menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

27.10.2021

Pozycjonowanie strony internetowej – terminy, które warto znać

artykuł sponsorowany

Poniżej przestawiamy wyjaśnienie terminów, które dotyczą tematyki pozycjonowania stron internetowych i które warto zrozumieć, jeśli jest się zainteresowanym podjęciem współpracy z agencją SEO/SEM.

Pozycjonowanie strony internetowej – terminy, które warto znaćfot. Whitepress

SEO (ang. Search Engine Optimization)


Aby poprawić pozycję strony www w SERP-ach należy przeprowadzić działania z zakresu SEO. Na początek audyt i optymalizacja techniczna pod kątem robotów wyszukiwarek, następnie celowany content marketing, dobór odpowiednich fraz kluczowych oraz zastosowanie anchor text-ów. W międzyczasie rozpoczęcie linkowania wewnętrznego i zewnętrznego, a przy okazji obserwowanie współczynnika konwersji.” – mniej więcej taką informację może uzyskać klient podczas spotkania ze specjalistą ds. pozycjonowania. Przekazana wiedza jest jak najbardziej zgodna z White Hat SEO, ale czy jest zrozumiała dla odbiorcy? Niekoniecznie. Poniżej przestawiamy wyjaśnienie terminów, które dotyczą tematyki pozycjonowania stron internetowych i które warto zrozumieć, jeśli jest się zainteresowanym podjęciem współpracy z agencją SEO/SEM.

W dosłownym tłumaczeniu, SEO oznacza optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Jest to ogół działań, które mają na celu zwiększenie widoczności witryny w sieci. Działania te są ukierunkowane na poprawę odbioru strony przez użytkowników (np. potencjalnych klientów sklepu online), ale również przez roboty wyszukiwarek.

SERP (ang. Search Engine Results Page)


Używając terminu „SERP”, specjalista ds. SEO ma na myśli „wyniki wyszukiwania”. Wpisując konkretne słowa czy hasła w okno wyszukiwarki, oczom użytkownika ukazuje się lista rezultatów, które w największym stopniu odpowiadają szukanej frazie. Takie rezultaty to właśnie wyniki wyszukiwania. Dzieli się je na dwa rodzaje: płatne (związane z PCC oraz Google Ads) oraz bezpłatne (tzw. organiczne, będące efektem działań SEO).

Content marketing / keyword / anchor text


Istotną rolę w procesie poprawy widoczności witryny stanowią treści. Użytkownik oczekuje, aby teksty na stronie pełniły funkcje komunikacyjne i zawierały wartościowe informacje. Z kolei roboty wyszukiwarek pożądają unikalnych treści, które nie pojawiają się w żadnym innym miejscu w sieci. Content marketing zajmuje się obieraniem strategii, która ma na celu zaspokojenie potrzeb każdej ze stron, czyli dostarczenie zachęcających treści dla potencjalnych klientów, ale również dla robotów. Tworząc teksty, istotne jest dobranie odpowiednich słów, które są charakterystyczne dla świadczonych usług czy oferowanych produktów i pozwolą odnaleźć konkretną stronę www w sieci. Keyword jest to słowo kluczowe, na które pozycjonowana jest strona lub sklep internetowy. Aby ułatwić użytkownikom i wyszukiwarkom zorientowanie się, jaka jest tematyka witryny, w kodzie HTML umieszcza się tzw. słowa kotwice. Po kliknięciu w anchor text, użytkownik zostaje „przeniesiony” do konkretnej strony lub podstrony.

Roboty wyszukiwarek


Zadaniem robotów wyszukiwarek jest znajdowanie nowych stron internetowych, analizowanie ich i indeksowanie, czyli dodawanie do bazy danych wyszukiwarki. Zaindeksowana strona będzie pojawiać się w SERP-ach. Dzięki optymalizacji technicznej, odpowiednio zaplanowanej strategii content marketingu oraz budowaniu sieci linków, praca robotów wyszukiwarek jest niejako ułatwiona, co działa na korzyść strony.

Linkowanie (ang. Link Building)


Budowanie sieci wartościowych linków jest jednym z ważniejszych czynników, wpływających na pozycję strony www. Linkowanie można podzielić na wewnętrzne (odnośniki przenoszą użytkownika do innych części witryny w ramach tej samej domeny) oraz zewnętrzne (odnośniki umieszczone na różnych stronach internetowych kierują użytkowników na pozycjonowaną witrynę). Odnośniki wyznaczają również ścieżkę poruszania się dla robotów wyszukiwarek.

Konwersja


Jest to działanie podejmowane przez użytkownika, pożądane przez właściciela danej witryny. Jako konwersję rozumie się przede wszystkim dokonanie zakupu, ale również zapisanie się na listę odbiorców newslettera, pobranie darmowego e-booka, dołączenie do wydarzenia czy wypełnienie formularza i wysłanie zapytania. Aby ocenić, ile osób, które odwiedziły stronę, dokonały konwersji, oblicza się wskaźnik (współczynnik) konwersji. Często „efektem ubocznym” pozycjonowania strony, będzie poprawa tego wskaźnika. Niemniej, nie jest to główny cel pozycjonowania i nie można oczekiwać od agencji SEO/SEM gwarancji zwiększenia sprzedaży.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na Google+ dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Coraz bliżej święta

artykuł sponsorowany
Przywykliśmy do tego, że witryny sklepowe już w listopadzie przypominają nam o grudniowych Świętach Bożego Narodzenia. Nawet jeśli uważamy, że to odrobinę za wcześnie na epatowanie świąteczną atmosferą to jest to idealny moment na spokojne zastanowienie się i wybranie odpowiednich prezentów dla najbliższych i trochę dalszych, ale też dla współpracowników, czy pracowników. Chwila, gdy bez pośpiechu i z precyzyjnym podziałem środków budżetowych możemy zamówić upominki, bez obawy, że nie zdążą do nas dotrzeć na czas.

Audyt techniczny SEO

Marcin Kordowski
Jeśli nie masz doświadczenia technicznego, przeprowadzenie technicznego audytu SEO Twojej witryny prawdopodobnie będzie procesem nie do przejścia. W końcu słowo „techniczny” jest w nazwie i jest przymiotnikiem, którego wielu marketerów nigdy by nie użyło do opisania swoich umiejętności. [artykuł sponsorowany]

Promocja firmy - jakie materiały reklamowe wybrać?

artykuł sponsorowany
Założenie własnej działalności wiąże się oczywiście z jej skuteczną promocją. Potrzebne będą do tego odpowiedniej jakości materiały reklamowe. Wybór pod tym kątem jest coraz szerszy. Warto zdecydować się na sprawdzone produkty promocyjne, dzięki którym firma zyska sporą przewagę nad konkurencyjnymi przedsiębiorstwami z branży.

Czym jest blog?

Blogmedyczny.edu.pl
Blog, to pewien rodzaj strony internetowej składający się z samodzielnych, specyficznych, różnorodnych, odrębnych, oraz uporządkowanych chronologicznie wpisów. [artykuł sponsorowany]

Podaruj prezent na święta. Spraw radość dzieciom chorym na raka

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Choroba Nowotworową
Dzieci zmagające się z chorobami nowotworowymi nawet święta spędzają w szpitalu. Dlatego Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" zaprasza do udziału w wyjątkowym, świątecznym projekcie. Żeby dać dzieciom z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei tyle radości i świątecznej atmosfery, ile to tylko możliwe. [Reporterzy.info wspierają]

Czy powinniśmy pozwalać dziecku na nudę?

kampania społeczna
Pod słowami „nudzi mi się” może się kryć wiele różnych znaczeń. Rodzic, który będzie potrafił je właściwie odszyfrować, ma w ręku doskonałe narzędzie do wspierania rozwoju dziecka. Dowiedz się, jak zrobić z nudy dobry użytek.

Jak przebiegają badania techniczne autobusów i samochodów ciężarowych?

bosmal.com.pl
Jakie obowiązki spoczywają w tym zakresie na właścicielu pojazdu? Nie tylko zdrowy rozsądek, ale również obowiązujące przepisy prawa nakładają na właścicieli obowiązek regularnego przeglądu stanu technicznego pojazdów poruszających się po drogach publicznych. [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Sztuka dobrego mówienia. Bez bełkotania i przynudzania | Mirosław Oczkoś, Wydawnictwo RMzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22