Czy przygoda może być dziedziną nauki? Oczywiście!
materiał partnera
fot. liceum NALO w PoznaniuCzym jest turystyka przygodowa? Podręczniki definiują ją jako aktywny wypoczynek, łączący wyzwania fizyczne z czynnikami edukacyjnymi. Zdobywanie nowych umiejętności, wiedzy i doznań przez eksplorację i radzenie sobie w nieznanym terenie.
Tyle teoria. Nad praktyką pracować będą wspólnie uczniowie Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego NALO i studenci Akademii Wychowania Fizycznego z Poznania. Szkoła, prowadzona przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty i jedna z najbardziej renomowanych polskich uczelni w dziedzinie sportu, turystyki i kultury fizycznej, podpisały właśnie porozumienie o współpracy w takim, intrygującym obszarze. Do tego w naukowym ujęciu.
Ahoj, przygodo! Jak poczuć smak studiów już w liceum
Cel to zachęcenie licealnej młodzieży do poszerzania zainteresowań i doskonalenie warsztatu pracy, który przyda się podczas studiów. Dla AWF to z kolei okazja na przygotowanie przyszłych studentów do działalności w kołach naukowych. Współpraca będzie miała precyzyjnie określone ramy, które zakładają:
- udział uczniów NALO w pracach studenckich kół naukowych, z głównym akcentem na współpracę z Sekcją Geograficzno-Krajoznawczą Studenckiego Koła Naukowego AWF;
- możliwość uczestniczenia uczniów liceum w wybranych zajęciach w AWF dla studentów studiów stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia;
- dostęp do platformy e-learningowej AWF, zbiorów Biblioteki Głównej oraz do materiałów dydaktycznych i naukowych dla uczniów liceum;
- prowadzenie zajęć dydaktycznych w NALO oraz siedzibie AWF przez nauczycieli akademickich AWF;
- wzajemną promocję obu instytucji.
Edukacyjna wyprawa i wspólny cel
W ramach wspólnego doskonalenia wiedzy i doświadczenia przygodowego, licealna młodzież pod okiem doświadczonych wykładowców oraz starszych koleżanek i kolegów z kół naukowych AWF będzie brała udział w zajęciach teoretycznych, ale również praktycznych.
- Współpraca z Akademią Wychowania Fizycznego umożliwi uczniom szerszy dostęp do specjalistycznych zajęć sportowych, wiedzy trenerskiej i nowoczesnych obiektów sportowych. To szansa na rozwijanie umiejętności fizycznych i zdrowego stylu życia - wylicza Dorota Pilna, dyrektor Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego NALO w Poznaniu. - Szkoła poprzez współpracę z tak renomowaną uczelnią wyższą zyskuje prestiż, realizuje również swoją filozofię opartą na psychologii pozytywnej, w której jednym z filarów jest pozytywne zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Licealiści z NALO mają już wprawę w organizacji wypraw z dodatkową nutką adrenaliny i wykorzystywania zdobytych doświadczeń podczas nauki. Współpraca z AWF pozwoli podnieść ten aktywny sposób poznawania świata, zdobywania wiedzy i umiejętności na jeszcze wyższy poziom.
Jak podkreśla dr Szymon Galas, wykładowca w Zakładzie Przyrodniczych i Kulturowych Podstaw Turystyki i Rekreacji, bezpośredni koordynator współpracy ze strony AWF, uczniowie liceum dodatkowo zyskają zarówno teoretyczną, jak i praktyczną wiedzę przybliżającą im funkcjonowanie uczelni wyższej od przysłowiowej kuchni oraz tak zwane życie studenckie. Rozwinięte tym samym zostaną zarówno kompetencje twarde, ale i przede wszystkim te niezwykle ważne w dzisiejszym świecie – kompetencje miękkie. Ponadto wydaje się, że niniejsza współpraca niesie także ogromną szansę na wzrost prestiżu szkoły poprzez utożsamianie jej pośrednio z renomowaną uczelnią wyższą.
- Głównym argumentem, który zadecydował o współpracy właśnie z tą szkołą jest jej akademicki profil – jak sama nazwa liceum na to wskazuje. Ponadto bardzo spodobała nam się chęć utworzenia klas o profilach sportowych, które w przyszłości są planowane w szkole, a także pasja do sportu pani dyrektor - mówi dr Szymon Galas. - Zaintrygowała nas także filozofia rozwoju szkoły i podejście holistyczne do procesu edukacji, w którym dobrostan ucznia oraz jego osiągnięcia akademickie są postrzegane jako jednakowo ważne czynniki umożliwiające pełny rozwój ucznia oraz osiągnięcie sukcesu i satysfakcji na dalszej drodze życiowej.
Pod dokumentem o współpracy podpisy złożyli: Dorota Pilna, dyrektor Niepublicznego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego oraz prof. Dariusz Wieliński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.
Porozumienie ogłoszone zostało oficjalnie i uroczyście 5 lutego w Nowym Budynku Dydaktycznym AWF w Poznaniu przy ul. Królowej Jadwigi 27/39. To oznacza, że drzwi do przygody zostały otwarte!
Koordynatorzy NALO i AWF mają ją już gotowy plan. Zostanie opublikowany na stronie internetowej i facebookowym profilu liceum w najbliższych dniach. Pierwsze wspólne zajęcia jeszcze w tym roku szkolnym!
* * *
Niepubliczne Akademickie Liceum Ogólnokształcące prowadzone jest przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty, organizację pożytku publicznego, która od 22 lat wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Liceum NALO realizuje program nauki oparty na Psychologii Pozytywnej.
Więcej informacji: https://nalo.operator.edu.pl/ i https://www.facebook.com/nalopoznan.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Co decyduje o skuteczności komunikacji z odbiorcą?
artykuł sponsorowany
Jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyło opublikować reklamę w odpowiednim miejscu, by przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów. Dziś sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Odbiorcy codziennie stykają się z setkami komunikatów, dlatego coraz częściej ignorują treści, które nie odpowiadają na ich realne potrzeby.
W cyfrowym oceanie przetrwają najsilniejsi. Jak skutecznie ugryźć marketing w sieci?
artykuł sponsorowany
W dzisiejszych realiach gospodarczych prowadzenie biznesu bez silnej i przemyślanej obecności w internecie przypomina próbę żeglowania bez kompasu. Konkurencja nie śpi, a uwaga konsumentów jest towarem wysoce deficytowym.
Automatyzacja marketingu z AI - co działa w polskich MŚP w 2026
artykuł sponsorowany
W 2026 roku 76 procent polskich marketingowców używa AI w codziennej pracy. To dane z raportu IAB Polska "Marketing AI 2026". Mimo szumu reklamowego tylko 38 procent z nich widzi realny wzrost konwersji w kampaniach. Reszta używa AI dla samego faktu używania, co kosztuje firmę pieniądze i czas, a nie zwraca się na wyniku. W tym artykule pokażemy trzy obszary, w których automatyzacja marketingu naprawdę działa, oraz trzy, w których nadal wygrywa człowiek.
Podobne artykuły:
Czy narzędzia SEO są Ci niezbędne w pracy?
zgred.pl
Praca pozycjonera to ważna praca z punktu widzenia wizerunku marki i budowania pozycji w wyszukiwarkach. Jednak, czy napewno wszystkie narzędzia SEO, które są dostępne na rynku są Ci niezbędne w tej pracy? [materiał zewnętrzny]
Od kawy do lojalności – jak spersonalizowane kubki pomagają w budowaniu wizerunku marki?
artykuł sponsorowany
Czy wiesz, że duże marki światowe od lat wykorzystują spersonalizowane kubki reklamowe w kampaniach wizerunkowych? W oczach pracowników i klientów zyskują takie brandy jak Coca Cola czy Google, które mimo niewyobrażalnie wielkich budżetów marketingowych również w dobie cyfryzacji chętnie sięgają po „konwencjonalne” metody przyciągania – i co najważniejsze – zatrzymywania uwagi.
Dlaczego agencje medialne i reklamowe potrzebują wsparcia w zakresie obsługi kadrowo-płacowej?
artykuł sponsorowany
Agencje reklamowe i medialne, działając w dynamicznej branży, często muszą elastycznie dostosowywać się do zmieniających się projektów i oczekiwań klientów. Zarządzanie zasobami ludzkimi w takim środowisku może być wyjątkowo wymagające, a sprawna obsługa kadrowo-płacowa staje się kluczowa dla efektywności pracy całego zespołu.
Jak wybrać dobre worki na odpady?
artykuł sponsorowany
Od recyklingu po wyrzucanie śmieci, posiadanie odpowiedniego worka na odpady jest niezbędne w każdym gospodarstwie domowym. Te torby są dostępne w różnych rozmiarach, kształtach i materiałach, aby pasowały do każdego celu.






























