menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

5.02.2023

Jak sprawdzić historię serwisową samochodu przed zakupem?

artykuł sponsorowany

Czy zakup samochodu używanego jest bezpieczny? Czy można polegać na informacjach pochodzących od sprzedającego? Czy stan techniczny takiego auta rzeczywiście zgadza się z opisem prezentowanym w ofercie sprzedaży? Na te i wiele innych pytań muszą sobie odpowiedzieć kupujący, przy czym warto zadać sobie jeszcze jedno, kluczowe pytanie. Mianowicie, w jaki sposób uzyskać pełną wiedzę na temat samochodu używanego, który zamierza się nabyć?

Jak sprawdzić historię serwisową samochodu przed zakupem?fot. Denis Belkin (dbelkin)/Pixabay License/Pixabay.com

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Co sprawdzić przy zakupie samochodu używanego?
 • Gdzie szukać informacji na temat historii pojazdu?
 • Co zawiera pełny raport historii pojazdu?

SPIS TREŚCI


 • Jak bezpiecznie kupić używany samochód?


 • Gdzie znajduje się numer VIN samochodu?


 • Informacje dostępne dzięki znajomości numeru VIN


 • Dlaczego warto skorzystać z pełnego raportu historii pojazdu?Jak bezpiecznie kupić używany samochód?

Nikt nie twierdzi, że sprzedawcy samochodów używanych chcą w ten, czy inny sposób wprowadzić w błąd swoich klientów. Faktem jednak jest, iż nie należą do rzadkości informacje o zaniżonych przebiegach lub innych wadach skrzętnie ukrytych, które objawiają się po krótkim czasie eksploatacji takiego auta.

Aby zabezpieczyć się przed nieuczciwymi praktykami, wystarczy zapoznać się z pełnym raportem historii pojazdu dostępnym na stronie https://www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu.

W tym celu niezbędny będzie wyłącznie numer VIN, dostępny w dowodzie rejestracyjnym lub na elementach karoserii.

Gdzie znajduje się numer VIN samochodu? 


Numer VIN znajduje się w dokumentacji samochodu oraz na wewnętrznych elementach konstrukcyjnych. W dowodzie rejestracyjnym numer zawarty jest w rubryce oznaczonej symbolem „E”.

Ten sam numer VIN powinien znajdować się na tabliczce znamionowej oraz:

 • Podszybiu, od strony kierowcy;
 • Słupku bocznym od strony kierowcy;
 • Prawym nadkolu;
 • Przegrodzie czołowej;
 • Ramie nośnej przy prawym przednim kole.

Nie trzeba dodawać, że miejsce lokalizacji numeru uzależnione jest od producenta danego pojazdu.

Informacje dostępne dzięki znajomości numeru VIN

Każdy samochód używany ma swoją historię. Na jej podstawie można z dużym prawdopodobieństwem ocenić stan auta, a tym samym jego wartość rynkową.

Historia pojazdu budowana jest na podstawie:

 • Bazy pojazdów skradzionych;
 • Wyposażenia pojazdu;
 • Ewentualnych korekt licznika;
 • Dotychczasowego przeznaczenia auta;
 • Bazy danych dotyczącej aut powypadkowych i uszkodzonych;
 • Dokumentacji fotograficznej pojazdu.

Baza pojazdów skradzionych 


Informacje o skradzionych pojazdach znajdują się w bazach danych zlokalizowanych we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Raport VIN zawiera wszystkie zgłoszenia bądź ich brak, w odniesieniu do auta, które jest przedmiotem transakcji.

Wyposażenie pojazdu 


Zmiany dokonane w wyposażeniu samochodu mogą świadczyć o tym, iż auto wcześniej uległo uszkodzeniu (wypadek). Brak poduszek powietrznych czy też duża liczba zamienników zastosowanych w miejsce wyposażenia oryginalnego sygnalizują, że auto zostało w znacznym stopniu zrekonstruowane.

Korekty licznika 


Podając numer VIN, stosunkowo łatwo jest dokonać weryfikacji stanu licznika z danymi znajdującymi się w dokumentacji samochodu używanego. Trzeba przy tym uwzględnić możliwość fałszerstwa, które jest niemożliwe w kontekście oficjalnych danych urzędowych.

Dotychczasowe przeznaczenie auta 


Na podstawie pełnego raportu historii samochodu przyszły właściciel dowie się między innymi, czy interesujące go auto służyło wcześniej jako np. taksówka bądź inny pojazd użytkowy. Informacja taka ma ogromne znaczenie przy określeniu stopnia zużycia samochodu, co później przełoży się na wysokie koszty serwisowe.

Baza danych dotyczących aut powypadkowych i uszkodzonych 


Fakt uczestnictwa samochodu używanego w kolizji lub wypadku drogowym znacząco obniża wartość oferowanego pojazdu. Stąd tendencja do ukrywania takich zdarzeń. Raport VIN zawiera w sobie nie tylko zgłoszenia uszkodzeń, lecz także daty ich powstania.

Dokumentacja fotograficzna pojazdu 


Nowoczesne technologie pozwalają na renowację samochodu nawet w przypadku jego wcześniejszego uszkodzenia. Zdjęcia pochodzące z raportu VIN pozwalają na rzeczywistą ocenę stanu pojazdu oraz opisują jego wygląd w ciągu ostatnich lat.

Dlaczego warto skorzystać z pełnego raportu historii pojazdu?

Celem uzyskania pełnego raportu historii pojazdu jest zabezpieczenie kupującego przed nabyciem auta niespełniającego wymogów technicznych oraz bezpieczeństwa. Warto o tym pamiętać, tym bardziej że samochód będzie służył kierowcy oraz jego najbliższym. Wszystkim powinno zależeć, by na polskich drogach poruszały się wyłącznie sprawne auta. Znajomość historii tych pojazdów może w tym znacząco pomóc.


Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Czym się różni spadek od darowizny?

pewny-prawnik.pl
Spadek czy darowizna to terminy, o których często słyszymy, jednak nie zawsze jesteśmy świadomi różnic z nich wynikających. Czym jest zatem spadek, a czym darowizna? Jakie skutki prawne pociąga za sobą każde z tych rozwiązań? Jakie korzyści i zagrożenia wiążą się z każdą z tych form? [artykuł sponsorowany]

Od czego zależy cena pozycjonowania strony WWW?

Materiał zewnętrzny
Od czego zależy cena pozycjonowania strony WWW? Dlaczego niekiedy kwota jest wysoka? I czy w ogóle opłaca się korzystać z usług agencji i pozycjonować swoją stronę WWW? Jeśli jesteś zainteresowany niniejszym tematem, zapraszamy do lektury.

Jak zadbać o profesjonalny wizerunek firmy? Pomyśl o tych rzeczach

artykuł sponsorowany
Na wizerunek firmy składa się nie tylko jakość proponowanych usług, ale także sposób obsługi czy utrzymywanie kontaktów z kluczowymi kontrahentami. Jak skutecznie zbudować profesjonalny wizerunek firmy? O czym pamiętać przy planowaniu działań marketingowych? Przeczytaj ten artykuł, by się dowiedzieć!

Czy audyt SEO jest mi potrzebny? Najczęściej popełniane błędy

artykuł sponsorowany
Kiedy decydujemy się na zatrudnienie specjalisty od SEO, to musimy wiedzieć, jakie rzeczy są istotne, aby nie popełniać błędów z pozycjonowaniem strony, a także, aby rzeczywiście osiągnąć takie wyniki, jakich oczekujemy. W tym celu warto poprosić o audyt SEO, który jest dokumentem pokazującym, jakie kroki zostały wykonane na stronie, co jest niezbędne do analizy, czy dane pozycjonowanie się sprawdza.

Internetowa bramka SMS a marketing – jak ją wykorzystać w biznesie?

artykuł sponsorowany
Istnieje wiele skutecznych metod dotarcia do klienta z komunikatem marketingowym i lista ta nieustannie się wydłuża. Czy oznacza to, że dotychczas stosowane metody przestają być skuteczne? Nic bardziej mylnego.

Trzy powody, dla których warto współpracować z agencją PR

iconstrategies.pl
Zarówno tradycyjne media, jak i te społecznościowe czy też szereg komunikacyjnych usprawnień wewnątrz przedsiębiorstwa to niezwykle ważne zadania, przed którymi stają mniejsze i większe firmy, a także wyzwania dla agencji PR. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po pomoc specjalistów. [artykuł sponsorowany]

Czym jest dom mediowy oraz jakie pełni funkcje?

artykuł sponsorowany
Dom mediowy to agencja zajmująca się planowaniem, zakupem i optymalizacją kampanii reklamowych w różnych mediach. Dom mediowy pełni rolę pośrednika między reklamodawcą a dostawcą mediów, takim jak telewizja, radio, prasa czy reklama zewnętrzna.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24