menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

5.02.2023

Jak sprawdzić historię serwisową samochodu przed zakupem?

artykuł sponsorowany

Czy zakup samochodu używanego jest bezpieczny? Czy można polegać na informacjach pochodzących od sprzedającego? Czy stan techniczny takiego auta rzeczywiście zgadza się z opisem prezentowanym w ofercie sprzedaży? Na te i wiele innych pytań muszą sobie odpowiedzieć kupujący, przy czym warto zadać sobie jeszcze jedno, kluczowe pytanie. Mianowicie, w jaki sposób uzyskać pełną wiedzę na temat samochodu używanego, który zamierza się nabyć?

Jak sprawdzić historię serwisową samochodu przed zakupem?fot. Denis Belkin (dbelkin)/Pixabay License/Pixabay.com

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Co sprawdzić przy zakupie samochodu używanego?
 • Gdzie szukać informacji na temat historii pojazdu?
 • Co zawiera pełny raport historii pojazdu?

SPIS TREŚCI


 • Jak bezpiecznie kupić używany samochód?


 • Gdzie znajduje się numer VIN samochodu?


 • Informacje dostępne dzięki znajomości numeru VIN


 • Dlaczego warto skorzystać z pełnego raportu historii pojazdu?Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Nikt nie twierdzi, że sprzedawcy samochodów używanych chcą w ten, czy inny sposób wprowadzić w błąd swoich klientów. Faktem jednak jest, iż nie należą do rzadkości informacje o zaniżonych przebiegach lub innych wadach skrzętnie ukrytych, które objawiają się po krótkim czasie eksploatacji takiego auta.

Aby zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami, wystarczy zapoznać się z pełnym raportem historii pojazdu dostępnym na stronie https://www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu.

W tym celu niezbędny będzie wyłącznie numer VIN, dostępny w dowodzie rejestracyjnym lub na elementach karoserii.

Gdzie znajduje się numer VIN samochodu? 


Numer VIN znajduje się w dokumentacji samochodu oraz na wewnętrznych elementach konstrukcyjnych. W dowodzie rejestracyjnym numer zawarty jest w rubryce oznaczonej symbolem „E”.

Ten sam numer VIN powinien znajdować się na tabliczce znamionowej oraz:

 • Podszybiu, od strony kierowcy;
 • Słupku bocznym od strony kierowcy;
 • Prawym nadkolu;
 • Przegrodzie czołowej;
 • Ramie nośnej przy prawym przednim kole.

Nie trzeba dodawać, że miejsce lokalizacji numeru uzależnione jest od producenta danego pojazdu.

Informacje dostępne dzięki znajomości numeru VIN

Każdy samochód używany ma swoją historię. Na jej podstawie można z dużym prawdopodobieństwem ocenić stan auta, a tym samym jego wartość rynkową.

Historia pojazdu budowana jest na podstawie:

 • Bazy pojazdów skradzionych;
 • Wyposażenia pojazdu;
 • Ewentualnych korekt licznika;
 • Dotychczasowego przeznaczenia auta;
 • Bazy danych dotyczącej aut powypadkowych i uszkodzonych;
 • Dokumentacji fotograficznej pojazdu.

Baza pojazdów skradzionych 


Informacje o skradzionych pojazdach znajdują się w bazach danych zlokalizowanych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Raport VIN zawiera wszystkie zgłoszenia bądź ich brak, w odniesieniu do auta, które jest przedmiotem transakcji.

Wyposażenie pojazdu 


Zmiany dokonane w wyposażeniu samochodu mogą świadczyć o tym, iż auto wcześniej uległo uszkodzeniu (wypadek). Brak poduszek powietrznych czy też duża liczba zamienników zastosowanych w miejsce wyposażenia oryginalnego sygnalizują, że auto zostało w znacznym stopniu zrekonstruowane.

Korekty licznika 


Podając numer VIN, stosunkowo łatwo jest dokonać weryfikacji stanu licznika z danymi znajdującymi się w dokumentacji samochodu używanego. Trzeba przy tym uwzględnić możliwość fałszerstwa, które jest niemożliwe w kontekście oficjalnych danych urzędowych.

Dotychczasowe przeznaczenie auta 


Na podstawie pełnego raportu historii samochodu przyszły właściciel dowie się między innymi, czy interesujące go auto służyło wcześniej jako np. taksówka bądź inny pojazd użytkowy. Informacja taka ma ogromne znaczenie przy określeniu stopnia zużycia samochodu, co później przełoży się na wysokie koszty serwisowe.

Baza danych dotyczących aut powypadkowych i uszkodzonych 


Fakt uczestnictwa samochodu używanego w kolizji lub wypadku drogowym znacząco obniża wartość oferowanego pojazdu. Stąd tendencja do ukrywania takich zdarzeń. Raport VIN zawiera w sobie nie tylko zgłoszenia uszkodzeń, lecz także daty ich powstania.

Dokumentacja fotograficzna pojazdu 


Nowoczesne technologie pozwalają na renowację samochodu nawet w przypadku jego wcześniejszego uszkodzenia. Zdjęcia pochodzące z raportu VIN pozwalają na rzeczywistą ocenę stanu pojazdu oraz opisują jego wygląd w ciągu ostatnich lat.

Dlaczego warto skorzystać z pełnego raportu historii pojazdu?

Celem uzyskania pełnego raportu historii pojazdu jest zabezpieczenie kupującego przed nabyciem auta niespełniającego wymogów technicznych oraz bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że samochód będzie służył kierowcy oraz jego najbliższym. Wszystkim powinno zależeć, by na polskich drogach poruszały się wyłącznie sprawne auta. Znajomość historii tych pojazdów może w tym znacząco pomóc.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Humaniści do IT!

RAB
Dynamiczny rozwój branży IT sprawia, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na kolejnych ekspertów. Kompetencje techniczne w dalszym ciągu są istotne, jednak do tego dochodzą nowe umiejętności, takie jak znajomość języków obcych, zdolności adaptacji i przede wszystkim otwarta głowa na ciągłe zmiany. [artykuł sponsorowany]

Reklamuj swoją firmę z Google Ads

artykuł sponsorowany
Konkurencja na rynku we wszystkich branżach jest tak silna, że  zmusza przedsiębiorców do określonych działań, aby ich firma stała się widoczna i rozpoznawalna. Kampanie reklamowe w radiu i telewizji są niezwykle kosztowne. Dlatego warto pomyśleć o reklamach w Google Ads.

#pokaPITa. Anita Sokołowska namawia internautów do pomagania

Justyna Zalewska
Czy wiecie, że tylko 14 z 25 milionów Polaków przekazuje 1% swojego podatku na pomoc potrzebującym? Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” postanowiła to zmienić i wymyśliła akcję społeczną #pokaPITa, aby uświadomić Polakom, jak ważne jest przekazanie 1% na cel charytatywny. [akcja społeczna]

Jak sobie radzić z agresją u dzieci? Porady pedagoga

kampania społeczna
Czym się różni zachowanie agresywne od złości? Jak reagować na wybuchy wściekłości dziecka, a jak z nim pracować, kiedy pojawiają się niepokojąco często? Pedagog radzi rodzicom, jak zrozumieć i pracować z dziećmi, których temperament wymyka się czasem spod kontroli.

Pierwsze w Polsce szkoły, które idą do uczniów z Ukrainy

Reporterzy.info wspierają
Setka dzieci z Ukrainy, które razem z mamami uciekły przed wojną do Wrocławia, będzie mogła uczyć się w przygotowanych dla nich klasach. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty podpisała z wrocławskim Urzędem Miasta porozumienie w sprawie prowadzenia oddziałów przygotowawczych dla ukraińskich uczniów. Oficjalnie ruszą 1 lipca.

Wynajem powierzchni reklamowych

znajdzreklame.pl
Jak wynająć powierzchnie reklamowe? Wynajem powierzchni reklamowych to jeden z najbardziej popularnych i sprawdzonych sposobów pozyskania klientów za pomocą reklamy. Jest to najlepszy środek przekazu, chociażby ze względu na swoją masowość. Każdy początkujący przedsiębiorca, żeby zaistnieć musi stworzyć dobrą kampanię reklamową. Tylko wtedy może się pokazać światu. [artykuł sponsorowany]

Załóż szpilki i pomóż dzieciom chorym na raka

Reporterzy.info wspierają
Para butów na wysokim obcasie, smartfon i trochę kreatywności. Tyle wystarczy, by pomóc pacjentom chorym na nowotwór, którzy każdego dnia toczą bój o życie w klinice onkologicznej Przylądek Nadziei. To właśnie dla nich odbędzie się tegoroczna akcja społeczna zorganizowana przez Moliera 2 z okazji ogólnopolskiego #DniaSzpilek.

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowyzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23