menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

27.07.2020

Zakładanie spółki handlowej. Czy to aż tak trudne?

merkury.online

Coraz częściej przedsiębiorcy chcąc rozpocząć działalność gospodarczą, zastanawiają się czy aby nie założyć spółki. Taka forma działalności niesie za sobą szereg udogodnień jak i utrudnień. Jaką więc spółkę wybrać? Co będzie optymalnym wyborem? Ile czasu i jakie są warunki i wymogi dla danej spółki?

artykuł sponsorowany

Zakładanie spółki handlowej. Czy to aż tak trudne?fot. merkury.online

Spółki handlowe są jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Założenie spółki obejmuje kilka etapów. W pierwszej kolejności należy zdecydować, jaką spółkę chcemy założyć. Wśród rodzajów spółek możemy rozróżnić:

  • Spółki jawne, które są podstawowym typem handlowej spółki osobowej. Spółka ta może nabywać prawa własności nieruchomości oraz inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i może być pozywana. Za zobowiązania spółki jawnej odpowiedzialność ponoszą całym swym majątkiem bez ograniczenia wszyscy wspólnicy solidarnie ze spółką. Decyzje w spółce podejmowane są w drodze uchwał wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki. Spółka jawna nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.
  • Spółka partnerska - spółka osobowa dedykowana dla ściśle oznaczonego kręgu podmiotów wykonujących wolne zawody. Spółka ta może nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i może być pozywana. W spółce partnerskiej rządzą szczególne zasady odpowiedzialności partnerów za zobowiązania spółki. Wspólnikami mogą być jedynie osoby fizyczne posiadające uprawnienia do wykonywania wolnych zawodów. Spółka partnerska nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.
  • Spółki komandytowe, są spółkami osobowymi, w ramach, której co najmniej jeden ze wspólników odpowiada bez ograniczeń wobec wierzycieli za zobowiązania spółki, a odpowiedzialność, co najmniej jednego ze wspólników jest ograniczona. Spółka komandytowa nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.
  • Spółki komandytowo-akcyjne to spółki osobowe, w ramach, których co najmniej jeden ze wspólników odpowiada wobec wierzycieli spółki za jej zobowiązania bez ograniczeń, co najmniej jeden ze wspólników jest akcjonariuszem. W spółce tej, podobnie jak w spółkach kapitałowych, występuje kapitał zakładowy, jak też funkcjonuje walne zgromadzenie akcjonariuszy. Spółka komandytowo-akcyjna jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.
  • Spółka akcyjna jest spółką kapitałową, która może być zawiązana przez jedną albo więcej osób, jednak nie może być zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( z o.o.) jest to spółka kapitałowa, która może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym

Kolejnym krokiem jest sporządzenie dokumentów do założenia Spółki w szczególności umowy spółki, która musi być stworzona dla każdego w sposób indywidualny i uwzględniający konkretne potrzeby, cele, sytuację oraz relacje pomiędzy wspólnikami. Po sporządzeniu dokumentów, wspólnicy muszą udać się do notariusza, aby podpisać umowę spółki.

Jeżeli zamierzamy założyć spółkę w Polsce, potrzebujemy wsparcia na każdym etapie jej zakładania. Sprawa jest dosyć skomplikowana, a przy braku doświadczenia może się okazać, że założenia spółki zajmie nawet do 6 miesięcy. Dobrą praktyką jest skorzystanie z usług kancelarii lub firm zajmujących się zakładaniem spółek. Dzięki temu uzyskamy fachowe doradztwo prawne przy wyborze spółki, porady prawnej, przygotowane niezbędne dokumenty wymagane do założenia odpowiedniej spółki, umowę spółki. Często kancelarie lub firmy tego typu posiadają w swojej ofercie wykonanie pozostałych czynności jak rejestracja spółki w Rejestrze przedsiębiorców, Urzędzie Skarbowym, Głównym Urzędzie Statystycznym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, oczywiście jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z tego rodzaju usług. Poza założeniem odpowiedniej dla nas spółki, kancelarie czy firmy trudniące się wyżej wymienioną działalnością oferują również bieżące wsparcie prawne oraz obsługę księgowo - kadrową. Dzięki takiemu wsparciu jesteśmy w stanie założyć spółkę już w 24 godziny.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Efektywna i tania reklama internetowa ze SPOKEO

spokeo.pl
SPOKEO to ogólnopolska baza danych, która umożliwia wieloaspektowe wyszukiwanie niezbędnych informacji o podmiotach gospodarczych działających w różnych branżach. Wystarczy uzupełnić wybrane przez siebie kryterium, aby otrzymać wiadomość zwrotną z zestawem danych umożliwiającym skontaktowanie się z danym przedsiębiorstwem. [artykuł sponsorowany]

Gadżety reklamowe na każdą porę roku

promoshop.pl
Podarowanie klientom, zaprzyjaźnionym instytucjom oraz dostawcom praktycznych gadżetów reklamowych dostosowanych do danej pory roku to oryginalny sposób na podtrzymywanie pozytywnej relacji i wyrażenie wdzięczności za współpracę. W jakie gadżety warto zainwestować w okresie jesienno-zimowym oraz w trakcie ciepłych miesięcy? [artykuł sponsorowany]

11 Koncert Nadziei. Największe wydarzenie charytatywne we Wrocławiu

BARD
Gwiazdy Teatru Muzycznego Capitol w duetach z przedstawicielami znanych firm. Takiego połączenia Wrocław jeszcze nie widział! 6 kwietnia będzie wyjątkowa okazja: charytatywny, 11. Koncert Nadziei "Capitalne Duety". [Reporterzy.info wspierają]

Mama ma siłę! Ważna kampania wspierająca OnkoMamy

kampania społeczna
Mamy towarzyszące dzieciom w chorobie onkologicznej nie mają czasu myśleć o sobie. Wraz z diagnozą u dziecka ich życie wywraca się do góry nogami. 26 maja Fundacja “Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” rozpoczyna kampanię “Mama ma siłę!”, by okazać im wsparcie i solidarność.

Kiedy i kto może ogłosić upadłość konsumencką?

artykuł sponsorowany
Upadłość konsumencka jest jedną z instytucji, które pozwalają niejako na rozpoczęcie "od nowa" w sytuacji, w której konsument popadł w długi, z których nie może wyjść.

Czym właściwie jest PR?

CluePR
Choć definicja public relations na stałe wpisała się w polski słownik, wielu nadal nie może zrozumieć, kim właściwie są PR-owcy i czym się zajmują. Tymczasem przeciętny Kowalski z każdej strony otaczany jest działaniami sektora PR, które obecnie kształtują nawet pewne nawyki społeczeństwa. O co chodzi z tym całym PR-em? [artykuł sponsorowany]

Czym różni się charakter od temperamentu i osobowości?

artykuł gościnny
W naszych codziennych rozmowach często używamy terminów takich jak charakter, temperament i osobowość. Mimo iż wydają się one być wymienne, w rzeczywistości opisują one różne aspekty ludzkiego zachowania i wewnętrznej dynamiki. W psychologii te pojęcia mają wyraźnie określone definicje i odnoszą się do odmiennych struktur psychicznych i procesów.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Volcano
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24