menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

27.10.2021

Pozycjonowanie strony internetowej – terminy, które warto znać

artykuł sponsorowany

Poniżej przestawiamy wyjaśnienie terminów, które dotyczą tematyki pozycjonowania stron internetowych i które warto zrozumieć, jeśli jest się zainteresowanym podjęciem współpracy z agencją SEO/SEM.

Pozycjonowanie strony internetowej – terminy, które warto znaćfot. Whitepress

SEO (ang. Search Engine Optimization)


Aby poprawić pozycję strony www w SERP-ach należy przeprowadzić działania z zakresu SEO. Na początek audyt i optymalizacja techniczna pod kątem robotów wyszukiwarek, następnie celowany content marketing, dobór odpowiednich fraz kluczowych oraz zastosowanie anchor text-ów. W międzyczasie rozpoczęcie linkowania wewnętrznego i zewnętrznego, a przy okazji obserwowanie współczynnika konwersji.” – mniej więcej taką informację może uzyskać klient podczas spotkania ze specjalistą ds. pozycjonowania. Przekazana wiedza jest jak najbardziej zgodna z White Hat SEO, ale czy jest zrozumiała dla odbiorcy? Niekoniecznie. Poniżej przestawiamy wyjaśnienie terminów, które dotyczą tematyki pozycjonowania stron internetowych i które warto zrozumieć, jeśli jest się zainteresowanym podjęciem współpracy z agencją SEO/SEM.

W dosłownym tłumaczeniu, SEO oznacza optymalizację strony internetowej pod kątem wyszukiwarek. Jest to ogół działań, które mają na celu zwiększenie widoczności witryny w sieci. Działania te są ukierunkowane na poprawę odbioru strony przez użytkowników (np. potencjalnych klientów sklepu online), ale również przez roboty wyszukiwarek.

SERP (ang. Search Engine Results Page)


Używając terminu „SERP”, specjalista ds. SEO ma na myśli „wyniki wyszukiwania”. Wpisując konkretne słowa czy hasła w okno wyszukiwarki, oczom użytkownika ukazuje się lista rezultatów, które w największym stopniu odpowiadają szukanej frazie. Takie rezultaty to właśnie wyniki wyszukiwania. Dzieli się je na dwa rodzaje: płatne (związane z PCC oraz Google Ads) oraz bezpłatne (tzw. organiczne, będące efektem działań SEO).

Content marketing / keyword / anchor text


Istotną rolę w procesie poprawy widoczności witryny stanowią treści. Użytkownik oczekuje, aby teksty na stronie pełniły funkcje komunikacyjne i zawierały wartościowe informacje. Z kolei roboty wyszukiwarek pożądają unikalnych treści, które nie pojawiają się w żadnym innym miejscu w sieci. Content marketing zajmuje się obieraniem strategii, która ma na celu zaspokojenie potrzeb każdej ze stron, czyli dostarczenie zachęcających treści dla potencjalnych klientów, ale również dla robotów. Tworząc teksty, istotne jest dobranie odpowiednich słów, które są charakterystyczne dla świadczonych usług czy oferowanych produktów i pozwolą odnaleźć konkretną stronę www w sieci. Keyword jest to słowo kluczowe, na które pozycjonowana jest strona lub sklep internetowy. Aby ułatwić użytkownikom i wyszukiwarkom zorientowanie się, jaka jest tematyka witryny, w kodzie HTML umieszcza się tzw. słowa kotwice. Po kliknięciu w anchor text, użytkownik zostaje „przeniesiony” do konkretnej strony lub podstrony.

Roboty wyszukiwarek


Zadaniem robotów wyszukiwarek jest znajdowanie nowych stron internetowych, analizowanie ich i indeksowanie, czyli dodawanie do bazy danych wyszukiwarki. Zaindeksowana strona będzie pojawiać się w SERP-ach. Dzięki optymalizacji technicznej, odpowiednio zaplanowanej strategii content marketingu oraz budowaniu sieci linków, praca robotów wyszukiwarek jest niejako ułatwiona, co działa na korzyść strony.

Linkowanie (ang. Link Building)


Budowanie sieci wartościowych linków jest jednym z ważniejszych czynników, wpływających na pozycję strony www. Linkowanie można podzielić na wewnętrzne (odnośniki przenoszą użytkownika do innych części witryny w ramach tej samej domeny) oraz zewnętrzne (odnośniki umieszczone na różnych stronach internetowych kierują użytkowników na pozycjonowaną witrynę). Odnośniki wyznaczają również ścieżkę poruszania się dla robotów wyszukiwarek.

Konwersja


Jest to działanie podejmowane przez użytkownika, pożądane przez właściciela danej witryny. Jako konwersję rozumie się przede wszystkim dokonanie zakupu, ale również zapisanie się na listę odbiorców newslettera, pobranie darmowego e-booka, dołączenie do wydarzenia czy wypełnienie formularza i wysłanie zapytania. Aby ocenić, ile osób, które odwiedziły stronę, dokonały konwersji, oblicza się wskaźnik (współczynnik) konwersji. Często „efektem ubocznym” pozycjonowania strony, będzie poprawa tego wskaźnika. Niemniej, nie jest to główny cel pozycjonowania i nie można oczekiwać od agencji SEO/SEM gwarancji zwiększenia sprzedaży.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Kampania społeczna #JedenOdeMnie. Pokaż, że Twój 1% pomaga!

Klaudia Smolarska
Ponad 5 milionów Polaków nie przekazuje 1% podatku potrzebującym. Zmieńmy to razem! Dajmy im przykład i powiedzmy: #JedenOdeMnie! Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna, zainicjowana przez Fundację Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Czym się różni spadek od darowizny?

pewny-prawnik.pl
Spadek czy darowizna to terminy, o których często słyszymy, jednak nie zawsze jesteśmy świadomi różnic z nich wynikających. Czym jest zatem spadek, a czym darowizna? Jakie skutki prawne pociąga za sobą każde z tych rozwiązań? Jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z każdą z tych form? [artykuł sponsorowany]

Wystartował Charytatywny Maraton Szycia. Teraz Wasza kolej!

Justyna Zalewska
Mali Pacjenci kliniki onkologicznej „Przylądek Nadziei” we Wrocławiu wzięli udział w wyjątkowym przedsięwzięciu: zaprojektowali... najprawdziwszą maszynę do szycia! Nazywa się "Nadzieja", wyprodukowała ją firma Łucznik i w właśnie miała swoją oficjalną premierę. I to jaką! [materiał partnera]

Stojaki Reklamowe - Gdzie Są Najczęściej Wykorzystywane

artykuł sponsorowany
Sposoby wykorzystania stojaków reklamowych - czym są tzw. standy, do czego służą, jakie są typy i przeznaczenie stojaków reklamowych. Dowiedz się więcej!

Wtyczki bezpieczeństwa WordPress do ochrony twojej strony

artykuł gościnny
Internet to niesamowite miejsce. Ale może to być również przerażające miejsce, ponieważ setki tysięcy witryn jest codziennie hakowanych. Cyberprzestępcy nie odejdą w najbliższym czasie — nawet jeśli grzecznie o to poprosisz. Aby chronić swoją witrynę, potrzebujesz tylko najlepszych wtyczek zabezpieczających WordPress.

Jak przekonać dziecko do wizyty u psychologa

kampania społeczna
Choroby i zaburzenia psychiczne kojarzą się nam z takimi objawami jak mówienie do siebie czy słyszenie głosów. Myśląc o wizycie u psychologa boimy się więc, że w oczach innych ludzi – albo, co gorsza, w swoich własnych – staniemy się kimś gorszym, zaburzonym, nie w pełni wartościowym. Specjalistka radzi, jak się tych obaw pozbyć.

Czym właściwie jest PR?

CluePR
Choć definicja public relations na stałe wpisała się w polski słownik, wielu nadal nie może zrozumieć, kim właściwie są PR-owcy i czym się zajmują. Tymczasem przeciętny Kowalski z każdej strony otaczany jest działaniami sektora PR, które obecnie kształtują nawet pewne nawyki społeczeństwa. O co chodzi z tym całym PR-em? [artykuł sponsorowany]

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22