menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

28.05.2019

Czy języka można się nauczyć samemu?

ESKK

Kursy językowe, obozy zagraniczne, lekcje w szkole, korepetycje z nauczycielami - wszystko to nas przekonuje, że w nauce języków obcych niezbędna nam jest pomoc innej osoby. Z tego powodu wiele osób nawet nie podejmuje próby samodzielnych lekcji, chociaż okoliczności nie pozwalają na zapisanie się na grupowe zajęcia.

artykuł sponsorowany

Nauka języka obcego należy do jednego z czterech najczęściej wybieranych postanowień noworocznych (pozostałe to dieta, rzucenie palenia i regularne ćwiczenia fizyczne). Często świetnie zdajemy sobie sprawę z tego, jakie korzyści przyniesie nam dobra znajomość danego języka, a mimo to odkładamy naukę na ten moment, gdy znajdziemy dobrą szkołę, czas na kurs albo nauczyciela ze świetnymi z referencjami.

Jeśli również należysz do tych osób, a zapewne tak jest, skoro zainteresował cię tytuł, to mam dobrą wiadomość - języka można nauczyć się samemu, czego dowodem są historie znanych poliglotów. Większość z nich uczy się sama, korzystając jedynie z doraźnej pomocy. Bazując na ich doświadczeniu, ty także możesz osiągnąć spektakularne rezultaty.

Ucz się jak poligloci: regularnie, w małych dawkach, ciekawie!


Aby nauczyć języka obcego w domu, należy zastosować się do następujących zasad:

  • ucz się języka aktywnie - zapomnij o wkuwaniu na pamięć z podręcznika. Ucz się języka od razu w taki sposób, by zdobytą wiedzę móc zastosować w codziennym życiu. Poznajesz słówka z tematyki gotowania? Świetnie, znajdź w sieci przepis w języku, którego się uczysz, przetłumacz go i przygotuj. Jeśli prowadzisz pamiętnik - postaraj się choć część notatek zapisywać w danym języku. Oglądaj filmy w oryginale, słuchaj zagranicznego radia lub podcastów.
  • ucz się codziennie - oczywiście w miarę możliwości. Lepiej poświęcić na naukę kwadrans dziennie, niż zarezerwować na ten cel kilka godzin raz w tygodniu. Małe, regularne dawki sprzyjają krzywej zapamiętywania - im częściej powtarzamy jakąś informację, tym większe szanse, że zostanie w naszej głowie na długo. Nauka w ten sposób odbywa się bez zbędnego wysiłku, nie musimy wkuwać na siłę. Łatwiej też wygospodarować na naukę 15 minut niż godzinę lub dwie. W tym systemie możemy się uczyć w czasie dojazdu do szkoły albo w przerwie w pracy.
  • skup się na tym, co cię interesuje - nauka poprzez zabawę możliwa jest w każdym wieku, od ciebie tylko zależy, co za zabawę uznasz. Masz mnóstwo możliwości: możesz korzystać z obcojęzycznych materiałów o swoim hobby, czytać branżową prasę lub portale, słuchać piosenek w obcym języku albo poznać obcokrajowców z takimi pasjami, jak twoja. Pamiętaj, by tematyka materiałów cię interesowała i była dla ciebie przydatna, dzięki temu łatwiej będzie ci wytrwać w postanowieniu regularnej nauki,
  • rób sobie “językowy dzień” - najlepiej uczy pobyt za granicą, ponieważ wtedy jesteśmy cały czas zanurzeni w języku obcym. Można jednak wykorzystać to zjawisko bez ruszania się z domu. Od czasu do czasu rób sobie językowe wakacje, przez cały dzień starając się używać obcej mowy. Myśl, notuj, czytaj, słuchaj, a jeśli to możliwe rozmawiaj w wybranym języku.
  • ucz się przy okazji - w ciągu dnia często zdarza się, że musisz się poświęcić manualnym czynnościom: prasowaniu, sprzątaniu, gotowaniu, ćwiczeniom fizycznym. Wielu osobom sporo czasu zajmują dojazdy. To idealna okazja na naukę. Możesz słuchać w tym czasie podcastów, audiobooków lub rozwiązywać zadania. Darmowe ebooki znajdziesz na stronie ESKK: https://eskk.pl/, opracowane są one pod kątem różnych poziomów znajomości.
  • najpierw praktyka, potem gramatyka - celem, który przyświeca większości poliglotów nie jest perfekcyjna znajomość wszystkich czasów w angielskim albo deklinacji w niemieckim, a dogadanie się z innymi osobami. Nie przejmuj się popełnianymi błędami i nie czekaj na moment, kiedy będziesz znał na pamięć podręcznik. Bez względu na swój poziom wiedzy - nie krępuj się używać tego, co już wiesz. Co z tego, że ktoś inny ma perfekcyjny akcent? W czym przeszkadza, że po chińsku umiesz się tylko przedstawić? Zastanów się, jak reagujesz na obcokrajowców, próbujących mówić po polsku? Raczej nie wręczasz im podręcznika do gramatyki, tylko chwalisz postępy, prawda? Dlaczego więc ciebie inni nie mieliby traktować tak samo? Nauka języka obcego to nie zawody, nie musisz porównywać się z kimś innym.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Największe zalety pożyczek pozabankowych

pozyczki-24.pl
Dostępne online, bez wychodzenia z domu, praktycznie dla każdego – jeśli potrzebujesz gotówki na spłatę swoich zobowiązań, a kredyt w banku lub pożyczka od znajomych nie wchodzą w grę, możesz skorzystać z bogatej oferty instytucji finansowych z sektora pozabankowego. [artykuł sponsorowany]

Rolki Reggae Express. Zwariowani rolkarze podejmują nowe wyzwanie

RRE
Zakręcona trasa po prostej. 17 pętli, 100 kilometrów w 12 godzin. Tym razem oleśniccy rasta-rolkarze pomagają Fundacji Dzieciom "Zdążyć z Pomocą" w wysłaniu na pilną operację 11-letniego Kacpra Szalkowskiego. Reporterzy.info patronują i kibicują!

Tapety na ścianę 3d hitem w aranżacji wnętrz!

www.fototap.pl
Nie od dziś wiadomo, że w branży aranżacji przestrzeni ciągle mamy do czynienia z różnego typu trendami i modami. Jest dokładnie tak, jak w branży odzieżowej, coś przestaje być na topie, coś innego natomiast rewolucjonizuje wręcz jej świat. Sprawdźmy wiec, co jest dziś modne, gdy mówimy o świecie tapet. Czy pojawiło się może coś nowego? [artykuł sponsorowany]

Uczniowie trenują ucho. Multimedialne wsparcie dla szkolnych logopedów

materiał partnera
Trzynaście szkół z siedmiu województw otrzymało nowoczesne narzędzia dla gabinetów logopedycznych. Dzięki dołączeniu przez wydawnictwo Ei System do programu „Logopeda w każdej szkole i przedszkolu” fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty.

Historia za ścianami: odkrywanie historii poprzednich mieszkańców

artykuł sponsorowany
Mury, choć nie mówią, skrywają w sobie wiele sekretów. Każde mieszkanie, każdy dom ma swoją historię, opowieść czekającą na odkrycie przez kolejnych mieszkańców. Jak jednak zbliżyć się do przeszłości miejsca, które wybraliśmy na swój nowy dom? Jak poznać historie tych, którzy mieszali tu przed nami?

Agencja hyperCREW wprowadza na rynek nową markę #DASHRADE

hyperCREW
Strategiczno-kreatywna agencja hyperCREW opracowała strategię wprowadzającą na rynek nową markę #DASHRADE, oferującą produkty funkcjonalne dla sportowców. hyperCREW odpowiada za stworzenie kompleksowej komunikacji marki: nazwy, identyfikacji wizualnej, kreacje, copy oraz strategię marketingową. [artykuł PR]

6 sposobów na optymalizację kampanii Google Ads w wyszukiwarce

artykuł gościnny
Google Ads to potężne narzędzie marketingowe, które pozwala dotrzeć do szerokiej grupy potencjalnych klientów. Jednak, aby w pełni wykorzystać jego możliwości, kluczowa jest odpowiednia konfiguracja, a następnie optymalizacja kampanii.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24