menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

30.01.2023

Jak skorzystać z recepty online?

artykuł sponsorowany

Recepta to niezbędny dokument upoważniający nas do wykupu wielu leków, których normalnie nie możemy dostać w żaden inny sposób. Z wersji elektronicznej, podobnie jak tej tradycyjnej, możemy skorzystać w dowolnej aptece i z dużo większą łatwością - nie musimy pamiętać o zabieraniu ze sobą wydruku, czy też martwić się o jego zgubienie. Jak działa recepta elektroniczna i kiedy można z niej skorzystać?

Jak skorzystać z recepty online?fot. Steve Buissinne (stevepb)/Pixabay License/Pixabay.com

1. Czym jest recepta online?
2. Czy recepta online różni się od zwykłej?
3. Internetowe Konto Pacjenta - czy warto je prowadzić?
4. Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z recepty online?

Czym jest recepta online?


Nie zawsze przepisane leki można wykupić od ręki w aptece. Na środki nie posiadające statusu OTC potrzebujemy recepty, którą musi wypisać nam lekarz podczas konsultacji. W przeszłości możliwe to było jedynie w formie papierowej, jednak obecnie coraz częstszym wyborem są recepty online. Nie musimy ich drukować - zamiast tego otrzymujemy od lekarza czterocyfrowy kod, który należy podać w aptece razem ze swoim numerem PESEL. Podobnie, jak w przypadku papierowych, elektroniczne recepty na większość leków są ważne przez 30 dni od daty wystawienia. Od tej reguły istnieją wyjątki, jak na przykład antykoncepcja hormonalna, na którą możemy otrzymać receptę ważną przez rok.

Czy recepta online różni się od zwykłej?


Wybierając receptę online przede wszystkim nie musimy martwić się o to, aby nie zgubić jej nośnika. Zazwyczaj otrzymamy ją w postaci wiadomości SMS lub maila, a samo zapamiętanie kodu jest bardzo proste - nawet w sytuacji przypadkowego usunięcia wiadomości nadal więc będziemy mogli z niej skorzystać. Co więcej, może nam ją wystawić lekarz online, co oznacza że nie musimy udawać się na konsultację osobiście. Jest to bardzo użyteczne w sytuacji, gdy potrzebujemy recepty na przewlekłą terapię lub po prostu źle się czujemy i nie mamy siły udać się do przychodni osobiście.

Internetowe Konto Pacjenta - czy warto je prowadzić?


Chociaż niewątpliwym plusem jest już sama możliwość wystawiania e recepty bez konieczności drukowania, na tym nie kończą się jej plusy. Jeżeli korzystamy z Internetowego Konta Pacjenta możemy z łatwością śledzić wystawione dokumenty, zarówno dla nas, jak i naszych dzieci. To zdecydowanie ułatwia prowadzenie długotrwałej choroby, czy też pozwala na sprawniejsze leczenie tych bardziej powierzchownych. Znajdzie się na nim każda recepta na potrzebne leki, a także zwolnienie online i inne przydatne informacje o naszym zdrowiu. E recepta online dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta pozwala również na szybki i bezproblemowy wgląd do dokumentacji i historii leczenia, co może być przydatne także dla naszego lekarza.

Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z recepty online?


Aby zrealizować e receptę musimy wybrać się do apteki i podać farmaceucie jej kod razem z naszym numerem PESEL. Dzięki temu możliwa jest nasza weryfikacja, a aptekarz natychmiast zyskuje dostęp do informacji o przepisanych środkach i ich dawce. Nie musimy więc pamiętać o zabieraniu ze sobą papierowego dokumentu - wystarczy SMS lub e-mail z kodem, by uzyskać dostęp do leków. Ważnym jest jedynie, abyśmy podali poprawny numer PESEL, ponieważ jest on warunkiem niezbędnym do uzyskania możliwości wykupienia leków. E recepta, podobnie jak ta tradycyjna, może zostać wystawiona na wizycie w gabinecie lekarza, ale także przy okazji konsultacji online, co jest bardzo wygodne w przypadku przewlekłych terapii lub nagłego osłabienia, które utrudnia nam osobiste udanie się do przychodni.Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Czy przygoda może być dziedziną nauki? Oczywiście!

materiał partnera
Turystyka przygodowa naukowym okiem i skoordynowana współpraca szkoły średniej z uczelnią wyższą. W Poznaniu Akademickie Liceum NALO i Akademia Wychowania Fizycznego wyznaczają nowatorski trend łączenia dwóch etapów świata edukacji.

Gry na przeglądarkę - doskonała rozrywka dla każdego

artykuł gościnny
W dzisiejszych czasach gry na przeglądarkę zdobywają coraz większą popularność, oferując łatwy dostęp i nieograniczoną rozrywkę bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania. Wielu graczy docenia możliwość cieszenia się grami na różnych urządzeniach, korzystając jedynie z przeglądarki internetowej.

Szkoła, w której telefon to narzędzie? W Galileo to możliwe!

materiał partnera
Ponad 150 dzieci – przedszkolaków i uczniów pierwszej klasy – od września będzie chodzić do dwóch nowych, publicznych placówek przy ul. Diamentowej 2 w Lublinie. Publicznych, ale z wyjątkowym programem nauki.

Strona internetowa czy mobilna aplikacja?

RAB
Po roku 2010 mobilne aplikacje zyskały na popularności. Startupy typu Snap czy Taxify były synonimem słowa „app”, które silnie kierowało nas w stronę wyłącznie mobilnego oprogramowania. Mobilna gorączka była wszechobecna. Obecnie mamy rok 2020, a obsesja na punkcie aplikacji mobilnych trochę ucichła, natomiast zagwozdka przedsiębiorców co zbudować najpierw – witrynę internetową czy aplikację mobilną, została. [materiał partnera]

Edukacja STEAM zamiast dzwonków. We Wrocławiu rusza szkoła SPECTO

materiał partnera
Nowa, Publiczna Szkoła Podstawowa SPECTO przy ul. Lubelskiej we Wrocławiu od września przyjmie pierwszą setkę pierwszoklasistów. Ma dla nich nie tylko nowoczesny, ekologiczny budynek, ale także unikatowy pomysł na atrakcyjną realizację podstawy programowej.

Najlepsze kantory internetowe w Polsce. Forbes zbadał ich szybkość

Krzysztof Fiedorek
Zaledwie 10 minut trwa operacja wymiany walut w najszybszym kantorze online w polskiej sieci. Średni wynik lidera rankingu jest prawie sześciokrotnie lepszy od konkurencji. [artykuł sponsorowany]

Blokada konta bankowego przez komornika - co zrobić w takiej sytuacji?

artykuł sponsorowany
Egzekucja komornicza może wiązać się z zajęciem rachunku bankowego. W takiej sytuacji zazwyczaj wyjście jest tylko jedno – uregulowanie zadłużenia. Kontakt z wierzycielem w tym przypadku nie ma sensu. Kwestie spłaty zobowiązania musisz ustalić z komornikiem, który dopiero po wyrównaniu długów odblokuje konto bankowe.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24