menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

5.02.2023

Jak sprawdzić historię serwisową samochodu przed zakupem?

artykuł sponsorowany

Czy zakup samochodu używanego jest bezpieczny? Czy można polegać na informacjach pochodzących od sprzedającego? Czy stan techniczny takiego auta rzeczywiście zgadza się z opisem prezentowanym w ofercie sprzedaży? Na te i wiele innych pytań muszą sobie odpowiedzieć kupujący, przy czym warto zadać sobie jeszcze jedno, kluczowe pytanie. Mianowicie, w jaki sposób uzyskać pełną wiedzę na temat samochodu używanego, który zamierza się nabyć?

Jak sprawdzić historię serwisową samochodu przed zakupem?fot. Denis Belkin (dbelkin)/Pixabay License/Pixabay.com

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Co sprawdzić przy zakupie samochodu używanego?
 • Gdzie szukać informacji na temat historii pojazdu?
 • Co zawiera pełny raport historii pojazdu?

SPIS TREŚCI


 • Jak bezpiecznie kupić używany samochód?


 • Gdzie znajduje się numer VIN samochodu?


 • Informacje dostępne dzięki znajomości numeru VIN


 • Dlaczego warto skorzystać z pełnego raportu historii pojazdu?Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Nikt nie twierdzi, że sprzedawcy samochodów używanych chcą w ten, czy inny sposób wprowadzić w błąd swoich klientów. Faktem jednak jest, iż nie należą do rzadkości informacje o zaniżonych przebiegach lub innych wadach skrzętnie ukrytych, które objawiają się po krótkim czasie eksploatacji takiego auta.

Aby zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami, wystarczy zapoznać się z pełnym raportem historii pojazdu dostępnym na stronie https://www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu.

W tym celu niezbędny będzie wyłącznie numer VIN, dostępny w dowodzie rejestracyjnym lub na elementach karoserii.

Gdzie znajduje się numer VIN samochodu? 


Numer VIN znajduje się w dokumentacji samochodu oraz na wewnętrznych elementach konstrukcyjnych. W dowodzie rejestracyjnym numer zawarty jest w rubryce oznaczonej symbolem „E”.

Ten sam numer VIN powinien znajdować się na tabliczce znamionowej oraz:

 • Podszybiu, od strony kierowcy;
 • Słupku bocznym od strony kierowcy;
 • Prawym nadkolu;
 • Przegrodzie czołowej;
 • Ramie nośnej przy prawym przednim kole.

Nie trzeba dodawać, że miejsce lokalizacji numeru uzależnione jest od producenta danego pojazdu.

Informacje dostępne dzięki znajomości numeru VIN

Każdy samochód używany ma swoją historię. Na jej podstawie można z dużym prawdopodobieństwem ocenić stan auta, a tym samym jego wartość rynkową.

Historia pojazdu budowana jest na podstawie:

 • Bazy pojazdów skradzionych;
 • Wyposażenia pojazdu;
 • Ewentualnych korekt licznika;
 • Dotychczasowego przeznaczenia auta;
 • Bazy danych dotyczącej aut powypadkowych i uszkodzonych;
 • Dokumentacji fotograficznej pojazdu.

Baza pojazdów skradzionych 


Informacje o skradzionych pojazdach znajdują się w bazach danych zlokalizowanych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Raport VIN zawiera wszystkie zgłoszenia bądź ich brak, w odniesieniu do auta, które jest przedmiotem transakcji.

Wyposażenie pojazdu 


Zmiany dokonane w wyposażeniu samochodu mogą świadczyć o tym, iż auto wcześniej uległo uszkodzeniu (wypadek). Brak poduszek powietrznych czy też duża liczba zamienników zastosowanych w miejsce wyposażenia oryginalnego sygnalizują, że auto zostało w znacznym stopniu zrekonstruowane.

Korekty licznika 


Podając numer VIN, stosunkowo łatwo jest dokonać weryfikacji stanu licznika z danymi znajdującymi się w dokumentacji samochodu używanego. Trzeba przy tym uwzględnić możliwość fałszerstwa, które jest niemożliwe w kontekście oficjalnych danych urzędowych.

Dotychczasowe przeznaczenie auta 


Na podstawie pełnego raportu historii samochodu przyszły właściciel dowie się między innymi, czy interesujące go auto służyło wcześniej jako np. taksówka bądź inny pojazd użytkowy. Informacja taka ma ogromne znaczenie przy określeniu stopnia zużycia samochodu, co później przełoży się na wysokie koszty serwisowe.

Baza danych dotyczących aut powypadkowych i uszkodzonych 


Fakt uczestnictwa samochodu używanego w kolizji lub wypadku drogowym znacząco obniża wartość oferowanego pojazdu. Stąd tendencja do ukrywania takich zdarzeń. Raport VIN zawiera w sobie nie tylko zgłoszenia uszkodzeń, lecz także daty ich powstania.

Dokumentacja fotograficzna pojazdu 


Nowoczesne technologie pozwalają na renowację samochodu nawet w przypadku jego wcześniejszego uszkodzenia. Zdjęcia pochodzące z raportu VIN pozwalają na rzeczywistą ocenę stanu pojazdu oraz opisują jego wygląd w ciągu ostatnich lat.

Dlaczego warto skorzystać z pełnego raportu historii pojazdu?

Celem uzyskania pełnego raportu historii pojazdu jest zabezpieczenie kupującego przed nabyciem auta niespełniającego wymogów technicznych oraz bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że samochód będzie służył kierowcy oraz jego najbliższym. Wszystkim powinno zależeć, by na polskich drogach poruszały się wyłącznie sprawne auta. Znajomość historii tych pojazdów może w tym znacząco pomóc.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Nowe trendy w dystrybucji i przechowywaniu danych. Personalizowane pamięci USB od Flashstore

flashstore.pl
Czasami wydaje się, że w pewnych branżach nie można wymyślić nic nowego, a porządek i rozwój świata w obszarze komunikacji czy rozrywki wyznacza głównie Internet. Prawdopodobnie jest w tym wiele prawdy, patrząc jednak na dane odnoszące się choćby do produkcji i sprzedaży płyt winylowych (rok do roku sprzedaje się ich więcej) czy przenośnych nośników USB (powszechnie nazywanych pendrive’ami) chodzi chyba o coś więcej. [artykuł sponsorowany]

Udane prezenty biznesowe na święta wielkanocne

artykuł sponsorowany
Już w połowie lutego większość osób dopada żal za minionym Bożym Narodzeniem, zapachem choinki i smakiem ręcznie robionych pierniczków. A do grudnia jest jeszcze tyle miesięcy, że trudno jest wyczekać na powrót św. Mikołaja! Dobrze jest wybrać inną, równie ważną okazję, dzięki której można wręczać upominki.

Studia podyplomowe w biznesie – jakie niosą korzyści?

artykuł sponsorowany
Współczesny rynek pracy nieustannie się zmienia i stawia nowe wymagania. Dlatego każdy, kto chce osiągnąć sukces, musi się stale rozwijać. Sposobem na podniesienie swoich kompetencji są studia podyplomowe. Zobacz, jakie korzyści niesie ukończenie kierunków z dziedziny biznesu i zarządzania!

Podaruj prezent na święta. Spraw radość dzieciom chorym na raka

Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Choroba Nowotworową
Dzieci zmagające się z chorobami nowotworowymi nawet święta spędzają w szpitalu. Dlatego Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" zaprasza do udziału w wyjątkowym, świątecznym projekcie. Żeby dać dzieciom z kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei tyle radości i świątecznej atmosfery, ile to tylko możliwe. [Reporterzy.info wspierają]

Długopisy reklamowe - Dlaczego to doskonały gadżet reklamowy?

artykuł sponsorowany
Długopisy reklamowe od dawna są popularnym i skutecznym gadżetem reklamowym wykorzystywanym przez firmy na całym świecie. Ich wszechstronność, praktyczność i niski koszt sprawiają, że są doskonałym narzędziem do promocji marki.

Na czym polegają Kampanie GDN?

materiał zewnętrzny
GDN to Google Display Network, czyli globalna sieć reklamowa Google. Kampanie przeprowadzane w jej ramach pozwalają na bardzo szerokie docieranie z przekazem reklamowym do odbiorców, za pomocą reklam graficznych - m.in. na stronach www, w usłudze Gmail czy filmach w serwisie YouTube. GDN efektywnie łączy w sobie generowanie milionowych zasięgów globalnych z precyzyjnym targetowaniem.

Ile kosztuje wynajęcie billboardu na miesiąc?

artykuł sponsorowany
Jednym z kluczowych czynników, które determinują skuteczność tej formy promocji jest projekt billboardu i jego lokalizacja. Nietrudno się domyślić, że ustawienie reklamy w tłocznym miejscu może sporo kosztować. Ile dokładnie? Sprawdź, ile kosztuje wynajem billboardu.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24