jednego z czterech najczęściej wybieranych postanowień noworocznych (pozostałe to dieta, rzucenie palenia i regularne ćwiczenia fizyczne). Często świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, jakie korzyści przyniesie nam dobra znajomość danego języka, a mimo to odkładamy naukę na ten moment, gdy znajdziemy dobrą szkołę, czas na kurs albo nauczyciela ze świetnymi z referencjami.

Jeśli również należysz do tych osób, a zapewne tak jest, skoro zainteresował cię tytuł, to mam dobrą wiadomość - języka można nauczyć się samemu, czego dowodem są historie znanych poliglotów. Większość z nich uczy się sama, korzystając jedynie z doraźnej pomocy. Bazując na ich doświadczeniu, ty także możesz osiągnąć spektakularne rezultaty.

Ucz się jak poligloci: regularnie, w małych dawkach, ciekawie!


Aby nauczyć języka obcego w domu, należy zastosować się do następujących zasad:

  • ucz się języka aktywnie - zapomnij o wkuwaniu na pamięć z podręcznika. Ucz się języka od razu w taki sposób, by zdobytą wiedzę móc zastosować w codziennym życiu. Poznajesz słówka z tematyki gotowania? Świetnie, znajdź w sieci przepis w języku, którego się uczysz, przetłumacz go i przygotuj. Jeśli prowadzisz pamiętnik - postaraj się choć część notatek zapisywać w danym języku. Oglądaj filmy w oryginale, słuchaj zagranicznego radia lub podcastów.
  • ucz się codziennie - oczywiście w miarę możliwości. Lepiej poświęcić na naukę kwadrans dziennie, niż zarezerwować na ten cel kilka godzin raz w tygodniu. Małe, regularne dawki sprzyjają krzywej zapamiętywania - im częściej powtarzamy jakąś informację, tym większe szanse, że zostanie w naszej głowie na długo. Nauka w ten sposób odbywa się bez zbędnego wysiłku, nie musimy wkuwać na siłę. Łatwiej też wygospodarować na naukę 15 minut niż godzinę lub dwie. W tym systemie możemy się uczyć w czasie dojazdu do szkoły albo w przerwie w pracy.
  • skup się na tym, co cię interesuje - nauka poprzez zabawę możliwa jest w każdym wieku, od ciebie tylko zależy, co za zabawę uznasz. Masz mnóstwo możliwości: możesz korzystać z obcojęzycznych materiałów o swoim hobby, czytać branżową prasę lub portale, słuchać piosenek w obcym języku albo poznać obcokrajowców z takimi pasjami, jak twoja. Pamiętaj, by tematyka materiałów cię interesowała i była dla ciebie przydatna, dzięki temu łatwiej będzie ci wytrwać w postanowieniu regularnej nauki,
  • rób sobie “językowy dzień” - najlepiej uczy pobyt za granicą, ponieważ wtedy jesteśmy cały czas zanurzeni w języku obcym. Można jednak wykorzystać to zjawisko bez ruszania się z domu. Od czasu do czasu rób sobie językowe wakacje, przez cały dzień starając się używać obcej mowy. Myśl, notuj, czytaj, słuchaj, a jeśli to możliwe rozmawiaj w wybranym języku.
  • ucz się przy okazji - w ciągu dnia często zdarza się, że musisz się poświęcić manualnym czynnościom: prasowaniu, sprzątaniu, gotowaniu, ćwiczeniom fizycznym. Wielu osobom sporo czasu zajmują dojazdy. To idealna okazja na naukę. Możesz słuchać w tym czasie podcastów, audiobooków lub rozwiązywać zadania. Darmowe ebooki znajdziesz na stronie ESKK: https://eskk.pl/, opracowane są one pod kątem różnych poziomów znajomości.
  • najpierw praktyka, potem gramatyka - celem, który przyświeca większości poliglotów nie jest perfekcyjna znajomość wszystkich czasów w angielskim albo deklinacji w niemieckim, a dogadanie się z innymi osobami. Nie przejmuj się popełnianymi błędami i nie czekaj na moment, kiedy będziesz znał na pamięć podręcznik. Bez względu na swój poziom wiedzy - nie krępuj się używać tego, co już wiesz. Co z tego, że ktoś inny ma perfekcyjny akcent? W czym przeszkadza, że po chińsku umiesz się tylko przedstawić? Zastanów się, jak reagujesz na obcokrajowców, próbujących mówić po polsku? Raczej nie wręczasz im podręcznika do gramatyki, tylko chwalisz postępy, prawda? Dlaczego więc ciebie inni nie mieliby traktować tak samo? Nauka języka obcego to nie zawody, nie musisz porównywać się z kimś innym.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jak szkolić się z UX?

artykuł gościnny
User Experience to dziedzina, która na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nabrała ogromnego znaczenia, nie tylko w branży IT, ale wielu innych, gdzie zadowolenie i satysfakcja klienta z realizowanej usługi stanowi klucz do zyskania przewag konkurencyjnej. Dlatego też coraz częściej możemy natrafić na ogłoszenia o pracę, które dotyczą właśnie specjalistów UX. W jaki sposób zdobyć kompetencje, które umożliwią nam rozpoczęcie przygody z UX?

Jadą po życie dla siedmioletniego Adriana. Rolkarze ruszają z pomocą

patronat Reporterzy.info
Ponad 100 kilometrów rolkarskiego ultramaratonu z Wrocławia do Głuchołazów. Agata i Wojciech Miszewscy, małżeństwo z Oleśnicy, rusza z pomocą dla siedmioletniego Adriana ze Świebodzic. Chłopcu trzeba pilnie przeprogramować krew, żeby wygrał wyścig o życie z białaczką. Patronem medialnym wydarzenia jest tygodnik Reporterzy.info

Światowy Dzień Walki z Rakiem. Ile warte jest życie?

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową
Jeszcze trzydzieści lat temu z choroby nowotworowej udawało się wyleczyć zaledwie co piąte dziecko. Dziś te proporcje są odwrotne. Nawet 85 procent dzieci wraca do zdrowia. Decydujący jest oczywiście rozwój medycyny, ale nie mniej istotna jest również zmiana podejścia i świadomości. Historia Sary i Stasia to wzruszające dowody na to, że dzięki pomocy dobrych ludzi nie ma rzeczy niemożliwych. [Reporterzy.info wspierają]

Rolki Reggae Express dla Filipa. Rusza pomoc dla chłopca z Wrocławia

patronat Reporterzy.info
Agata i Wojciech Miszewscy, rekordziści Polski w najdłuższej sztafecie na rolkach, zapraszają 18 października na 100-kilometrowy ultramaraton Rolki Reggae Express ulicami Wrocławia. Po nim w Szkole Muzyki Nowoczesnej zagrają zespoły reggae, hip-hop, etno i jazz. Wszystko to dla trzyletniego Filipa. Rolkarze i muzycy z Wrocławia jadą i grają, żeby zdobyć pieniądze na terapię, która pozwoli chłopcu słyszeć.

Agencja hyperCREW wprowadza na rynek nową markę #DASHRADE

hyperCREW
Strategiczno-kreatywna agencja hyperCREW opracowała strategię wprowadzającą na rynek nową markę #DASHRADE, oferującą produkty funkcjonalne dla sportowców. hyperCREW odpowiada za stworzenie kompleksowej komunikacji marki: nazwy, identyfikacji wizualnej, kreacje, copy oraz strategię marketingową. [artykuł PR]

Czy warto wybierać profilowane agencje reklamowe?

Tearsofjoy.pl
Coraz więcej firm decyduje się na współpracę z agencjami reklamowymi. Czy warto zdecydować się na taką inwestycję? [artykuł sponsorowany]

Co to jest Google Ads? Kampanie google Ads

artykuł sponsorowany
Działania marketingowe firmy powinny obejmować wiele aspektów, w tym czynności związane ze stroną internetową. Jedną z propozycji są kampanie Google Ads, które posiadają wiele funkcjonalnych aspektów dla użytkownika oraz liczne formaty reklamowe. Przekonaj się, że nawet przy ograniczonym budżecie można osiągnąć założony cel biznesowy. Ważny jest jednak odpowiedni dobór kanałów promocji, za co odpowiada zespół specjalistów Google Ads w firmie oferującej reklamy Google. Sprawdź, dlaczego warto zainwestować w reklamy Google.

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

Lidl.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22