menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

27.07.2020

Zakładanie spółki handlowej. Czy to aż tak trudne?

merkury.online

Coraz częściej przedsiębiorcy chcąc rozpocząć działalność gospodarczą, zastanawiają się czy aby nie założyć spółki. Taka forma działalności niesie za sobą szereg udogodnień jak i utrudnień. Jaką więc spółkę wybrać? Co będzie optymalnym wyborem? Ile czasu i jakie są warunki i wymogi dla danej spółki?

artykuł sponsorowany

Zakładanie spółki handlowej. Czy to aż tak trudne?fot. merkury.online

Spółki handlowe są jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Założenie spółki obejmuje kilka etapów. W pierwszej kolejności należy zdecydować, jaką spółkę chcemy założyć. Wśród rodzajów spółek możemy rozróżnić:

  • Spółki jawne, które są podstawowym typem handlowej spółki osobowej. Spółka ta może nabywać prawa własności nieruchomości oraz inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i może być pozywana. Za zobowiązania spółki jawnej odpowiedzialność ponoszą całym swym majątkiem bez ograniczenia wszyscy wspólnicy solidarnie ze spółką. Decyzje w spółce podejmowane są w drodze uchwał wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki. Spółka jawna nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.
  • Spółka partnerska - spółka osobowa dedykowana dla ściśle oznaczonego kręgu podmiotów wykonujących wolne zawody. Spółka ta może nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i może być pozywana. W spółce partnerskiej rządzą szczególne zasady odpowiedzialności partnerów za zobowiązania spółki. Wspólnikami mogą być jedynie osoby fizyczne posiadające uprawnienia do wykonywania wolnych zawodów. Spółka partnerska nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.
  • Spółki komandytowe, są spółkami osobowymi, w ramach, której co najmniej jeden ze wspólników odpowiada bez ograniczeń wobec wierzycieli za zobowiązania spółki, a odpowiedzialność, co najmniej jednego ze wspólników jest ograniczona. Spółka komandytowa nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.
  • Spółki komandytowo-akcyjne to spółki osobowe, w ramach, których co najmniej jeden ze wspólników odpowiada wobec wierzycieli spółki za jej zobowiązania bez ograniczeń, co najmniej jeden ze wspólników jest akcjonariuszem. W spółce tej, podobnie jak w spółkach kapitałowych, występuje kapitał zakładowy, jak też funkcjonuje walne zgromadzenie akcjonariuszy. Spółka komandytowo-akcyjna jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób prawnych.
  • Spółka akcyjna jest spółką kapitałową, która może być zawiązana przez jedną albo więcej osób, jednak nie może być zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
  • Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( z o.o.) jest to spółka kapitałowa, która może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym

Kolejnym krokiem jest sporządzenie dokumentów do założenia Spółki w szczególności umowy spółki, która musi być stworzona dla każdego w sposób indywidualny i uwzględniający konkretne potrzeby, cele, sytuację oraz relacje pomiędzy wspólnikami. Po sporządzeniu dokumentów, wspólnicy muszą udać się do notariusza, aby podpisać umowę spółki.

Jeżeli zamierzamy założyć spółkę w Polsce, potrzebujemy wsparcia na każdym etapie jej zakładania. Sprawa jest dosyć skomplikowana, a przy braku doświadczenia może się okazać, że założenia spółki zajmie nawet do 6 miesięcy. Dobrą praktyką jest skorzystanie z usług kancelarii lub firm zajmujących się zakładaniem spółek. Dzięki temu uzyskamy fachowe doradztwo prawne przy wyborze spółki, porady prawnej, przygotowane niezbędne dokumenty wymagane do założenia odpowiedniej spółki, umowę spółki. Często kancelarie lub firmy tego typu posiadają w swojej ofercie wykonanie pozostałych czynności jak rejestracja spółki w Rejestrze przedsiębiorców, Urzędzie Skarbowym, Głównym Urzędzie Statystycznym oraz Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, oczywiście jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z tego rodzaju usług. Poza założeniem odpowiedniej dla nas spółki, kancelarie czy firmy trudniące się wyżej wymienioną działalnością oferują również bieżące wsparcie prawne oraz obsługę księgowo - kadrową. Dzięki takiemu wsparciu jesteśmy w stanie założyć spółkę już w 24 godziny.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jakie są etapy aktualizacji serwisu e-commerce PrestaShop wybranej wersji?

artykuł sponsorowany
Prowadząc sprzedaż online na serwisie e-commerce, warto pamiętać o tym, by co jakiś czas aktualizować taką stronę internetową. Nawet jeśli opiera się na PrestaShop, wciąż wymaga instalacji nowszej wersji tej platformy. Jak przebiega aktualizacja i jakie dane można przenieść wraz z instalacją najnowszej wersji?

Negocjacje biznesowe – jaką kancelarię wybrać?

artykuł partnera
Biznes wiąże się z ciągłymi zmianami. Przedsiębiorcom zależy na nieustannym rozwoju firmy, pozyskiwaniu nowych partnerów oraz zawieraniu intratnych kontraktów. Jednak wszystko to wiąże się z odpowiednimi regulacjami prawnymi, które często są zawiłe i niezrozumiałe dla właścicieli firm.

Wpływ audytu UX na poprawę konwersji i zadowolenie użytkowników

artykuł sponsorowany
Przeprowadzenie audytu UX, nazywanego też audytem użyteczności, jest procesem, który wymaga czasu i zaangażowania, ale może przynieść wiele korzyści. Dzięki niemu można zidentyfikować problemy z interfejsem strony internetowej, które utrudniają użytkownikom korzystanie z serwisu lub aplikacji, a następnie wprowadzić zmiany poprawiające jakość witryny i doświadczenia użytkowników.

Czy dziennikarz, reporter ma szansę znaleźć pracę w korporacji?

artykuł sponsorowany
Zawód dziennikarza jest postrzegany dwojako. Dla niektórych jest to przyszłościowy kierunek, jako że rynek pracy ciągle się zmienia i ewoluuje, dając większe pole możliwości. Są też tacy, dla których dziennikarze to zawód powoli wymierający. Jak to wygląda w rzeczywistości i czy reporter może znaleźć pracę np. w korporacji?

Sprawdź zanim stracisz czyli kurs walut na lotnisku

kantoronline.pl
Lot samolotem to nieodłączny element podróży służbowych, atrakcyjnego urlopu lub pracy za granicą. Oczywiście wtedy niezbędna okazuje się waluta kraju, do którego wyjeżdżamy. Ktoś mógłby pomyśleć, że wymieni pieniądze w ostatniej chwili na lotnisku. Nic bardziej mylnego, ponieważ wtedy można sporo stracić na kursie walut. [artykuł sponsorowany]

Trzy powody, dla których warto współpracować z agencją PR

iconstrategies.pl
Zarówno tradycyjne media, jak i te społecznościowe czy też szereg komunikacyjnych usprawnień wewnątrz przedsiębiorstwa to niezwykle ważne zadania, przed którymi stają mniejsze i większe firmy, a także wyzwania dla agencji PR. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po pomoc specjalistów. [artykuł sponsorowany]

Jak pozycjonować swoją stronę internetową w 2023 roku?

artykuł sponsorowany
Pozycjonowanie stron internetowych to bardzo szeroki temat, dlatego powinieneś potraktować go kompleksowo. Miej na uwadze to, że pozycjonowanie stron www zmienia się z roku na rok. Chodzi konkretniej o panujące trendy w pozycjonowaniu, które pomogą Ci osiągnąć zamierzone cele.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24