menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Volcano

28.11.2023

Centrum Nauczania Zdalnego. Lekcja w szkole, nauczyciel z internetu

Reporterzy.info polecają

Uczniowie w klasie w swojej szkole, a na interaktywnym ekranie nauczyciel wybranego przedmiotu. Nowa formuła nauczania online może stać się lekiem na braki kadrowe w polskich szkołach. Pionierskie rozwiązanie – Centrum Nauczania Zdalnego – tworzy właśnie fundacja edukacyjna Ogólnopolski Operator Oświaty. Będzie wdrażane w ramach projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030.

Centrum Nauczania Zdalnego. Lekcja w szkole, nauczyciel przez internetMateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty (fot. Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030)

Nauczyciele – przedmiotowcy, których można „zamówić” do szkoły na poprowadzenie lekcji przez internet. Takie rozwiązanie ma pomóc dyrektorom placówek oświatowych w sytuacji braków kadrowych czy potrzebie organizowania nagłych zastępstw.

- Korzyści są oczywiste. W szkołach, które mają trudności z uzupełnieniem braków kadrowych, pojawi się możliwość zrealizowania podstawy programowej – tłumaczy Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Brak nauczyciela nie zwalnia dyrektora szkoły z tego obowiązku, a zdarzają się przypadki, kiedy lekcje z danego przedmiotu nie są realizowane całymi miesiącami. Dziś technologia daje nam szanse rozwiązania tej sytuacji. Trzeba z niej skorzystać.

Pilotaż ruszy w przyszłym roku szkolnym i potrwa trzy lata. Łącznie weźmie w nim udział 30 szkół podstawowych i średnich z Wielkopolski. Każdego roku około dziesięciu kolejnych placówek.

REKLAMA

Jak zapowiada fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, Centrum będzie zatrudniać 15 nauczycieli z obszarów:

  • nauk matematyczno-przyrodniczych,
  • języków obcych.

Zajęcia będą prowadzić w klasach 7-8 szkół podstawowych i szkołach średnich. W każdej klasie podczas takiej lekcji będzie obecny nauczyciel-opiekun, współpracujący z nauczycielem prowadzącym przedmiot. Nad programem zajęć, bieżącą efektywnością i badaniem skuteczności od pierwszego dnia będzie czuwać ekspercka komisja ewaluacyjna.

Interaktywna pracownia, światłowód i wirtualna tablica


Każda ze szkół uczestniczących w projekcie na czas pilotażu zostanie wyposażona w nowoczesną pracownię do zajęć zdalnych. Szybkie łącza światłowodowe zapewnią stabilną, dwukierunkową transmisję danych. Każdy uczeń pracować będzie na interaktywnym stanowisku, które pozwoli na aktywny udział w zajęciach.

- Oprogramowanie obsługujące cały system daje nauczycielowi możliwość komunikacji z całą klasą lub z wybranym uczniem – wyjaśnia Katarzyna Jasik, koordynująca projekt w fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. - Zastosowania technologia pozwala nie tylko na prowadzenie wykładu, zadawanie pytań i odpowiadanie na nie, ale nawet na zaproszenie ucznia do wirtualnej tablicy i rozwiązywanie zadań tak, żeby w czasie rzeczywistym widziała je cała klasa.

REKLAMA

Rekrutacja nauczycieli do Centrum Nauczania Zdalnego już trwa. Pierwsze testy studia nadawczego w Koninie fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty planuje w pierwszym kwartale przyszłego roku. Wcześniej, bo jeszcze w 2023 ruszą natomiast zapisy szkół, które wezmą udział w pilotażu.

Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030


Centrum Nauczania Zdalnego fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty jest zadaniem wchodzącym w skład dużego, unikalnego w skali kraju projektu Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2030, który realizowany jest przez Województwo Wielkopolskie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu w partnerstwie z fundacją OOO w ramach Funduszy Europejskich dla Wielkopolski 2021-2027.

Więcej na temat projektu jego organizatorzy opowiadali podczas konferencji informacyjnej, transmitowanej na portalu YouTube. Zapis obejrzeć można pod adresem:Wartość zadania „Centrum Nauczania Zdalnego” to ponad 21,3 miliona złotych. Dofinansowanie, jakie fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty otrzymała na stworzenie Centrum to ponad 15,7 miliona złotych. Fundacja liczy na to, że doświadczenia zebrane podczas pilotażu w Wielkopolsce pomogą szkołom w całej Polsce.

- Docelowo chcemy lobbować za zmianami legislacyjnymi, które pozwolą stosować taki model w każdej szkole – zapowiada Mateusz Krajewski. - Tak, żeby każdy dyrektor mógł poszukać i zaangażować do prowadzenia zajęć nauczyciela-przedmiotowca z dowolnego miejsca w kraju.


Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego i największym niesamorządowym organem prowadzącym publiczne placówki oświatowe. Prowadzi 67 przedszkoli i szkół w całej Polsce. Uczy się w nich ponad 8200 dzieci.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Social media marketing – dlaczego warto korzystać?

kobosystem.pl
To właśnie social media marketing jest doskonały sposobem na dwukierunkową komunikację i na budowanie oraz utrzymywanie dobrego wizerunku firmy w sieci. [artykuł sponsorowany]

Książka elektroniczna - format przyszłości?

Virtualo
O czytelnictwie w Polsce mówi się różnie. Z jednej strony podkreśla się negatywną prognozę co do zmniejszającej się liczby regularnie czytających osób, z drugiej - wskazuje na to, że przynajmniej część Polaków coraz chętniej sięga po dobrą i ambitną literaturę. Zmienia się również sposób czytania. Coraz więcej osób sięga po nowoczesne formy książki. Zarówno ebook, jak i audiobook cieszą się coraz większą popularnością. [artykuł sponsorowany]

Czy dziennikarz, reporter ma szansę znaleźć pracę w korporacji?

artykuł sponsorowany
Zawód dziennikarza jest postrzegany dwojako. Dla niektórych jest to przyszłościowy kierunek, jako że rynek pracy ciągle się zmienia i ewoluuje, dając większe pole możliwości. Są też tacy, dla których dziennikarze to zawód powoli wymierający. Jak to wygląda w rzeczywistości i czy reporter może znaleźć pracę np. w korporacji?

Wszędzie, ale razem! Cała Polska będzie ćwiczyć, żeby pomóc Kai

BARD
Na rolkach, na rowerach, biegiem, spacerem, a nawet chodząc po schodach. Już ponad 700 osób zadeklarowało, że 2 maja wyjdzie z domu żeby spalić nadmiar kalorii po kwarantannie. I przy okazji pomóc dwuletniej dziewczynce zebrać pieniądze na leczenie wyjątkowo złośliwego nowotworu nowoczesną terapią w klinice Przylądek Nadziei we Wrocławiu. Patronem medialnym wydarzenia jest tygodnik Reporterzy.info.

Jak wybrać dobre worki na odpady?

artykuł sponsorowany
Od recyklingu po wyrzucanie śmieci, posiadanie odpowiedniego worka na odpady jest niezbędne w każdym gospodarstwie domowym. Te torby są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach, aby pasowały do każdego celu.

Internetowi gracze zebrali pieniądze na uruchomienie poradni dla dzieci

Patronat Reporterzy.info
Prawie 30 godzin gry na żywo, ponad 1100 uczestników i wielki ładunek dobrej energii. Uczestnicy i widzowie Świątecznego Streamu Charytatywnego na Youtube zebrali ponad 2600 złotych na uruchomienie internetowej poradni pedagogicznej.

Na ile można pozwalać nastolatkowi? Zobacz, co radzi psycholog

kampania społeczna
Rozwijając się, nastolatek oddala się od rodziców. Buduje w ten sposób ważną w dorosłym życiu autonomię. Odpowiednio ukształtowana, pomoże mu radzić sobie w przyszłości. Przeczytaj, dlaczego według psychologa trzeba pozwalać dziecku na błędy i kiedy rozmowa jest lepsza od szlabanu.

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24