menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

30.08.2023

SPECTO. Jak oświatowa fundacja zbudowała w Poznaniu publiczną szkołę

materiał partnera

Nowoczesny, piętrowy budynek z 16 salami lekcyjnymi, doskonałe warunki do nauki, wymarzona, profesjonalna sala gimnastyczna, a przede wszystkim 350 nowych miejsc dla uczniów i przedszkolaków. Edukacyjna fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty otwiera nową siedzibę Publicznej Szkoły Podstawowej SPECTO na poznańskim Fabianowie.

SPECTO. Jak oświatowa fundacja zbudowała w Poznaniu publiczną szkołęPubliczna Szkoła Podstawowa SPECTO w Poznaniu, Fabianowo 29 [fot. fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty]

Budynek na poznańskim Fabianowie 29 zaczął piąć się w górę w maju ubiegłego roku. Już w lipcu otrzymał zgodę na użytkowanie i mogło ruszyć meblowanie i wyposażanie sal. Od 4 września do nowych przestrzeni „wprowadzą się” uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej SPECTO i przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Wesoła Pszczółka.

Nowy budynek to łącznie 16 klas lekcyjnych i sal przedszkolnych na piętrze i parterze. To 350 dodatkowych, tak bardzo potrzebnych miejsc dla uczniów i przedszkolaków w szybko rozwijającej się dzielnicy Poznania. Do tego sala gimnastyczna z szatniami i prysznicami, plac zabaw oraz duży parking.

- To była pierwsza szkoła podstawowa, jaką nasza fundacja podjęła się prowadzić. Jestem z nią osobiście, emocjonalnie związany. Ta decyzja znacząco wpłynęła na rozwój całej organizacji - mówi prof. Andrzej Grzybowski, założyciel, fundator i pierwszy prezes fundacji Familijny Poznań, która dziś działa w całym kraju pod nazwą Ogólnopolski Operator Oświaty. - Nasze zobowiązanie jest tym większe, że otrzymaliśmy ogromne wsparcie od lokalnej społeczności: od Rady Osiedla, od Rady Rodziców. Uzyskanie zgody władz Poznania na przejęcie szkoły było naszym wspólnym sukcesem.

- Serca nam rosną na sam widok nowej przestrzeni. Budynek jest piękny, mamy nowoczesną salę gimnastyczną o wielkości hali sportowej, ogród kwiatowy, za chwilę będzie też warzywnik i szklarnia - cieszy się Dorota Kiersk-Królikowska, dyrektor SP SPECTO. - To dla nas wszystkich, dla dzieci i dla mojej wspaniałej kadry wielkie wydarzenie. Otwarcie zupełnie nowych możliwości.

Rozbudowa szkoły SPECTO kosztowała blisko 18 milionów złotych. Jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym, zrealizowanym dotąd przez fundację oświatową w Polsce. To pierwszy przypadek, kiedy publiczna, rejonowa szkoła powstała na koszt podmiotu niesamorządowego.

Drugie życie, zamiast likwidacji


Szkole podstawowej nr 52 na poznańskim Fabianowie w 2008 roku groziła likwidacja. Uczniów było za mało, budżet wystarczał na pokrycie 70% potrzeb, budynek wymagał remontu.

Rodzice, nauczyciele i mieszkańcy Fabianowa, szukając sposobu na uratowanie szkoły, zwrócili się o pomoc do fundacji Familijny Poznań (dziś: Ogólnopolski Operator Oświaty). Fundacja przygotowała plan naprawczy dla placówki i zaoferowała miastu przejęcie obowiązków organu prowadzącego. Zadeklarowała poprowadzenie szkoły, uatrakcyjnienie oferty zajęć, uruchomienie przedszkola i dała gwarancję zatrudnienia dla wszystkich nauczycieli i pracowników.

Porozumienie z poznańskim ratuszem udało się podpisać w ciągu kilku miesięcy. Szkoła dostała drugie życie i szybko zaczęła zdobywać popularność. Fundacja dostrzegła i wykorzystała jej duży potencjał, czyli powstające w okolicy osiedla. Liczba uczniów podwoiła się w ciągu roku. Szybko okazało się, że tak niedawne jeszcze pomysły likwidacji trzeba było zamienić na plany rozbudowy.

- To dla nas wszystkich spełnienie marzeń i zwieńczenie wieloletniego wysiłku, żeby wywiązać się z obietnicy złożonej mieszkańcom Fabianowa - podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji edukacyjnej Ogólnopolski Operator Oświaty. - Kilkanaście lat temu, niedługo po tym, kiedy przejęliśmy prowadzenie szkoły na Fabianowie, obiecaliśmy jej nową, piękną siedzibę. Dziś możemy powiedzieć z dumą: dotrzymaliśmy słowa!

Inwestycja największa ze wszystkich


Żeby można było ją przeprowadzić, fundacja musiała jednak stać się właścicielem budynku i gruntu. Rozmowy i negocjacje trwały do końca 2018 roku, a potem zaplanowaną inwestycję wstrzymała pandemia. Prace ruszyły więc na dobre w maju 2022 roku. Od tego momentu sprawy potoczyły się już błyskawicznie.

Nowoczesny budynek powstał w zaledwie 14 miesięcy. Kredytu na budowę nowej siedziby SPECTO fundacji udzielił Santander Bank Polska. To był kolejny, realizowany wspólnie projekt.

Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty ma wieloletnie doświadczenie w budowaniu przedszkoli w całym kraju. Szkoła na poznańskim Fabianowie była jednak największym i najbardziej ambitnym ze wszystkich przedsięwzięć. I jednocześnie jednym z największych projektem inwestycyjnym, realizowanym przez fundację oświatową w Polsce. To prawdopodobnie pierwszy przypadek, kiedy publiczna, rejonowa szkoła zbudowana została na koszt podmiotu niesamorządowego.

- W strategię działania Santander Bank Polska mamy wpisaną realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Jednym z nich jest zapewnienie wszystkim dostępu do edukacji wysokiej jakości. Tak właśnie postrzegamy naszą pomoc przy finansowaniu budowy szkoły w Poznaniu. Jestem przekonany, że wsparcie tej realizacji przyniesie korzyść społeczności lokalnej już od pierwszych dni nowego roku szkolnego. Cieszę się, że mogliśmy być częścią tak ważnego projektu edukacyjnego w regionie - podkreśla Tomasz Cudziło, dyrektor Centrum Klienta Korporacyjnego Santander Bank Polska.

- Cieszymy się bardzo, że Santander Bank Polska zaufał nam i udzielił 14 milionów złotych kredytu - mówi prof. Andrzej Grzybowski. - Mamy też świadomość, jaka wiąże się z tym odpowiedzialność na najbliższe 10-15 lat. Że jest to kwota, którą fundacja musi spłacić i dopiero wtedy będziemy mogli uznać projekt za zakończony w wymiarze finansowym. Jednak bez tych inwestycji szkoła nie mogłaby się rozwijać i dlatego postanowiliśmy podjąć to wyzwanie.

Publiczna, czyli bezpłatna


Szkoła SPECTO i przedszkole Wesoła Pszczółka, choć prowadzone są przez fundację, są placówkami publicznymi. To oznacza, że są dostępne w miejskiej sieci rekrutacji, uzupełniają sieć gminnych placówek oświatowych, a nauka w nich jest bezpłatna.

- Najważniejsze jednak, że nasz pomysł na szkołę, indywidualnie podejście do każdego ucznia, budowanie relacji z dziećmi i rodzicami sprawdza się wspaniale – podkreśla dyrektor Dorota Kiersk-Królikowska. - Zainteresowanie naszą szkołą jest z każdym rokiem coraz większe. Coraz więcej rodziców puka do drzwi i pyta o możliwość zapisania albo przeniesienia dziecka. Teraz będziemy mogli przyjąć więcej chętnych, dla których wcześniej brakowało miejsc i zaproponować im doskonałe warunki.

Dla całej szkolnej społeczności i mieszkańców dzielnicy Fabianowo-Kotowo otwarcie większej, wygodnej i nowoczesnej siedziby to ważne wydarzenie, ponieważ daje mieszkańcom szybko rozwijającej się dzielnicy tak potrzebny dostęp do wysokiej jakości publicznej edukacji: przedszkola i szkoły blisko domu.

- Fakt, że Ogólnopolski Operator Oświaty poczynił tak duże inwestycje, tworząc zupełnie nową jakość Szkoły Podstawowej nr 52, jest źródłem wielkiej radości oświatowych władz naszego miasta. Dlaczego? Ponieważ mówimy o publicznej szkole obwodowej, która chociaż nie jest prowadzona przez miasto, jest w naszej sieci szkół na równi ze szkołami miejskimi i podobnie jak szkoły miejskie zaspokaja podstawowe potrzeby na poziomie edukacji podstawowej mieszkańców naszego miasta, konkretnie mieszkańców Fabianowa-Kotowa. Ogólnopolski Operator Oświaty, w oparciu o swoje środki poprawia jakość tej bazy, rozbudowuje i zmienia oblicze szkoły, która jeszcze kilkanaście lat temu była skazana na likwidację ze względu na brak naboru - mówi dr Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania. - Mam dodatkową satysfakcję osobistą, ponieważ będąc radnym brałem udział w podejmowaniu decyzji, która uczyniła Ogólnopolskiego Operatora Oświaty (wówczas Fundację Familijny Poznań) organem prowadzącym tę szkołę. Trzeba podkreślić, że szkoła na osiedlu Fabianowo-Kotowo przetrwała tylko dzięki zaangażowaniu Fundacji i jej współpracy z władzami miasta i środowiskami lokalnymi.

- Jesteśmy dumni, że możemy w takiej skali angażować się w budowanie systemu publicznej oświaty w Poznaniu - podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Cieszymy się, że nasza szkoła i przedszkole na Fabianowie cieszą się tak dużym zainteresowaniem rodziców i dzieci. Zastanawiamy się nawet, na jak długo, przy takiej popularności, wystarczy nam miejsca w nowym budynku dla wszystkich chętnych. Być może wkrótce trzeba będzie pomyśleć o dalszej rozbudowie.

Już teraz, jeszcze przed nowym rokiem szkolnym kadra SPECTO zapowiada, że na wykorzystanie możliwości, jakie daje nowa przestrzeń, są już gotowe pomysły. Oprócz szklarni i ogrodu warzywnego jeszcze w tym roku, w planach jest uruchomienie dwóch kolejnych klas sportowych: piłkarsko-szachowej i piłkarsko-siatkarskiej.

Więcej informacji o Szkole Podstawowej SPECTO i przedszkolu Wesoła Pszczółka:


Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 63 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację OOO, uczy się ponad 7600 dzieci.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Jaką kartę pamięci wybrać do aparatu?

scentre.pl
Każdy aparat fotograficzny należy wyposażyć w kartę pamięci. To niezbędne do przechowywania zdjęć i filmów, tworzonych przy pomocy sprzętu. Pojemność nie jest jedynym kryterium, które należy wziąć pod uwagę, wybierając kartę pamięci do aparatu. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, kupując to akcesorium? Jakie rodzaje kart pamięci są dostępne na rynku? O tym przeczytacie w naszym artykule! [artykuł sponsorowany]

Jak zorganizować niezapomnianą imprezę urodzinową?

artykuł sponsorowany
Urodziny są jednym z najważniejszych dni w roku dla każdego z nas. To szczególna chwila, kiedy chcemy czuć się wyjątkowo i świętować z najbliższymi. Organizowanie niezapomnianej imprezy urodzinowej wymaga jednak nieco planowania, kreatywności i uwzględnienia kilku kluczowych aspektów.

Rekord Guinnessa w rolkarskiej sztafecie pomoże dzieciom z Oleśnicy

Bartłomiej Dwornik
Aż 25 godzin bez przerwy po 400-metrowej pętli. Agata i Wojciech Miszewscy, rolkarskie małżeństwo z Oleśnicy, w ostatni weekend marca zamierza ustanowić oficjalny rekord świata. Wydarzenie SLV Group Guinness Rolki Reggae Rekord promować będzie również bezpieczną jazdą na rolkach w mieście, a przede wszystkim pomoże zebrać pieniądze na zorganizowanie wakacji dla małych podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Patronem medialnym jest tygodnik Reporterzy.info.

Wszędzie, ale razem! Cała Polska będzie ćwiczyć, żeby pomóc Kai

BARD
Na rolkach, na rowerach, biegiem, spacerem, a nawet chodząc po schodach. Już ponad 700 osób zadeklarowało, że 2 maja wyjdzie z domu żeby spalić nadmiar kalorii po kwarantannie. I przy okazji pomóc dwuletniej dziewczynce zebrać pieniądze na leczenie wyjątkowo złośliwego nowotworu nowoczesną terapią w klinice Przylądek Nadziei we Wrocławiu. Patronem medialnym wydarzenia jest tygodnik Reporterzy.info.

Porównywarki online, czyli jak w łatwy sposób oszczędzić na OC

artykuł sponsorowany
Każdy, kto posiada własny samochód, doskonale wie, że wiąże się to z konkretnymi kosztami, które trzeba ponosić, by móc w pełni korzystać z danego pojazdu. Jednym z takich kosztów, których nijak nie da się uniknąć, jest ubezpieczenie OC.

Czy nowy iPhone nie będzie posiadał portów?

artykuł sponsorowany
Plotki o nowym iPhone 13 krążą już od kilku miesięcy. Jedną z fundamentalnych zmian ma być całkowite pozbycie się portu Lighting. Czy nowy iPhone rzeczywiście nie będzie posiadał portów? Podobno Apple nad tym pracuje.

Jak sobie radzić z agresją u dzieci? Porady pedagoga

kampania społeczna
Czym się różni zachowanie agresywne od złości? Jak reagować na wybuchy wściekłości dziecka, a jak z nim pracować, kiedy pojawiają się niepokojąco często? Pedagog radzi rodzicom, jak zrozumieć i pracować z dziećmi, których temperament wymyka się czasem spod kontroli.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24